21/1999. (IX. 30.) PM rendelet

a Vám- és Pénzügyőrség által alkalmazható különleges eszközök és módszerek engedélyezésével, igénybevételével kapcsolatos szabályokról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény (a továbbiakban: Vtv.) 174. §-ának (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a Legfelsőbb Bíróság elnökével egyetértésben - a következőket rendelem el:
A Vám- és Pénzügyőrségnek a Vám- és Pénzügyőrség országos parancsnoka (a továbbiakban: országos parancsnok) által a titkos információgyűjtés folytatására kijelölt nyomozó hivatalai, valamint a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának ezen tevékeny...

21/1999. (IX. 30.) PM rendelet
a Vám- és Pénzügyőrség által alkalmazható különleges eszközök és módszerek engedélyezésével, igénybevételével kapcsolatos szabályokról
A vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény (a továbbiakban: Vtv.) 174. §-ának (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a Legfelsőbb Bíróság elnökével egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. § A Vám- és Pénzügyőrségnek a Vám- és Pénzügyőrség országos parancsnoka (a továbbiakban: országos parancsnok) által a titkos információgyűjtés folytatására kijelölt nyomozó hivatalai, valamint a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának ezen tevékenység felügyeletét, szakirányítását, koordinációját ellátó főosztálya (a továbbiakban: főosztály) a Vtv. 174. §-ának (2) bekezdésében meghatározott bűnüldözési feladataik teljesítése érdekében a nyomozás befejezéséig e rendelet szerint kérhetik a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Rtv.) 69. §-ának (1) bekezdésében meghatározott, bírói engedélyhez kötött titkos információgyűjtési eszközök és módszerek (a továbbiakban: különleges eszközök) alkalmazásának bírói engedélyezését.
2. § (1) A különleges eszköz alkalmazása iránti kérelmet (a továbbiakban: kérelem):
a) az országos parancsnok,
b) a Vám- és Pénzügyőrség rendészeti főigazgatója,
c) a főosztály vezetője,
d) a Vám- és Pénzügyőrség Központi Nyomozó Hivatalának vezetője, valamint
e) a Vám- és Pénzügyőrség megyei nyomozó hivatalainak parancsnokai terjeszthetik elő.
(2) A különleges eszközök sürgősségi elrendelésére az Rtv. 72. §-ának (1) bekezdésében meghatározott feltételek fennállása esetén az (1) bekezdés a)-e) pontjaiban felsorolt személyek (a továbbiakban: vezetők) jogosultak.
3. § A 2. § (1) bekezdésében meghatározott vezetők a kérelmet írásban, a nyomozó hatóság székhelye szerint illetékes helyi bíróságnak a megyei (fővárosi) bíróság elnöke által kijelölt bírájánál (a továbbiakban: bíró) terjesztik elő.
4. § (1) A kérelem az Rtv. 70. §-ának (2) bekezdésében előírtakat tartalmazza azzal, hogy a d) pont szerinti indokolásban ki kell térni:
a) az alkalmazás alapjául szolgáló bűncselekmény gyanújára okot adó tényállásra, valamint annak a Büntető Törvénykönyv szerinti minősítésére,
b) arra a körülményre, hogy a bűncselekményt a nemzetközi bűnüldözéssel kapcsolatba hozhatóan, illetve sorozatban vagy szervezetten követték-e el,
c) a kérelem elbírálása szempontjából fontos egyéb körülményekre, továbbá
d) sürgősségi elrendelés esetén ennek okára és az elrendelés időpontjára.
(2) A kérelmet négy példányban kell elkészíteni. Ebből a titkos ügykezelés szabályai szerint három számozott példányt kell a bírónak megküldeni, melyből az elbírálás után két példányt az előterjesztő visszakap.
5. § Az alkalmazásra vagy alkalmazás meghosszabbítására irányuló kérelmet az alkalmazás javasolt időpontja, illetve az engedély lejárta előtt legalább 72 órával kell benyújtani. Sürgősségi elrendelés esetén az engedélyezés iránti kérelmet az elrendeléssel egyidejűleg be kell nyújtani.
6. § A 2. § (1) bekezdésének c)-e) pontjában felsorolt vezető a kérelem előterjesztésével egyidejűleg a kérelem negyedik példányát a Vám- és Pénzügyőrség rendészeti főigazgatójának terjeszti fel.
7. § Amennyiben a bíró a különleges eszköz alkalmazása iránti kérelmet elutasítja, de olyan új tények merülnek fel, amelyek a különleges eszköz alkalmazását szükségessé teszik, újabb kérelem terjeszthető elő.
8. § Az engedélyt kérő szerv vezetője az engedélyt tartalmazó végzés rendelkező részének megküldésével intézkedik az iránt, hogy az e feladat végrehajtására kijelölt szervezet a bíró által engedélyezett különleges eszközt alkalmazza.
9. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Járai Zsigmond s. k.,
pénzügyminiszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.