144 találat a(z) élettárs cimkére
Elszámolható-e útiköltségtérítés az élettárs autójára? Cikk
Élettársa autóját használja valaki a munkájához. Mit téríthet meg a vállalkozás? – kérdezte az Adózóna olvasója. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Élettárs autója Kérdés
Élettársa autóját használja valaki a munkája során. Útiköltségtérítés milyen módon számolható el, saját autónak minősül-e? Vagy idegen autójának? Mit fizethet ki a vállalkozás?
Magánszemély egyszeri lízingbe adása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Van egy autó a nevemen, aminek az üzembentartója a párom. Az autót hitelből vásároltuk (amit közösen törlesztünk), és jelzálog kapcsolódik hozzá. Párom jelenleg egy barátjával közös vállalkozásban ügyvezető és tag is, és szeretné elszámolni a hivatali utakra eső üzemanyagfogyasztást a normák szerint, kiküldetési rendelvény alapján. Ehhez viszont – úgy olvastam a tájékoztatóban, hogy – saját tulajdonúnak kell lennie az autónak, vagy zárt végű lízing keretében kell nála lennie. Egyelőre az élettársi viszonyt bejegyeztetni nem akarjuk, tehát ez az opció nem lehetséges. Felmerült, hogy lízingbe adnám neki az autót – tekintettel arra, hogy bár az én nevemen van az autó is és a hitel is, azt közösen fizetjük, illetve ő a kezes. Viszont azt olvastam, hogy a pénzügyi lízing nyújtása engedélyköteles tevékenység. Tehát az a kérdéseim: Adhatom-e lízingbe az autót magánszemélyként? A lízingdíj lehet-e az a kamattal növelt összeg, amit ténylegesen fizet nekem a hitelembe? Harmadrészt pedig, hogy nekem magánszemélyként ez után hogyan kell adóznom? Jól értem-e, hogy így lehetségessé válik a normák alapján, kiküldetési rendelvénnyel számára a céges utak alatti fogyasztás elszámolása – ami így rendben bekerülhet a társasághoz költségként? A társaság felé kell-e, és ha igen, milyen dokumentummal azt, hogy "saját tulajdonú" az autó, ha ő lízingbe vevő? Köszönöm!
Családi kedvezmény élettárssal megosztva visszamenőlegesen? Cikk
Élettársak visszamenőlegesen szeretnének családi adókedvezményt érvényesíteni, megoszthatják-e egymás között, ha közös háztartásban élnek ugyan, de külön lakcímen vannak bejelentve? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
Élettárs családi adókedvezménye és pótszabadsága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakra kérném szíves válaszukat: Anyukának négy saját gyermeke van (születési évek: 2001, 2003, 2005, 2008). Mindegyik után jogosult családi pótlékra. Közös háztartásban él élettársával (anyukával és annak négy gyermekével), akivel nincs közös gyermekük. Nincsenek bejegyezve az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába. Az a kérdésem, hogy ebben az esetben az élettárs (nem a vér szerinti apuka) jogosult-e az anyuka saját gyermekeire tekintettel családi adókedvezményre és pótszabadságra? Köszönettel várom válaszukat.
Családi adókedvezmény 2. Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Családi adókedvezmény utólagos érvényesítésével kapcsolatban szeretném állásfoglalásukat kérni. Élettársakról van szó, akik jelenleg is külön lakcímen vannak bejelentve, de természetben egy lakásban élnek. 2015-ben terhességre való tekintettel jogosultak az első gyermek után a családi adókedvezmény igénybevételére. Az anyának nem volt annyi jövedelme, hogy igénybe vegye a teljes adókedvezményt. Megoszthatja e az édesanya a családi adókedvezményt az élettársával? Ugyanez a kérdésem a 2016-os adóévre, ahol az édesanya első gyermeke és a második magzatára tekintettel jogosult a családi adókedvezményre, szintén megoszthatja e az édesapával, aki az élettársa is egyben a magzat utáni adókedvezményt? A gyerekek közösek. A magzatra tekintettel, ha csak az édesanya tudja igénybe venni a kedvezményt, lehet-e úgy beállítani, hogy megosztással, az édesanyánál kettő kedvezményezettel számolok, és az édesapa élettársnál egy gyermekkel (megszületett gyermek)? Köszönöm: Balogné
Családi adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi adókedvezmény utólagos érvényesítésével kapcsolatban szeretném állásfoglalásukat kérni. Élettársakról van szó, akik jelenleg is külön lakcímen vannak bejelentve, de természetben egy lakásban élnek. 2015-ben terhességre való tekintettel jogosultak az első gyermek után a családi adókedvezmény igénybevételére. Az anyának nem volt annyi jövedelme, hogy igénybe vegye a teljes adókedvezményt. Megoszthatja e az édesanya a családi adókedvezményt az élettársával? Ugyanez a kérdésem a 2016-os adóévre, ahol az édesanya első gyermeke és a második magzatára tekintettel jogosult a családi adókedvezményre, szintén megoszthatja-e az édesapával, aki az élettársa is egyben a magzat utáni adókedvezményt? A gyerekek közösek. Köszönettel: Balogné
Családi kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy van egy család három gyerekkel, ebből kettő közös, egy pedig az édesanyáé. Az élettársi viszonyuk 2016 végén megszakadt, emiatt Anya igénybe vette a magasabb összegű családi pótlékot. 2017-ben ismét összekerültek, 2017.07.01-től a MÁK is visszaigazolta, hogy ismét élettársak. Tudomásom szerint az első fél évre csak Anya érvényesítheti a családi kedvezményt a magasabb összegű családi pótlék miatt. Anya gyesen volt, nincs jövedelme. A második 6 hónapot megoszthatja az élettársával, ez alapján az élettárs 6 hó x 3 gyerek x 220 eft (3.960 eft) családi kedvezményre jogosult. Év közben nem érvényesítették a családi kedvezményt. Élettárs jövedelme ~ 2.000 eft + levont járulékok, ami alapján az egész évben levont szinte összes szja-t és járulékait visszaigényelhetné. A kérdésem az lenne, hogy az első 6 hónapban levont szja-t és járulékait is visszaigényelheti-e? Köszönettel: Orbán Ágnes
Családi adókedvezmény közös érvényesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! http://adozona.hu/kerdesek/2018_1_10_csaladi_adokedvezmeny_kozos_erven_spy Hivatkozva az erre a kérdésre adott válaszra, szeretném megkérdezni, hogy ha az élettárs nem az anyakönyvi hivatal által bejegyzett, akkor is megoszthatja az anyával a nem vérszerinti gyermekek után járó kedvezményt év végén? Hiszen nem szerez jogosultságot a családi pótlékra, és akkor már nincs is szükség az élettársi kapcsolat hivatalossá tételére, és bárki megoszthatja a kedvezményt? Kérem segítsen ebben eligazodni.Válaszát előre is köszönöm.
Családi adókedvezmény közös érvényesítése Kérdés
Kolléganőnknek 3 gyermeke van, az utánuk járó adó- és járulékkedvezményt nem tudja teljesen igénybe venni. A tavalyi év egészében egyedülállóként nevelte őket. Idén azonban összeköltözött új párjával, aki nem a gyermekek apja. Nincs bejegyzett élettársi kapcsolat (még). Kérdésem, hogy utólag, a bevallás készítésekor igénybe veheti-e a fennmaradó részt az élettárs úgy, hogy a tavalyi év folyamán ugye még nem egy lakcímen éltek, azonban most, a bevallás készítésekor már igen. Köszönöm.
Élettársak által kiadott lakás – így adózik a jövedelem Cikk
Hogyan adózik a jövedelem, ha az ingatlant élettársak adják ki, ahol az egyikük kiállítja a számlát, a közüzemi számlák viszont a másik nevére szólnak? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Ingatlanbérbeadás Kérdés
Egy lakásnak két tulajdonosa van. Amit az egyik tulajdonos neve alatt bérbe adnak, ő állítja ki a számlát. A lakás közüzemi számlái a másik tulajdonos nevére szól. A tulajdonostársak nem házastársak, hanem élettársak. Ilyen esetben hogy történik a bevétel utáni adózás? Válaszukat előre is köszönjük.
Családi kedvezmény magzatra tekintettel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk nem bejegyzett élettársi közösségben él, két gyermeket nevelnek. Élettársa nem dolgozik, családi kedvezményt munkavállalónk (apa) igényli. Élettársa várandós, a magzatra tekintettel kéri a családi kedvezményt figyelembe venni, immár 3 gyermek után. Kérdésem, hogy a magzatra tekintettel ebben az esetben jogosult-e családi kedvezményre, hiszen nem házastársak.
Családi kedvezmény javítása Kérdés
A dolgozó év elején igényelte a családi kedvezményt, amit jól töltött ki egy gyerekre és beírta, hogy élettársa van, akivel közösen érvényesítik. Az élettársának van további két gyermeke, akik miatt én úgy gondoltam, hogy ebben az esetben kaphatja az 1 gyermek után a 220 000 Ft/hó kedvezményt, mivel megosztják az anya kedvezményét. De aztán olvastam, hogy élettársak ezt nem tehetik csak év végén, viszont 6 hónapig így ment neki. (Járulékból nem vette igénybe csak az szja-ból.) Mit kell ilyenkor tenni? Hogyan lehet ezt javítani, milyen büntetést kell fizetni utána?
Az élettársak automatikusan nem örökölnek egymás után Cikk
Az élettársaknak is érdemes hivatalossá tenniük kapcsolatukat valamilyen módon, hiszen például a családi adókedvezmény vagy az özvegyi nyugdíj csak akkor érhető el számukra, ha igazolni tudják élettársi viszonyukat – mondta Toldi Judit közjegyző az M1 szombati műsorában.