adozona.hu
BH 2001.5.240
BH 2001.5.240
A hitelezői igény bejelentéséhez kapcsolódó regisztrációs díj befizetésének késedelméhez a törvény nem fűz olyan jogkövetkezményt, hogy az egyébként határidőben bejelentett követelést határidőn túl érkezettként kell nyilvántartásba venni [1997. évi XXVII. tv-nyel is módosított 1991. évi IL. tv (többször mód. Cstv.) 3. § (1) bek., 28. § (2) bek., 33. § (1) bek., 46. § (6) és (7) bek., 51. § (3) bek.].
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az elsőfokú bíróság az 1996. szeptember 16-án kelt és a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság 1997. szeptember 11-én hozott határozatával helybenhagyott végzésével állapította meg az adós gazdálkodó szervezet fizetésképtelenségét, és rendelte el a felszámolását. A felszámolási eljárás megindításának közzétételére a Cégközlöny 1997. október 30-án megjelent 44. számában került sor. Miután a bíróság a közzétételi határozatában nem hívta fel a hitelezőket a regisztrációs díj befizetésére, e v...
A kiegészítő végzés közzétételétől számított 40 nap 1997. december 30-án járt le.
A hitelező hitelezői igényét az 1997. november 21-én kelt és ugyane napon ajánlott küldeményként feladott levélben jelentette be a felszámolónak, és azt a felszámoló 1998. február 20-án mint határidőn túl érkezett követelést 25 000 000 Ft tőke és nem számszerűsített kamata összegében elismerte.
A hitelező a felszámoló intézkedése ellen kifogást terjesztett elő, melyben kérte a felszámolót követelésének határidőn belül érkezettkénti nyilvántartásba vételére utasítani. Álláspontja szerint a felszámolónak a követelés határidőn túl érkezett követelésként való nyilvántartásba vételére irányuló intézkedése törvénysértő, mert bejelentési kötelezettségének az eljárásra irányadó törvényben meghatározott határidőn belül eleget tett. A regisztrációs díj befizetésére vonatkozó kötelezettségét pedig a felszámoló 1998. január 8-i felhívására teljesítette. Álláspontja szerint a Cstv. módosított 46. §-ának (7) bekezdése a regisztrációs díj befizetésének késedelméhez nem fűz olyan jogkövetkezményt, hogy az egyébként határidőben bejelentett követelést határidőn túl érkezett követelésként kell nyilvántartásba venni.
Az elsőfokú bíróság a kifogást elutasította. Megállapította, hogy miután az adós gazdálkodó szervezet fizetésképtelenségét megállapító és felszámolását elrendelő végzés 1997. szeptember 11-én emelkedett jogerőre, ezért a felszámolási eljárás lefolytatására a többször módosított 1991. évi IL. törvény rendelkezései az irányadóak. A hitelező a korábbi felhívásnak megfelelően hitelezői igényét 30 napon belül bejelentette. A végzés kiegészítésének közzétételét követő 40 napon belül még lehetősége lett volna, hogy az 1%-os regisztrációs díjat befizetve hitelezői igényét a felszámoló határidőben érkezettként vegye nyilvántartásba. A hitelező a követelés 1%-át 1998. január 10-én fizette be a megadott számlaszámra. A befizetés tényét pedig 1998. február 18-án igazolta a felszámolónál. Ugyanakkor a mulasztás kimentésére igazolási kérelmet nem terjesztett elő. Az 1997. évi XXVII. törvény indokolása szerint a követelések nyilvántartásba vételének feltétele, hogy a hitelező a követelés 1%-át, de legalább 1000 Ft-ot, legfeljebb 100 000 Ft-ot a bíróság Gazdasági Hivatala által kezelt elkülönített számlára befizessen, és azt a felszámolónak igazolja. Ameddig tehát a követelés 1%-ának befizetése nem történik meg, a kifogásoló cég nem tekinthető hitelezőnek. Mindezekre figyelemmel - álláspontja szerint - a felszámoló intézkedése nem sért jogszabályt, ezért a kifogást a többször módosított Cstv. 51. §-ának (3) bekezdése alapján elutasította.
A végzés ellen a hitelező nyújtott be fellebbezést, melyben annak megváltoztatását kérte kifogása szerint. Fellebbezése indokaként megismételte azt az elsőfokú eljárásban kifejtett jogi álláspontját, hogy a Cstv.-nek a hitelezői követelések nyilvántartásbavételével kapcsolatos rendelkezései a követelések határidőn belül történő bejelentéséhez, nem pedig a regisztrációs díj e határidőn belül való befizetéséhez fűzik a követelések hátrányosan rangsorolt nyilvántartásba vételének szankcióját. Hivatkozott arra is, hogy a felszámolást elrendelő végzés első ízben történő közzétételétől számított 30 napos határidőben bejelentette hitelezői igényét, ezt követően nem fordított figyelmet ugyanezzel a céggel kapcsolatos további közlemények megjelenésére. Csak az 1998. január 8-án tartott hitelezői tanácskozáson szerzett tudomást a kiegészítő közlemény megjelenéséről, és arról, hogy regisztrációs díj-befizetési kötelezettség terheli. Ezt követően erre irányuló kötelezettségének eleget tett.
