11 találat a(z) részvényopció cimkére
Részvényopciók utáni adózás 2024-ben Kérdés
Adózás ingyenesen kapott részvény értékesítése után Cikk
Belföldi magánszemély a munkaviszonyára tekintettel részvényjuttatást kapott belföldi munkavállalójától, ingyenesen, körülbelül tíz évvel ezelőtt. Osztalék címén folyamatosan részesedett a társaság eredményéből. A részvényeket most értékesíteni szeretné. Az értékesítés során milyen adókötelezettségei keletkeznek a magánszemélynek, és ezt hol kell bevallani? Árfolyamnyereség címén kell adóztatni az értékesítést? Miután ingyen kapta a részvényeket, mit kell tekinteni szerzési (és az értékesítéshez kapcsolódó) költségnek? Hogyan kell megállapítani az értékesítéskori (piaci) értéket? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Amerikai részvényopció adózása Kérdés
Részvényopció Kérdés
Részvényopció adózása Kérdés
Részvényopció adózása: kinek, mit kell megfizetnie? Cikk
Magánszemély évekkel ezelőtt részvényopciót (RSU) kapott az anyacégétől, a részvényeket három évig tartania kellett, majd tavaly eladta őket – valószínűleg a NYSE-n (The New York Stock Exchange) –, és a vételárat átutalták a magyarországi bankszámlájára. Kell-e ezt szerepeltetnie az szja-bevallásában, ha kell, milyen adókulccsal adózik? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
Részvényopció adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy egy amerikai cégtől kapott részvényopciót hogyan kell leadózni? A részvényopcióról a következőket lehet tudni: – A cég részvényei az amerikai tőzsdén forognak. – A részvényopció adományozásának napján érvényes tőzsdei árfolyama lesz az opció kiindulási ára (strike). – A részvények négy egyenlő részben kerülnek a dolgozó birtokába (vesting). Tehát az első év eltelte után 25%-nyi rész felett rendelkezhet, és minden rá következő évben újabb 25%-os rész kerül a nevére. – A rendelkezésre álló opciós részt a dolgozó bármikor eladhatja (exercise) és az eladás napján érvényes tőzsdei ár és a kiindulási ár (strike) különbözetét utalja el a brókercég a megjelölt számlára. Az egyes eladások után keletkező összeget hogyan kell elszámolni a személyijövedelemadó-bevallásban? Szabályos-e, hogy abban az évben amikor a dolgozó nevére íródik (vesting) az aktuális 25%-os rész, akkor azt elkülönülten adózó jövedelemként vallja be, majd a későbbi eladásnál (exercise) a fennmaradó részt pedig mint ellenőrzött tőkepiaci jövedelemként vallja be az eladás évének adóbevallásában? Válaszát tisztelettel köszönöm! Üdvözlettel: Krisztina
Részvényopció adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016 októberében a vőm értesítést kapott az amerikai anyavállalatától, hogy 2016.10.27-ével 152 részvényt tartalmazó ingyenes részvényopció került a nevére, a következő feltételekkel: – 2017.10.27-én hozzáférhető/eladható lesz ebből 50 részvény, – 2018.10.27-én újabb 50 részvény válik elérhetővé/eladhatóvá, – 2019.10.27-én a maradék 52 válik elérhetővé/eladhatóvá. Kérdésünk, hogy melyik tőzsdei napi árfolyamon kell a részvények értékét megállapítani? A részvényopció indulásának napja az alap, azaz 2016. október 27., vagy azon napok tőzsdei árfolyamát kell alapul venni, amikor az elérhetőség megnyílt vagy meg fog nyílni? Tisztában vagyunk azzal, hogy a bevétel megszerzésének időpontjában kell az szja-t és az ehót megfizetni. A következő kérdésünk ehhez kapcsolódik. Tehát a jövedelem megállapításánál alkalmazhatjuk-e az adóelőleg megállapításához azt, hogy a bevétel megszerzésének napját megelőző hónap 15. napján érvényes árfolyamot vesszük alapul? Köszönettel: Dobosi Pálné
Részvényopció Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar magánszemélyek Angliában zártkörű részvénytársaságot alapítottak. Az alapításkori jegyzett tőke névértéken 300 GBP. A társaság jelenlegi cégértéke egy tőkebefektetés által ennél jóval magasabb. Az alapító tagokon kívül a társaság projektjében közreműködő magyar magánember 3 év munka után 10 százalékos tulajdoni részesedésnek megfelelő részvény megszerzésére lenne jogosult. Konkrét kérdéseim: 1./ Angliai társaságban magyar magánszemélyek részvénycseréje mely ország jogszabálya szerint adózik? 2./ A jelenlegi cégérték magasabb, mint a névérték. Névértéken történhet-e eladás – 300 GBP –, és ez keletkeztet-e adófizetési kötelezettséget? 3./ A névértéken felül értékesített részvény árfolyamnyereségként (15 százalék szja és 14 százalék eho) adózik? Válaszukat köszönöm.
Munkáltatói részvényopció adózása, bevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltatóm külföldi tőzsdén jegyzett anyavállalata biztosított számomra úgynevezett stock option-t, azaz lehívható részvényopciót, ami azzal jár, hogy részvény nem kerül a tulajdonomba, csak a kedvezményes lehívás és az aktuális piaci eladási ár különbözete jövedelemként. Az egyik kérdésem, hogy amikor lehívom az opciót, milyen adó-, járulékfizetési kötelezettségem lesz (16 százalék szja, plusz 27 százalék eho plafon nélkül)? Kapcsolódó kérdésem, hogy a bevallása a vonatkozó adónak, illetve az adóelőleg megfizetése hogyan történik, milyen igazolással, bizonylattal kell rendelkeznem? Ilyen jellegű jövedelmem még nem volt, nem tudom, hogy az adóbevallásban például milyen címszónál, milyen jövedelemtípusnál kell majd bevallani, illetve az adóelőleg befizetésekor vagy máskor kell-e valamilyen igazolást benyújtanom? Az adóelőleg befizetése milyen határidővel, és hogyan történik?
Részvényopció Kérdés
Tisztelt Szakértő! NASDAQ-on jegyyett multinacionális cégtől kapott részvényopció gyakorlásakor keletkezett jövedelem SZJA szempontból milyen jövedelemnek számít?