T/3471. számú törvényjavaslat indokolással - Az igazságos és méltányos nyugdíjrendszer alapjainak megteremtése érdekében Magyarország Alaptörvényének hatodik módosítása

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az Országgyűlés, mint alkotmányozó hatalom Magyarország Alaptörvénye 1. cikk (2) bekezdés a) pontjában meghatározott hatáskörében eljárva az Alaptörvényt a következők szerint módosítja:
1. cikk
Az Alaptörvény XIX. cikke helyébe a következő rendelkezés lép:
"XIX. cikk (1) Magyarország állampolgárainak joguk van a szociális biztonsághoz; öregség, betegség, rokkantság, özvegység, árvaság és önhibájukon kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén a megélhetésükhöz szükséges ellátásra jogosultak...

T/3471. számú törvényjavaslat indokolással - Az igazságos és méltányos nyugdíjrendszer alapjainak megteremtése érdekében Magyarország Alaptörvényének hatodik módosítása
Az igazságos és méltányos nyugdíjrendszer alapjainak megteremtése érdekében Magyarország Alaptörvényének hatodik módosítása
(2014........)
Az Országgyűlés, mint alkotmányozó hatalom Magyarország Alaptörvénye 1. cikk (2) bekezdés a) pontjában meghatározott hatáskörében eljárva az Alaptörvényt a következők szerint módosítja:
1. cikk
Az Alaptörvény XIX. cikke helyébe a következő rendelkezés lép:
"XIX. cikk (1) Magyarország állampolgárainak joguk van a szociális biztonsághoz; öregség, betegség, rokkantság, özvegység, árvaság és önhibájukon kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén a megélhetésükhöz szükséges ellátásra jogosultak.
(2) Magyarország az ellátáshoz való jogot a társadalombiztosítás útján és szociális intézmények rendszerével valósítja meg.
(3) Magyarország az időskori megélhetés biztosítását a kötelező társadalombiztosítási nyugdíjrendszer fenntartásával és önkéntesen létrehozott társadalmi intézmények működésének lehetővé tételével segíti elő. Törvény a társadalombiztosítási nyugdíjra való jogosultság feltételeit a nyugdíjkorhatár betöltése előtt
a) a nők fokozott védelmének követelményére,
b) több évtizedes munkavégzés elismerésére,
c) a munkavégzésből fakadó egészségkárosító hatásokra, továbbá
d) a munkaképesség csökkenésére tekintettel is megállapíthatja."
2. cikk
(1) Az Alaptörvény e módosítása a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
(2) Az Alaptörvény e módosítását az Országgyűlés az Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés a) pontja és S) cikk (2) bekezdése alapján fogadja el.
INDOKOLÁS
az igazságos és méltányos nyugdíjrendszer alapjainak megteremtése érdekében Magyarország Alaptörvényének hatodik módosításához
Általános indokolás
A Fidesz-KDNP Alaptörvénye puszta államcéllá fokozta le a gazdasági, szociális és kulturális jogokat. Értelemszerűen ezeket a jogokat a gazdaság teherbíró képességének keretei között biztosíthatja az állam, de mind az állami nyugdíjrendszernek, mind pedig a szociális ellátások rendszerének biztosítania kell az emberhez méltó élet feltételeit. Ez ma nem így van. A korábban a társadalombiztosítási ellátások keretében nyújtott nyugdíjak helyébe a korábbinál szűkebb körben és rosszabb feltételekkel léptek a nyugdíjpótló ellátások. Ezen a helyzeten az útonálló kormányzat nem kíván változtatni, ráadásul a nyugdíjrendszer alapvető szabályait kétharmados szabályozási körbe vonta be, hogy hosszabb távra biztosítsa a megváltoztathatatlanságát. Azt, hogy ez a rendszer igazságtalan és méltánytalan, minden érintett tudja.
Az előterjesztők szándéka nyilvánvaló: szociális biztonságot Magyarországon! Az alkotmány szintjén lehetőséget kívánunk adni arra, hogy törvényi szabályozás elindulhasson egy igazságosabb nyugdíj- és szociális rendszer kialakítása felé.
Részletes indokolás
1. cikkhez
Jelenleg - törvényben meghatározott feltételekkel - állami nyugdíjra jogosultak azok a nők, akiknek a jogosultsági ideje eléri a 40 évet. A javaslat ennek a jogosultságnak az alkotmányi szintű alapját nem érinti.
Ugyanakkor a módosítás lehetővé teszi, hogy az állami nyugdíjrendszerben a nemétől függetlenül nyugdíjjogosultságot szerezhessen az, aki több évtizedet - így például 40 évet - ledolgozott, vagy olyan körülmények között végezte a munkáját, amelynek egészségkárosító hatásaira a nyugdíjrendszernek is tekintettel kell lennie, illetve arra, ha valakinek a munkaképessége megváltozik (rokkanttá válik). Az Alaptörvény XII. cikke elvárja a "közösség gyarapodásához" munkavégzéssel való hozzájárulást. Álláspontunk szerint, aki a közösség gyarapodásához több évtizedes munkával járul hozzá - akár nő, akár férfi - megérdemli azt, hogy az állami nyugdíjrendszer ezt elismerje. Hasonlóan tekintettel kell lenni - és az állami nyugdíjrendszerben el kell ismerni - azt a munkavégzést, amit egészségkárosító körülmények nehezítettek hosszú időn keresztül. Meg kell teremteni az alkotmányjogi alapjait annak is, hogy nyugdíjban részesülhessenek azok, akiknek a munkaképessége elveszett vagy jelentősen csökkent.
A 2. cikkhez
Hatályba léptető rendelkezést tartalmaz, valamint az Országgyűlésnek az Alaptörvény módosítására vonatkozó hatáskörére és a módosítás elfogadásához szükséges szavazatarányra utal.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.