adozona.hu
T/16020. számú törvényjavaslat indokolással - A munka törvénykönyvéről szóló 2012. I. törvény módosításáról
T/16020. számú törvényjavaslat indokolással - A munka törvénykönyvéről szóló 2012. I. törvény módosításáról
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 118. § (4) bekezdés helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) Az apának gyermeke születése esetén, legkésőbb a születést követő második hónap végéig öt, ikergyermekek születése esetén hét munkanap pótszabadság jár, amelyet kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A szabadság akkor is jár, ha
a) a gyermek halva születik vagy meghal,
b) a várandósság során korai vagy középidős magzati halál következik be."
Az Mt...
"(4) Az apának gyermeke születése esetén, legkésőbb a születést követő második hónap végéig öt, ikergyermekek születése esetén hét munkanap pótszabadság jár, amelyet kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A szabadság akkor is jár, ha
a) a gyermek halva születik vagy meghal,
b) a várandósság során korai vagy középidős magzati halál következik be."
"(5) Az anyának amennyiben várandóssága során korai vagy középidős magzati halál, vagy perinatális halál következik be, öt munkanap, ikergyermekek esetén hét munkanap pótszabadság jár, amelyet a kérésének megfelelő időpontban kell kiadni."
[(1) E törvény alkalmazásában]
"m) Perinatális halál:
ma) a halál a méhen belül a terhesség 24. hete után következett be, vagy ha a méhen belül elhalt magzat hossza a 30 cm-t vagy tömege az 500 g-ot eléri,
mb) mikor a halál az újszülött megszületését követő 168 órán belül következik be, függetlenül az újszülött hosszától vagy tömegétől."
(2) Az Mt. 294. § (1) bekezdése n) ponttal egészül ki:
[(1) E törvény alkalmazásában]
"n) Korai vagy középidős magzati halál: a 24 hétig vagy annál rövidebb ideig az anya méhében lévő magzat, ha az anya testétől történt elválasztás után az élet semmilyen jelét nem adja; vagy ha a magzat kora nem állapítható meg, és a magzat testtömege az 500 grammot vagy a testhossza a 30 cm-t nem éri el, ide nem értve azon ikerszülés esetét, ahol legalább az egyik magzat élve született."
"(7) elhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben állapítsa meg a gyermek születése esetén az apát megillető pótszabadság igénybevételére, valamint a pótszabadsággal összefüggő költségek megtérítésére vonatkozó szabályokat, továbbá ugyancsak rendeletben állapítsa meg az apát vagy az anyát a várandósság során annak bármely szakaszában elvesztett magzatuk után őket megillető pótszabadság igénybevételére, valamint a pótszabadsággal összefüggő költségek megtérítésére vonatkozó szabályokat."
Az édesapák részére erre a helyzetre a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) öt (ikrek esetén hét) munkanap pótszabadságot biztosít. Az édesanyáknak a várandósság ezen szakaszában lehetőségük van a gyermek születése esetén járó huszonnégy hét szülési szabadságból hat hetet igénybe venni azzal, hogy ezen időszakra csecsemőgondozási díjra tarthatnak igényt, továbbá jár nekik az anyasági támogatás, és a családi adó-és járulékkedvezmény is igénybe vehető a várandósság 91. napjától a terhesség megszakadásáig.
Abban az esetben azonban, amikor a magzat elvesztése a várandósság korábbi szakaszában következik be, tehát korai vagy középidős magzati halál következik be, a szülők számára nem biztosított a pótszabadság igénybevételének a lehetősége. A korai vagy középidős magzati halál, azaz a vetélés akkor következik be, ha a 24 hétig vagy annál rövidebb ideig az anya méhében lévő magzat az anya testétől történt elválasztás után az élet semmilyen jelét nem adja; vagy ha a magzat kora nem állapítható meg, és a magzat testtömege az 500 grammot vagy a testhossza a 30 cm-t nem éri el, ide nem értve azon ikerszülés esetét, ahol legalább az egyik magzat élve született.
Ebben a korai szakaszban az édesanyák keresőképtelenségük esetén táppénzre tarthatnak igényt, az édesapák arra sem. Ugyanakkor a táppénz nem minden esetben indokolt és azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a fizetett szabadság anyagilag is nagyobb támogatást jelent. Az Mt. ugyan lehetővé teszi, hogy a munkáltató keresőképtelenség, vagy különös méltánylást érdemlő személyi, családi ok miatt mentesítse a munkavállalót a munkavégzési kötelezettsége alól, ugyanakkor a munkavállalók a munkáltatónak alárendelt, sokszor kiszolgáltatott helyzetéből eredően nem biztos, hogy tudnak élni e lehetőségekkel.
Az LMP képviselőcsoportja úgy gondolja, hogy olyan tragikus esetekben, amikor egy család a várva várt babát elveszíti, minden eszközzel segíteni kell a szülőket a gyász feldolgozásában, tehát a pótszabadság legyen igénybe vehető a várandósság megszakadásának bármely szakaszában, akár a táppénz mellett, vagy helyett. A veszteség, a fájdalom és a gyász érzésénél indokolatlan különbséget tenni a magzat kora, vagy a terhesség előrehaladottsága okán, a lényeg ugyanaz, hogy egy élet veszett el. A pótszabadság, amely jelen törvényjavaslat célja szerint mindkét szülőnek jár függetlenül a várandósság előrehaladottságától, a már meglévő támogatások mellett igénybe vehetően, segíthet a veszteség feldolgozásában.
További segítséget nyújthat a gyász feldolgozásában az is, hogy a szülők részére biztosítani kellene - akár párban igénybevehető - terápiát.