adozona.hu
Végső előterjesztői indokolás a komplex felzárkózási képzésekről szóló 311/2021. (VI. 7.) Korm. rendelethez - Indokolások Tára 2021/73.
Végső előterjesztői indokolás a komplex felzárkózási képzésekről szóló 311/2021. (VI. 7.) Korm. rendelethez - Indokolások Tára 2021/73.
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
- Jogszabály indoklása: 311/2021. (VI. 7.) Korm. rendelet
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A jogszabály indokolásának az Indokolások Tárában történő közzététele - a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján - szükséges.
Az új jogszabály célja a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény 2021. július 1-től hatályos, a komplex felzárkózási képzések részletes szabályaira, valamint az e ké...
Az új jogszabály célja a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény 2021. július 1-től hatályos, a komplex felzárkózási képzések részletes szabályaira, valamint az e képzések engedélyezéséért, ellenőrzéséért felelős szerv kijelölésére vonatkozó felhatalmazó rendelkezésének [28. § (2) bekezdés h) pont] végrehajtása.
A felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény 2021. július 1-től hatályos 2. § 7a. pontja bevezeti a komplex felzárkózási képzés fogalmát. A felnőttképzés rendszerében kialakított képzéstípus a személyek társadalmi és gazdasági felzárkózásának részeként a kompetenciafejlesztés, illetve a humán szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása érdekében szervezett képzést, a közfoglalkoztatáshoz és a szociális szövetkezetben történő foglalkoztatáshoz kapcsolódóan szervezett képzést, a szakképzettséggel nem rendelkezők társadalmi felzárkózását szolgáló és kompetenciáját fejlesztő képzést, valamint az esélyegyenlőségi mentorok és a helyi esélyegyenlőségi programok készítésében részt vevők képzését jelenti.
A kormányrendeleti szabályozás tehát a felnőttképzés rendszerében helyezi el a komplex felzárkózási képzést, annak részletes szabályozásával. A komplex felzárkózási képzés a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény 1. § (1) bekezdés a) pont ab) alpontja szerinti képzési tevékenységet és 1. § (1) bekezdés b) pontja szerinti kapcsolódó szolgáltatást jelenti.
A kormányrendelet a komplex felzárkózási képzések engedélyezéséért, ellenőrzéséért felelős szervként a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóságot jelöli ki.
A kormányrendelet a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvényben meghatározott felnőttképzési rendszer szabályait részletezve a törvényi felhatalmazás keretei között rögzíti a komplex felzárkózási képzésekre és azok ágazati, szakmai szempontú jóváhagyására vonatkozó előírásokat. A komplex felzárkózási képzések ágazati engedélyezése nem érinti a felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendeletben felnőttképzési államigazgatási szervként kijelölt Pest Megyei Kormányhivatal, valamint a felnőttképző minőségirányítási rendszerének külső értékelése tekintetében felnőttképzési államigazgatási szervként kijelölt IKK Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. feladat- és hatáskörét.
A felnőttképzőnek a képzésre vonatkozó, engedély alapján folytatandó tevékenysége iránti kérelmét a Pest Megyei Kormányhivatalnál (a továbbiakban: PMKH) kell benyújtania, és a PMKH általi nyilvántartásba vétel után folytathat ilyen típusú felnőttképzési tevékenységet. A PMKH-nál tehát a felnőttképzőnek a tevékenysége iránti engedélyt kérelmeznie és a felnőttképzés adatszolgáltatási rendszerében az adatszolgáltatást teljesítenie kell.
A kormányrendeleti szabályozás értelmében a komplex felzárkózási képzéseket indító felnőttképzők szolgáltatási programban határozzák meg mindazon képzés-előkészítő, kísérő és az eredmények fenntartását célzó szolgáltatásokat, amelyek a speciális célcsoport hátránykompenzációjára hivatottak. A szolgáltatási programban a felnőttképző által vállalt többletfeladatokat a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság a minimumkövetelményekkel történő összehasonlítással ellenőrzi, azok megfelelőségét komplexitási igazolással tanúsítja, amely alapján a felnőttképzőt a továbbiakban ellenőrizheti.