4 találat a(z) adócsökkentő tétel cimkére
Bejelentett immateriális jószág Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék érdeklődni, hogy ha egy társaság több éven keresztül tulajdonolja a bejelentett immateriális jószágot, akkor annak évenkénti értékcsökkenése társasági adó szempontjából adóalap-növelő és -csökkentő tételként is szerepelhet-e, vagy csak adóalap-növelőként? Vagyis társasági adó szempontjából a bejelentés miatt az értékcsökkenést másképpen kell-e kezelni, mint egy nem bejelentett immateriális jószág esetében? Segítségét előre is köszönöm!
Társasági adó – alapítvány Kérdés
Egy közhasznú alapítvány 2016-ban nem végzett vállalkozási tevékenységet. Egy ingatlant értékesített. A növelő csökkentő tételeken kívül van-e még más módosító tétel is? Összes bevétel 15% csökkentő? Kapott adományok növelő tételek? Hogyan történik ez a gyakorlatban? Köszönöm.
Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bizonytalan vagyok egy nyílt végű pénzügyi lízinggel kapcsolatban. Személygépkocsit szereztek be 100 százalékban üzemi célra. (Az áfa visszaigényelhető plusz van útnyilvántartás.) A gépjármű nettó ára 4 004 685 forint, az áfa 1 058 315 forint, a bruttó ár 5 063 000 forint. (Ez a számla az eladó és a Merkantil Banké.) Lízingösszeg: 5 063 000 forint Önrész: 1 575 000 forint plusz áfa A könyvelés összegénél már meg is akadtam: 1. tétel T161 Befejezetlen beruházás K 449 Pénzügyi lízing ??? 5 063 000 forint Ha így könyvelek, a lízing jó, de nem egyenlő a nettóval. Mit tanácsol? Az áfabevallás 77-es sorába (tárgyieszköz-beszerzés) mit írhatok? Nettó, áfa? 2. tétel Tárgyieszköz-aktiválás értéke, következik az előzőből. Az eszközkartonon maradványértéknek a lízingcég által megjelölt maradványértéket írjam? 3. tétel Úgy olvastam, hogy értékcsökkenés elszámolható. Ez áll 2016-ra? Nem találtam a törvényt. Következő kérdés, hogy a társaságiadó-bevallásban (1629-03-02) új eszközök üzembe helyezése után érvényesíthetem az adózás előtti eredményt csökkentő tételek között, és ha igen, melyik összeggel? Egy esetleges NAV-ellenőrzésnél milyen törvényre kell hivatkoznom, és milyen mellékleteket javasolnának? Egész biztos lesz ellenőrzés, sok az áfa. Várom válaszukat. Köszönöm a segítségüket:
Két kivás év közötti értékpapír-ügyletek figyelembe vétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég 2013-tól kivaalany. A kiva első évében tulajdoni részesedést jelentő befektetési jegyeket vásárolt. 2013-ban az értékpapír-vásárlás összegét a kivabevallásban a pénzügyi eredményt növelő tételként vette számításba. 2014 során a befektetési jegyek egy részét eladta, mely összegből még a kivás időszak előtti (társasági adós) években jóváhagyott, de még fel nem vett osztalékot fizette ki. Kétségünk a 20. paragrafus (4) bekezdés d) pont szövegének mind többszöri elolvasása után merült fel, ugyanis a 14KIVA 03-01 lap 04. sorában csökkentő tételként kell megadni a „…tulajdoni részesedést jelentő befektetés eladása esetén a beváltott, eladott értékpapírok, befektetések vásárlásakor a pénzforgalmi szemléletű eredményt növelő tételként elszámolt összeg arányos részét”. A szöveg jól értelmezhető, ha ugyanabban az évben történik a befektetési jegyek vásárlása és eladása, de az előző évre nem utal a szöveg. A 2013-as kivabevallásban a vásárlást növelő tételként már számításba véve került megfizetésre a kiva. A következő évi eladásnál – ha nem vennénk figyelembe csökkentő tételként az eladott befektetési jegyek beszerzési értéken számított arányos részét –, akkor értelmezésünk szerint ismét adót kellene fizetni. Önök szerint jogszerű-e az előző, 2013-as kivás évben vásárolt értékpapírok következő évi eladása esetén azok beszerzési értéke arányos részének pénzforgalmi eredményt csökkentő tételként való figyelembe vétele a 2014-es kivabevallásban?