46 találat a(z) áfakötelezettség cimkére
Eszközátadás Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Kérem, szíveskedjenek választ adni arra, hogy egy egyéni vállalkozó milyen formában, és hogyan tudja átadni az eszközeit egy kft. részére a legkevesebb adókötelezettség nélkül? Apportálás az egyéni vállalkozó részéről a kft.-be lehetséges-e?
Áfakötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi kft. Ukrajna területén értékesít magyarországi autópálya-matricát, és telefonfeltöltő kártyákat. Az autópálya-matricát belföldön vásárolja, belföldi cégtől áfásan. A vevők külföldi magánszemélyek EU-sak és nem EU-sak, de lehetnek EU-s cégek is és nem EU-s cégek is. 27 százalékos áfaösszeggel kell értékesíteni mindenkinek, vagy teljesen áfamentesen, mivel áfa területi hatályán kívüli ügyletnek minősül? Köszönettel: Ildikó
Online piactér üzemeltetése jutalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem online piacteret szeretne üzemeltetni. Ez annyit jelent, hogy a világ bármely pontjáról felregisztrálhat a piactérre bármilyen cég, vagy magánszemély, amely/aki új, illetve használt ruhát feltölthet a piactérre. Ügyfelem bevétele a termékek feltöltésének listázási árából, illetve az eladás utáni bizonyos százalékos jutalékából áll. Kérdésem lenne, hogy a bevétel áfája hogyan alakul, ha a feltöltött termék eladója belföldi magánszemély vagy cég, ha közösségen belüli adóalany, illetve nem adóalany, valamint, ha közösségen kívüli adóalany, illetve nem adóalany? Hogyan kell helyesen kiállítani a számlákat a fenti bevételről a fenti alanyoknak? Segítségét előre is köszönöm, üdv: Ravido
Kártalanítás és kártérítés áfatörvény szerinti megítélése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tényállás: egy társaságnak saját csarnoka bérbeadásából származik az árbevétele. A bérlő átalakítást eszközölt az épületen a bérbeadó társaság engedélyével. Az átalakítás során szükségessé vált 6 darab kéménynyílás kialakítása a födémen. A bérlő a csarnok felső paneljeiben okozott kárért hajlandó fizetni. Kérdéseink: 1.) A bérlő által felajánlott anyagi kompenzáció kártérítésnek, vagy kártalanításnak minősül-e? 2.) Mely esetben van általános forgalmi adó felszámítási kötelezettség? 3.) Mikor van számla kiállítási kötelezettsége bérbeadónak, vagy elegendő-e egy megállapodás a két fél között? 4.) A bérbevevőnél ebben az évben jelentkező nem tervezett bevétel elhatárolható-e időbeli elhatárolással arra az évre, amikor a panelek helyreállítási költsége a kapott bevétellel szemben megjelenik,vagy ez évben meg kell fizetni utána a társasági adót? Köszönettel.
Ingatlanáfa Kérdés
Egy kft. új lakóingatlant vásárol, áfás számlát kap róla. A vásárlás célja bérbeadás, jövő januártól a lakóingatlan bérbeadására áfakötelezettséget választ, ha idén kap már számlát (vagy előlegszámlát), annak áfája levonható-e a fentiek ismeretében, illetve, ha 20 éven belül eladja az ingatlant, kell-e arányosítania abban az esetben, ha végig áfásan adja bérbe és az ingatlaneladásra is áfát választ majd? Köszönettel.
Leltárhiány áfakötelezettsége Kérdés
Kereskedelmi vállalkozás által kimutatott leltárhiány keletkeztet-e áfafizetési kötelezettséget (gondolok itt az áfatörvény 11. § (1) bekezdésre, illetve, ha igen, lehet-e a leltárhiánynak mentesített része a leltár-felelősségi megállapodás szerinti érték?
Áfa olasz szállás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kaptam ma egy számlát 240 euróról (árfolyam megadva) egy olaszországi kiküldetés szállásáról. Áfamentes a számla, nekem fizetnem kell utána áfát? A cég magyarországi kft.-je állította ki. Kicsit elbizonytalanodtam. Köszönöm a segítséget!
Ajándék termék áfája Kérdés
Tisztelt Szakértők! Lehetséges-e, hogy dohánytermék mellé alkoholt adjunk ajándékba? Ha igen, ennek mi a vonzata? 1 forintért adnánk, mert érték nélkül nem lehet. Mi van az alkohol áfájával? Kell-e külön valamit fizetnem? Előre is köszönöm a segítségüket. Harmatiné Andrea
Közösségen kívüli beszerzés, közösségen belüli bérmunka áfája Kérdés
Társaságunk magyarországi megrendeléssel alapanyagot akar beszerezni Kínából. Az anyag Németországban kerülne be az unióba, ahol bérmunkát végezne rajta egy német vállalkozás. A megmunkálást követően kerülne bérfuvarozással a készlet telepünkre. A kínai szállító az anyagról és a német a bérmunkáról a mi nevünkre állítaná ki a számlát. Hogyan alakul az áfabevallási és áfafizetési kötelezettségünk a beszerzéssel, a bérmunkával és a fuvarral kapcsolatban?
Cégautó Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Megbízóm külföldről kíván személyautót bérelni. Szeretném a tájékoztatását kérni, hogy jól értelmezem-e a cégautóadó-fizetési kötelezettség és az áfa kérdését. Mivel a bérelni kívánt személyautó magyar hatósági nyilvántartásban nem szerepel, ezért a bérbevevő társaság, mivel a költségei között elszámolja a bérleti díjat, cégautóadó megfizetésére kötelezett. A külföldről (Szlovákiából) történő autóbérlés után a társaság köteles áfát bevallani és áfa-visszaigénylési lehetőségét csak olyan mértékben gyakorolhatja, amilyen mértékben a vállalkozási célú használat igazolható. Ennek dokumentuma a cégautó útnyilvántartása, amely alapján a magáncélú és a vállalkozási célú használat aránya megállapítható. Kérem az általam leírtak szíves véleményezését. Köszönettel: Borsosné Pál Ildikó
Áfa – harmadik országból származó áru EU-tagállamba Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyletben kérném a segítségét: Magyar cég Kínából vásárol árut, amit elad egy szlovák cégnek. Az árut a magyar cég vámoltatja Szlovéniában, majd szállítják Szlovéniából közvetlenül Szlovákiába a vevőnek. Kérem válaszolja meg, hogy a magyar cégnek hol, milyen áfa-kötelezettsége keletkezik? Szükséges-e Szlovákiában bejelentkeznie az értékesítés miatt, vagy a teljesítés helye Magyarország és közösségen belüli értékesítésről van szó? Segítségét előre is köszönöm!
Ingatlanra vonatkozó áfaszabályok Kérdés
Vidéki cég budapesti lakást vásárolt helyi képviselet kialakítása céljából áfát nem tartalmazó áron. Az elkövetkezőkben az ingatlan felújítására majd üzemeltetésére kerül sor, illetve hosszabb távon nem zárható ki az ingatlan értékesítése. Hogyan kell/lehet figyelembe venni a felhasznált szolgáltatások áfáját a cég költségelszámolásában és az ingatlan eladása során? Változik-e a helyzet, ha az ingatlant lakásból irodává minősítik át?
Új személygépkocsi-vásárlás unión belül áfavonzata Kérdés
Kft. (uniós adószámmal rendelkező) saját részre unión belülről (kereskedőtől) új, tehát még nem forgalmazott személygépkocsit szeretne vásárolni. Kell-e Magyarországon áfát fizetni, és mely összeg után?
12 havi határozott idejű elszámolás áfakötelezettség Kérdés
A szerződő felek naptári évre, 12 hónapra állapítják meg a bérleti díjat. A díj a következő naptári év január 31-én esedékes. Az áfatörvény 58. § (1) bekezdése alapján ilyenkor is a fizetési határidő az adófizetési kötelezettség keletkezése, vagy itt már az 58. § (2) bekezdése szerint a 12. hónap utolsó napján keletkezik az áfa-fizetési kötelezettség?
Korábbi évek áfája, revíziója Kérdés
Tisztelt Adózóna! Nemrég vettem át egy társaság könyvelését, emiatt több kérdésem is lenne. 1.) Áfa: Az adófolyószámlával egyeztettem, és találtam eltérést. Elkezdtem az előző időszakokat ellenőrizni, és észrevettem, hogy még 2010-ben 3 számlánál rosszul könyvelték az áfát, nem vonták le, nem is igényelték vissza. Ezt gondolom nem veszi a NAV rossz néven, viszont 2012-ben és 2013-ban néhány hónapban lenne önrevíziós tétel kötelezettségnövekedéssel. Az a kérdésem, hogy a 2010-ben vissza nem igényelt áfát be lehet-e számítani a 2013-as bevallásban, mivel az áfatörvényben az van, hogy az áfa visszaigényelhetősége 5 évig nem évül el? 2.) Pénztár: RLB programmal könyveltek, de nem nyomtattak pénztárbizonylatot. Könyvelők között is eltérő véleményeket hallok, ráadásul egy továbbképzésen azt hallottam, hogy bizonylatra nem kötelező másik bizonylatot kiállítani, tehát a készpénzes számlák esetében nem kell újabb bizonylatot gyártani. Helyes ez? 3.) Számlázás: Rengeteg a számlájuk, és fizikailag saját maguknak nem nyomtattak ki lefűzhető számlákat. Azt mondják, ha kell, megvan a programban , több biztonságos helyre le van mentve. A könyvelése ezeknek számítógépen keresztül a programok összehangolásával feladás alapján történt. A kérdésem szintén az, hogy helyes-e ez ebben a formában? Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm. Tisztelettel Asbóth Istvánné