12 találat a(z) dolgozói részvény cimkére
Dolgozói részvény értékesítésének bevallása Kérdés
Dolgozói részvény Kérdés
Kedvezményes dolgozói részvényvásárlás az anyavállalat részvényeiből Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben részben megválaszolásra kerültek a kérdéseim. https://adozona.hu/kerdesek/2019_4_29_Reszvenyjuttatas_adozasa_2_jnw Egy Magyarországon működő cég alkalmazottai a munkavállalói jogviszonyuk alapján jogosultak az anyavállalat részvényének kedvezményes megvásárlására (egy adott időszak kezdő és záró árához képest az alacsonyabbon van erre lehetőség). Viszont ezt követően 6 hónapig nem kereskedhetnek a részvényekkel. Az Szja tv. 77. § A (1), mivel munkavállalóként van erre csak lehetőségük (bár nem saját, hanem az anyavállalat részvényéről van szó), mégis értelmezhető úgy, hogy erre a munkavállalói jogviszony vonatkozik, és a munkáltató kifizetőként kell, hogy levonja a kedvezményes szerzés miatti jövedelem miatti adót. Érdekes a helyzetben, hogy a munkáltatónak szochót kell fizetnie, bár nem érintett a folyamatban. A válaszban a 77. § B (4) van megadva, mint a a jövedelem megszerzésének időpontját meghatározó rész. Bár a részvény ténylegesen megjelenik az értékpapírszámlán, de 6 hónapig nem forgalomképes, így értelmezésem szerint csak akkor keletkezhet a munkavállalónak jövedelme, ha ténylegesen kereskedhet is ezzel, mivel csak ekkor rendelkezhet szabadon. Helyes-e ez az értelmezés? Extrém esetben a 6 hónap leteltekor lehet olyan az árfolyam, ami lényegesen alacsonyabb, mint az szerzéskori aktuális, így nem indokolt, hogy egy magasabb piaci árfolyam alapján kerüljön megfizetésre az adó. Előre is köszönöm a választ!
Dolgozói részvény II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! A korábbiakban dolgozói részvény tárgyban írt kérdésemet az alábbiakkal egészítem ki: A magyar kft. 100 százalékos amerikai anyacége a NASDAQ-on jegyzett részvényeiből térítésmentesen ad a munkavállalóknak részvényt (így a magyar kft. munkavállalóinak is), amely felett rendelkezhetnek 1-2-3 év múlva, az E*TRADE Corporate Services kezelőfelületén. Mikor és mekkora adó- és járulékfizetési kötelezettséggel jár ez? Köszönettel.
Dolgozói részvény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. amerikai anyavállalata a magyar kft. dolgozóinak dolgozói részvényt szeretne térítésmentesen adni, ennek milyen adó- és járulékvonzatai vannak? köszönettel
Dolgozói részvény Kérdés
Egy nyrt. dolgozói részvény kibocsátását tervezi. Megteheti, ha megfelel a következőknek: – Alaptőke felemelésével egyidejűleg, legfeljebb a felemelt alaptőke 15 százalékáig lehet forgalomba hozni. – Az alapszabály rendelkezése szerint az rt.-nél a teljes és a részmunkaidős munkavállalók számára ingyenesen vagy kedvezményesen áron. Ingyenesen szeretné átadni a dolgozóknak a részvényeket. Amennyiben a részvényeket a munkavállalótól vissza akarja vásárolni, az rt.-nél milyen számviteli (könyvelési) és adózási kérdések merülhetnek fel? A munkavállalónál a megszerzéskor nem, eladáskor keletkezik szja (és ha van szocho) kötelezettsége. Köszönöm a választ!
Hamarosan fizeti a 2018-as év osztalékát a Graphisoft Park Cikk
2018-as adózott eredménye után a Graphisoft Park SE Ingatlanfejlesztő Európai Részvénytársaság az A sorozatú törzsrészvényei után részvényenként 126 forint, a B sorozatú dolgozói részvények után részvényenként 42 forint osztalék kifizetését javasolja az éves közgyűlésnek.
Dolgozói részvény eladása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozói részvény került eladásra 2017-ben. Havonta a fizetésből vontak le egy fix összeget, amiért mindig dolgozói részvényt kaptunk. Összeadtam a vásárlási értékeket, ami az eladási árnál nagyobb, tehát veszteséggel adtam el a részvényeket. Kérdésem, kell-e szerepeltetnem a 1753-as bevallásban, ha igen, akkor mely sorában, milyen adatokkal? Köszönöm.
Dolgozói részvény szja és eho alapja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi cikk kapcsán szeretném kérdezni, hogy ha a munkavállaló külföldi anyacégtől kap részvénycsomagot, akkor mi lesz a 15% szja és 27% eho alapja. Úgy gondolnám, hogy megszerzéskori piaci érték (bevétel), csökkentve az igazolt költségekkel, de olvastam olyan véleményt, hogy a bevétel 78%-a az alap. (Mintha a bevétel már tartalmazná a 27% ehot, 100/1,27=78). Köszönöm!
Dolgozói részvény utáni adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkáltatóm, egy amerikai cég 2010-ben 1000 dollárnyi részvényt ajándékozott minden dolgozójának azzal a feltétellel, hogy akkor kerül ténylegesen a dolgozó birtokába a részvény, ha 2015. december 1-jén még az adott cég aktív dolgozója. A munkáltatóm – tehát akitől a részvényt ajándékba kaptam – tájékoztatása szerint – mivel 2015. december 1-jén kerül ténylegesen a birtokomba a 2010-ben ajándékba kapott részvény –, a jelenlegi értéke után fizetnem kell ehót és szja-t, függetlenül attól, hogy a részvényt még nem értékesítettem. Munkáltatóm tájékoztatása szerint ezen adókötelezettségek befizetésére 2016. január 12-e a határidő. Próbáltam minderről az interneten tájékozódni: azt olvastam, hogy jelen esetben két év után adómentesnek minősül az ajándékba kapott részvény. Kérem, legyen szíves segíteni, hogy pillanatnyilag van-e bármilyen adófizetési kötelezettségem? Ha jelenleg nincsen, akkor milyen esetben (például a részvény továbbértékesítésekor) keletkezne? Köszönettel: Ivett
Dolgozói részvényvásárlási program Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy külföldi tulajdonban lévő, hazai vállalkozás anyacége lehetőséget kínál a magyar cég dolgozóinak arra, hogy kedvezményes áron vásároljanak a külföldi anyacég részvényeiből. A kedvezményes árú részvényvásárlással kapcsolatban a következő kérdéseim vannak: 1. A piaci ár és a tényleges vételár különbözete egyéb jövedelemként, 16 százalékkal adózik? Az adó alapját nem kell korrigálni? 2. Mivel a külföldi anyacég nem kifizető, a magánszemélynek kell bevallani és megfizetni az 1. pont szerinti jövedelem után a 27 százalékos ehót? 3. Ha a magánszemély fizeti meg a 27 százalékos ehót, akkor az szja alapja a jövedelem 78 százaléka (Szja tv. 29. §), vagy a teljes különbözet után kell szja-t fizetni? 4. Van-e a tranzakciónak egyéb adó-, járulék- vagy illetékvonzata? Köszönettel: Somogyi Péter
Dolgozói részvény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló dolgozói részvényt kapott a külföldi (angol) anyavállalattól. A részvény darabszámát megszoroztuk az értékével és MNB középárfolyamon át is váltottuk. Kérdés, hogyan adózza le a munkavállaló ezt a kapott jövedelmet? Nem kívánja értékesíteni, hanem megtartja befektetésnek. Terheli szja és eho? Ha igen, akkor mi lesz az alapja az adóknak? Illetve mikor kell bevallani és megfizetni? Válaszát köszönöm!