9 találat a(z) haszonbérleti szerződés cimkére
Felülírhatják a haszonbérleti szerződéseket a nemzetgazdaságilag kiemelt beruházások Cikk
Lejártuk előtt megszüntethetők a haszonbérleti szerződések a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások miatt a Nemzeti Földalapról szóló 2010. évi LXXXVII. törvény napokban hatályba lépett módosítása nyomán. Az érintett bérlőkkel az állam – a későbbiekben rendeletbe foglalt szabályok szerinti – kompenzációs megállapodást köthet.
Termőföld-bérbeadás személyi jövedelem adója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély elhunyt édesapja után 2020. évben termőföldet örökölt. A termőföldre az elhunytnak érvényes haszonbérleti szerződése volt. A szerződés időtartama 5 évet meghaladó volt, illetve 2020. december 31-én jár le. Kérdésem: a termőföldet öröklő magánszemélynek keletkezik-e a föld területileg illetékes önkormányzatához személyi jövedelem adó kötelezettsége a bérleti szerződéssel kapcsolatban, illetve az adókötelezettséget ki állapítja meg, illetve ki vallja be és ki fizeti meg, milyen határidővel. Köszönettel!
Erdőgazdálkodó – telephely Kérdés
Tisztelt Szakértő! Erdőgazdálkodó kft.-nek az egyik megyében van a székhelye, de egy másik megyében, egyetlen egy erdőben (amelyet haszonbérlet keretében használ) végzi a tevékenységét. Az erdőt kell-e, lehet-e telephelyként bejelenteni? A jogalap a haszonbérleti szerződés, vagy kell-e más hozzá (például a többségi tulajdonos engedélye)? Köszönöm mielőbbi válaszát.
Föld bérbeadása: mikor adómentes, és mikor nem a kapott bérleti díj? Cikk
Az év végén kapják kézhez a földtulajdonosok a bérbe adott földterületük utáni bérleti díjat a bérlőtől. Mely esetben kell adózniuk a kapott bérleti díj után?
A Kúria döntött a vitatott haszonbérleti szerződések ügyében, a HNP győzött Cikk
A Kúria is helybenhagyta a Debreceni Ítélőtábla korábbi jogerős határozatát arról, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) nem sértett jogszabályt két vitatott haszonbérleti szerződés megkötésekor – közölte Kovács Zita, a HNP igazgatója.
Erdőtelepítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó ügyfelem erdőtelepítést végzett az elmúlt években. A konstrukció lényege a következő. Földtulajdonnal a vállalkozás nem rendelkezik. Haszonbérleti szerződést kötött földtulajdonnal rendelkező magánszemélyekkel egységesen 16 évre. Az erdő telepítése a vállalkozó feladata. Az ehhez szükséges munkákat – mivel sem gépparkkal, sem alkalmazottal nem rendelkezik – más szolgáltatóval végeztette (gépi földmunka, csemeték, kapálás, stb.), a kapott számlákat költségben a felmerüléskor elszámolta. A telepítési támogatást bevételként elszámolta, melynek 50 százalékát számviteli bizonylatokon a magánszemélyeknek évente kifizette, és ezeket is költségben elszámolta. A szerződés lejártával a kész erdőt a magánszemélynek átadta. A bevétel és a bérleti díj különbözetét leadózta .Az erdők nem kerültek felvételre tárgyi eszközként. Ennek a konstrukciónak a megítélésében a könyvelő irodánkban nézetkülönbség van, és mivel most félévtől kell könyvelnem ezt az ügyfelet, ehhez kérem a szakmai segítségüket. Tisztelettel: Berta Mária
Mezei leltár értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk egyes földterületein 2016 júniusáig rendelkezett haszonbérleti szerződéssel. Az eddig felmerült költségeket (anyagfelhasználás, szolgáltatások) mezei leltárként szeretnénk értékesíteni. Betakarításra még nem került sor. A mezei leltár értékesítése fordított adóval vagy egyenes adózással történik?
Kishantos: vesztett az állam, de az FM szerint nem nyert a nonprofit kft. sem Cikk
A Kúria kedden kihirdetett határozatában megállapította, hogy érvénytelen a magyar állam és a Mező Vidék Bt. közötti termőföld-haszonbérleti szerződés, ezzel helyben hagyta a másodfokú bíróság tavalyi döntését. A felperes a földterület korábbi bérlője, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Közhasznú Kft. volt. A Földművelésügyi Minisztérium (FM) szerint az ítélet semmilyen jogot nem ad az érintett földrészlet használatára a Kishantosi Kft. számára.
Termőföld-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném segítségét: magánszemély 2014. 04. 26-án értékesített "rét" megjelölésű ingatlanokat. Nyilatkozhat-e a vevő (az adómentesség érdekében: szja-törvény 1. melléklet 9.5. pont), ha az állattartó telep 2014. május 22-én került bejegyzésre? Adómentes lesz az ingatlan-értékesítés? Az eladó 2012-ben haszonbérleti szerződést kötött a fenti ingatlanra. Kell emiatt jövedelmet bevallania a 2014. évi bevallásában? Köszönöm a segítségét.