adozona.hu
BH 2005.3.102
BH 2005.3.102
A szerződés jogi minősítése során nem annak elnevezéséből, vagy szóhasználatából, hanem az abban kikötött szolgáltatások tartalmi elemeiből, a felek által meghatározott jogok és kötelezettségek természetéből kell kiindulni. Ha a felek munkaszerződésüket úgy bontják fel, hogy helyette a lényeges tartalom megváltoztatása nélkül ugyanarra a feladatra megbízási szerződést kötnek, jogviszonyukat továbbra is munkaviszonynak kell minősíteni [Ptk. 207. § (1) bekezdés; Mt. 102. § (2)-(3) bekezdés, 103. § (1)-(4) bek
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az alperes 1991. augusztus 1-je és 1994. április 30-a között munkaviszonyban állt a felperesnél, majd 1994. május 1. napjától egyéni vállalkozóként, megbízási szerződés alapján látta el a korábban munkaviszony keretében végzett értékesítési igazgatói feladatokat. A díjazását jutalék formájában kapta, melyet az általa vezetett igazgatóság területén működő ügynökök által közvetített életbiztosítási szerződések értékének meghatározott arányában állapítottak meg. Üzletszerzésre maga is jogosult v...
A felperes keresetében 3 784 775 Ft és kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Ebből 2 484 775 Ft-ot a visszajáró jutalék, 1 000 000 Ft-ot a karrierbónusz, 300 000 Ft-ot az oktatási költség címén követelt.
Az alperes a kereset elutasítását kérte. Azzal védekezett, hogy a visszajáró jutalék tekintetében a felperest terheli elszámolási kötelezettség, a karrierbónusszal és az oktatási költséggel kapcsolatban a tárgyaláson kijelentette, hogy "különösebb előadnivalója nincs". Hivatkozott az alperes arra is, hogy a felperessel munkaviszonyban állt. Emellett kártérítés címén, viszontkeresetet támasztott a felperessel szemben, amelynek tárgyalását az elsőfokú bíróság elkülönítette.
Az elsőfokú bíróság a keresetet részben alaposnak találta és az alperest 2 784 775 Ft, valamint kamatok megfizetésére kötelezte. Az ítélet indokolásában megállapította, hogy a felek szerződése a megbízás sajátos fajtájának, alkuszi szerződésnek minősül. A jutalék, mint alkuszdíj, bontó feltétellel illette meg a felperest, nevezetesen azzal, hogy a közvetített biztosítási szerződés a biztosítási esemény bekövetkeztét kivéve három évig hatályban marad. Ha a szóban lévő bontó feltétel bekövetkezik, a jutalékot a felperes visszaírhatja, illetve a szerződés megszűnése esetén a megszűnéstől számított 42 hónapig a jutalék szerződésben meghatározott részét visszakövetelheti. A felperes a szerződésből eredő jogával élt, amikor a megszűnt biztosítási szerződések után kifizetett jutalékokat visszakövetelte. Az alperesnek módja volt a felperes elszámolását átvizsgálni, arra az észrevételeit megtenni. Az alperes az elszámolás átvizsgálása céljából a felperessel nem volt hajlandó együttműködni: az adatok egyeztetésére a felperesnél nem jelent meg, ezt az alperes terhére kellett értékelni. Az úgynevezett karrier-bónusz egyharmada is a szerződés egyértelmű kikötése alapján jár vissza a felperesnek. Az oktatási költség címén követelt összeget kötbérnek minősítette, s annak megfizetésére az alperest a Ptk. 246. § (1) bekezdése alapján kötelezte. A visszajáró jutalék után a szerződésben meghatározott kamat mértékét túlzottnak tartotta, ezért azt a Ptk. 301. § (3) bekezdése alapján a törvényes késedelmi kamatra mérsékelte. Kifejtette az ítélet indokolásában, hogy a megbízási szerződéssel a felek nem lepleztek munkaszerződést, utóbb az alperes már nem is hivatkozott arra, hogy a feladatait munkavállalóként látta el.
Az alperes a fellebbezésében az elsőfokú ítélet megváltoztatását, a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a biztosítások felperes által vezetett nyilvántartását azért nem tekintette meg, mert az adatok bírósági eljárásban való felhasználását az adatvédelmi jogszabályok a biztosítottak hozzájárulása nélkül nem tették lehetővé. A felperes az adatokat részben a bíróság rendelkezésére bocsátotta, de azok bizonyítékként nem vehetők figyelembe a biztosítottak hozzájárulásának hiányában. Kétségbe vonta, hogy azok a szerződések szűntek meg három éven belül, amelyek a felperes nyilvántartásában szerepelnek. A szerződés szerint őt szavatossági felelősség terhelte a tekintetben, hogy a szerződések három évig hatályban maradnak. Ha az egyes szerződések három éven belül meg is szűntek, és ezért őt a Ptk. 308. §-a értelmében hibás teljesítés miatt szavatossági felelősség terheli, e felelősség a biztosítási szerződés megszűnésétől számított hat hónapig állt fenn. Mivel a felperes az igényét hat hónap eltelte után érvényesítette, ezért az elévült.
A felperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult. Hangsúlyozta, hogy az alperes adatvédelmi kifogásai alaptalanok. A biztosítási tevékenységről szóló 1995. évi XCVI. törvény 97. § c) pontja szerint a biztosítási adatok a polgári perben eljáró bíróságnak kiadhatók. Bár ez a rendelkezés csak 2003. január 1-jétől hatályos, azonban az adatközlést a hatálybalépést megelőzően kötött szerződések tekintetében is lehetővé teszi. Az alperes fellebbezési érveire előadta, hogy a Ptk. 305-308. §-ai a perbeli szerződésekre nem vonatkoznak, mert a felek a szerződésükben ezektől eltértek.
Az ítélőtábla megállapította, hogy az elsőfokú ítélet érdemi felülbírálatára nem volt jogi lehetőség, mert az elsőfokú bíróság azt az elsőfokú eljárás lényeges szabályainak megsértésével hozta meg.
A Pp. 22. § (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a munkaügyi bíróság hatáskörébe tartoznak a Pp. 349. §-ban meghatározott munkaügyi perek.
A Pp. 349. § (2) bekezdése értelmében munkaügyi pernek minősül a munkaviszony megszűnését követően, a munkaviszonyból eredő jogra alapított igény érvényesítése is.
A Pp. 28. §-a előírja, hogy a bíróság a hatáskörének hiányát hivatalból veszi figyelembe. Ha azonban a hatáskör a per tárgyának értékétől függ, az alperes érdemi ellenkérelmének (139. §) előadása után a hatáskör hiánya figyelembe nem vehető.
A Ptk. 207. § (1) bekezdése szerint a szerződési nyilatkozatot vita esetén úgy kell értelmezni, ahogyan azt a másik félnek a nyilatkozó feltehető akaratára és az eset körülményeire tekintettel a szavak általánosan elfogadott jelentése szerint értenie kellett.
A perben nem vitás tényállás szerint az alperes 1991. augusztus 1-je és 1994. április 30-a között munkaviszonyban állt a felperesnél, majd 1994. május 1. napjától 2000. augusztus 10-ig megbízási szerződés alapján látta el az általa vezetett kereskedelmi igazgatóság értékesítési igazgatói feladatait. A jogviszony megszűnése után a felperes keresetében az annak alapján kifizetett jutalék visszatérítése iránt támasztott igényt az alperessel szemben. Az alperes korábbi védekezésére, valamint a bíróságnak a Pp. 28. §-a alapján hivatalból fennálló kötelezettségére figyelemmel az ítélőtáblának ezért először abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy ez a jogviszony hogyan minősül és ettől függően az ebből származó igény elbírálása általános hatáskörű, vagy pedig a munkaügyi bíróság hatáskörébe tartozik-e.
Ennek meghatározása során nem a szerződés elnevezéséből, annak szóhasználatából, hanem az abban kikötött szolgáltatások lényeges, fő tartalmi elemeiből, valamint a felek által meghatározott jogoknak és kötelezettségeknek a Ptk. 207. § (1) bekezdésében írt szabályok szerinti tartalmi elemzéséből kellett kiindulni. Nem értékelhető leplezett szerződésként, ha a felek jogügyletüket más típusú megállapodásnak nevezik, mint amilyennek az tartalma alapján megfelel. Leplezettnek csupán az a szerződés minősülhet, amelynél a felek jognyilatkozatai alapján megállapítható tartalom eltér a felek valóságos ügyleti akaratától.
A munkáltató és a munkavállaló alapvető jogait és kötelezettségeit az Mt. 102. és 103. §-ai tételesen meghatározzák. E rendelkezésekből következően, ha a munkavállaló a munkáltató munkaeszközeivel, az általa meghatározott időben, helyen, az utasításai szerint végzi a munkát, a felek között nem megbízási, hanem munkaviszony áll fenn (EBH 2001. 576).
Az alperes a munkáját a felperes által a rendelkezésére bocsátott irodahelyiségben végezte, a munkavégzéséhez szükséges egyéb eszközöket, így a számítógépet, mobiltelefont is a felperes biztosította az alperes számára [Mt. 102. § (2) bekezdés, 103. § (1) bekezdés a) pont].
Az alperes értékesítési igazgató volt. A megbízási szerződés szerint munkáját a felperes utasításai, körlevelei, eseti utasításai, tájékoztatói, szabályzatai, ügyrendjei, tevékenységi kör leírásai szerint volt köteles végezni [Mt. 102. § (3) bekezdés b) pont, 103. § (1) bekezdés b) pont].
A megbízási szerződés azt is lehetővé tette a felperes számára, hogy egyoldalú döntéssel az alperesnek címeket adományozhasson, amelyek elfogadásával az alperesre kötelezettségek és jogok hárultak. Az alperes a felperes által szervezett oktatásokon rendszeresen köteles volt részt venni [Mt. 102. § (3) bekezdés c) pont, 103. § (4) bekezdés].
A peres felek jogviszonyának most kiemelt és a törvény munkaviszonyra vonatkozó rendelkezéseihez igazodó elemei alapján az ítélőtábla azt állapította meg, hogy azok a peres felek között a megbízásnál lényegesen szorosabb, a munkaszerződésekre jellemző kapcsolatot eredményeztek. Amikor a felek munkaszerződésüket felbontották és helyette megbízási szerződés elnevezésű megállapodást kötöttek, az előbbinek a lényeges tartalmát gyakorlatilag nem változtatták meg. A perbeli jogviszony minősítése szempontjából közömbös, hogy a felek között a pénzügyi elszámolás az alperes által kiállított számlák alapján történt. Az ítélőtábla mindezért arra az álláspontra helyezkedett, hogy a felek között munkaviszony állt fenn.
A kifejtett indokokra tekintettel megállapítható, hogy az elsőfokú bíróságnak nem volt hatásköre az ügyben eljárni, ezért az ítélőtábla a Pp. 251. § (1) bekezdése alapján az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte, a keresetlevelet a Pp. 129. §-ának (1) bekezdése alapján áttette a per tárgyalására hatáskörrel rendelkező munkaügyi bírósághoz. (Fővárosi Ítélőtábla 6. Pf. 21.002/2004. sz.)
Bírósági jogesetek
BH+ 2013.6.256 Ha a felek a munkaszerződés határozott időre szóló módosításával a munkavállaló munkakörét egy betöltetlen álláshely munkaköri feladata ellátásával bővítették, utóbb a munkavállaló erre hivatkozva helyettesítési díjat nem igényelhet, mert a további feladatot a felek érvényes megállapodása folytán a munkaszerződése alapján látta el, nem a munkáltató egyoldalú utasítására [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 82. § (1) bekezdés, 83/A. § (1) bekezdés].