74 találat a(z) öregségi nyugdíjas cimkére
Egyéni vállalkozás megszüntetése utáni vállalkozói teendők Kérdés
Egyéni vállalkozó a mai nappal megszüntette a vállalkozását. Milyen teendői vannak és milyen határidőkkel? A NAV felé van-e külön bejelentési kötelezettsége (öregségi nyugdíjas vállalkozó volt. Köszönettel.
Öregségi nyugdíjas tiszteletdíja Kérdés
Öregségi nyugdijas vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vagyok, 1954. decemberi születésű. Eddig a 7320 forintot fizettem az egészségbíztosítási alapba, most kell-e fizetnem a 7500 forintot? Válaszát köszönöm.
Egyéni vállalkozó nyugdíjazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2019. 03. 15-én tölti be nyugdíjazásához szükséges 64. születésnapját. Mivel Romániából is járna neki nyugdíj, de nem kezdte el időben intézni, így ez el fog húzódni. A Nyugdíj Igazgatóságon az ügyintéző azt mondta neki, hogy akár 1-2 évig is elhúzódhat a két ország közti egyeztetés. Igaz, hogy addig nem kap a nyugdíjról határozatot, és nem minősül öregségi nyugdíjasnak? Vagyis ugyan úgy kell továbbra is fizetni maga után a vállalkozásban a járulékokat? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Bodolai Marianna
Öregségi nyugdíjas bt.-beltag II. Kérdés
Tisztelt Széles Imre szakértő úr! Nagyon szépen köszönöm a ma reggel feltett kérdésemre adott gyors válaszát (nagy szükségem volt rá), de szeretném megkérdezni, hogy elírás-e a válaszában a kültag szó, mert én kifejezetten a beltagra vonatkozóan tettem fel a kérdést. Nagyon fontos lenne tudnom, hogy a számomra kedvező válasza valóban vonatkozik és alkalmazható-e a beltagra? Köszönettel: Pócsföldi Zoltánné
Öregségi nyugdíjas egészségbiztosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérjük szíves állásfoglalását: Egy kft.-ben két ügyvezető van, mind a ketten öregségi nyugdíjasok. Ők az eladók, heti 40 órás munkaszerződéssel rendelkeznek. 2019. 01. 01-jétől csak az szja-t vonják tőlük, kérdésünk, hogy esetükben a havi 7500 Ft egészségbiztosítási járulékot meg kell-e fizetniük? Válaszát előre is köszönjük. Tisztelettel: Tóth Mária
Kiva alapjául szolgáló személyi jellegű ráfordítások Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kiva alapjában 2019. január 1-jétől figyelembe veendő személyi jellegű kifizetések között kell szerepeltetni az öregségi nyugdíjas munkavállaló részére kifizetett munkabért? A szocho törvény alapján ez a bértömeg már nem képezi a szocho alapját, és szakképzési járulékot sem kell fizetni utána. Köszönöm válaszát: Dúróné Sulyák Sára
Öregségi nyugdíjas munkaviszonya melletti osztalék adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az öregségi nyugdíjas 2019. évi munkaviszonya alapján kifizetett béréből kizárólag a 15 százalékos szja-t kell vonni, és a bért nem terheli szociális hozzájárulási adó és szakképzési hozzájárulás sem. A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 1. paragrafus (1) bekezdése szerinti összevont adóalapba tartozó jövedelmeket terhelő szochofizetési kötelezettség alól az 5. paragrafus (1) bekezdés g) pontja mentesíti az Mt. szerinti munkaviszonyban foglalkoztatott saját jogú nyugdíjas személyt. Az 1. paragrafus (5) bekezdés a)–e) pontjai esetében – tehát az osztalék esetében is – az adót addig kell megfizetni, amíg a természetes személy összevont adóalapba tartozó jövedelme (1. § (1) bekezdés) és az osztalékjövedelme (1. § (5) bekezdés c) pont) a tárgyévben eléri a minimálbér összegének huszonnégyszeresét. Ha az öregségi nyugdíjas munkaviszonyban például havi 500 ezer forintos összevonandó jövedelemre tesz szert, ez évi 6 millió forint munkajövedelem, amely szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettséget egyébként nem keletkeztet. Ha ebben az évben osztalékjövedelmet is realizál, akkor már a munkajövedelme eleve meghaladja a minimálbér 24-szeresét, tehát az osztalékjövedelmet egyáltalán nem terheli szociális hozzájárulási adó. Ha így van, akkor az öregségi nyugdíjas a saját cégéből az osztalékot is ki tudja venni szocho nélkül, ha a munkaviszonyában legalább a minimálbér 24-szeresét jövedelemként az adóévben realizál? Köszönöm a segítségét.
Kiva alapja nyugdíjas munkavállaló esetén 2019-től Kérdés
2019. január 1-jétől a kiva alapjába beszámít-e a főállásban foglalkoztatott öregségi nyugdíjasnak kifizetett munkabér?
Öregségi nyugdíjas ügyvezető Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alábbi kérdésben kérném szíves segítségét: Van egy társaság, melynek ügyvezetője öregségi nyugdíjas, a társasági szerződésben úgy szerepel, hogy ügyvezetőségét megbízási jogviszonyban látja el. Kérdésünk, hogy ezt a 18T1041-es bejelentő nyomtatványon be kell-e jelentenünk, azt miként tehetjük meg? Illetve elegendő-e az ügyvezető után az egészségügyi szolgáltatási járulékot megfizetni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: T.Mária
Öregségi nyugdíjas, mint megváltozott munkaképességű II. Kérdés
Tisztelt Széles Imre! A válaszával kapcsolatban lenne még kérdésem, mert egy-két helyen nem egyértelmű. AZ ÖN VÁLASZA: A nyugdíjazás ténye nem zárja ki, hogy egy munkavállalót megváltozott munkaképességű személynek tekintsünk. A feltétel az, hogy az érintett az adott szakvélemény hatálya alatt álljon. A KÉRDÉSEM: EZ AZT JELENTI, HOGY ATTÓL FÜGGETLENÜL, HOGY HA KONKRÉTAN ÖREGSÉGI NYUGDÍJAT IGÉNYEL, DE A SZAKVÉLEMÉNY HATÁLYA ALATT ÁLL, AKKOR Ő MEGVÁLTOZOTT MUNKAKÉPESSÉGŰNEK MINŐSÜL TOVÁBBRA IS? AZ ÖN VÁLASZA: Ugyanakkor emlékeztetnünk kell a megváltozott munkaképességű személyek ellátásáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 38. § a) pontjára, miszerint azon munkavállalókat, akik a törvény 38/C §-a alapján mentesülnek a komplex minősítés alól, a rokkantsági ellátás folyósítása alatt lehet csak megváltozott munkaképességűként figyelembe venni a rehabilitációs hozzájárulás vonatkozásában. KÉRDÉSEM: EZ AZOKRA VONATKOZIK, AKIK MÉG NEM NYUGDÍJASOK, VAGY A NYUGDÍJASOKRA IS? ILLETVE, HA A NYUGDÍJASRA IS, AKKOR AZT JELENTI, HOGY Ő NEM IGÉNYELHET ÖREGSÉGI NYUGDÍJAT, CSAK ROKKANTSÁGI NYUGDÍJAT, ÉS CSAK EBBEN AZ ESETBEN MINŐSÜL MEGVÁLTOZOTT MUNKAKÉPESSÉGŰNEK, EGYÉBKÉNT, HA ÖREGSÉGI NYUGDÍJAT IGÉNYEL, AKKOR NEM?
Megbízási jogviszony levonásai öregségi nyugdíjas esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjas minimálbér 30%-át el nem érő megbízási díja után milyen járulékokat kell levonni? Az egyértelmű, hogy a kifizetőt terheli a szoc.hozzájárulási és szakképzési hozzájárulási fizetési kötelezettség, de a levonandó járulékokkal kapcsolatban többféle vélemény van. Hogyan alakul a megbízási díjból levonandó járulék, ha a minimálbér 30%-át meghaladó a megbízási díj költségekkel csökkent összege? Köszönöm a segítségüket.
Öregségi nyugdíjas társas vállalkozó személyes közreműködése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjban részesülő két résztulajdonában lévő kft.-ben ügyvezető, illetve mindkettőben személyes munkavégzésre is kötelezett. Abban az esetben, ha a személyes munkavégzést megbízási jogviszonyban látja el, és ez a megbízási díj nem éri el a minimálbér 30%-át, akkor ez a megbízási jogviszony kiválthatja az egészségügyi szolgáltatási járulékot? Mindkét kft.-ben kell lennie megbízási jogviszonyának vagy munkaviszonyának ahhoz, hogy ne kelljen egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie? Köszönöm a válaszukat.
Családi gazdálkodó lehet-e öregségi nyugdíjas? Kérdés
A családi gazdálkodásban két fő vesz részt, férj és feleség. A gazdaság vezetője jelenleg rokkantsági ellátásban részesül, és elérte az öregségi nyugdíjkorhatárt. Nyugdíjasként lehet-e a családi gazdaság vezetője? Ha nem lehet vezető, akkor nem megy öregségi nyugdíjba: milyen társadalombiztosítási szabályok vonatkoznak rá, mit kell fizetnie?
Mikor folytat kiegészítő tevékenységet a vállalkozó? Cikk
Az egyéni és társas vállalkozó társadalombiztosítási jogállását, illetve járulékfizetési kötelezettségét döntően meghatározza, hogy kiegészítő tevékenységet folytatónak minősül-e vagy sem.