1260 találat a(z) áfabevallás cimkére

Társasházi közüzemi díjak továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy társasház, amely áfakörös adószámmal rendelkezik, a házban vannak almérők de a villamos energia számla a társasház nevére szól, a tulajdonosok pedig cégek, akiknek szüksége van számlára erről a közvetített szolgáltatásról (amely szétosztása az almérők szerint történik). Kérdésem, hogy a társasház által kiállított számlának milyen adókulcssal kell készülnie? A villanyszámlán vannak 27 százalékos, illetve tárgyi adómentes tételek is. A korábbi képviselő ezeket változatlan áfatartalommal számlázta, ez így szabályos? Másik kérdésem tisztán ezen ügylet alapján a társasháznak kötelező áfabevallást készítenie?

Közösségi szolgáltatás igénybevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi áfamentes egyéni vállalkozó a Facebook-on reklámoz, amiről számlát kap; a számla 0 százalék áfát tartalmaz. Közösségi adószámmal rendelkezik. Kérdésünk, hogy az áfabevallásban mely soron kell aszerepelnie a fenti számlának, illetve az A60-as bevallás mely soraiban kell feltüntetni? Fizetendő áfa keletkezik-e ez után a számla után, vagy a fizetendő sorban, illetve a levonató sorban is is szerepelnie kell ennek a tételnek – tehát fizetnie nem kell?

Héa-igazolással rendelkező számla áfabevallásban szerepeltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. adómentes szolgáltatást nyújtott az Európai Parlamentnek. Az áfabevallás 02. sorában szerepeltettem az összegét, mint mentes közösségen belülre történő adólevonási joggal járó adómentes termékértékesítést. A NAV kéri a 18A60-as bevallás benyújtását. Ehhez viszont szükség lenne az EP adószámára. A cég vezetése nem tudja megadni, mert azt állítja, hogy nincs neki, mivel az EU-intézmények áfamentesek és nincs adószámuk. A számlához héa-igazolással rendelkeznek (a 2006/112/EK irányelv 151.cikke és a 2008/118/EK irányelv 13. cikke szerint). Mi a teendő ilyen esetben? Lehet, hogy más soron kellene szerepeltetni a bevallásban? Köszönettel várom a válaszát.

Egyéni vállalkozó eszközértékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi adózási kérdésben kérném szíves állásfoglalásukat: Katás, áfakörös egyéni vállalkozó 2016. 10. hóban vásárolt gépet, melyet kizárólag a vállalkozás érdekében használt. Az áfát levonásba helyezte. A kata adózás alól 2018. 02. 01-jével kijelentkezett, majd 2018. 02. 02-től tevékenységét is szünetelteti. 2018 novemberében a gépet értékesíteni szeretné. 1. A befolyt nettó bevétel ebben az esetben az szja vállalkozói adózás szerinti bevétel, de kérdés, hogy milyen költség számolható el vele szemben a gép tekintetében? Az értékesítésig el nem számolt értékcsökkenést ebben az esetben hogyan helyes kiszámolni a szüneteltetésre tekintettel? A katás időszakot elszámoltnak kell tekinteni? Az el nem számolt értékcsökkenés érvényesíthető-e a vállalkozói bevétellel szemben? Vagyis, hogyan számolandó helyesen ebben az esetben a vállalkozói szja-alap 2018-ra, ha más bevétele nem keletkezett? 2. Van-e ebben az esetben a vállalkozónak minimumadóalap-számítási kötelezettsége, ha ez az első szja alá tartozó bevallása, mivel eddig a katatörvény szerint adózott? Ha igen, akkor az értékesített eszköz nettó bevétele képezi az adóalapot? 3. Az értékesítésről kiállított számla alapján a fizetendő áfát milyen időszaki bevallásban kell teljesíteni, ha a vállalkozó negyedéves bevalló? 4. Kell-e utólag korrigálni a szüneteltetésre tekintettel a 2017-ben levonásba helyezett eszköz áfát, ha eladásra kerül és ezért most befizetendő áfa keletkezik? Köszönöm előre is a segítséget

Tárgyi mentes tevékenység mellett áfa fizetési kötelezettség keletkezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk fő tevékenységi köre egészségügyi szolgáltatás, tárgyi mentes státuszt választottunk a cég alapításakor. Most azonban felvettünk egy új tevékenységi kört 7490 TEAOR kóddal. November hónapban számláznánk erre a tevékenységi körre vonatkozóan, 480 ezer forint bruttó összegben. Kérdésem: november hónapra be kell adnunk egy áfabevallást, melyben jelöljük, hogy mentes státuszunk mellett fizetési kötelezettségünk keletkezett, ebben az időszakban arányosan áfa-levonásba helyezhetjük az ehhez a tevékenységhez kapcsolódó költségeinket? Mivel a számlában 100 ezer forintot meghaladó áfatartalom van, így jelentési kötelezettségünk is keletkezik? Ha a következő hónapban nincs ilyen tevékenység, akkor az eredeti állapot szerint nem adunk be áfabevallást mindaddig, amíg újra nem állítunk ki a fenti TEAOR kódú számlát? Válaszát köszönöm! Tisztelettel : T. Ildikó

Áfabevallás – tételes adatszolgáltatás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Két kérdésem lenne. Kérdés 1.: cégünk felvásárlási jegyet bocsát ki, melyben kompenzációs felárat érvényesít. Ha ennek az összege meghaladja a 100 ezer forintot, akkor külön részletezni kell az M lapon? Vagy bármely egyéb módon erről külön adatszolgáltatást kell benyújtani a NAV felé? Második kérdés: egy kft. részünkre kiállított, majd sztornózott egy nagyobb, 100 ezer forint feletti áfaösszegű számlát. Az ügylet valóban meghiúsult, az áru nem volt megfelelő minőségű, az eladó részére visszaszállították. Hogyan tudjuk ezt az áfabevallás M lapján feltüntetni? Köszönöm.

Fordított áfás számla kiállítása utáni bevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kiállítottunk egy számlát, amely fordított áfás, tehát az áfát nem mi fizetjük meg. Ezt nekem a 1865-ös bevallásban melyik sorban kellene feltüntetnem? Egyáltalán fel kell tüntetnem, ha nem mi fizetjük be az áfát? Köszönöm.

Importáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk – amely kereskedelemmel foglalkozik – közösségen kívülről, harmadik országból (Kína) importált terméket, továbbértékesítési céllal. A termék Hamburgba lépett be az unióba, de Magyarországon helyezték szabad forgalomba és került vámeljárás alá. A vámhatározat alapján a vámot, áfát megfizettük. Kérdésem lenne, hogy az áfabevallásban mely sorokban kell adatokat szerepeltetni? A bevallással egyidejűleg a fizetett áfát is be kell vallani, vagy csak a levonhatót? Mely könyvelési tételek fognak hozzá kapcsolódni? Segítségét köszönöm előre, tisztelettel!

Áfabevallás online számlázás esetén Kérdés

Szeretném kérdezni, hogy ha egyéni vállalkozó online számlázóprogrammal állít ki számlát, tehát látja a NAV a 100 ezer forint feletti áfatartalmú számláit, akkor is kell az áfabevallásban az M lapon jelenteni számlánként?

Fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfás őstermelő fordított áfával állított ki búzaértékesítésről szóló számláját. A számla kelte: 2018.09.08.; teljesítése: 2018.09.08.; fizetési határidő: 2019.01.30. A kiegyenlítés csak 2019-ben fog megtörténni. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben melyik időszak áfabevallásában kell szerepeltetni a fent leírt számla tartalmát?! Várom válaszukat, mely sürgős lenne! Köszönettel.

Számla teljesítési dátuma CPT paritás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! hasonló témában már volt egy kérdés, melynek megválaszolása sajnos nem szolgált elégséges információval. Mellékelem alább az eredeti kérdést, illetve a saját kiegészítésemet, várva szíves magyarázatát Tisztelt Szakértő! Magyarországon bejegyzett kereskedővállalat vagyunk, magyar vevőinket Németországból, közvetlen szállítással szolgáljuk ki CPT paritás alkalmazásával. Számlánkat az SAP rendszer az áru első fuvarozójának átadása teljesítési dátumával állítja ki, az áru a vevőhöz fizikailag az 1-2-3 napos fuvar után kerül. Hónap közben természetesen "béke van", a kérdésem az: jogos-e a vevőm panasza CPT paritás mellett, hogy például a 06. 30-ai számla helyett 07. 01-jei számlát kér, mert akkor kapta meg az árut? Köszönöm szíves véleményüket! Ugyanaz a problémám mint a kérdezőé, csak éppen az ellenkező oldalon állok. Vevő vagyok. Augusztusban adtam le a rendelést. Szerződés szerint CPT paritásban állapodtunk meg. Augusztus 30-án indította az eladó a szállítmányt és számlázott, de én csak szept 5-én kaptam meg az árut. Mikor történt a TELJESÍTÉS? Az augusztusi vagy a szeptemberi áfabevallásban szerepeltetnem? Elvileg úton levő készlet lenne, de a hóvégi készlet készítésekor (ELÁBÉ számolás) nem volt információm, hisz csak szeptember 5-én kaptam meg az árut.

Német számla II. Kérdés

Tisztelt adószakértő! A lent elküldött levelemre a válasz nem egyértelmű számomra, a kérdésem a következő: az áfabevallásban hogyan kell szerepeltetni, ha a cég nem kérte vissza az áfa értékét? A tárgyi eszközök között milyen értékben kell nyilvántartásba venni? Egy társaság ügyvezetője eldöntötte, hogy interneten Németországból rendeli meg a hegesztőgépet, amely a magyarországi ár feléből megszerezhető. A vételár magyar forinttal lett kifizetve. A németül kiállított számlán fel van tüntetve a magyar forint összege és az átváltott euró is. Az összeg 178 880 forint, az 554,20 euró a számlán feltüntetve 19 százalék áfa 88,49 euró. A kérdésem a számlával kapcsolatban: hogyan számolhatom el, illetve a könyvelés menetét, az áfa elszámolását valójában a teljes könyvviteli, pénzügyi elszámolására kérek tanácsot. Üdv: Katalin Saját kérdés

Pénzforgalmi áfa – közösségi szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy pénzforgalmi elszámolású áfás cégnek, amely közösségi adóalanytól vett igénybe szolgáltatást, melyik hónapban kell feltüntetnie ezt az áfabevallásában? A számlateljesítés vagy a kiegyenlítés számít? Köszönettel.

Szolgáltatás nyújtása közösségen belülre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alanyi adómentességet választott nonprofit kft. szolgáltat egyéb sporttevékenységet egy közösségen belüli partnernek. A közösségen belüli olasz partnernek nincs érvényes közösségi adószáma. Hogyan kell helyesen eljárni áfa szempontjából? A szolgáltatás nyújtás során nem járhat el alanyi adómentes minőségben a nonprofit kft., így áfa törvény területi hatályán kívüli ügyletről kell kiállítania a számlát, ami az alanyi adómentes értékhatár összegébe nem kerül beszámításra? A 1865-ös áfabevallásban adatot kell szolgáltatni az áfatörvény területi hatályán kívül teljesített szolgáltatásnyújtások adó nélkül számított ellenértéke sorban? Válaszát előre is köszönöm!

Közlekedési eszköz bérbeadása Kérdés

Az alábbi kérdésben kérném szíves tájékoztatásukat: Egy magyar adóalany bérbe szeretné adni nem vízi közlekedési eszközét rövid távon (30 napon belül). Áfa megítélése szempontjából hol kell az áfát bevallani és megfizetni, ha magánszemélynek történik a bérbeadás, és a jármű átadása Magyarországon is és a Közösségen belül is történhet. Köszönöm megtisztelő válaszukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink