229 találat a(z) építőipar cimkére

Behajthatatlan követelés alvállalkozóként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. könyvelését 2013-ban vettem át. A könyvelésben 2011-es nyitott vevőszámlák is vannak. A cég alvállalkozóként dolgozott egy építőipari munkán. A fővállalkozó nem tudta behajtani a megrendelőtől a követelést, így ő sem fizetett ügyfelemnek. Ki lehet-e vezetni a könyvelésből ezeket a követeléseket? Milyen bizonylatok alapján lehet ezt megtenni? Válaszát előre is köszönöm.

Megdöbbentő: több mint 130 ezer munkanélküli ellátás nélkül! Cikk

A nyilvántartott álláskeresők száma 16,9 százalékkal csökkent Magyarországon egy év alatt, a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) nyilvántartásában az októberi zárónapon 277,8 ezer álláskereső szerepelt, közel 60 ezerrel kevesebb, mint egy éve. Az álláskeresők 49 százaléka semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott.

Visszaesett az építőipari teljesítmény Cikk

Szeptemberben az építőipari termelés 13,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, az előző havi 9,0 és a júliusi 17,6 százalékos visszaesés után. Az előző hónaphoz képest az építőipar termelése szeptemberben 1,7 százalékkal nőtt, miután augusztusban még 4,6 százalékkal emelkedett a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Építőipari munkák áfamegítélése Kérdés

Kiindulás: egy építőipari cég két fő tevékenysége 1/ saját tulajdonú telken új ingatlanok építése, az építőipari cég nevére szóló, hatósági engedéllyel, mely ingatlanokat 2 éven belül új lakóingatlanként értékesíti; 2/ generál kivitelezés magánszemélyek részére, ahol a magánszemélyek rendelkeznek az ingatlan építésére szóló hatósági építési engedéllyel. Mindkét esetnél előfordul, hogy a használatba vételi engedély jogerőre emelkedését követően fogadnak be az 1. pont szerinti értékesítéshez és a 2. pont szerinti generál kivitelezéshez alvállalkozói számlákat. Ezek olyan befejező munkák, például burkolás, kerítésépítés, járdakészítés, korlátkészítés, lámpatestek felszerelése, amelyek hiányában az építési hatóság a használatba vételi engedélyt kiadja. Az építőipari cég szerződése alapján azt köteles még elvégezni, amelyre több esetben a használatbavételi engedély jogerőre emelkedését követően kerül sor. Kérdés Azok az alvállalkozói számlák, amelyeket az építőipari cég fogad be – amelyek teljesítési ideje a használatbavételi engedély jogerőre emelkedése utániak – a két esetben egyformán normál, egyenes adózásúak-e, vagy az 1. pont szerinti saját és a 2. pont szerinti generál kivitelezés munkáinak áfája eltérően kezelendő-e? Előre is köszönettel Sándor Józsefné, Adóreform Kft.

Munkaügyi ellenőrök szállják meg az építőipari és kereskedelmi cégeket Cikk

Kiemelten ellenőrzik jövőre a munkavédelemre és a munkaügyre vonatkozó szabályok betartását az építőiparban, a kereskedelemben és a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásánál – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) 2017-es ellenőrzési tervéből.

Sok céget törölnek, lassan javul a helyzet az építőiparban Cikk

Továbbra is magas a cégtörlések száma az építőiparban, de az egy évvel korábbihoz képest kissé javult a helyzet – közölte az Opten céginformációs szolgáltató.

Magyar egyéni vállalkozó szolgáltatása az EU-ba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó asztalos külföldi (osztrák) ingatlanon asztalos munkát végzett (ablakokat készített és épített be. Azt nem tudjuk, hogy az osztrák fél magánszemély vagy adóalany-e. Mivel az egyéni vállalkozó megbízója magyar bt., ezért a számlát az egyéni vállalkozó a magyar bt. részére "áfa területi hatályán kívül" megjelöléssel állította ki a számlát. A magyar bt. sokat dolgozik EU-s tagállamon belül, Ausztriában is be van jelentkezve társasági adó alá, regisztrációs száma is van, de EU-s adószáma nincs. Ez a számla kiállítása helyes-e így? Nem kéne bejelentkezni a magyar bt.-nek az áfa hatálya alá Ausztriában? A magyar bt. állítja, hogy nagy építőipari vállalatok számláznak így be neki és eddig nem volt vele semmi probléma, ezért ő is így kéri az egyéni vállalkozótól a számlát!. Szerintem be kellene jelentkezni áfa alá Ausztriában, de ő és könyvelője is állítja, hogy nem, ez így helyes, de magyarázatot, hogy miért, nem kaptam rá. Véleményét előre is nagyon köszönöm! Varga Mónika

Nagyobb óradíjat kell kérni az építőiparban Cikk

Hétfőtől növekszik a minimálisan felszámítandó építőipari rezsióradíj.

