10 találat a(z) bejegyzett élettárs cimkére

Özvegyi nyugdíj elvált vagy különélő házastársnak, élettársnak Cikk

Az özvegyi nyugdíjról elsőre szinte mindenkinek az ugrik be, hogy az elhunyt személy jogán özvegyi nyugdíjra kizárólag a jogszerzővel annak halálakor vele együtt élő házastársa lehet jogosult. Az általános hiedelemmel ellentétben viszont, bizonyos jól meghatározott feltételek teljesülése esetén, az elhunyt jogszerző házastársán kívül az elvált házastárs, a bejegyzett élettárs és az élettárs is jogosult lehet özvegyi nyugdíjra.

Első házas kedvezmény azonos neműek esetén Kérdés

Özvegyi nyugdíj: elvált vagy különélő házastárs, illetve élettárs jogosultsága Cikk

A köztudatban az az általános hiedelem, hogy az elhunyt személy után özvegyi nyugdíjat kizárólag a házastárs kaphat. Ezzel szemben a hatályos társadalombiztosítási szabályok szerint özvegyi nyugdíjra az elhunyt jogszerző házastársán kívül, az elvált házastársa, a bejegyzett élettársa és az élettársa is jogosultságot szerezhet.

Özvegyi nyugdíj elvált vagy különélő házastársnak, élettársnak Cikk

Az özvegyi nyugdíjra való jogosultság kapcsán mindenkinek elsősorban az ugrik be, hogy az elhunyt után özvegyi nyugdíjat a házastársa részére lehet megállapítani. Valójában azonban – a hatályos társadalombiztosítási szabályok szerint – özvegyi nyugdíjra jogosult lehet az elhunyt jogszerző házastársa, elvált házastársa, bejegyzett élettársa és élettársa is. Jelen cikk azon speciális eseteket tekinti át, amikor az özvegyi nyugdíjra a különélő vagy elvált házastárs, illetve az élettárs szerezhet jogosultságot.

Illeték visszatérítése: kérelmezniük kell a bejegyzett élettársaknak Cikk

Kérelmet kell benyújtaniuk azoknak a bejegyzett élettársaknak a NAV-hoz, akik korábban megfizették az öröklési és/vagy ajándékozási és/vagy visszterhes vagyonátruházási illetéket, amit visszakérnek – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

A bejegyzett élettársaknak késedelmi kamattal együtt utalja vissza a NAV az illetéket Cikk

A gazdasági tárca elfogadja az ombudsman, illetve az Igazságügyi Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériumának az álláspontját, mely szerint a bejegyzett élettársakat úgy kell tekinteni, mintha házastársak lennének. A bejegyzett élettársak ezért éppúgy, mint a házastársak mentesülnek az ajándékozási és örökösödési illeték megfizetésének kötelezettsége alól – közölte az NGM.

Adókban és illetékekben a bejegyzett élettársak jogai azonosak a házastársakéval Cikk

Az ombudsman fellépése nyomán a bejegyzett élettársak immár a házastársakéval azonos adó- és illetékkedvezményre jogosultak. A bejegyzett élettársakat is megilletik mindazon adójogi kedvezmények, amelyeket a törvény a házastársaknak biztosít.

Alaptörvényt sért a NAV az ombudsman szerint Cikk

Évek óta sérti az alaptörvényt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) gyakorlata, amely szerint a hivatal a megözvegyült bejegyzett élettársak esetén öröklési illetéket szab ki, noha a házastársakhoz hasonló illetékmentességet kellene élvezniük az élettársaknak is – állapította meg decemberi jelentésében az alapvető jogok biztosa.

Első házasok adókedvezménye – folytatás 3. rész Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Megérkezett a NAV válasza a kérdésemre, mely nem egyezik meg az ön válaszával. S a NAV válasza sokkal bővebb is volt. Ígéretemhez híven most beidézem a NAV válaszát. Tisztelt Ügyfelünk! Hivatalunkhoz címzett e-mailben feltett kérdésére az alábbi választ adjuk. A bejegyzett élettársi kapcsolatról, az ezzel összefüggő, valamint az élettársi viszony igazolásának megkönnyítéséhez szükséges egyes törvények módosításáról szóló 2009. évi XXIX. törvény (a továbbiakban: Bék.) 1. § (1) bekezdése alapján bejegyzett élettársi kapcsolat akkor jön létre, ha az anyakönyvvezető előtt együttesen jelenlévő két, tizennyolcadik életévét betöltött, azonos nemű személy személyesen kijelenti, hogy egymással bejegyzett élettársi kapcsolatot kíván létesíteni. A Bék. 3. §-ának f) pontjába foglalt rendelkezése tartalmazza többek között a bejegyzett élettársi kapcsolat joghatásait, melynek értelmében, ha e törvény eltérően nem rendelkezik, vagy e törvény a rendelkezés alkalmazását nem zárja ki, megfelelően alkalmazni kell a házaspárra vonatkozó szabályokat a bejegyzett élettársakra. A törvény indoklása alapján a törvény általánosan egyértelművé teszi, hogy ahol jogszabály a házastársakra, házaspárra vagy a házasságra vonatkozóan állapít meg jogokat vagy kötelezettségeket, azokat a szabályokat a bejegyzett élettársakra, illetve a bejegyzett élettársi kapcsolatra is megfelelően érteni kell. Továbbá a bejegyzett élettársakat mindazok az adójogi, munkajogi, szociális, bevándorlási, honosítási stb. kedvezmények megilletnék, mint a házasságban élőket, illetve ugyanazok az eljárási szabályok is vonatkoznának rájuk, mint a házastársakra (pl.: tanúvallomás megtagadásának joga, összeférhetetlenségi szabályok). Kiemelhető még e körben, hogy a bejegyzett élettársak törvényes öröklési státusza is a házastársakéval azonos. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 29/C. §-a értelmében az első házasok kedvezményét az a házaspár érvényesítheti, amely esetében legalább az egyik házastárs első házasságát köti. A Bék. nem tartalmaz eltérő vagy kizáró rendelkezést az első házasok kedvezményével kapcsolatban, ezért megfelelően alkalmazható az Szja tv. 29/C §-ában foglalt, 2015. január 1-től hatályos adóalap-csökkentő kedvezmény a bejegyzett élettársak esetében is, amennyiben legalább az egyik élettárs első alkalommal létesít bejegyzett élettársi kapcsolatot. Kérjük a fenti tájékoztatásunk szíves elfogadását! Tájékoztatjuk, hogy az előzőekben részletezettek az elektronikus levelében foglaltakon alapuló szakmai véleménynek minősülnek, kötelező jogi erővel nem bírnak. Tisztelettel: Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fejér Megyei Adó- és Vámigazgatósága Tájékoztatási Osztály Kérem, hogy véleményezze a NAV által leírtakat! Előre is köszönöm szíves válaszát! Üdvözlettel, Kálmán Csaba.

Első házasok adókedvezménye - folytatás 2. rész Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Köszönöm megtisztelő válaszát, de sajnos nem ez volt a kérdés. Kiegészítem azzal, hogy mindketten első bejegyzett élettársi kapcsolatukat létesítették 2016. januárban. Továbbá még azzal is kiegészítem, hogy bejegyzett élettársi kapcsolatot csak azonos neműek köthetnek. Míg házasságot csak külön neműek köthetnek. Itt most bejegyzett élettársi kapcsolatról van szó, tehát azonos neműek egybekeléséről. S mit már fentebb is írtam ők nem házasok, hanem bejegyzett élettársi kapcsolatuk van 2016. január óta. Számomra nem egyértelmű a törvény és a rendeletek, mert gyakorlatilag az én olvasatomban ugyanazok a jogok illetik meg őket, mint a házasokat, két kivétellel: gyermek-örökbefogadás és a név felvétele. S több helyen is azt olvastam hogy egyéb más esetekben a házasokra vonatkozó szabályok az irányadók. Akkor ezek szerint az első házasok adókedvezménye is jár nekik? Kérem, hogy olvassa el még egyszer a kérdést! Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel, Kálmán Csaba.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink