7 találat a(z) újépítésű ingatlan cimkére

Lehet-e áfaköteles magánszemély ingatlanértékesítése? Kérdés

Építményadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy újépítésű társasháznak 2019. december hónapban emelkedett jogerőre a használatba vételi engedélye. A társasház lakásait egy tároló kivételével az építtető eladta, adásvételi szerződést kötött a vevőkkel, melyet a földhivatalhoz benyújtott. A vevők nevére a tulajdonjog bejegyzése, a vonatkozó dokumentumok benyújtása és a földhivatal bejegyző határozata 2020. évben történt. Az ingatlan fekvése szerinti önkormányzat az építtető terhére ki akarja szabni az építményadót. Kérdésem ezzel kapcsolatban, hogy vonatkozhat-e rá a a helyi adó tv. 502. § (7) szakaszából: Újonnan létrehozott építmény tulajdonjogának – a használatbavételi (fennmaradási) engedély jogerőre emelkedését vagy véglegessé válását, használatba vétel tudomásulvételét, egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvány kiadását megelőző – átruházása esetén a szerződés ingatlanügyi hatósághoz történő benyújtását követően a szerző felet a használatbavételi (fennmaradási) engedély jogerőre emelkedésének vagy véglegessé válásának, használatba vétel tudomásulvételének, egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvány kiadásának időpontjától kell tulajdonosnak tekinteni. Egyéb módon történő tulajdonszerzés esetére a Polgári Törvénykönyv vonatkozó szabályai az irányadók. Kérdésem, hogy a fenti idézett rendelkezés alapján az építtető az építményadó alanyává válik-e?

Ingatlanáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt hallottam, hogy bizonyos településeken a 2020-ban kezdett építkezések esetében is alkalmazható továbbra is az 5%-os áfakulcs az ingatlan értékesítése során. Ha tényleg nem kell minden településen 27%-os áfával értékesíteni az újépítésű ingatlanokat, akkor hol található ez meg az áfatörvényben? Köszönettel várom válaszát!

Újépítésű családi ház generálkivitelezése (áfa) Kérdés

Tisztelt Szakértő! A generálkivitelező cég kiállítja 2019. december 31-éig a teljes összegről az előleg számlát, 5%-os áfával. Az új évben már csak nullás végszámla kerül kiállításra. Ebben az esetben hogyan történik a cég számára az áfa-visszaigénylés? Tehát tételezzük fel, hogy a megrendelő megfizet 50 000 000 Ft + áfát (5%), vagyis 52 500 000 Ft-ot a kivitelező cégnek, amely erről kiállítja az előleg számlát 2019. december 31. előtt. 1.) Hogyan válik jogosulttá az építéshez beszerezett anyagok, szolgáltatások után a különbözeti (22%) áfa visszaigénylésére? Tehát a 2020-ban Magyarországon beszerzett, 27%-os áfatartalommal rendelkező tételek után, hogyan igényelhető vissza az áfakülönbözet, mivel a vevő csak az 5%-ot fizette meg? 2.) A kivitelezés 2020 tavaszán kezdődik csak. Minden számla áfája, mely a kivitelezéshez kapcsolódik, visszaigényelhető? Amennyiben a szolgáltatások és termékek egy jelentős része az EU-n belülről érkezik, abban az esetben marad áfamentes a kivitelező számára, ha minden ilyen beépítésre kerül és az építkezéshez kapcsolódik? 3.) Visszaigényelhető a kivitelező cég számára a beépített szaniterek, illetve konyhabútor és gépek áfája, amennyiben kulcsrakész házátadás a megállapodás? Üdvözlettel: Tulogdi Mária

Illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdéssel fordulok önökhöz: új építésű lakás esetén 30 millió felett a teljes árra kell illetéket fizetni. 30 millió feletti új építésű családi házakra is vonatkozik ez a jogszabály? Válaszukat előre is köszönöm!

Építés: fordított vagy egyenes áfa? Kérdés

Tisztelt Szakértők! http://adozona.hu/kerdesek/2017_10_8_epites_forditott_afa_egyenes_afa_obp Megváltoztatja-e a korábban közölt állásfoglalásukat az az információ, hogy az új építésű társasház olyan helyre épült, mely telekrész nem lenne elérhető és használható a társasház lakói által, ha ez a csatornaépítés és útépítés nem jönne létre, és a telekhasználat megszerzésére kötött szerződésben vállalt kötelezettséget a társasházat építő cég az út és a csatornarendszer kiépítésére? Fennáll-e ebben az esetben, hogy az új építésű ingatlan létrehozatala hatósági engedélyhez kötött és főszolgáltatásnak minősül, az út és csatornaépítés ettől nem elválasztható, mert annak megépítésének elmaradása a létrejött ingatlan használhatóságát akadályozza? Ezáltal az útépítés és csatornaépítés mellékszolgáltatás, és követi a főszolgáltatás áfarendszerbéli megítélését, mely a fordított áfa hatálya alá tartozik?

Újépítésű ingatlan esetében a beépített bútorok és eszközök áfája Kérdés

Egy kft. új ingatlanokat épít a szerződés szerint a lakásokhoz beépített konyhabútor is tartozik konyhai gépekkel együtt. Kérdésem az lenne,hogy a gépek áfa szempontjából osztják-e az ingatlan áfáját?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink