29/A. § (1) A (2)-(4) bekezdésben foglaltak fennállása esetén a 2013. július 1. és 2014. március 31. között elkövetett, a 14. § a) pontjában meghatározott jogosulatlan úthasználat miatt kiszabott bírság megfizetése alól a kérelmezők az útdíjszedésre kijelölt szervez..." />

T/1124. számú törvényjavaslat indokolással - Az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díjról szóló 2013. évi LXVII. törvény módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 
  • Jogszabály indoklása: 2014. évi LIV. törvény

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díjról szóló 2013. évi LXVII. törvény (a továbbiakban: Útdíjtörvény) a következő 15/A. alcímmel egészül ki:
"15/A. Átmeneti rendelkezések
29/A. § (1) A (2)-(4) bekezdésben foglaltak fennállása esetén a 2013. július 1. és 2014. március 31. között elkövetett, a 14. § a) pontjában meghatározott jogosulatlan úthasználat miatt kiszabott bírság megfizetése alól a kérelmezők az útdíjszedésre kijelölt szervez...

T/1124. számú törvényjavaslat indokolással - Az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díjról szóló 2013. évi LXVII. törvény módosításáról
2014. évi ... törvény az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díjról szóló 2013. évi LXVII. törvény módosításáról
1. §
Az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díjról szóló 2013. évi LXVII. törvény (a továbbiakban: Útdíjtörvény) a következő 15/A. alcímmel egészül ki:
"15/A. Átmeneti rendelkezések
29/A. § (1) A (2)-(4) bekezdésben foglaltak fennállása esetén a 2013. július 1. és 2014. március 31. között elkövetett, a 14. § a) pontjában meghatározott jogosulatlan úthasználat miatt kiszabott bírság megfizetése alól a kérelmezők az útdíjszedésre kijelölt szervezethez (a továbbiakban: útdíjszedő) benyújtott, a (6)(7) bekezdésben foglalt előírásoknak megfelelő kérelemre (a továbbiakban: kérelem) e törvényben foglaltak szerint mentesülnek.
(2) A 14. § a) pontjában foglaltak megszegése esetén kiszabott bírság megfizetése alól a (7) bekezdésben foglaltak szerint megalapozott kérelme alapján abban az esetben mentesül a kérelmező, amennyiben az útdíjköteles elemi útszakasz használatának megkezdése előtt megváltani elmulasztott viszonylati jegyét a jogosulatlan úthasználatnak az útdíjellenőrzéstámogatói feladatok ellátására kijelölt szerv általi észlelését követően jogosulatlanul használt útszakaszokra legfeljebb nyolc órán belül maradéktalanul megváltották, az így megváltott jogosultságot más alkalommal sem érvényesítették és erről a kérelmező teljes bizonyító erejű magánokiratban nyilatkozik az útdíjszedő felé.
(3) A (7) bekezdésben foglaltak szerint megalapozott kérelme alapján mentesül a 14. § a) pontjában foglaltak megszegése esetén kiszabott bírság megfizetése alól a kérelmező abban az esetben, ha a bírság kiszabására olyan főút részét képező útdíjköteles elemi útszakaszon került sor, amely az autópályával közös csomóponttal rendelkezik és a bírság megfizetésére kötelezett a jogosulatlan úthasználat időpontjában az adott autópálya részét képező, a csomópontot érintő útdíjköteles elemi útszakaszokra érvényes jogosultsággal rendelkezett.
(4) A (7) bekezdésben foglaltak szerint megalapozott kérelme alapján mentesül a 14. § a) pontjában foglaltak megszegése esetén kiszabott bírság megfizetése alól a kérelmező abban az esetben, ha a bírság kiszabására olyan főút részét képező útdíjköteles elemi útszakaszon vagy az odavezető úton - a viszonylati jegy érvényességi idején belül, adott ellenőrzési ponton irányonként legfeljebb egy alkalommal - került sor, amely út hálózati szempontból funkcionálisan párhuzamos azzal az úttal, amelyre ugyanazon időben az érintett jármű rendelkezett úthasználati jogosultsággal, és e jogosultságot annak érvényességi ideje alatt nem váltotta úthasználatra.
(5) Amennyiben a kérelmező a (2)(4) bekezdésben foglaltak alapján e törvény szerint mentesül a bírság megfizetése alól, a bírság kiszabására alapul szolgáló jogosulatlan úthasználat észlelésétől számított nyolc órán belül észlelt további jogosulatlan úthasználat miatt bírság kiszabásának nincs helye.
(6) A bírság alóli mentesülésnek a (2) és (3) bekezdésben foglaltakon túl feltétele, hogy a kérelmező a kérelem benyújtását megelőzően bírságonként 12.000,- forint szolgáltatási díjat az útdíjszedőnek megfizette és ezt a kérelem benyújtásával egyidejűleg igazolja. A bírság alóli mentesülésnek a (3) és (4) bekezdés szerinti esetben további feltétele, hogy a kérelmező a kérelem benyújtását megelőzően azon útvonal, amelynek használatára úthasználati jogosultsággal rendelkezett, és a ténylegesen igénybe vett útvonal útdíja közötti útdíjkülönbözetet - ha ez felmerült - megfizette és ezt a kérelem benyújtásával egyidejűleg igazolja. A ténylegesen leutazott útvonalról a kérelmében a kérelmezőnek nyilatkoznia kell. Amennyiben a kérelmező által megfizetendő útdíjkülönbözet adódik, de annak összege a kérelemből nem állapítható meg, vagy azt a kérelmező nem tudja igazolni, úgy a kérelmező 10.000,- forint átalány megfizetésére köteles.
(7) Kérelem benyújtására az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díjról szóló 2013. évi LXVII. törvény módosításáról szóló 2014. évi ... törvény hatálybalépését követő hatvan napon belül van lehetőség. Az útdíjszedő a benyújtott kérelem alapján - amennyiben a kérelemben foglaltak e törvénynek megfelelnek, és az útdíjszedő adatbázisában foglaltakkal nem ellentétesek - igazolást állít ki arról, hogy a kérelmező a (2)-(4) bekezdésben foglaltak teljesülésére tekintettel mentesíthető a bírság megfizetése alól. Amennyiben a kérelemben foglaltak az útdíjszedő adatbázisában szereplő adatoktól eltérőek, az igazolás kiállításának nincs helye. Az útdíjszedő az igazolást a kérelem beérkezését követő százhúsz napon belül állítja ki. A kérelem útdíjszedő részére történő benyújtását a kérelmező részéről hozzájárulásnak kell tekinteni ahhoz, hogy a kérelmet és az annak alapján az útdíjszedő által kiállított igazolást vagy - amennyiben az útdíjszedő adatbázisában foglaltak az igazolás kiállítását nem teszik lehetővé - a kérelem elutasításáról szóló, a kérelmezőnek címzett írásos tájékoztatást az útdíjszedő a bírságot kiszabó hatóság részére továbbítsa. A kérelemhez mellékelni kell a (6) bekezdésben foglaltakon túl a kérelemmel érintett bírságoló határozat másolatát.
(8) A kérelem beérkezését követő két munkanapon belül az útdíjszedő elektronikus úton értesíti a kérelemben foglaltakról a kérelemhez mellékelt határozatot kibocsátó hatóságot (a továbbiakban: hatóság), amely a kérelemhez mellékelt határozattal kapcsolatos eljárását az útdíjszedő (7) bekezdés szerinti igazolásának vagy - amennyiben az útdíjszedő adatbázisában foglaltak az igazolás kiállítását nem teszik lehetővé - a kérelem elutasításáról szóló, a kérelmezőnek címzett írásos tájékoztatásának kézhezvételéig felfüggeszti. Ha az útdíjszedő a kérelemben foglaltakat nem tartja megalapozottnak, a hatóság az erről szóló tájékoztatás kézhezvételét követően a megalapozatlan kérelemmel érintett, az útdíjszedő korábbi tájékoztatása alapján felfüggesztett eljárást folytatja. Amennyiben az útdíjszedő által kiadott igazolás alapján annak e törvény szerinti feltételei fennállnak, a bírságot kiszabó hatóság a kérelemmel érintett határozatot visszavonja és az eljárást megszünteti. Ha a kérelemmel érintett határozatot bíróság jogerős döntésével hatályában fenntartotta, úgy a kérelem alapján a határozat végrehajtásáért felelős hatóság az útdíjszedő igazolásának hozzá való beérkezését követő napon a végrehajtást megszünteti.
(9) A (8) bekezdésben foglaltak szerint visszavont határozat vagy megszüntetett eljárás alapján végzett hatósági intézkedéssel okozott kárért - amennyiben a határozatban foglalt bírság a határozat meghozatalakor jogszerűen került kiszabásra - a hatósággal szemben kárigény nem érvényesíthető.
(10) Az (1) bekezdésben foglalt, már megfizetett bírság vonatkozásában e szakasz rendelkezései az irányadóak azzal, hogy a kérelmező a (6) bekezdésben foglalt kérelmében adja meg a számlaszámot, amelyre a visszavont határozat alapján a megfizetett bírság visszafizetését kéri. A megfizetett bírság visszafizetésekor kamat fizetésének nincs helye.
2.§
Ez a törvény a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.
INDOKOLÁS
Általános indokolás
Az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díjról szóló 2013. évi LXVII. törvény (a továbbiakban: Útdíjtörvény) által 2013. július 1. napjával bevezetett megtett úttal arányos útdíj alapjaiban változtatta meg a Magyarország útjainak használatáért fizetendő díjak, a díjszedés és a díjellenőrzés rendszerét. Az évtizedes múlttal rendelkező korábbi rendszer alapján az úthasználók nem a megtett út alapján fizettek, hanem egy adott időszakra vonatkozóan szereztek úthasználati jogosultságot, amely időszakon belül tetszőleges számban és irányban közlekedhettek azokon az útszakaszokon, ahová jogosultságot szereztek. Ebben a rendszerben a díjellenőrzés is más koncepció alapján működött, e koncepció azonban azt eredményezte többek között, hogy a külföldi honosságú úthasználók nem vagy csak esetenként fizettek az úthasználatért. Az úthasználati díj meg nem fizetésének kizárólag polgári jogi következményei voltak, amelynek érvényesítése -különösen harmadik országbeli járművek esetében - nehézségekbe ütközött. Emiatt a hazai fuvarozói társadalom legmarkánsabb elvárása volt az ellenőrzés hatékonyságának drasztikus növelése.
Az elektronikus útdíjszedési rendszer bevezetésével az ellenőrzési kapacitás (igaz, közel hatszor akkora hálózatot kell lefednie), valamint hatékonysága a többszörösére növekedett. Ennek egyik oka, hogy már nem csupán polgári jogi eszközök állnak a jogszerű magatartás kikényszerítésére rendelkezésre, hanem az eljáró hatóság (rendőrség) bírságot szab ki vagy helyszíni megállítás esetén akár a járművet is visszatarthatja.
Az útdíj megfizetése önbevallás útján történik, ez az önbevallás történhet előre megváltott viszonylati jegy útján vagy bevallási közreműködő igénybe vételével fedélzeti eszköz segítségével. Azon felhasználók, akik rendszeresen használják Magyarország útdíjköteles úthálózatát, nyilvánvalóan elsősorban a fedélzeti eszköz útján történő bevallást preferálják, hiszen ebben az esetben nincs meg az előre megváltott viszonylattal járó kötöttség. A viszonylati jeggyel az úthasználók az egyes útdíjköteles elemi útszakaszok egyszeri, egy irányban történő használatára szereznek jogosultságot. E bevallási mód előnye, hogy nem igényli fedélzeti eszköz telepítését, tehát egyszeri beruházást sem igényel, és bárki által igénybe vehető. Hátránya, hogy kizárólag a benne meghatározott útvonal használatára jogosít, és kizárólag a megváltását követő időponttól.
Az elektronikus útdíj rendszer indulását követő időszakban - éppen a korábbi díjszedési rendszer ellenőrzési mechanizmusainak alacsony hatásfoka miatt - néhányan e fent említett hátrányokat nem mérlegelték kellő súllyal, vagyis a jogosultságot utólagosan váltották meg, vagy az előre meghatározott útvonalról letértek (pl. utólag nem találták optimálisnak az előre meghatározott útvonalat). Az ellenőrzést támogató rendszer azonban ezekben az esetekben mindig észlelte a hibát, és az Útdíjtörvény kógens rendelkezései alapján eljárva, jogszerű bírságok kiszabására került sor.
Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az útdíjhoz kapcsolódó szankciórendszer célja egyértelműen a jogkövető magatartás kikényszerítése és nem az indokolatlan bírságolás. Mivel jelentős azon úthasználók köre, akik a korábbi ellenőrzési rendszerben rögzült szokások alapján eljárva váltották meg úthasználati jogosultságukat, ezért a kezdeti időben az indokoltnál nagyobb számban kellett bírságokat kiszabni.
Mivel a kiszabott bírságok jogalapja vitathatatlanul megállt, a fuvarozók az érdekképviseleti szerveiken keresztül próbálták elérni a bírságok utólagos elengedését. Az igényekhez igazodva, ez a következő esetekben lehet indokolt:
- Amennyiben az úthasználó utólag az úthasználat megkezdését követően váltotta meg az úthasználati jogosultságot. Ebben az esetben utazása elején nem rendelkezett jogosultsággal az út használatára, de fizetési kötelezettségének utóbb eleget tett. Mivel viszonylati jegy váltása esetén ezt utólag nem tehette meg szabályosan, ezért a bírság kiszabása megalapozott volt. Az ilyen esetek nagy száma visszavezethető a korábbi gyakorlatra, ahol a jogosultságot adott időszakra váltották meg, rendszerint az úthasználat megkezdését követően. Az ellenőrzési rendszer hiányosságaiból adódóan ha elég gyorsan vásároltak jogosultságot, akkor jó eséllyel elkerülhető volt a szankció, így rögzült ez a mechanizmus.
- Amennyiben az úthasználó definiálta előre útvonalát, azzal összefüggésben az úthasználati díjat meg is fizette, azonban menet közben valamilyen okból (pl. utólag kedvezőbbnek tart egy másik útvonalat) az előre definiált útvonalról letért, és ekkor már nem váltotta meg az új, eltérő útvonalra vonatkozó úthasználati jogosultságát.
Mindegyik esetben lényeges, hogy az úthasználó megfizette vagy nagyon nagy részben megfizette az úthasználatot, de elkövetett valamilyen hibát, amely alapján teljesítése nem tekinthető szerződésszerűnek. Hangsúlyozva, hogy a kialakított rendszer az útdíj megfizetésének kikényszerítését és nem a bírságolás elterjedését célozza, indokolt ezen esetekben a bírság megfizetése alóli egyszeri mentesítést adni.
Részletes indokolás
Az 1. §-hoz
A mentesítés a bírság megfizetésére kötelezett kérelmére, a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (a továbbiakban: NÚSZ Zrt.) által kiállított igazolás alapján történik. A NÚSZ Zrt. a kérelem alapján igazolást állít ki arról, hogy a kérelemben foglaltak alapján a kérelmező e törvény hatálya alá esik, és kérelmét a NÚSZ Zrt. által üzemeltetett adatbázis egyértelműen alátámasztja.
Ezen igazolás alapján a bírságot kiszabó hatóság - a NÚSZ Zrt. megkeresése alapján - e törvény rendelkezései szerint a bírságot kiszabó határozatát visszavonja.
A 2. §-hoz
Hatályba léptető rendelkezés.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.