176 találat a(z) áfás cimkére
Bérleti díj áfamentesen Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Adott egy kft., amely ingatlant ad bérbe, jelenleg áfásan. Azonban változott a bérlői kör, és jobban ki tudná adni a helyiségeket áfamentesen. Mivel év közben nem lehet változtatni, megoldás lehet-e, ha a nyári pangási időszakban megszüntetné a cég a bérbeadási tevékenységet, majd ősszel újra felvenné azt, de már nem választaná rá az áfát? Köszönjük szépen a tanácsát!
Tárgyieszköz-értékesítés. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó őstermelő (különleges jogállású, kompenzációs felárra jogosult, alanyi áfamentes) termelésben használt tárgyi eszközét szeretné értékesíteni. Az áfáját nem igényelte vissza. Hogyan teheti meg? Adásvételi szerződéssel? Alanyi áfamentes vagy áfával növelt számla kiállításával? Köszönöm válaszát.
Ingatlanértékesítés adókötelessé tétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az adóalany a lakóingatlannak minősülő, illetve nem lakóingatlannak minősülő beépített, illetve egyes beépítetlen ingatlanai értékesítésére – külön-külön és együtt is – választhatja az adókötelessé tételt, amelyet öt évig nem módosíthat. Kérdésem az, hogy lehetősége van-e az adóalanynak az első választást követően 9 év után kizárólag csak a lakóingatlannak tekinthető ingatlanra vonatkozóan megszüntetni az adókötelessé tételt akkor, ha együttes volt az eredeti választás (mind lakóingatlanra, mind lakóingatlannak nem minősülő ingatlanra vonatkozott)? Amennyiben igen, úgy a "maradó" lakóingatlanra vonatkozó adókötelessé tétel mikor változtatható meg újra? 2. Abban az esetben, ha az adóalany megváltoztatja, megszünteti az ingatlanok értékesítésére vonatkozó adókötelessé tételt, úgy ezen megszüntetés után mikor tudja újra adókötelessé tenni az ingatlanok értékesítését? Ehhez mindenképpen meg kell várnia az év végét? Köszönöm a válaszukat.
Közösségen belüli beszerzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. közösségen belül szerez be (például Franciaországból) terméket. Ha a megrendelés során lehetőség van kiválasztani a magyar törvény szerinti áfamértéket, és francia cég rendelkezik magyar közösségi adószámmal, akkor helyesen jár-e el a kft. és ezt az áfamértéket levonásba helyezheti, vagy mindenféleképpen adómentesen kell kérnie a számlát? Ha a kft. megrendelt egy terméket és annak vételárát el is utalta, de a termék nem érkezett meg, a megrendelés törlésre került, de sztornó számlát nem állított ki a külföldi cég, akkor ezzel a költséggel milyen módon lehet elszámolni, hogy a könyvelés rendben lehet? Illetve ha a kft. közösségen belül értékesít, akkor a számlát áfa nélkül kell kiállítania, és az áfafizetési kötelezettséget a vevőre kell áthárítania? Köszönöm válaszát.
Szünetelés után Kérdés
Egyéni vállalkozó újraindítja vállalkozását év közben. Szünetelés előtt áfás volt, most az újraindításkor választhatja-e az alanyi adómentességet?
Svájci letelepedési engedéllyel rendelkező magánszemély Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem ajtó- és ablakbeépítéssel kapcsolatos szolgáltatást nyújtott egy svájci letelepedési engedéllyel rendelkező magyar állampolgárnak. Az ablak beszerelése magyarországi lakcímén történt. A szolgáltatásról szóló számlát áfával növelt összegben állítottuk ki számára, azon megfontolásból, mivel a szolgáltatás teljesítési helye Magyarország. A számlát megkifogásolták a következőkre hivatkozva: "Csak infóként, a jelzett információk helyesek az Európai Unió területén, Svájc, mint NEM Európai Uniós ország nyújt egyedül lehetőséget az áfamentes szolgáltatás igénybevételére. 11. éve, már svájci letelepedési engedéllyel rendelkező rezidens, magyar állampolgár áfamentes Magyarország területén a magyarországi szolgáltatások tekintetében, emiatt a kiállított számla hibás". Kérdésünk: a számlát helyesen állítottuk ki áfával növelt összegben?
Szolgáltatás harmadik országbeli partnernek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: ha egy áfás magyarországi társaság kongresszust szervez Magyarországon egy olyan külföldi partnerének, aki nem uniós országbeli (Kína), akkor a partner részére kiállított számla a kongresszus szervezéséről áfás lesz vagy tárgyi mentes? Válaszát előre is köszönöm.
Kisadózó bevétele és az áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy áfaalany kisadózó vállalkozás devizás számlát állít ki, A számla bruttó végösszege 100 euró, számlaérték áfa nélkül 78,74 euró, áfa összege 21,26 euró. A számla teljesítési időpontja 2017.10.09. Az áfatörvény értelmében bejelentette, hogy MNB-árfolyamot alkalmaz. Az áfa teljesítés időpontjában átszámított forintértéke 6641 forint, melyet pénzforgalmi adózóként a jóváírás hónapjának áfabevallásába állít be fizetendő adóként. A számla végösszege 10.26-án paypal-on érkezik meg devizában. A katatörvény értelmében a devizában szerzett bevételt a jóváírás napján érvényes MNB-árfolyamon kell számításba venni és a bevételnek nem része az áfa. A jóváírt forintosított összeg 31 074 forint, melyből a nettó 24 468 forint. Kérdésem az lenne, hogy végül is milyen összeg lesz a kisadózó bevétele? Számlajóváírás forintosított összege 31 074 forint, a ténylegesen befizetett (fizetendő) áfa 6641 forint, a fennmaradó összeg 24 433 forint vagy 24 468 forint (a számla nettó euróértéke a jóváírásnapi MNB-árfolyamon átszámítva). Köszönettel.
Láncügylet, áru az országot nem hagyja el Kérdés
Tisztelt Szakértő, két kérdésem lenne, mely ugyanazt az ügylet típust fedi le két irányból: "A" magyar cég "B" magyar cégnek szállít árut, amit "C" német cégnek számláz ki, neki van magyar adószáma. "C" német cég "D" német cégnek számláz tovább. "A" magyar cég intézte a fuvart. A "D"-nek számlázás után az áru pontos útját nem ismerjük. "A" cég magyar áfával számlázta "C" német cégnek az árut. Kérdésem, hogy helyesen gondolom-e, hogy "C" német cégnek a német adószámával kell-e "D" német vevőjének a számlát kiállítania áfamentesen, német közösségi adatszolgáltatást kell-e láncügylet jelöléssel leadnia erről, és így "C" a magyar állam csak felé visszaigénylő pozícióban lesz-e, közösségi adatszolgáltatás nélkül? A kérdés másik fele: "X" német cég "Y" német cégnek szállít árut, majd azt "Z" magyar cégnek számlázza ki német ÁFÁ-val. "Z" magyar cégnek van német adószáma. "Z" magyar cég "W" magyar cégnek számlázza tovább az árut, de jól gondolom, hogy ezt a magyar adószámával fogja tenni, uniós értékesítésként, mert a teljesítés helye Németország, és Németországban csak visszaigénylő pozícióban lesz? A fuvart "X" intézte. Köszönettel Miksa Viktor
Ingatlanbérbeadás Kérdés
Kft. vásárolt egy üzletet 18 évvel ezelőtt, melyről áfás számlát kapott. A társaság akkor levonta az áfa összegét bevallásában. Ezidáig saját vállalkozását működtette az üzletben. Most bérbe szeretné adni. Az ingatlanbérbeadásra 2008-ban választotta az áfafizetési kötelezettséget. Az üzletet 2018-tól bérbe adná egy banknak. A bank áfa nélküli számlát fogadna be, mivel ő az áfa összegét nem tudja visszaigényelni. Kérdés: ha a kft. január 1-jétől módosítaná a korábbi bejelentését, azaz nem kérné az áfafizetési kötelezettséget az ingatlanbérbeadásra, akkor a kft.-nek származik ebből hátránya a korábbi, esetleg a jövőbeni költségelszámolást illetően, illetve van-e valamilyen kötelezettsége az adóhivatallal szemben? Bérbeadás után is a kft. nevére szól a rezsiszámla, melynek van áfatartalma, ez az áfa összeg 2018-tól már nem lesz levonható? A rezsiszámlát 2018-tól már mentes az adó alól címszóval számlázzuk tovább a banknak, mint az ingatlant?
Alanyi mentesből áfás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017.08.31-ével alanyi mentes katás egyéni vállalkozóként átléptem a 8 millió forintos bevételi határt. Áfás számla lett kiállitva. Kérdés, hogy mikor kell először áfa-bevallást tennem? Havi bevallásként 09.20-ig vagy negyedéves bevallóként 10.20-ig vagy éves bevallóként követő év februárig? Köszönettel várom válaszukat.
Építésiengedély-köteles, félkész társasház számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2011-ben vásárolt egy tulajdoni lap szerint beépítetlen terület megnevezésű, és építési teleknek minősülő ingatlant. Ezen az alapok készültek el. Ezt a félkész épületet a telekkel szeretnénk értékesíteni. Jelenleg az építkezésre nincs érvényes építési engedély. Az a kérdésünk, hogy ezt 27 százalékos áfával vagy fordított áfával kell számláznunk értékesítéskor? Amikor vettük az ingatlant, akkor fordított áfás számlát kaptunk. (Nem tudjuk, hogy az helyesen volt-e kiállítva.) Köszönjük szépen a segítségüket!
Áfás katás egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény hatálya alá tartozó katás egyéni vállalkozó levonhatja-e a személygépkocsi javítási költségeinek 50 százaléka után az áfát? Kell-e emiatt cégautóadót fizetnie? Üdvözlettel várom válaszát.
Nyeremény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk országosan meghirdetett vetélkedő első helyezettjének (magánszemély) nyereményként vadonatúj személygépkocsit adott. (A gépkocsi értéke 4 millió forint, üzembe helyezéssel együtt.) Az autókereskedés társaságunk nevére számlázta, és helyezte üzembe az autót. Mi ezt az autót adtuk át nyereményként egy magánszemélynek. Ebben az esetben az átíráshoz adásvételi szerződésre (nyeremény) és számlára van szükség, a számlán a gépkocsi megnevezése és vtsz. száma szerepel. Társaságunk az áfát a személygépkocsi beszerzésekor nem vonta le. Kérdésünk, hogy ebben az esetben a számlát áfásan vagy áfa nélkül kell kiállítani (térítés nélküli szolgáltatásról lévén szó)? A személyi jövedelemadóban a nyeremény értéke után társaságunk 15 százalék szja és 22 százalék eho fizetésére kötelezett-e, mint egyes meghatározott juttatás után? Válaszát előre is köszönöm!
Közösségi áfa teljesítés helye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben, ha egy magyarországi cég (magyar telephely és székhely) külföldön, Triestben kibérel egy színházat és ott játszik egy színdarabot, akkor a partnercég (magyarországi jogvédő iroda, aki adja a darabot) a teljesítés helye szerint áfamentesen számlázz vagy a partnernek megfelelően áfásan számlázza le a jogdíjat a jegybevétel után? Köszönöm