44 találat a(z) árrés cimkére

Kötelezettségszegési eljárás Magyarország ellen Cikk

Kötelezettségszegési eljárást indított szerdán az Európai Bizottság Magyarországgal szemben, mert úgy látja, hogy a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kiskereskedelmére vonatkozó nemzeti szabályok ellentétesek az uniós joggal. Egy másik eljárásban a testület a városi zajártalommal szembeni megfelelő fellépést hiányolja.

Motorkerékpár beszerzés külföldről Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnénk egy járműkereskedelmi céget létrehozni. Felmerült, hogy EU-s országból magánszemélyektől vásárolnánk (rendszám nélküli, forgalomba nem helyezett) krosszmotorokat. A vásárolt motorokat javítás után továbbértékesítenénk. Az lenne a kérdésem, hogy a különbözet szerinti adózás ebben az esetben alkalmazható-e, illetve, hogy a motorhoz vásárolt alkatrészek áfája levonható-e (saját magunk építjük be)? Az árrés minden esetben a beszerzési ár és az eladási ár különbözete lesz, függetlenül attól, hogy milyen összeget költöttünk az ingóságra, jól gondolom? Köszönöm.

Utazási szolgáltatás árrésének kiszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az utazási szolgáltatás áfájának árrésalapját érinti, konkrétan a befogadott számla szempontjából, illetve az ármeghatározás önköltségszámításának szempontjából. Az alább felsorolt csomagként megvásárolt külföldi partnertől származó szolgáltatások importáfa-kötelesek-e? Ha importáfa-köteles valamelyik, akkor miért az, és van-e mód, hogy elkerülhető legyen az importáfa-felszámítás törvényi keretek között (például számla megbontása)? Mivel az árrés számításánál az igénybevett szolgáltatás bruttó (áfával növelt) értékével kell számolnom, nem mindegy az adott út árának kalkulálásánál, hogy a szolgáltatást importáfa terheli-e. I. BALTIKUM és FEHÉROROSZORSZÁG Úticél: BUDAPEST-MINSZK-VILNIUS-RIGA-TALLIN-BUDAPEST Szállító partnerek: 1. Baltikum esetében török székhelyű tour operator partner (ITC Tourism), komplett utazási csomagot értékesít/vásárolunk tőle: szállások, ellátások, busz, belépők egy része, helyi idegenvezető. 2. Fehérorosz rész, saját szervezésben, saját szállásfoglaló partnerportálon keresztül (székhelye Szlovákia) 2. Repülőjegyek, saját jegykiállító partneren keresztül (székhelye Mo.) 3. Biztosítás, saját biztosító partneren keresztül (telephelye Mo.) II. IZLAND és a FERÖER-SZIGETEK Útvonal: BUDAPEST-DÁNIA-FERÖER-SZIGETEK.-IZLAND-BUDAPEST Odaúton a csoport hajóval érkezik Dániából, vissza úton repülnek. Szállító partnerek: 1. hajó:partner hazai utazási iroda (Dánia-Feroer-Izland útvonalon) 2. Izlandi szárazföldi program:egy helyi izlandi tour operator, csomagot veszünk tőle (szállás,ellátás,transzfer,helyi guide, esetleges belépők) 3. repülőjegy: Wizzair (Izland-Budapest) 4. biztosító: saját biztosító partneren keresztül (telephelye Mo.) III. ALBÁNIA Útvonal: BUDAPEST-TIRANA-DURRES-APOLLONIA-VLORA-SARANDA-BERAT-TIRANA-KRUJA-TIRANA Szállító partnerek: 1. A teljes programot egy helyi albán tour operatortól vesszük meg, csomagként 2. repülőjegy: wizzair (Budapest-Tirana-Budapest) 3. biztosító: saját biztosító partneren keresztül (telephelye Magyaro.) Köszönöm segítő válaszukat! Gné Krisztina

Készletnyilvántartási és árnyilvántartási kötelezettség Kérdés

Ügyfelünk egy kis faluban élelmiszerboltot üzemeltet. A társaság méretére, forgalmára tekintettel mennyiségi és értékbeni nyilvántartást nem vezet. A beszerzett árut beszerzéskor elszámolásra kerül (ELABE). Van-e valamilyen nyilvántartási kötelezettsége a társaságnak a beszerzett árukról (mennyiség, fajta, egységár) , illetve az értékesítési árról. A gyakorlatban itt működik igazán a piac, hiszen hiába szeretne adott esetben a kereskedő magasabb árrést alkalmazni, ha a vevő alig a beszerzési ár felett hajlandó megfizetni. Vagyis bizonyos termékek ára akár egy adott időszak alatt többször is változhat. Várom megtisztelő válaszukat.

Manipulálták a tej árát, bírságot fizethetnek Cikk

A tejpiaci forgalmazást vizsgáló 41 ellenőrzés több mint 30 százalékánál tisztességtelen forgalmazói magatartást állapított meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), öt esetben 96 millió forint bírságot is kiszabtak a hatóság ellenőrei.

Munkahelyi étkeztetés II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Munkahelyi étkeztetés című kérdésre adott válaszában foglaltak azt jelentik, hogy a teljes piaci érték után áfát kell fizetni, nem csak az árrés után?

EU-ból behozott autó értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. gépjármű-kereskedelemmel foglalkozik, értékesítésükre a viszonteladói adózást választotta. Így, ha uniós magánszemélytől vásárol, belföldi értékesítésére is a különbözeti adózást használja. Az árrés megállapításához a tényleges beszerzési árat veszi alapul (amennyiért a valutát vásárolta). A regisztrációs adó a vállalkozásban nem jelenik meg, ott a kft. meghatalmazottként jár el. Kérdésem, hogy az adózó helyesen jár-e el? A magánszemélytől vásárolt autókat az áfabevallásban fel kell valahol tüntetni? Köszönöm!

Regisztrációs adó része a beszerzési árnak? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy különbözet szerinti adózást választó személygépkocsi kereskedő cég külföldről vásárol használt autót, melyet itthon értékesít. Az értékesítést megelőzően a cég fizeti meg a regisztrációs adót, és az eladási árat úgy határozzák meg, hogy az már tartalmazza azt. Az áfatörvény 215. § (1) b. pontja szerint beszerzési ár amelyet a viszonteladó a részére értékesítőnek megtérít. Ez alapján úgy értelmezem, hogy hiába határozzák meg a gépkocsi eladási árát úgy, hogy az tartalmazza a regisztrációs adót is, akkor sem vonható le a regisztrációs adó a különbözet szerinti árrés számításakor, mint beszerzési ár. Ugyanakkor a NAV-tól azt az írásos tájékoztatást kaptam, hogy ha a gépkocsi értékesítési árát úgy alakítják ki, hogy annak része a cég által megfizetett regisztrációs adó is, akkor a regisztrációs adó a különbözeti szerinti adózás részévé válik. Kérem szíves álláfoglalásukat, hogy Önök szerint csökkenthetem-e az árrést a regisztrációs adóval vagy sem?

Használt cikket, autót értékesít? Figyeljen a különbözeti adózásra! Cikk

Számos kérdés fogalmazódott meg a közelmúltban a kiskereskedelmi különbözeti adózásról. Segítséget szeretnénk nyújtani ahhoz, hogy a cégek helyesen alkalmazzák a vonatkozó rendelkezéseket.

Regisztrációs adó Kérdés

Érdeklődnék, hogy a regisztrációs adó levonható-e az árrésből különbözeti adózás esetén?

Utazási iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazási iroda szolgáltatáscsomagokat értékesít. Azt tudom, hogy a csomag legalább két közvetített szolgáltatásból kell, hogy álljon. Vannak olyan csomagjaik, amelyekben közvetített szolgáltatásként idegenvezető, belépők, éttermi szolgáltatás van, és a szállítás pedig saját busszal történik. A közvetített szolgáltatások áfája nem vonható le. Ezeknek a szolgáltatásoknak az elszámolásával nincs gondom. A saját busz elszámolása okoz problémát. Ezt milyen módon tudom beépíteni a csomag elemei közé, és milyen módszerrel tudom megállapítani a a költségértékét? Mivel a saját szolgáltatás értéke pontosan nem meghatározható, hiszen az például a buszvezető arányos bére, üzemanyagköltség, értékcsökkenés, stb. elemekből tevődik össze. Úgy gondolom, hogy a saját szolgáltatás értékét talán nem is kellene beépítenem a csomag költségelemei közé, hiszen már egyszer ezek el lettek számolva (bérköltség, üzemanyagköltség, értékcsökkenés). Azt szeretném tudni, jól gondolom, hogy csak a ténylegesen közvetített szolgáltatások értékét tudom beállítani az árréscsökkentő tételek közé? Kérem esetleg egy példával vezesse le az árrés-megállapítás módszerét abban az esetben, ha a csomag elemei között saját szolgáltatás is van. Segítségét előre is köszönöm: Pállné P. Éva

Használtcikk-kereskedelem Kérdés

Tisztelt Szakértők! Számítógép internetes kereskedelmével foglalkozó egyéni vállalkozó, aki új és használt gépeket egyaránt forgalmaz, a használt cikkek tekintetében az árrésadózás módszere alapján az áfa összegét a következők szerint állapítja meg: értékesítési ár (például 100 000 forint), beszerzési ár (például 90 000 forint) = árrés (10 000 forint). Az árrést úgy tekinti, mint amely már tartalmazza a 21,26 % általános forgalmi adót. Az áfabevallás 9. és 50. sorában feltünteti, és be is fizeti a 2 126 (kerekítve 2 000) forintot. A vállalkozói jövedelem meghatározásakor helyesen jár el akkor, ha a 100 ezer forint bevételéből levonja a 90 ezer forint beszerzési árat és a 2 126 forint általános forgalmi adót, így 7 874 Ft jövedelmet (vállalkozói adóalap) mutat ki? A használt cikkeket, magánszemélyektől (is) szerzi be, ebben az esetben adásvételi szerződést írnak róla. Kérdésem az volna, hogy mi az a minimális adattartalom az adásvételi szerződésen, amely feltétlenül szükséges ahhoz, hogy az ügylet az adóhatóság által se lehessen megkérdőjelezhető? (Például legalább milyen adatokat kell, hogy megadjon magáról az eladó magánszemély, ezek helytállóságát szükséges-e, egyáltalán jogosult-e a vállalkozó a személyi okmányok vizsgálatával ellenőrizni? A szerződésen szükséges-e a két tanú, stb.) Az egyedi áfanyilvántartás vezetését (cikkenként - eladás: dátum, bizonylat, eladási ár – beszerzés: dátum, bizonylat, beszerzési ár – árrés, áfaalap, áfa) excel táblázatban oldja meg. Előírás-e ennél valamilyen komolyabb rendszer használata, kifogásolható-e ez? A használt cikkek beszerzésének áfáját természetesen nem vonja le, az adásvételi szerződések és a szintén viszonteladói minőségükben áfa áthárítása nélkül értékesítő kereskedők számlái nem is tartalmaznak áfát. A kérdésem a felmerülő egyéb költségekkel kapcsolatos, amelyek ugyanannyira a használt cikkekkel, mint a 27 százalék áfával terhelten beszerzett és értékesített árukkal kapcsolatban merülnek fel. Ilyenek: hirdetési díjak, az árukat házhoz szállító futárcég költsége, irodaszerek, internet, egyéb anyagbeszerzések, könyvelési díj, stb. Ezen költségszámlákban áthárított levonható általános forgalmi adó levonható-e, vagy alkalmazni kell-e rá az áfatörvény 123. § szerint megosztást, arányosítást? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!

Értékesítési jutalék áfája Kérdés

Globális árrés szerinti adózásnál (használt cikk) az értékesítési jutalék áfája levonható-e?!

Árrés utáni adózás Kérdés

Cégünk használt számítástechnikai (számítógép) termékek eladásával foglalkozik.T201T-F01-es bejelentőn az áfafizetési kötelezettségünk (1), (G), (I) a használt termékek esetében árrés után adózunk. Ha Németországból vásárolunk használt számítástechnikai termékeket, ugyanúgy árrés utáni adózást kell alkalmazzak, mint belföldi használt termék vásárlásakor? Áfa-bevallás melyik sorában kell szerepelnie a fizetendő áfának? Az áfaegyenleget milyen időszakra kell megállapítsam? Negyedéves bevalló például előre utalással 09.10-én kifizettem a (német) szállítót, de az áru 09.27-én érkezik meg, és nem tudom értékesíteni negyedéven belül? Ha új német alkatrészt veszünk a használt német számítógéphez, (pld. rossz akkumulátor miatt, és azt cserélni kell, azt beépítem, hogyan számlázom, ha az egyik árrés szerint adózott, a másik pedig áfás tételként? Könyvelésnél a beérkező számla dátuma alapján MNB árfolyamon könyvelek. Van- e jelentősége, kell- e valamilyen igazolás arra vonatkozóan, hogy az árut mikor vettük át. (futárszolgálat nem ad át semmit erre vonatkozóan).2012.10.17. Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink