14 találat a(z) fiatal gazda támogatás cimkére

Fiatal gazda támogatás fel nem használt része Kérdés

Katás fiatal gazda támogatás elszámolása Kérdés

Van két fiatal gazda egyéni vállalkozó, az egyik szja szerint adózik, a másik 2018-ban áttért a kata adózás alá. 2016-ban kapta meg mindkettő a fiatal gazda támogatást, 12–12 millió forintot. Az első négy évben felhasználtak 6–6 millió forintot eszközbeszerzésre, a támogatásból fennmaradó összeget az utolsó évben biztosan nem fogják felhasználni. A 2020-as szja-bevallásban az szja szerint adózó egyéni vállalkozónak a támogatás fel nem használt részét be kell tennie bevételként. A katás egyéni vállalkozó a kata bevallásában a törvényben előírtak szerint nem fogja növelni a bevételét a fel nem használt támogatásrésszel. Ez alapján a kata választása kedvezőbb a támogatás adózási szempontjából? A folyósító szerv a támogatás felhasználásának részletes kimutatását nem kéri a pályázatban vállalt kötelezettségek teljesítése esetében. A kérdésem arra irányul, hogy a két adózásra vonatkozó jogszabályokat jól értelmezem-e?

Fiatal gazda támogatása – kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék érdeklődni, hogy a KATA járuléka elszámolható-e fiatal gazda támogatásból? Illetve "vállalkozói kivét" elszámolható-e, ha igen, akkor annak van-e max. értéke? Köszönöm szépen!

Fiatal gazda egyéni vállalkozó tételes elszámolásról kata szerint szeretne adózni Kérdés

Segítséget szeretnék kérni a fennmaradó támogatás elszámolásával kapcsolatban. Egyéni vállalkozó 2016. januárban kapta meg a fiatal gazda támogatást, 11 599 000 Ft-ot. A 2016 évben felhasznált 4 857 000 Ft-ot, a 2017. évben 3 821 000 Ft-ot, maradt 2 221 000 Ft. 2018. 01. 01-jével kata alá jelentkezett be. Kérdésem: a 2017. 12. 31-én még fel nem használt támogatást hogyan kell elszámolni, illetve a nyilvántartásból kivezetni, mivel adózásimód-váltás történt? Előre köszönöm a segítséget. Ktasi G.

Fiatal gazda katába való átlépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fiatal gazda támogatást nyertem 2015-ben. Áfás egyéni vállalkozóként indítottam a tevékenységemet 2016. 01. 01-jétől. A támogatás egy részével szemben a könyvelőm költséget könyvelt le 2017-ben. A maradék még nem került felhasználásra. Kérdezném, ha 2019. 01. 01-jétől szeretnék katába átjelentkezni, fel kell-e használnom kötelező jelleggel eddig az időpontig a teljes támogatás összegét, vagy a fel nem használt részt felhasználhatom a kata hatálya alatti időszakban is? Köszönettel.

Fiatal gazda támogatásának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A fiatal gazdáknak az idén folyósított támogatást bevételként kellett kezelni, mivel az Szja törvény nem terjedt ki erre a támogatásra. Azonban a 2019. 01. 01-jétől hatályba lépő Szja törvény 3. § 42. pontja már tartalmazza, a módosító törvény pedig kiegészíti az Szja törvényt a 96. §-sal (ezt még jelenleg nem látom a jogtár január 1-jétől hatályos oldalán), ami a 2016. 01. 01. után kapott támogatásokra is érvényes. Ezek szerint a 2018-ban folyósított támogatásokat már kezelhetjük úgy, hogy a folyósításkor nem bevétel, csak amikor a költség felmerül, akkor válik bevétellé a támogatás és ezzel szemben könyveljük el a ráfordítást, így biztosítva a támogatás "adómentességét"? Vagyis a korábban már "megszokott" módon kell elszámolni a támogatást? Válaszukat előre is köszönöm.

Fiatal gazda egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Adózóna! Vannak fiatal gazda katás egyéni vállalkozóink. Az a kérdésem, hogy nekik a megkapott MVH-s támogatások beleszámítanak-e a katás árbevételbe? Áfás vállalkozókról van szó, akik mezőgazdasági tevékenységet folytatnak. Ők kapnak gázolaj jövedékiadó-visszatérítést is, annak összege milyen bevételnek minősül az árbevételek között? Már olvastunk olyan cikket is, ahol azt említik, hogy a területalapú támogatás beletartozik a katás árbevételbe, igaz ez? Előre is köszönöm válaszukat! Német Tünde

Kata – fiatal gazda támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015-ben egyéni vállalkozóként fiatal gazda támogatást nyertem. 2015 decemberében a támogatás 90%-os előlegét ki is utalták (11 000 000 Ft). A támogatást bevételként a felmerülő költségekkel arányosan számoltuk el. Jelenleg még 7 000 000 Ft támogatási összeg van elhatárolva. Ha jól tudom, a támogatást legkésőbb a kiutalás évét követő 4. év december 31-éig bevételként el kell számolni! (Ami ebben az esetben 2019. 12. 31.) Ha az egyéni vállalkozás szeretne áttérni katás adózás hatálya alá, milyen lehetősége és kötelezettségei vannak? Ha 2019. januártól térne át katás adózási módra, akkor van lehetősége arra, hogy a fennmaradó támogatási összeget ott vegye figyelembe? Köszönöm a segítséget!

Fiatal gazda támogatás katás egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, jelenleg katás (alanyi mentes), fiatal gazda pályázaton nyert támogatást. Ebben az esetben, amennyiben ebben az évben folyósítják a támogatását (illetve annak egy részét), akkor ez a Kata tv. szerint nem minősül bevételnek. Vagyis a 12 millió forintos értékhatárba nem számít bele. Ilyenkor erről a támogatásról az szja-bevallásában kell majd elszámolnia? Ott viszont akkor a költségeket is el kell számolnia, különben adó alá eső jövedelme keletkezik, ha jól gondolom. Vagyis hiába nem kell költségszámla a katás egyéni vállalkozás miatt, de a fiatal gazda támogatás miatt mégis gyűjteni és könyvelni is kell a költségeket. A területalapú támogatás és a gázolaj-támogatás viszont beleszámít, ha jól gondolom a 12 millió forintos értékhatárba? Válaszukat előre is köszönöm.

Szja-bevallás kitöltése – fiatal gazda támogatás Kérdés

Egyéni vállalkozó megkapta a 10 millió Ft fiatal gazda támogatást. Ebből 4 millióért gépet vásárolt, 6 millióért pedig ültetvényt telepített. A beruházás lezárult. A gépek miatt bevételként beállítunk 4 millió Ft bevételt, és a gépeket 100%-ban költségként elszámoljuk. Hogyan kell kezelni az ültetvényt, hiszen az csak 5 év múlva fordul termőre, hivatalosan akkor kezdődik az értékcsökkenése? Kezelhetem az szja-bevallásban ugyanúgy, mint a gépeket, vagy valami beruházási soron kell nyílvántartani? Mikor írhatom be bevételnek? (Ha a beruházásom a 4. évben történt, akkor nem tudok még 5 évet várni a pénz elköltésével az szja-bevallásban, mert lejár az időm.). Hogyan töltsük ki az szja-bevallást, hogy minden jó legyen?

Fiatal gazda – ültetvény telepítése Kérdés

Fiatal gazda ültetvénytelepítésre kapott előre folyósított támogatást. Helyesen számolom-e el, ha a kapott 10 millió Ft-ból az első évben felhasznált 1 millió Ft-ot, a II. évben a felhasznált 9 millió Ft-ot elszámolom a beruházással szemben, melyet az abban az évben 53-as bevallásban szerepeltetek? Az összes beruházás 15 millió Ft, igy az 5 millió Ft után a termőre fordulást követően fogok értékcsökkenést elszámolni.

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném megerősítését: véleményem szerint egy fiatal gazda pályázaton nyert egyéni vállalkozói igazolvány birtokában családi gazdaságot alapított családi gazda az szja-bevallását a közös őstermelőkre vonatkozó szabályok szerint köteles megállapítani. Ennek következtében, mivel a fiatal gazda támogatást is a mezőgazdasági tevékenységéhez kapta, annak elszámolására is a közös őstermelőkre vonatkozó szabályok vonatkoznak. Így csak az szja-bevallás őstermelőkre vonatkozó lapjait kell kitölteni, ha nem volt csak az szja szerinti őstermelői tevékenységből származó bevétele.

Fiatal gazda támogatásból életbiztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fiatal gazda támogatást kapott egy nem főállású mezőgazdasági tevékenységű egyéni vállalkozó. A támogatást 2015-ben kapta meg. 2016. évben a támogatás összegéből 3 millió forintot felhasznált egy egyszeri díjfizetésű befektetési egységekhez kötött életbiztosításra. A biztosítás ismérvei: kockázatviselése határozatlan időtartamú, lejárati ideje nincs, a szerződő és a biztosított is a kérdésben szereplő magánszemély, a kedvezményezett az egyéni vállalkozó felesége, közlekedési baleseti halál esetére. A biztosítási díj megfizetésére során a vállalkozói bankszámláról a vállalkozó magán bankszámlájára utalt 3 millió forintot, majd ezt az összeget továbbutalta a biztosító felé. 1. A biztosítási díj nem lehet költsége biztosítási díjként az egyéni vállalkozónak, mivel azt nem az alkalmazottja javára kötötte (szja-törvény 11. mellékletének 1/5 pontja). Viszont nem költség a 11. fejezet 1/9. pontja alapján sem, mivel a biztosítás célja nem a vállalkozói bevétel vagy annak megszerzéséhez szükséges feltételek biztosítása. 2. Így tulajdonképpen az egyéni vállalkozó saját magánbiztosítási céljaira felhasznált 3 millió forintot, amit nem önálló tevékenység bevételének minősíthetünk. A felhasznált összeg járulék-, szocho- és szja-terheit kell megfizetnie, bevallania? A felhasznált támogatás vállalkozói bevételként, a 3 milió forint plusz az adói pedig – mint vállalkozói kivét – költségként lesznek elszámolhatók? Válaszukat előre is köszönöm! Bolcsik Anita

Fiatal gazda támogatás Kérdés

2015. október hónapban katás, majd 2015. novembertől átalányadózó egyéni vállalkozó átléphet 2017. március 1-jétől a katába? A kapott, még fel nem használt fiatal gazda támogatásnak ilyenkor mi a "sorsa"?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink