1991. évi XXIX. törvény

a munkavállalói érdekképviseleti tagdíjfizetés önkéntességéről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az egyesülési szabadság állampolgári jogának védelmében az Országgyűlés a következő törvényt alkotja:
A munkáltató a munkavállalók munkabéréből a szakszervezeti vagy egyéb érdekképviseleti tagdíjat (a továbbiakban: tagdíjat) a munkavállaló írásbeli kérelmére köteles levonni, és a munkavállaló által megjelölt szakszervezet vagy egyéb munkavállalói érdekképviselet (a továbbiakban: érdekképviselet) javára köteles a kérelemben meghatározott összeget átutalni.
A munkáltató a megbízás megszűnéséi...

1991. évi XXIX. törvény
a munkavállalói érdekképviseleti tagdíjfizetés önkéntességéről
Az egyesülési szabadság állampolgári jogának védelmében az Országgyűlés a következő törvényt alkotja:
1. § A munkáltató a munkavállalók munkabéréből a szakszervezeti vagy egyéb érdekképviseleti tagdíjat (a továbbiakban: tagdíjat) a munkavállaló írásbeli kérelmére köteles levonni, és a munkavállaló által megjelölt szakszervezet vagy egyéb munkavállalói érdekképviselet (a továbbiakban: érdekképviselet) javára köteles a kérelemben meghatározott összeget átutalni.
2. § (1) A munkáltató a megbízás megszűnéséig köteles
a) a tagdíjat a munkavállaló munkabéréből a bérfizetés esedékességekor levonni, és az érdekképviseletnek rendelkezése alapján kifizetni vagy a megjelölt fizetési számlára átutalni;
b) évenként egy alkalommal - az érdekképviselet kérésére - a kérelmező munkavállalók nevét és a levont tagdíj mértékét tartalmazó jegyzéket az eltelt időszakra vonatkozóan összeállítani és az érdekképviselet rendelkezésére bocsátani.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt feladatok ellátásáért a munkáltatót nem illeti meg díjazás.
3. § A megbízás megszűnik, ha
a) a munkaviszony megszűnik,
b) a munkavállaló a megbízó nyilatkozatát írásban, indokolási kötelezettség nélkül visszavonja,
c)
d) a nyilatkozatban megjelölt érdekképviselet megszűnik.
4. § Ha a munkavállaló a megbízást tartalmazó vagy az azt visszavonó nyilatkozatát a bérszámfejtést megelőző 5 napon belül juttatja el a munkáltatóhoz, a munkáltató azt csak a következő bérszámfejtésnél köteles figyelembe venni.
5. § A megbízásnak, illetve visszavonásának a teljesítéséért a munkáltató a polgári jog szabályai szerint felel.
6. § (1) A törvény a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.
(2) A hatálybalépés után munkabérből érdekképviseleti tagdíjat csak e törvény alapján szabad levonni, a korábban erre a célra használt nyilatkozatok érvényességüket vesztik.

Hivatkozó joganyagok

2002. évi XIX. törvény a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény módosításáról

27/1992. (IV. 30.) AB határozat a munkavállalói érdekképviseleti tagdíjfizetés önkéntességéről szóló 1991. évi XXIX. törvény alkotmányellenességének megállapítására irányuló indítványok tárgyában

897/E/2004. AB határozat Mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség vizsgálatáról a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvénnyel összefüggésben, mert a szakszervezeti tisztségviselők munkaidő-kedvezményének kiszámítására, valamint a szakszervezeti reprezentativitás megállapítására vonatkozó szabályok körében a jogalkotó nem rendelkezett arról, hogy a szakszervezetnek milyen módon kell igazolnia taglétszámát

Bírósági jogesetek

BH 2002.8.328 A szakszervezet a munkáltatóval kötött megállapodás alapján nem tarthat igényt a tagdíj levonására, mivel arra csak az érintett munkavállaló megbízásából kerülhet sor, ha azt a munkáltató elfogadja [1991. évi XXIX. tv 1. §, 2. § (1) bek., 3. § c) pont].

BH+ 2008.3.139 A szakszervezeti tagdíj levonására a munkáltató köteles akkor is, ha a munkavállaló a tagdíj levonására vonatkozó írásbeli kérelmében a tagdíj összegét nem számszerűen, hanem egyéb egyértelmű módon határozta meg [Mt. 161. § (1) és (4) bekezdés, 1991. évi XXIX. törvény 1-2. §].

EH 2008.1724 A munkáltató a szakszervezeti tagdíjat a munkavállaló kérelmére köteles levonni a munkabéréből akkor is, ha a tagdíj összegét nem számszerűen, hanem egyéb, egyértelmű módon határozta meg írásbeli nyilatkozatában [Mt. 161. § (1) és (4) bekezdés, 1991. évi XXIX. törvény 1-2. §].

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.