41 találat a(z) ítélet cimkére
Telephely – fióktelep – gazdasági letelepedés. Az Európai Bíróság friss döntései Cikk
Cikksorozatban a telephellyel kapcsolatos szabályokat tekintettük át elsősorban forgalmi adózási szempontból. A hazai és a közösségi szabályok ismertetésén túl kiemelt figyelmet fordítunk a témában született Európai Bírósági esetek elemzésére is. Sorozatunk utolsó, befejező részében bemutatjuk a telephely témában született legújabb Európai Bírósági ítéleteket.
Kúriai és törvényszéki ítéletet, versenyhivatali végzéseket semmisített meg az Alkotmánybíróság Cikk
Egy hat évvel ezelőtt kezdődött összefonódási ügyben döntött 24/2022. számú határozatában az Alkotmánybíróság. A döntés részletei a Magyar Közlöny 2022/173. számában olvashatók.
Halálra ítéltek egy volt miniszterhelyettest Kínában Cikk
Vesztegetés, tőzsdei manipulációk és fegyverek illegális birtoklása miatt ítélték halálra Kínában az ország egykori állambiztonsági miniszter-helyettesét, de az ítéletet két évre felfüggesztették – jelentette pénteken a kínai állami média, közölte az MTI.
Akár rosszabb munkafeltételekkel is átvehetőek a dolgozók Cikk
Munkajogi jogutódlás esetén az átvevő munkáltató bizonyos esetekben köteles a munkaviszonyra kiterjedő hatályú kollektív szerződés (KSZ) rendelkezéseinek átvételére, ez a kötelezettsége azonban feltételekhez kötött. Egy bírósági ítélet tükrében ennek kereteit mutatjuk be. Kérdéses, hogy az ítélet alapján mennyire jutnak érvényre az irányelvben foglalt, munkavállalókat védő garanciák.
Szabályszerű felmondás nélkül jár az elmaradt munkabér? Cikk
A munkáltató a munkavállalónak felmondott, vagy legalábbis szándékában állt, de mivel ezt nem közölte a munkavállalóval szabályszerűen, később jogvitához vezetett, amelyre végül a Kúria tett pontot. A munkavállaló sérelmezte, hogy a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos igazolásokat nem kapta kézhez, illetve igényt tartott az elmaradt munkabérére. Cikkünk összegzi a Kúria döntését, illetve ismerteti a jogeset tanulságait.
Rendkívüli felmondás jogellenességének jogkövetkezményei tárgyában hozott határozatot a Kúria Cikk
A felperes 1992. április 1-jével létesített munkaviszonyt az alperessel, 1999. július 1-től ügyvezető igazgató volt. A Kúria közbenső ítéletével a másodfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és megállapította, hogy az alperes által 2007. május 2-ai keltezéssel kiadott rendkívüli felmondás jogellenes. Tájékoztató a Kúria M.I. tanácsa által tárgyaláson elbírált Mfv.I.10.127/2019. számú ügyről.
Pert nyert az ügyész, akit három Facebook-posztja miatt rúgtak ki Cikk
Precedensértékű perben hoztak elsőfokú ítéletet a munkaügyi bíróságon pénteken. Először rúgtak ki ügyészt politikai jellegű Facebook-posztok miatt 2018-ban: Pap Balázs 13 éve dolgozik ügyészként, szakmai munkáját szinte minden évben szakmai elismerésben részesítették, majd jött a 2018-as választás kampányidőszaka, amikor megosztott három politikai tartalmú posztot a privát Facebook-oldalán. A választás másnapján kapta az értesítést, hogy fegyelmi eljárás indul ellene, és annak végén az az ítélet született, hogy kirúgják – írja az Index.
Mi tartozik a vezetői munkakörhöz szükséges bizalom körébe? Cikk
A vezető munkakörének ellátásához szükséges bizalom körébe tartozik a beosztott munkatársakkal való olyan együttműködés, amely a munkavégzéshez szükséges megfelelő munkakapcsolat kialakítását és fenntartását eredményezi, amelyben a munkatársak tartózkodnak mások egészségének veszélyeztetésétől, munkavégzése zavarásától, helytelen megítélésének előidézésétől – mondta ki a Kúria.
Jogalkotással okozott kár – hibázott-e a magyar állam? Cikk
A pénznyerő automaták üzemeltetéséhez kapcsolódó játékadó emelése és a pénznyerő automaták kizárólag játékkaszinóban való üzemeltetése miatt a magyar állammal szemben jogalkotással okozott kár megtérítése iránt indult perben hozott döntést a Kúria – írja a kuria-birosag.hu.
Mit köteles tűrni a szomszéd és meddig mehet el az építtető? Cikk
Építtetők kontra szomszédok: egyszerűbb lehet a bírósági döntés – írja sajtóközleményében a Deloitte.
Következetlen gyakorlat a munkáltatónál – felelős a kárért Cikk
Nem mentesül a munkáltató a kárfelelősség alól, ha a munkabalesetnek nemcsak az az oka, hogy a munkavállaló nem megfelelő megoldást választott a munka elvégzéséhez, hanem ahhoz hozzájárult a munkáltatónál kialakult következetlen gyakorlat és a nem egyértelmű utasítás is – döntött a Kúria.
Elfojtották a munkavállaló véleményét vagy sem? Cikk
A véleménynyilvánítás szabadságának alapjoga a munka világában korlátok között érvényesülhet, ezért a munkáltatónak az az intézkedése, amikor igazoló jelentést kér a munkáltató intézkedésének helyességét nyilvánosan bíráló közalkalmazottól, önmagában nem vagyoni kártérítésre alapot adó személyiségi jogsértést nem valósít meg – mondta ki a Kúria.
Sikkasztásért börtönbüntetésre ítélték a könyvelőt Cikk
Három év börtönre ítélt első fokon a Zalaegerszegi Járásbíróság egy könyvelőnőt, aki három cégtől összesen több mint 92 millió forintot sikkasztott el – tájékoztatta a Zalaegerszegi Törvényszék szóvivője szerdán az MTI-t.
Fennáll-e az áfaalanyiság? – a Kúria döntése Cikk
Az áfaalanyiság megállapítására vonatkozóan beszerzett bizonyítékokat a bíróságnak okszerűen kell értékelnie – mondta ki a Kúria.
Kölcsönzött munkavállaló? Jár az egyenlő bánásmód Cikk
A munkaerő-kölcsönzés alatt a munkavállaló számára biztosítani kell a kölcsönvevővel munkaviszonyban álló dolgozókra irányadó alapvető munka- és foglalkoztatási feltételeket. A kölcsönvevő kollektív szerződésében szabályozott egyes jogosultságok, kötelezettségek akkor vonatkoztathatók a kölcsönbeadónak munkaerő-kölcsönzés céljából kölcsönbe adott munkavállalójára, ha a kölcsönbeadó és munkavállalója közti munkaszerződés erre kiterjed – mondta ki ítéletében a Kúria.