12 találat a(z) licencdíj cimkére
Licencdíj, jogdíj, védjegy kifizetése magánszemélynek Kérdés
Értékesített vetőmag utáni licencdíj elszámolása áfa szempontból Kérdés
Licencdíj mint magánszemély Kérdés
Licenc Kérdés
Gyermekeknek gyártott termékeink gyártásához Walt Disney licencszerződést kötöttünk a licenctulajdonos külföldi céggel. A szerződés 5 évre szól, természetesen meghosszabbítási lehetősséggel. A szerződés alapján cégünk jogosult a termékeken a cég figuráinak feltüntetésére. Ezen termékeket elsődlegesen négy célországban értékesíthetjük. A szerződés ezen tartalmáért évente előre meghatározott fix díjat fizetünk, amit a licenc tulajdonosa meghatározott időszakonként számláz. (Nem egyenletesen, hanem a szerződés szerinti ütemezés szerint.) Cégünk az általunk gyártott termékeket saját webes felületen is értékesíti. Mivel innen bárki rendelhet a világon, a szerződés szabályozza, hogy az elsődleges célországokon kívüli értékesítés esetén utólagosan számláznak felénk az egyes országok értékesítési volumenéhez igazodóan is licencdíjat. Kérem segítségüket a fenti licencdíjak számviteli elszámolásában.
Külföldi személynek fizetett licencdíj Kérdés
Tisztelt Adózóna/Szakértők! A kérdésem a következő volna: magyar cég kötött francia zeneszerzővel szerződést és licencdíjat fizetne a részére (a magánszemély nem ad számlát). A Franciaországgal kötött kettős adóztatást elkerülő egyezmény értelmében: „A licencdíj, amely az egyik Államból származik és amelyet a másik Államban illetőséggel bíró személynek fizetnek, csak ebben a másik Államban adóztatható, ha az említett személy a licencdíj tényleges haszonhúzója.” Ezek alapján akkor jól gondolom, hogy Magyarországon nem adózik, igaz? Kell-e neki A1-es nyomtatványt bemutatnia? Kell-e adóazonosító jelet igényelni a részére itthon és a 08-as bevallásban szerepeltetni? Ha igen, melyik sorban? Köszönöm a válaszukat!
Szoftverfelhasználási jog – taokedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég egy meglévő szoftver tulajdonjogának megvásárlásával és továbbfejlesztésével alakította ki a mai rendszereket. Az ügyfél a szoftver megvásárlásakor használati jogot szerez, nem a szellemi termék tulajdonjogát. Az ügyfeleknek a program telepítésekor egy licencszerződést kell elfogadniuk. Ha jól értelmezem a jogszabályt, a kapott ellenértéket meg kell bontani az átruházott szerzői jog ellenértékére, valamint az elvégzett munkadíjra, és csak a szerzői jog értékére lehet adókedvezményt igénybe venni. A társaságiadó-törvény szerint a szellemi alkotás értékesítéséből származó nyereség teljesen mentes a társasági adó alól. A jogdíjnak a szoftverre vonatkozó felhasználási jog biztosításából vagy a szoftver átruházásából származó ellenérték minősül. Kérdéseim: jól gondoljuk-e, hogy a cég érvényesítheti a jogdíj értékére az adókedvezményt, milyen számviteli, egyéb bizonylat szükséges a jogdíj és a munkadíj értékének kimutatására, hogyan, mi alapján választható külön a felhasználási jog értéke és az elvégzett munka értéke? A számlán külön soron szükséges-e kimutatni vagy elegendő tájékoztató adatként feltüntetni? Szükséges külön szerződést kötni vagy elegendő a licencszerződés? Köszönettel: Herczeg Katalin
Licencdíj-hosszabítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás 2014. évben vásárolt egy vírusírtó programot. Akkor ezt a vételt a szellemi termékek között – mint licencdíjat – számoltuk el, és tartottuk nyilván. Ezen program meghosszabbításának (2016. év) díját milyen költségek között kell elszámolni? Válaszát előre is köszönöm!
Szoftverlicenc elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy hová könyvelné azt az esetet, amikor szoftvervásárlásnál az egyszeri díj mellett havi díjat is fizetnek? Hová könyvelné a szoftver licencdíját akkor, ha azt évente, egy összegben kellene megfizetni? Köszönöm a válaszát.
Szoftverlicenc meghosszabbítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. szoftvereket (számlázó program, vírusirtó program) licencét évente vásárolja meg, hogy az érvényességüket meghosszabbítsa. Helyesen jár-e el a cég, ha a licencdíjat a vagyoni értékű jogok között tartja nyilván? Ebben az esetben is tartósan szolgálja az adott szoftver a kft. tevékenységét?
Szolgáltatásnyújtás ellenértéke meghatározott időszakra Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaság hardvert, szoftvert, licencdíjat vásárol, amelyeket továbbértékesít. A licencdíj, amit kiszámláz, több évre szól, amit a számlán is feltüntet. Kérdésem, hogy a teljesítés időpontja a jog átadásának időpontja vagy az áfatörvény 58. §-a alá tartozik az ügylet? (A felek a szolgáltatásnyújtás ellenértékét meghatározott időszakra állapítják meg.) Köszönöm válaszukat.
Védjegylicencia-szerződés alapján fizetett használati díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! A védjegy jogosultja használati szerződést köt (védjegylicencia-szerződést, 1997. évi XI. tv. 23. §) egy zrt.-vel. A védjegyjogosult a zrt. egyik tulajdonosa, magánszemély, aki rendelkezik adószámmal mint önálló tevékenységet végző magánszemély ingatlan-bérbeadásra. Az ügyvéd által ellenjegyzett védjegyhasználati szerződésben a védjegyjogosult átengedi a használatot évi nettó 7 millió forintért a zrt. részére, a díj minden év január hónapjában esedékes, és melyről köteles számlát kiállítani a magánszemély. A szerződés rögzíti, hogy a használati díj teljes egészében a védjegyoltalom alatt álló vagyoni jog felhasználásának ellenértéke. Kérdéseink: 1. A magánszemélynek a T101 lapon be kell-e jelentjeznie az áfatörvény hatálya alá, illetve a 7740 TEÁOR számot is fel kell vennie, mint új tevékenységi kört? 2. A zrt,. mint kifizető, milyen adót és járulékot köteles levonni a kifizetett díjból, ha annak kifizetése számla ellenében történik? 3. A magánszemély, mint adószámos magánszemély önálló tevékenységből származó bevételként számolja el a bevételt és az ezzel kapcsolatos költségeket levonhatja-e az összegből? 4. A magánszemélynek van-e járulékfizetési kötelezettsége, ha a kifizető csak a szja-t vonja le? Segítségét köszönöm!
Magyar nyelvű könyvkiadás licencdíja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Harmadik országbeli állampolgár könyvének magyar nyelvű kiadását tervezi egy magyar gazdasági társaság, ami miatt licencdíj-fizetési kötelezettsége keletkezik. Amennyiben a licencdíjat magánszemélynek fizetik, milyen bizonylat alapján történhet meg a kifizetés, és milyen adó- és járulék kötelezettségek terhelik a kifizetőt (feltételezve, hogy a két ország között van megállapodás a kettős adóztatás elkerüléséről)? Válaszukat előre is köszönöm.