A fellebbezésre adott észrevételében az adós felszámolója az elsőfokú bíróság végzésének helybenhagyását kérte.
A fellebbezés az alábbiak szerint alapos.
Azt az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg, hogy az eljárásra az 1997. évi XXVII. törvénnyel módosított 1991. évi IL. törvény (többször módosított Cstv.) rendelkezéseit kell alkalmazni, mert az 1997. évi XXVII. törvény 33. §-ának (1) bekezdése értelmében a törvény 1997. augusztus 6-án lépett hatályba, és annak rendelkezéseit azokban a felszámolási ügyekben is alkalmazni kell, amelyekben a felszámolás még nem kezdődött el. A felszámolás kezdő időpontja (a felszámolást elrendelő végzés jogerőre emelkedésének napja) pedig a törvénymódosítás hatálybalépése után történt.
A többször módosított Cstv. 28. §-ának (2) bekezdése szerint a felszámolást elrendelő végzés közzétételének tartalmaznia kell - egyebek között - a hitelezőknek szóló felhívást, hogy ismert követeléseiket a felszámolást elrendelő végzés közzétételétől számított 40 napon belül a felszámolónak jelentsék be [f) pont], valamint a 46. § (7) bekezdésében meghatározott elkülönített számla számát [h) pont]. A 46. § (7) bekezdése a regisztrációs díj befizetésére határidőt nem állapít meg, csupán azt, hogy annak befizetése és a befizetés igazolása a nyilvántartásba vételnek a feltétele. Az a körülmény, hogy a hitelező a regisztrációs díjat a hitelezői igény bejelentésével egyidejűleg nem fizette be, illetve a befizetést a felszámolóhoz nem igazolta, az egyébként határidőben bejelentett hitelezői igényét határidőn túlivá nem teszi. Ez esetben a hitelezőnek a követelés felszámoló általi felülvizsgálata előtt [többször módosított Cstv. 46. §-ának (6) bekezdése] még lehetősége van a felszámoló felhívására a regisztrációs díjat befizetni, a felszámoló pedig köteles azt felülvizsgálni. A regisztrációs díj befizetésével az adóssal szemben pénz- vagy pénzben kifejezett vagyoni követelést érvényesítő személy a többször módosított Cstv. 3. §-a (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott hitelezőnek minősül.
A felhívott törvényhelyek a regisztrációs díj befizetésére vonatkozó határidőt nem tartalmaznak, így nincs elmulasztható törvényi határidő, amelyet ki kellene menteni a határidők elmulasztására vonatkozó, a felszámolási eljárásban is megfelelően alkalmazandó, Pp. szabályok szerint. A regisztrációs díj-fizetési kötelezettség célja, hogy abból megfelelő fedezet képződjön a felszámolót megillető díj kifizetésére arra az esetre is, ha arra az adós vagyona nem nyújt fedezetet. A díj befizetése egyben a felszámolási eljárásban a hitelezői igény érvényesítésének feltétele is, amelyre a törvény külön határidőt nem tartalmaz: és a késedelmes befizetéshez jogkövetkezményt nem fűz. Ezért a befizetés olyan pótolható hiánynak tekintendő, amely hiánypótlás megtörténte esetén az egyébként határidőben bejelentett hitelezői igény nem sorolható be határidőn túliként.
A kifejtettekre figyelemmel tévedett az elsőfokú bíróság, amikor a hitelező kifogását elutasította. Az eljárás irataiból ugyanis kétséget kizáróan megállapítható, hogy a hitelező az igényét a törvényben meghatározott határidőn belül jelentette be, és a felszámoló felhívására még a hitelezői igény visszaigazolása előtt befizette a regisztrációs díjat, és azt a felszámolónak igazolta is. A Legfelsőbb Bíróság ezért a többször módosított Cstv. 6. §-ának (2) bekezdése értelmében alkalmazott Pp. 259. §-a folytán, a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatta, és a felszámolót kötelezte, hogy a hitelező igényét határidőben érkezettként vegye nyilvántartásba. (Legf. Bír. Fpk.VI.32.657/1998. sz.)
Bírósági jogesetek
BH+ 2008.10.463 A felszámolási eljárásban hitelezőként bejelentkező jogosult [Cstv. 41. § (1) bekezdés] egyezségkötés esetén az eljárás befejezését követően követelését a továbbműködő gazdálkodó szervezettel szemben perben érvényesítheti [1991. évi XLIX. tv. (a továbbiakban: Cstv.) 41. § (1) bek.].
ÍH 2010.46 HITELEZŐI IGÉNYBEJELENTÉSRE NYITVA ÁLLÓ IDŐ - FELSZÁMOLÁS ALATT KELETKEZETT KÖVETELÉS BEJELENTÉSI HATÁRIDEJÉNEK SZÁMÍTÁSA - REGISZTRÁCIÓS DÍJ KÉSEDELMES BEFIZETÉSE I. A felszámolási eljárás alatt végzett adóellenőrzés eredményeként megállapított adófizetési kötelezettséget az adóhatározat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül kell teljesíteni, az esedékesség tehát ezen időponttól számít. Ezt a követelést az adóhatóság nem a felszámolás kezdő időpontjától (közzétételétől), hanem az esedékességtől