T/16017. számú törvényjavaslat indokolással - az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvénynek a különleges szakértelmet igénylő egészségügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az Országgyűlés a társadalombiztosítás által finanszírozott egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés javítása érdekében a következő törvényt alkotja.
(1) Az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény 4. § (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) Az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy további munkavégzésre irányuló jogviszonyt, ideértve más keresőfoglalkoztatást, valamint díjazás ellenében folytatott tevékenységet is - a tudományos, oktat...

T/16017. számú törvényjavaslat indokolással - az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvénynek a különleges szakértelmet igénylő egészségügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos módosításáról
2021. évi ... törvény az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvénynek a különleges szakértelmet igénylő egészségügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos módosításáról
Az Országgyűlés a társadalombiztosítás által finanszírozott egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés javítása érdekében a következő törvényt alkotja.
1. §
(1) Az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény 4. § (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) Az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy további munkavégzésre irányuló jogviszonyt, ideértve más keresőfoglalkoztatást, valamint díjazás ellenében folytatott tevékenységet is - a tudományos, oktatói, művészeti, lektori, szerkesztői, jogi oltalom alá eső szellemi tevékenység, a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony, valamint az egészségügyi szakmai kollégium javaslata alapján a Kormány rendeletében meghatározott, különleges szakértelmet igénylő betegségek kezelése érdekében nyújtott ellátások (a továbbiakban együtt: gyakorolható tevékenység) kivételével - kizárólag a Kormány által kijelölt szerv előzetes engedélyével létesíthet."
(2) Az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény 4. § (5) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(5) Az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy az egészségügyi szolgálati jogviszony keretében - az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) 3. § i) pontja szerinti sürgős szükség esetét és a Kormány rendeletében meghatározott eseteket, így különösen az egészségügyi szakmai kollégium javaslata alapján a különleges szakértelmet igénylő betegségek kezelése érdekében nyújtott ellátások eseteit kivéve - nem nyújthat egészségügyi szolgáltatást ugyanazon személy számára, akinek más - e törvény hatálya alá nem tartozó - jogviszonyban már ugyanazon betegség tekintetében egészségügyi szolgáltatást nyújtott."
(3) Az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény 17. § (1) bekezdés l) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"l) a 4. § (5) bekezdésének alkalmazása alóli kivételek, illetve az egészségügyi szakmai kollégium javaslata alapján a különleges szakértelmet igénylő betegségek körét,"
2. §
Ez a törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Általános indokolás
Az átgondolatlan egészségügyi szolgálati törvény számtalan állampolgárt és egészségügyi dolgozót hozott lehetetlen helyzetbe összeférhetetlenségi szabályaival. A kormány hónapok óta adós az Esztv. 4. § (5) bekezdésének alkalmazása alóli kivételek köréről rendelkező kormányrendelet megalkotásával, a másodállások engedélyezésének különböző szervekhez telepített, munkaügyi jogvita keretében tartalmi okból lényegében nem kifogásolható, mérlegelési jogkörben meghozott döntésként történő meghozatala pedig kiszolgáltatta mind az orvosokat, mind a betegeiket egy homályos szempontok alapján meghozott, a konkrét szolgáltató és orvos helyzetét, illetve a pácienseket közvetlenül nem ismerő felsőbb szerv döntésének.
Mindez egyebek mellett azt eredményezte, hogy az egyes különleges szakértelmet igénylő betegségeket kezelő, de magánpraxist választó orvosok pácienseinek nem lehet ezentúl a társadalombiztosítás által finanszírozott módon egészségügyi szolgáltatást nyújtani, például a több százezer nőt érintő endometriosis kezelése érdekében, amennyiben a páciensek - akár csak a legelső vizsgálat keretében - magánellátást vettek igénybe. Mivel a legtöbb specialistához magánúton jutnak el a betegek, az új törvény hatálya alatt immár súlyos százezrekbe, sőt akár több millió forintba is kerülhet az egészségügyi ellátás.
A törvényjavaslat a társadalombiztosítás által finanszírozott egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés javítása érdekében, az egészségügyi szakmai kollégium javaslata alapján meghatározott körben az összeférhetetlenség alóli kivételként szabályozza a különleges szakértelmet igénylő betegségekkel kapcsolatban egészségügyi szolgáltatást nyújtók jogviszonyait.
Részletes indokolás
1. §
A rendelkezés az egészségügyi szakmai kollégium javaslata alapján meghatározott körben az összeférhetetlenség alóli kivételként szabályozza a különleges szakértelmet igénylő - kormányrendeletben meghatározott - betegségekkel kapcsolatban egészségügyi szolgáltatást nyújtók jogviszonyait.
2. §
Hatálybaléptető rendelkezés.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.