11 találat a(z) mérleg szerinti eredmény cimkére

Osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015-ig társasági adó hatálya alá tartozó kft. 2015. évi mérleg szerinti eredménye 1000 eFt, eredménytartaléka -500 eFt. 2016. évtől evás lett, a 2016. évi eredménye 3000 eFt. 2017-től ismét társaságiadó-alany. Kérdésem az lenne, hogy a 2016. évi 3000 eFt-ot kiveheti-e adómentesen 2017. évben a 2016. évi beszámoló jóváhagyásakor? Illetve 2016. december 31-én osztalékelőlegként kiveheti-e? Az osztalékelőleget ebben az esetben hogy kell könyvelni? T kötelezettség-K pénztár? Válaszát előre is köszönöm!

Osztalék forrásai Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. év tavaszán mérleg elfogadásáról és osztalékról döntött egy cég taggyűlése. A határozatot úgy fogalmazták meg, hogy a 2015. évi eredmény 50 millió, amit az eredménytartalékba helyeznek, azonban 25 millió forint osztalékot vesznek ki az eredménytartalék terhére. A 2015. évi beszámoló is így készült, az adózott eredmény megegyezik a mérleg szerinti eredménnyel. Ez elfogadható így, vagy továbbra is az a szabály, hogy először az adott üzleti év eredményét kell osztalékként jóváhagyni, s ha az nem elég, akkor eredménytartalékkal kiegészíteni? (Most az egyéb feltételektől tekintsünk el.) Hol lehet az erre vonatkozó paragrafusokat megtalálni? Előre is köszönjük a választ.

Ki nem fizetett osztalék, 2016. évi beszámolóban sorok átrendezése Kérdés

Hivatkozva a fenti két címen megválaszolt kérdésekre, valamit én valószínűleg rosszul értelmezek, ezért kérném a könyvelési tételeket az alábbiakhoz: 2015. évi mérlegfőösszeg 25105, mérleg szerinti eredmény 3775, jóváhagyott osztalék 3000, vagyis a kötelezettség 3000. Ha e szerint nyitom a főkönyvet 2016-ban, minden rendben. Azt nem értem, hogy az egyik válasz szerint az osztalékot nullának kell tekinteni, a másik szerint viszont (logikusan) szerepel 2016-ban, mint kötelezettség. Ha a mérleg szerinti eredményt átfordítom, az adózott eredmény 6775, ezáltal nő a saját tőkém és a mérlegfőösszeg is, viszont változatlan a kötelezettségem. Hogyan tudom ezt feloldani? Előre is köszönöm: Horváthné Syssy

Átsorolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 12. 31-ei egyszerűsített beszámolót készítek, a 2015. év átsorolásával van gondom. A mérleg szerinti eredmény nulla volt, mert az adózott eredmény 7381 eFt osztalékként jóvá lett hagyva a 2015-ös beszámoló elfogadásakor. A 2015. év közben minden hónapban mérleg készült, és havonta jóvá lett hagyva és ki lett fizetve az osztalék osztalékelőleg formájában. A decemberi osztalék maradt csak 611 eFt értékben a kötelezettségen. Kérdés az átsorolás. Helyes-e a következő átsorolás? Mérleg szerinti eredmény törölve. Adózott eredmény 7381 eFt. Forrásoldalon a nulla forint mérleg szerinti eredmény helyett 7381 eFt adózott eredmény lesz, De mivel így nem jön ki a forrásegyezőség a követelések értékét meg kell növelnem 7381 eFt-tal? Várom válaszukat. Tisztelettel.

Jegyzett tőke emelése és a mérleg szerinti eredmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A jegyzett tőke kötelező emelésével már sok szempontból foglalkoztunk. Az eredménytartalék terhére történő emelés kerül leginkább szóba. A Ptk. szerint a társaság a jegyzett tőkét emelhet a törzstőkén felüli vagyonából. A 2015. évre elkészítendő beszámolóban ez az eredménytartalékot jelenti, illetve a mérleg szerinti eredmény is, amennyiben pozitív, a törzstőkén felüli vagyonként jelentkezik, annak ellenére, hogy az eredménytartalékba 2016. január 1-jén kerül átvezetésre. Tehát a kérdésem konkrétan az lenne, hogy a jegyzett tőke emelésekor bevonhatjuk-e a 2015. évről készített beszámoló mérleg szerinti eredményt a jegyzett tőke emelésébe? A társasági szerződés módosításakor az ügyvéd megállapíthatja-e, hogy a mérleg szerinti eredmény a társaság törzstőkén felüli vagyona, és a jegyzett tőke emelésébe bevonhatja-e? Számviteli szermpontból elfogadható-e egy ilyen megoldás? Tájékoztatásukat előre is köszönöm. Kuzselláné Tóth Zsuzsanna

Termelőeszköz-beruházás Kérdés

A kft. nyereséges. A mérleg szerinti eredményt átvezette az eredménytartalékba. Onnan hogyan lehet effektív felhasználni termelőeszköz vásárlására? Van-e lehetőség a nyereséget (az összeget) felhasználni a beruházáshoz?

Egyszerűsített végelszámolás Kérdés

Egy cég egyszerűsített végelszámolás alatt áll. A cégbíróság felé rossz mérleget adott le, melyben követelés, kötelezettség is szerepel, mérleg szerinti eredménye van, de, ha összevezetjük, magasabb, mint a mínuszos eredménytartalék, nyilván így nem lehetett volna végelszámolást csinálni, de ez az adóhatóságot nem érdekli. Mivel az adóhatóság a megszűnés dátumával kijelölte vizsgálatra a céget, ahol összevezette a mérleg szerinti eredményt és a negatív eredménytartalékot, ami így valóban pozitív, a pozitív eredménytartalékot a magánszemély jövedelmeként vette figyelembe. Ezen megállapított összegre, a céggel szemben, mint kifizetőnek, megállapította az adóhiányt. Második megállapítása, hogy a cég mérlegében szerepel követelés, mely nem számlához kapcsolódó, konkrétan cégnek visszajáró iparűzési adó a megszűnés miatt, melyet szintén jövedelemként állapított meg a magánszemély tulajdonosoknak az adóhatóság, és erre is – mint kifizetőnek –, adóhiányt állapított meg, indoklásuk szerint, „mert ezt majd magánszemély fogja megkapni”. Véleményünk szerint az adóhatóság nem járhatott volna el így, hiszen a követelés nem a magánszemélyt illeti, valamint magánszemélynél akkor jövedelem, ha azt megkapta, semmiképpen nem lehet egy jövőbeli követelésre jövedelemként tekinteni. Másrészt az adóhatóságnak nem az eredménytartalékot kellett volna figyelembe vennie, hanem a tulajdonosnak a társaságba fektetett összegét, és a különbözetet kellett volna jövedelemként figyelembe venni. Jól járt el az adóhatóság, neki van igaza?

Osztalékelőleg Kérdés

Tisztelt Ügyfélszolgálat! Az lenne a kérdésem, hogy az osztalékelőleg fizetéséhez szükséges közbenső mérlegben kell-e szerepeltetni az osztalékelőleget, kell-e szerepeltetni a követelések között, valamint az eredménykimutatásban csökkentve a mérleg szerinti eredményt? A nettó osztalékelőleg könyvelése T368-K 384 taggyűlési jkv.alapján. Ez így helyes? Köszönettel a választ.

Veszteség-elhatárolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tíz éve eredményesen működő bt.-nél beruházás és egyéb beszerzés miatt 2011-ben -1 323 eFt, 2012-ben -2 069eFt volt a mérleg szerinti eredmény. Előtte nem volt veszteséges. Most 2013-ban +1 500 eFt az adózás előtti eredmény. Kérdésünk az lenne, hogy az előző két év vesztesége miatt 50 százalékkal csökkenthetjük-e az adóalapot? Köszönjük gyors válaszukat.

2012. évi osztalék Kérdés

2012. évi eredmény után a mérleg elfogadásakor, azaz 2013. május 10-én a tagság megszavazta az osztalékfizetést. Ez meg is történt 2013 júniusában. Július 12-éig megfizettük az szja-t és az ehót. Tehát pénzügyileg rendben.1353--as bevallásokba beállítva. Problémám viszont, hogy a 2012. évi mérleg szerinti eredménynél nem vontam le az osztalék összegét, enélkül lett megállapitva a mérlegszerinti eredmény. 2013. után is tudunk osztalékot fizetni, most nem tudom, mit kellene tenni, hogy helyesen járjak el. Válaszát várva köszönöm.

Alapítványi kérdés Kérdés

Tisztelt Cím! Segítségét szeretném kérni abban, hogy az alapítvány mérleg szerinti eredménye lehet-e mínuszos, és milyen hátrányok adódnak ebből pályázat és egyéb téren? Várom válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink