18 találat a(z) öröklési illeték cimkére
NAV-tájékoztatók: öröklési illeték, ajándékozási illeték Cikk
Az öröklési illetékről szóló tájékoztatót és az ajándékozási illetékről szóló tájékoztatót tett közzé honlapján augusztus 1-jén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Osztrák adóilletőség - magyarországi ingatlan hagyaték Kérdés
Frissítette a NAV az öröklési illetékről szóló információs füzetét Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) frissítette az öröklési illetékről szóló információs füzetét honlapján.
Öröklési illetèk Kérdés
Kihirdették a testvérek közötti ajándékozást és öröklést illetékmentessé tevő törvénymódosítást Cikk
Megjelent a június 23-ai Magyar Közlönyben az illetéktörvényt módosító jogszabály, mely szerint illetékmentessé válik a testvérek közötti öröklés és ajándékozás, ugyanekkor a polgári törvénykönyv módosítása is szükségessé vált.
Készpénzöröklés adózása Kérdés
Nem közeli hozzátartózó készpénz öröklése esetén, a hagyatéki illeték megfizetésén kivül kell-e szja-t is fizetni ?
Öröklés útján szerzett vagyon adó- és illetékterhe Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyek egyenes ágon (édesapa után a gyermeke, illetve unokája) öröklés útján készpénzt, bankszámlán levő pénzösszeget, gépjárművet, pótkocsit, lakást, szántóföldet és erdő művelési ágú területet, illetve befektetési célú aranyat örököltek. Kérdésem: keletkezik-e a adó-, illetve illetékfizetési kötelezettségük az öröklési eljárás során. Illetve, ha az öröklés útján megszerzett vagyontárgyakat a későbbiekben értékesítik (gépjármű, erdőterület, szántóföld, befektetési célú arany, lakás célú ingatlan), milyen adóterhek mellett tehetik meg? Köszönöm megtisztelő válaszukat.
1/4 rész öröklése ingatlanban. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 24 milliós lakás 1/4-ed részének egyenesági öröklése eredményez-e illetékfizetést? Ha igen mennyit?
Végrendeleti öröklés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közjegyző előtt 2016-ban végrendelkeztem. Nincs leszármazóm, nincs házastársam, szüleim meghaltak. Kötelesrészre jogosult hozzátartozóm nincsen. Egy testvérem van, aki egyben a törvényes örökösöm, a végrendeletben ez is benne van. Testvéremnek sincs leszármazója, házastársa, kötelesrészre jogosult hozzátartozója. Végrendelet megtételére az indított, hogy helyettes örököst nevezzek meg arra az esetre, ha a testvérem előttem elhalálozna. Helyettes örökösömnek egy történelmi egyházat (MEE) jelöltem meg. Jelenlegi vagyonom jelentős készpénzállományból, önkéntes nyugdíjpénztári számlákból, magánnyugdíjpénztári számlából, NYESZ számlából, lakó- és nem lakóingatlanokból, építési telekből, 7 ha erdőből, 50 ha termőföldből, zártkerti ingatlanokból áll. Szüleimnek vannak élő testvérei és azoknak gyerekei, unokái, de nem tartom velük a kapcsolatot, nem is számíthatok rájuk, így nem szeretnék rájuk hagyni semmit. Végrendelkezés előtt próbáltam nagyon alaposan körbejárni a témát, de akkor is mondtak sokan és sokfélét. Még előttem az élet, de sokat utazom és ezért volt fontos a számomra, hogy végrendelkezzem. A vagyontárgyak nagy részét a szüleimtől örököltem 12, illetve 7 éve, és nem szeretném, ha arra érdemtelenek örökölnék. Kérdéseim: a végrendelettel kihagyhatom-e szüleim testvéreit, azok gyerekeit és az unokákat az öröklésből? A felsorolt dolgokat hagyhatom-e a Magyarországi Evangélikus Egyházra? Kell-e nekik örökösödési illetéket fizetni? Ha igen, hány százalékot? Köszönöm a válaszát. B. Edit
Örökösödési illeték Kérdés
Üdvözlöm, az alábbi kérdésben várom válaszukat, segítségüket: Az elhunytnak szülei nem élnek, két testvére van. Az egyik testvér ún. féltestvér, anyai ágon. Az elhunyttól ingatlant örököl a két testvér. Egyenesági örökösöknek minősülnek vagy nem? Ha nem, akkor illetéket kell fizetniük? Válaszukat előre is köszönöm.
Üzletrész öröklése Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Két magánszemély („X” és „Y,” testvérek) 50-50 százalékos tulajdonosok két vállalkozásban (”A” és „B”) A cégek jegyzett tökéje 3-3 millió forint. „A” cég hitelfelvételéhez a tulajdonosok és a „B” cég készfizető kezességet vállaltak. „A” cég felszámolás alá került. „X” személy a közelmúltban elhunyt, a cégekben csak „Y” személy maradt tulajdonosként. „B” cég ellen a készfizető kezesség beváltása érdekében a pénzintézet felszámolást kezdeményezett, mely „X” személy halála után vált jogerőssé. „X” személynek egy nagykorú gyermeke van, édesanyja él. Mindketten lemondanak az örökségről, „Y” személy a következő örökös. Kérdések: 1. amennyiben „Y” személy elfogadja az üzletrészt, milyen kötelezettségek terhelik, illetve milyen következményekkel kell számolnia? 2. Mi az örökösödési illeték alapja és mértéke, különös tekintettel a következőkre: − „A” cég „X” személy halála időpontjában már felszámolás alatt volt, saját tőkéje negatív. − „B” cég ebben az időpontban még nem volt felszámolás alatt, mindkét cég rendelkezik ingatlannal és ingósággal egyaránt, melyek jelzáloggal teheltek..”B” cégben az ingatlan a korábbi években átértékelésre került és a hitel miatt szintén jelzáloggal terhelt. − „X” ellen még csak 5 millió forint erejéig indult végrehajtás. − „A” és „B” cégek eszközeinek és ingatlanainak könyv szerinti és becsült összértéke is nagyobb, mint a jegyzett tőke, de lényegesen kevesebb, mint a hitel. − Az örökség elfogadása esetén a készfizető kezesség is továbbszáll?
Illetékügyek: amikor a NAV visszaadja a pénzt Cikk
Jövő év január 1-jétől rögzíti az illetéktörvény, hogy vissza kell utalnia az állami adóhatóságnak a vagyonszerző számára a megfizetett többletilletéket, ha az idén január 1-jétől hatályos szabályok alkalmazását előíró átmeneti rendelkezés miatt a vagyonszerző több illetéket fizetett, mint amennyit a 2012. évi illetékszabályok szerint kellett volna, és az illetékkötelezettsége 2013. január 1-jét megelőzően keletkezett. Ilyen eset lehet egyebek között, ha az örökhagyó korábban hunyt el, vagy az ajándékozási szerződést korábban kötötték, de később jelentették be illetékkiszabásra). A még folyamatban lévő ügyeket az adóhatóságnak saját hatáskörben kell a vagyonszerző számára kedvezően elbírálnia.
Házastárs öröklési illetéke 2013-ban, 2012-es öröklés után Kérdés
A férjem 2012-ben hunyt el, de a hagyatéki eljárásra csak 2013-ban fog sor kerülni.Milyen jogszabály vonatkozik rám, azaz mennyi lesz az öröklési illeték mértéke?Van-e méltányossági kérelemre lehetőség, hogy a kedvezőbb lehetőséggel bírálják el ezt számomra az adóhatóságnál?
Aki spórol, megúszhatja az öröklési és az ajándékozási illetéket Cikk
Számos adótörvényt módosít a címe alapján nemzetközi közigazgatási együttműködésről szóló jogszabály-tervezet. Többek között módosul a katáról, a kiváról, a játékadóról, a látvány-csapatsport támogatásáról szóló törvény, csakúgy, mint a jövedéki törvény.
A NAV válaszol: kell-e öröklési illetéket fizetni? Cikk
Egyedüli gyermekként édesapja után örökölt levélírónk, s nem tudja, kell-e öröklési illetéket fizetnie. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai válaszolnak.