3 találat a(z) ráépítés cimkére
Ingatlaneladás szja II. Kérdés
Pontosítani szeretném a kérdést. Olyan építési telket adok el (ingatlan-nyilvántartásban telek), melyre jelentős ráépítés történt, az adásvételi szerződésben is szerepel a ráépítés ténye. A telekvásárlás 5 évvel ezelőtt történt. Kérdésem, hogy ez esetben alkalmazható-e az szja-törvény ingatlanra vonatkozó 5. évet követő 0 százaléka, vagyis nem kell szja-t fizetni az ingatlan eladási ára után, vagy az eladási árból levonom a ráépítés költségét és az az adóalap? A pontosított kérdésre adott válaszukat mielőbb köszönettel várom.
Földhasználati jog és ráépítési jog Kérdés
Tisztelt Szakértő! Számviteli elszámolással kapcsolatban a következő kérdést szeretném tisztázni. Építőipari kft. apartmanházakat épít értékesítési céllal. A kivitelezéshez szükséges terület nem a kft. tulajdona, ezért földhasználati jogot és ráépítési jogot engedélyező megállapodást kötött a földterület tulajdonosával. A szerződő felek rögzítették, hogy a földhasználati jog a felépítmény fennállásáig megmarad. A két jogért fizetett ellenérték elszámolásával van gondom. Miként tudom költségek között elszámolni a két vagyoni értékű jogot? Értékcsökkenéssel kell elszámolni, vagy esetleg a ráépítési jogért fizetett ellenértéket beszámolhatom a kivitelezés önköltségébe?
Lakás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bár sok írás megjelent már, mégis feltennék egy kérdést a lakásáfa kedvezményes mértékével kapcsolatban. Kivitelezőként meglévő családi házhoz épít hozzá a cég. A munkálatok engedélykötelesek, az épület alapterülete nő, ezen túl tetőtér-ráépítésre is sor kerül. Az alapterület még így is a kedvezményes méreten alul marad. A hozzáépítést a földhivatalba be kell jelenteni, annyiban, hogy ott a térképre fel kell rajzoltatni. Alkalmazható-e az 5 százalékos adómérték ebben az esetben? Köszönettel várom válaszukat!