55 találat a(z) önálló tevékenység cimkére
A virtuális játékokból és az E-sportból származó jövedelem adója Cikk
Az internet térhódítása révén egyre többen vannak, akik online felületen folytatott stratégiai és szerepjátékokból, vagy a hazánkban kibontakozóban lévő E-sport (elektronikus sport) játékkal összefüggésben szereznek jövedelmet. A NAV tájékoztatót közölt e tevékenységek adózási szabályairól.
Átalányadózás melletti költségelszámolás önálló tevékenység bevételénél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő, aki mezőgazdasági tevékenységére átalányadózást választott 2015 évben későn (március 20-a után) érvényesítette az őstermelői igazolványát. Korábbi levelükben kifejtették, hogy ilyenkor a köztes időszak alatti bevétel önálló tevékenységből származó bevételnek minősül. Kérdésem az lenne, hogy az így szerzett, önálló tevékenység bevételével szemben alkalmazhatja-e a tételes költségelszámolást a mezőgazdasági átalányadózása mellett? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Kiss Ferencné
Önálló tevékenység költséghányad Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az adózó önálló tevékenységből szerzett kifizetőtől jövedelmet, ahol 10 százalékos költséghányadot választott. Emellett bérbeadásból származó jövedelme is van, ahol tételes költségelszámolás szerint adózik. Ha jól tudom az önálló tevékenységre vonatkozóan, csak egy fajta költségelszámolás választható, vagy a tételes, vagy a 10 százalékos. Így utólag hogyan tölthető ki az adóbevallás, mivel külön rovat kéri a bérbeadásból származó összegeket. Válaszukat előre is köszönöm.
Karácsonyi vásár Kérdés
A ma megjelent szakértői cikkükkel kapcsolatban az alábbi kérdés merült fel bennem: A NAV információs füzetében ez található. Az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell az adót megfizetni az ingatlan- és az ingó vagyontárgyak átruházásából származó jövedelem után, ha az értékesítés gazdasági tevékenység keretében történik. 5 A Szja tv. 3. § 46. pontja szerint abban az esetben valósul meg a gazdasági tevékenység, ha a magánszemély a tevékenységet üzletszerűen, illetőleg tartósan vagy rendszeres jelleggel folytatja, feltéve, hogy a tevékenysége ellenérték elérésére irányul vagy azt eredményezi, és a tevékenység végzése független formában történik. Fontos kiemelni azonban, hogy a jövedelem megállapítása során az ingatlan-, az ingó vagyontárgy átruházására vonatkozó szabályok alkalmazandók. Így az értékesített vagyontárgy megszerzésére, értékének növelésére fordított kiadások abban az esetben is levonhatók a bevételből, ha azok az értékesítés adóévét megelőzően merültek fel. Ugyanakkor ingatlan átruházása esetén a bevételből megállapított jövedelem az évek múlására tekintettel nem csökkenthető. Fontos szabály az is, hogy az ingó vagyontárgyak átruházásából származó bevétel után nem keletkezik adókötelezettség (nem kell jövedelmet megállapítani), ha az említett bevétel összege az adóévben nem haladja meg a 600 ezer forintot. Tehát akkor most a 600 ezer Ft alatti bevétel az adómentes ezen ajándéktárgyak esetében????
Kézműves terméket készítő adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több kézműves termékeket készítő magánszemély átad egy ajándéktárgy-kereskedés boltot üzemeltető egyéni vállalkozónak saját kezűleg készített ajándéktárgyakat abból a célból, hogy amikor az egyéni vállalkozó eladja a vevőknek a tárgyakat, akkor számolnának el pénzügyileg a kézműves magánszemélyek a vállalkozóval, vagyis bizományosi konstrukcióban működne az ügylet közöttük. Nem lehet tudni, hogy kelendők lesznek-e a termékek, amíg nem derül ki, hogy rendszeresen tudják-e értékesíteni azokat. A kérdésem az lenne, hogy a kézművesek ingó értékesítésként elszámolhatják-e a kézműves termékek eladásából származó bevételeiket, figyelembe véve az szja-törvényben szereplő ingó értékesítés határértékét? Ha igen, akkor milyen kimutatást készítsenek a bevételekről? Az elég, ha adásvételi szerződést írnak a vállalkozónak történő értékesítésről, és egy listán vezetik az értékesítéseiket? Ha ez nem megfelelő eljárás, akkor a kézműveseknek milyen adózási módot kell választaniuk, hogy adószempontból rendben legyen az ügylet? A vállalkozónak, mint kifizetőnek felmerülhet valamilyen adófizetési kötelezettsége a kézművesek jövedelme kapcsán? Előre is köszönöm a válaszukat!
Bedolgozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bedolgozót alkalmazunk, neki a jövedelmet munkaviszonyból származó jövedelemként kell számfejteni vagy önálló tevékenységből származó jövedelemként? 10 százalék költséghányadot alkalmaznánk nála. Kérdés azért merült fel, mert a T1041-en mint munkaviszonyt kell lejelenteni, de munkaviszonynál nem tudjuk, hogyan számfejtődne a költséghányad. Köszönöm!
Önálló tevékenység – tárgyieszköz-beszerzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély 7-es adószámmal zenei, előadóművészi szolgáltatást végez (lakodalom,céges party, zenekarban meghívott előadóművész stb.), és 400 ezer forint értékben (új) zongorát vásárol a tevékenység elvégzéséhez.Tételes költségelszámolást választ, számlát is ad a szolgáltatásról. Az lenne a kérdésem, hogy az új zongora vásárlása (mivel a 100 ezer forintot meghaladja) ebben az évben költségként nem számolható el, és a szja-törvény 3.számú melléklet III./2.pont szerint csak átalányban, az adott év bevételének 1%-át számolhatja el értékcsökkenésként, és azt is csak a beszerzési ár 50 százalékáig? Mivel a tevékenységet főfoglalkozás mellett (zeneiskolában tanár) végzi, ezért túl sok bevétele nincs, és a fenti számítással az értékcsökkenés éves szinten körülbelül 4-5 ezer forintot tenne ki. Válaszát előre is köszönöm!
Adventi vásár Kérdés
Magánszemélyek adventi vásárra készítenek apró ajándéktárgyakat. Mivel ez gazdasági tevékenységnek minősül, az önálló tevékenységre kiváltották az adószámot. Jelen esetben a bevételük éves szinten bőven 600 ezer forint alatt marad. Kérdésem, hogy az ajándéktárgyak értékesítése során tekinthető-e ez adómentes értékesítésnek mint az ingó vagyontárgyak értékesítése? vagy pedig 15 százalék szja és 27 százalék eho sújtja az eredményt?
Értékesítési láncban árul? Adóznia kell, mutatjuk, hogyan Cikk
Egyes cégek tanácsadók (ügynökök) közreműködésével, értékesítési láncban, MLM (multi-level marketing) rendszerben adják el a termékeiket, sok esetben lakásokban rendezett termékbemutatók keretében. A beszervezett tanácsadóknak nem árt tudniuk, hogy az effajta értékesítés végzése olyan tevékenységnek minősül, amely adókötelezettséggel jár.
Önálló tevékenység adózása Kérdés
Egy masszőr a tevékenységét részben egyéni vállalkozóként, részben megbízási szerződéssel végzi. A megbízási szerződéssel végzett tevéknység adózásásánál elszámolhat-e 10% költséghányadot? Köteles pénztárgépet használni, ha nincs telephelye, házhoz megy a szolgáltatást elvégezni? Köszönöm.
Saját készítésű fénykép adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hobbiból fényképeket készítek. Egy ismerősömnek megtetszettek a képeim, és a cége megvásárolná azokat. Az a kérdésem, hogy miként kell adózni és járulékot, ehót fizetni a keletkezett jövedelem után? Szerződést kell-e kötnünk? Előre is köszönöm válaszát.
Családi gazdaság Kérdés
Egy családi gazdaság sok hektáron gazdálkodik, és a megtermelt kukoricát, repcét értékesíti. De rendelkezik saját traktorral, kombájnnal is. A betakarítás idején előfordul, hogy vállal aratást és betakarítást is, eseti jeleggel. Ezen bevétele után a családi gazdaság (őstermelő) szerinti adózás alapján kell adót fizetni, vagy ezen tevékenységére, ami eseti jellegű, létre kell hoznia egy egyéni vállalkozást? Vagy egyéb önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít? Ha igen, ez után hogyan kell adózni?
Önálló tevékenység Kérdés
Magánszemélyként Hollandiában kiadott folyóirat főszerkesztői munkáját végzem, amihez a kiadóval kötött szerződésem szerint csak költségtérítést kapok. Költségszámlát nem szeretnék gyűjteni. Magyarországon a heti 40 órát ledolgozom. Az szja alapját hogyan határozom meg? Még milyen adót kell fizetnem, milyen bevallást kell benyújtanom, és mikor? Példával tudna-e segíteni, ha az éves bevételem például 1 millió forint?
Önálló tevékenységgel kapcsolatban kapott támogatás adózása Kérdés
Magánszemély Hollandiában kiadott nemzetközi újság értékesítése után eddig jogdíjat kapott. 2016-tól 5 éven át a holland kiadóvállalat "főszerkesztői titkársági támogatást nyújt", amit titkárság működtetésére, szerkesztői bizottság létrehozására, újság szerkesztéséhez szükséges kiadások fedezetére adnak. Számlával való elszámolási kötelezettség jelenleg – tudomásom szerint – nincs a kiadó felé. Hogyan kell az adóalapot megállapítani, milyen adó terheli, ha van elszámolási kötelezettség, és ha nincs? Köszönettel.
Festmény vásárlása szellemi szabadfoglalkozásútól II. Kérdés
Előző (azonos című) kérdésemet szeretném kiegészíteni azzal, hogy a festményeket, akitől vásároltuk, ő az önálló tevékenységét 40 órás főfoglalkozás mellett végzi. Kérdésem, hogy akkor is ugyanazok a szabályok, mint amit az előzőekben leírtak? Köszönettel.