Az építőipar teljesítménye több mint negyedével csökkent Cikk

Az építőipar teljesítménye májusban 26,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól az áprilisi 29,8 százalékos visszaesés után. A termelés mindkét építményfőcsoportban csökkent, az épületek építése 4,4, az egyéb építményeké 43,8 százalékkal – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Megrendelői szolgáltatás építőipar Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az építőiparban igen gyakori, hogy az engedélyköteles építési-szerelési szolgáltatást megrendelő szolgáltatást nyújt az alvállalkozója részére. A megrendelő a szolgáltatása lehet az építési terület takarítása, víz, villany szolgáltatás, mobil WC szolgáltatás (megrendelői szolgáltatás). A megrendelői szolgáltatás számlázását egyes társaságok a fordított áfa, egyes társaságok az egyenes áfa szabályai szerint számlázzák. Véleményem szerint az ügyletek nem fordított áfásak, mivel azok nem az ingatlan létrehozatalára, bővítésére, átalakítására vagy egyéb megváltoztatására - ideértve az ingatlan bontással történő megszüntetését is - irányulnak. A takarítást több esetben segédmunka címen szerepeltetik a számlán, mely nem tükrözi a ténylegesen elvégzett feladatot, az építési terület, építkezés során végzett takarítását. Kérdésem, hogy a megrendelői szolgáltatás számlázásánál mely adózási szabály alkalmazandó? Üdv. Bácsi Ferencné

Lakás 5 százalék áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem épitőipari vállalkozó. Magánszemély néven volt épitési telek, és elkezdődött az épitkezés. Ez a magánszemély egy másik magánszemély részére eladta az épitési telket, az épitési engedély is átírásra, értékesítésre került. A vásárló magánszemély az ügyfelem, épitőipari kft. részére adott megbízást, hogy a szerkezetkész állapotot fejezze be. Szakipari és egyéb munkálatok vannak hátra, az épitkezés nagy része most következik, kb. 50 százalékos a készültségi fok. Ebben az esetben a kft. áfás számlát fog kibocsájtani, de ilyenkor lehet-e 5 százalékos áfával számolni? Az ingatlan 90 négyzetméteres. Köszönettel

Gödörben az építőipar Cikk

Áprilisban 29,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól az építőipar teljesítménye a márciusi 33,9 százalékos visszaesés után. Az épületek építése volumene 2,7, az egyéb építményeké 52,1 százalékkal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

FAD Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk építőipari fővállalkozói tevékenységgel foglalkozik, amely során jelentős mennyiségű anyagot vásárolunk, illetve alvállalkozókat foglalkoztatunk. A megrendelői oldalról a nyilatkozatokat megkapjuk, hogy az aktuális project engedély vagy bejelentési kötelezettség alá tartozik-e. A kérdésem arra irányulna, hogy azokon a projecteken, ahol FAD-os a megrendelői szerződés, a felhasznált anyagok (beton, egyéb anyag, beépített ablakok, ajtók), a terület őrzése, a mobil konténer, iroda, WC bérlése, a területen végzett mérnöki szolgáltatás, tűzvédelmi és munkavédelmi koordináció, villanyszerelés egyenesen adózik-e vagy a FAD alá tartozik? Köszönettel: István Tünde Penta Industry Kft

Törölt adószám Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sajnos a napokban jutott tudomásunkra hogy a vállalkozónk által befogadott számla kibocsátójának az adószámát törölték, jelenleg felszámolás alatt áll a cég. Áfa tekintetében az önellenőrzést elvégezzük, viszont kérdésem az lenne, hogy az épitőipari munkákról (melyek teljesítési igazolással, alvállalkozói szerződéssel alá voltak támasztva) szóló, valamint a vállalkozó munkájához nélkülözhetetlen anyagbeszerzési számlákat költségként érvényesíthetjük-e? Köszönöm válaszát! Tisztelettel: Fazekasné

Építőipari tevékenység esetén állandó telephely bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy vállalkozás többféle tevékenységet folytat év közben, és előre nem látható, hogy az adóévben az építőipari tevékenységéből származó bevétele eléri-e a htv. 52. § 62. pontban meghatározott 75 százalékos mértéket, mikor jár el helyesen? a) Ha az önkormányzathoz bejelentkezik ideiglenes vagy állandó jellegű iparűzési tevékenységet végzőnek, és az ideiglenes adót, vagy állandó tevékenység esetén az előleget megfizeti, feltételezve, hogy 75 százalék felett lesz az építőipari tevékenységből származó bevétele. Ha így járt el, év végén a teljes nettó árbevétel és az adóév utolsó napján készletre vett befejezetlen termelés, félkész termék, késztermék értéke együttes összegének a 75 százalékát el nem érő építőipari tevékenység esetén az önkormányzattól visszaigényelheti-e a befizetett ideiglenes adót, illetve befizetett adóelőleget? Ha igen, milyen jogcímen igényelheti vissza, és mit kell ehhez benyújtania? b) Ha azt feltételezi, hogy nem éri el az építőipari tevékenységből származó bevétele a 75 százalékot, és nem jelenti be az önkormányzatnál ideiglenes vagy állandó jellegű iparűzési tevékenységét, de az adóév végi számítások alapján, december 20-a után mégis meghaladja a 75 százalékot, mit tud utólag tenni? A feltöltési kötelezettségének sem tudott így eleget tenni. Köszönöm válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink