8 találat a(z) ingatlan építése cimkére

Bevétel és költségek meghatározása ingatlan építésekor Kérdés

Fővállalkozási szerződés keretében ingatlan építése saját dolgozók bevonásával Kérdés

Hány százalék az áfa – építési tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély megrendeli egy új ingatlan építését. Milyen áfakulcsba tartozik? 27% vagy 5%? A 2007. évi CXXVII. törvény 142. és 327. paragrafusban nem találtam egyértelmű választ. Köszönettel:

Ingatlan építése, hasznosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Most alakult egy cég, melynek főtevékenysége saját tulajdonú ingatlan bérbeadása, üzemeltetése, eladása. Vásárolt több építési telket magánszemélytől adásvételi szerződés alapján (áfa nélkül). Tervei szerint családi házakat, illetve társasházakat szeretne építeni, majd eladni vagy bérbe adni. Kérdéseink: 1. Ha kell, milyen mértékű illetéket kell fizetnie a cégnek, van-e valami türelmi idő, ha igen, annak mi a módja? 2. Adózás szempontjából ön szerint melyik a jobb megoldás: felépíteni és értékesíteni, ilyenkor hogyan működik az áfa, mit lehet visszaigényelni és áfásan kell kiszámlázni? Telket külön és külön az ingatlant, vagy felépíti és kiadja bérbe, ilyenkor milyen az áfa, mindent vissza lehet igényelni és áfásan adja ki bérbe? 3. Mikor tartozik a fordított áfa alá egy építkezés? Sajnos még nem volt ilyen cég a könyvelésem során. Próbálok kiigazodni a szabályok között, de néha elveszettnek érzem magam. Segítségüket előre is köszönöm. Andrea

Saját rezsis beruházás Kérdés

Társaságunk 2010-ben vásárolt egy ingatlant, üdülőház volt rajta, benne üdültetést folytatott 2015-ig, az ingatlannyilvántartás szerint is üdülő volt. 2015-ben bővítést határozott el a kft., plusz egy szint ráépítésére kért építési engedélyt, amit úgy kapott meg, hogy lakóépületre szól, mivel ezen a városrészen csak lakóingatlanra adnak ki engedélyt. A kivitelezés a 2016. év folyamán elkezdődött, részben külső vállalkozó igénybevételével, részben saját munkaerő felhasználásával. A szükséges anyagot az építtető vásárolta meg. A cég minden ingatlannal kapcsolatos tevékenységre az áfaalanyiságot választotta. 2016-ban az ingatlan nem készült el. Hogyan könyveljük a gazdasági eseményeket a kivitelezés során, valamint a 2017-es évben, ha a beruházást aktiváljuk? Ez saját rezsis beruházásnak tekintendő, mivel az ingatlannyilvántartás szerint a használat jogcíme megváltozott, lakóingatlanként fogják az engedélyt megadni? Hogyan kezelendő az áfa a kivitelezés során, valamint ha az aktiválás megtörténik? A kivitelezés során mi az előzetesen felszámított áfát nem vontuk le. Köszönöm szépen.

Lakóház építése alanyi mentes céggel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi ingatlanáfa kérdésben: Egy alanyi mentes cég építtet eladásra egy új lakóházat. A kivitelezést több cég, nem egy generálkivitelező fogja végezni. Ezek a számlák véleményem szerint fordított adózásúak kellenek, hogy legyenek. A vásárolt és felhasznált anyagok áfája nem vonható le, mivel a vállalkozás alanyi mentes. Értékesítésnél viszont átlépi a 6 milliós alanyi mentességi korlátot (20 millió körüli lesz a bevétel), mely új ingatlan eladása és az alanyi mentességi korlát átlépése miatt is egyenes adózás szerinti értékesítés lesz. Így áfafizetési kötelezettség jelentkezik. Mivel nincs még szerződés vevővel, a lakóház elkészülése után kerül értékesítésre, mely véleményem szerint ingatlanértékesítési TEÁOR-szám alá tartozna. Ez esetben, ha most felvesszük a tevékenységi körbe az ingatlanértékesítést, és általános áfakört választunk, akkor a már az építkezés során keletkezett költségek áfája (főként anyag) is levonható, vagy ez csak abban az esetben lehetséges, ha a cég már a munkálatok megkezdésekor nem alanyi mentes áfakörben lenne? Válaszát előre is köszönöm!

Csarnok építése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megerősítést szeretnék kérni. Egy kft. (áfakörös) azt tervezi, hogy egy új csarnokot épít. Külső kivitelezőt kér fel kulcsátadásig az építésre. Így fordított áfás lesz. A számla kiállítója nem számít fel áfát, azt az építtetőnek kell felszámítania. De ebben az esetben levonási joga is keletkezik, az áfabevallásban felszámított és levonható áfaként is szerepel, így nem eredményez befizetési kötelezettséget.

Ingatlan építtetése Kérdés

Tisztelt Ügyvédnő! Először is köszönöm válaszát. A következő pontosításokat teszem, a tényállás az alábbi: egy magánszemély házat akar építtetni a saját tulajdonában álló telekre. Bizonyos okból a házat nem a saját nevére akarja írni. Erre tekintettel létrehoz egy projektcéget, aminek egy külföldi (de nem offshore) cégen keresztül 100 %-os tulajdonosa és egyben ügyvezetője is. Ezt követően a projektcég megbíz egy építési vállalkozót a ház megépítésére, amely fordított áfás számlát fog kibocsátani a cég nevére, amelynek viszont ténylegesen befizetendő áfája nem lesz, tekintettel arra, hogy a házat későbbi gazdasági tevékenység céljából fogja használni (bérbe fogja adni harmadik személynek) és az ingatlannal kapcsolatos tevékenységet a cég alapításakor adókötelessé tette. Tehát a fenti konstrukció elsődleges célja az, hogy az építési vállalkozó által kibocsátott számla áfatartalmát a befogadó cég le tudja vonni (hiszen, ha egyszerűen a magánszemély rendelné meg az építést, akkor az ügylet egyenes áfás lenne, s a magánszemélynek azt is meg kellene fizetnie). A fentiek tükrében kérdezem, hogy van-e jelentősége annak, hogy a telek és a felépítmény tulajdonjoga elválik egymástól, vagy célszerűbb a telket is megvennie a cégnek? Egyébként az ügylet kapcsán nincs semmi hátsó motiváció, a projektcég ténylegesen hasznosítani akarja majd a felépítményt, de lehet, hogy e hasznosítás többek között az lesz, hogy a felépítményt a magánszemély fogja visszabérelni a cégtől.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink