4 találat a(z) tartási szerződés cimkére

Tartási szerződéssel szerzett ingatlan értékesítése Kérdés

Adómentes ingatlanértékesítési esetek Cikk

Ingatlan átruházásakor annak olyan esetek, amikor az idő múlására nem kell figyelemmel lenni, mivel az ingatlan átruházásából származó bevételből származó jövedelem részben, vagy egészben adómentes az szja-törvény alapján. A 2019. évi bevallás kitöltése előtt célszerű az alábbi rendelkezéseket is tudni.

Ingatlaneladás Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! 2017-ben tartási-életjáradéki szerződést kötött egy magánszemély két eltartóval, 50-50 százalékban. Az eltartók havonta fizettek az eltartottnak egy összeget, és vállalták, hogy halála esetén kívánságának megfelelően eltemetik. Az eltartottnak élethosszig tartó haszonélvezete volt. 2018-ban elhunyt, az eltartók értékesítették az ingatlant. A tartási szerződésben 24 millió forintban jelölték meg az ingatlan értékét. A NAV az illeték alapjául az egy főre jutó összeget – 12 millió forintot – csökkentette a haszonélvezeti jog értékével, azaz 9 millió 600 ezer forint után kérte az illetéket. Kérdésem, hogy az eladási árból (32 millió forint) a 12 millió forintot vagy a csökkentett összeget vonhatom le, a befizetett illetékkel együtt? Másik kérdésem, hogy a temetési költség levonható-e? A számla az egyik eltartó nevére szól csak, így ő veheti figyelembe (nem egyenesági rokonok) a teljes összeget vagy megoszthatják? Válaszát előre is köszönöm.

Előírt illeték megváltoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértők! 2018. májusban eltartási szerződést kötöttem egy nénivel, amely alapján megkaptam egy ingatlan 60%-os tulajdonrészét a néni holtig tartó haszonélvezete mellett, és cserébe vállaltam a tartását. A szerződésben az ügyvéd forgalmi értéknek 25 millió forintot írt, amely alapján a NAV kivetett rám 800 ezer forint illetéket. Mivel nem jutott el időben hozzám az illeték kivetéséről szóló határozat, így a fellebbezési határidő már lejárt, az adófolyószámlámon ott van a 800 ezer forint tartozás, amit kifizetni nem tudok. A gondom az, hogy az ügyvéd rosszul írta meg a tartási szerződést és az ingatlan teljes 100 %-a ér 25 milliót, így az én 60 %-om csak 15 millió forintot ér. Így jóval kevesebb illetéket kellene fizetnem, mint amit kivetettek rám. 1. A kérdésem, hogy ebben az esetben Önök szerint van-e rá mód, hogy a kivetett és jogerős illetéket megváltoztassák és ha igen, akkor hogyan és mire hivatkozva kell ezt kezdeményezni, hova és milyen papírokat, esetleg kérelmet nyújtsak be? 2. A néni időközben kibékült a lányával és most azon gondolkodik, hogy felbontja a velem között eltartási szerződést. Ha erre sor kerül, akkor van-e arra mód, hogy a kivetett illetéket hivatalból töröljék vagy mindenképpen ki kell fizetnem? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Nagy Endre

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink