3 találat a(z) üzletszerű ingatlanértékesítés cimkére
Magánszemély ingatlanértékesítése. Adózás, mikor gazdasági tevékenység? Cikk
A magánszemélyek ingatlanértékesítése eredenden kedvezően adózik, amennyiben az ebből származó különadózó jövedelmet mindössze 15 százalék személyi jövedelemadó terheli, illetve sávosan növekvő adóalap csökkentő tétel folytán a szerzéstől számított öt év elteltével gyakorlatilag adómentessé válik e jövedelem, továbbá adóalanyiság hiányában az értékesítést általános forgalmi adó sem terheli. Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy e kedvező szabályok nem érvényesek az olyan ügyletekre, melyek során az ingatlan értékesítése gazdasági tevékenység keretében, üzletszerűen történik. Ebben az esetben ugyanis egyrészt a magánszemély jövedelme az összevont adóalap részeként adózik (azaz a személyi jövedelemadón kívül szociális hozzájárulási adó is terheli, továbbá nem vonatkozik rá a fentiekben említett, időmúláshoz kapcsolódó adóalap csökkentő tétel), másrészt a magánszemély az általános forgalmi adó alanyává is válik, így az értékesítése ebben az adónemben is adófizetési kötelezettséget vonhat maga után.
Magánszemély üzletszerű ingatlanértékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy "adószámos magánszemély" (7-es adószámú) 2012-2017-es évi gépkocsitárolók értékesítéseiről – amelyeket eredetileg külön adózó jövedelemként vallott be – utólag kiderül, hogy azok üzletszerűek voltak (az ingatlanok "használtak", nem merül fel a sorozatjellegű értékesítés), az egyes adóévek bevallásaiban hogyan kell módosítania, milyen jövedelemnek minősül, mi lesz az adó, járulék alapja, mértéke? Ha az üzletszerűséget a NAV állapítja meg, akkor milyen többletteherrel járna a magánszemély számára? Az adóhatóság megállapíthat-e áfahiányt, illetve minősítheti-e az ily módon szerzett jövedelmet "kvázi" egyéni vállalkozásból származó jövedelemnek, vagy bármilyen jogcímen szabhat-e ki mulasztási bírságot? Adózni kell-e, és be kell-e vallani a fenti esetben az olyan gépkocsitárolók értékesítése utáni jövedelmet, amely egyébként adómentes lenne (5 illetve 15 év utáni értékesítés)? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt
Kedvezményes adókulcsra játszott az üzletszerű ingatlanértékesítésekkel Cikk
A kedvezményes adózási szabályokat akarta kihasználni, ezzel az államháztartást csaknem 150 millió forinttal megkárosította az a budapesti adózó, aki sorozatos és üzletszerűen folytatott ingatlanértékesítésekből származó jövedelmét – magánszemély szokásos mértékű, hétköznapi jogügyleteinek álcázva – külön adózó jövedelemként tüntette fel - tudatta sajtóközleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).