(1) A köztulajdonban álló gazdasági társaság vezető tisztviselője és felügyelő bizottságának tagja a megbízatása keletkezését követő harminc napon belül, majd azt követően minden évben január 31-ig, valamint a megbízatásának megszűnését követő harminc napon belül az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozatával azonos tartalmú vagyonn..." />

T/12916. számú törvényjavaslat indokolással - egyes törvényeknek a közhatalmat gyakorló és a közpénzek felett rendelkező személyeknek nyújtott nagy értékű ingyenes juttatások korlátozásához szükséges módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló 2009. évi CXXII. törvény a következő 7/K-7/L. §-okkal egészül ki:
"7/K. §
(1) A köztulajdonban álló gazdasági társaság vezető tisztviselője és felügyelő bizottságának tagja a megbízatása keletkezését követő harminc napon belül, majd azt követően minden évben január 31-ig, valamint a megbízatásának megszűnését követő harminc napon belül az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozatával azonos tartalmú vagyonn...

T/12916. számú törvényjavaslat indokolással - egyes törvényeknek a közhatalmat gyakorló és a közpénzek felett rendelkező személyeknek nyújtott nagy értékű ingyenes juttatások korlátozásához szükséges módosításáról
2020. évi ... törvény egyes törvényeknek a közhatalmat gyakorló és a közpénzek felett rendelkező személyeknek nyújtott nagy értékű ingyenes juttatások korlátozásához szükséges módosításáról
1. §
A köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló 2009. évi CXXII. törvény a következő 7/K-7/L. §-okkal egészül ki:
"7/K. §
(1) A köztulajdonban álló gazdasági társaság vezető tisztviselője és felügyelő bizottságának tagja a megbízatása keletkezését követő harminc napon belül, majd azt követően minden évben január 31-ig, valamint a megbízatásának megszűnését követő harminc napon belül az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozatával azonos tartalmú vagyonnyilatkozatot tesz.
(2) A köztulajdonban álló gazdasági társaság vezető tisztviselője és felügyelő bizottságának tagja a vagyonnyilatkozatához csatolni köteles a vele közös háztartásban élő házas- vagy élettársának, gyermekeinek (a továbbiakban együtt: családtag) a saját vagyonnyilatkozatával azonos részletezettségű vagyonnyilatkozatát.
(3) A vagyonnyilatkozat-tétel elmulasztása esetén - a vagyonnyilatkozat benyújtásáig - a köztulajdonban álló gazdasági társaság vezető tisztviselője és felügyelő bizottságának tagja javadalmazásban nem részesül. A vagyonnyilatkozat-tétel elmulasztásának tényét a tulajdonosi jogok gyakorlója állapítja meg.
(4) A vagyonnyilatkozat a családtag vagyonnyilatkozatára is kiterjedően nyilvános, oldalhű másolatát a tulajdonosi jogok gyakorlója honlapján haladéktalanul közzéteszi. A vagyonnyilatkozat a honlapról a megbízatás megszűnését követő egy év elteltével távolítható el.
7/L. §
(1) A vagyonnyilatkozatot a tulajdonosi jogok gyakorlója kezeli.
(2) Az e törvény szerinti vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárást a tulajdonosi jogok gyakorlójánál bárki kezdeményezheti a vagyonnyilatkozat konkrét tartalmára vonatkozó olyan tényállítással, amely megjelöli a vagyonnyilatkozat kifogásolt részét és tartalmát. Ha a kezdeményezés nem felel meg az e bekezdésben foglalt követelményeknek, nyilvánvalóan alaptalan, vagy az ismételten benyújtott kezdeményezés új tényállítást vagy adatot nem tartalmaz, a tulajdonosi jogok gyakorlója az eljárás lefolytatása nélkül elutasítja a kezdeményezést. A vagyonnyilatkozatban foglaltak valóságtartalmát a tulajdonosi jogok gyakorlója ellenőrzi.
(3) A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás során a tulajdonosi jogok gyakorlója felhívására a nyilatkozattevő köteles a saját, illetve családtagja vagyonnyilatkozatában feltüntetett vagyoni, jövedelmi és érdekeltségi viszonyokat igazoló adatokat haladéktalanul, írásban bejelenteni. Az adatokba csak a tulajdonosi jogok gyakorlója ellenőrzési feladattal megbízott foglalkoztatottjai tekinthetnek be.
(4) A nyilatkozattevő által benyújtott igazoló adatokat a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás lezárulását követő harmincadik napon törölni kell."
2. §
Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény 87. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"87. §
(1) A képviselő az általa kapott, a 104. § (1) bekezdés szerinti képviselői tiszteletdíj összegének negyedét, illetve ugyanazon adományozótól egy éven belül kapott több juttatás összesítésében annak felét meghaladó értékű ajándékokról és ingyenes juttatásokról - a vagyonnyilatkozata részeként - kimutatást köteles vezetni. A képviselő a képviselői tevékenységével vagy egyéb közmegbízatásával összefüggésben nem fogadhat el olyan ajándékot vagy más ingyenes juttatást, amely a 104. § (1) bekezdés szerinti képviselői tiszteletdíj összegének felét, illetve ugyanazon adományozótól egy éven belül kapott több juttatás összesítésében annak összegét meghaladja."
3. §
A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény 25. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:
"25. §
(4a) A (3)-(4) bekezdésben foglaltak mellett - a nyilvánosan működő részvénytársaság kivételével - összeférhetetlen és az ingyenes juttatás időpontjától számított öt évig nem vehet részt az eljárásban ajánlattevőként, részvételre jelentkezőként, alvállalkozóként vagy az alkalmasság igazolásában részt vevő szervezetként az a személy vagy szervezet, továbbá az annak a személynek a tulajdonában vagy a vele közös háztartásban élő hozzátartozója tulajdonában álló szervezet, aki
a) az ajánlatkérő vezetőjének, vezető tisztviselőjének, vezető állású foglalkoztatottjának vagy felügyelőbizottsági tagjának, vagy
b) a (4) bekezdésben felsorolt közjogi tisztségviselőknek
bármely jogcímen az országgyűlési képviselők szorzók nélkül számított tiszteletdíja összegének felét meghaladó mértékű ajándékot adott vagy más ingyenes juttatást biztosított."
4. §
A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény a következő 197/B. §-al egészül ki:
"197/B. §
Az egyes törvényeknek a közhatalmat gyakorló és a közpénzek felett rendelkező személyeknek nyújtott nagy értékű ingyenes juttatások korlátozásához szükséges módosításáról szóló 2020. évi ... törvénnyel megállapított 25. § (4a) bekezdést az annak hatálybalépését követően adott ajándékokra, illetve biztosított ingyenes juttatásokra kell alkalmazni."
5. §
Ez a törvény a kihirdetését követő hónap első napján lép hatályba.
INDOKOLÁS
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
Az elmúlt években nyilvánosságra került, egyes kormányzati döntéshozók számára nagyvállalkozók által biztosított nagyvonalú ingyenes juttatásokra tekintettel a törvényjavaslat ismételten javaslatot tesz a nyilvánvaló összeférhetetlenségi helyzeteket a jövőre nézve az érintettek saját morális iránytűjének működési zavarai esetére is elkerülhetővé tevő szabályozási szigorításokra.
Ennek részeként kezdeményezem, hogy önálló közbeszerzési összeférhetetlenségi esetként nyerjen szabályozást, és a közbeszerzésben való részvételből való kizárást eredményezze öt éven keresztül az, ha egy cég vagy tulajdonosa az ajánlattevő vezetőinek vagy a közbeszerzési eljárásból egyébként is kizárt közjogi tisztviselőknek, köztük a Kormány tagjainak a szorzók nélkül számított, mindenkori képviselői tiszteletdíj összegének felét meghaladó mértékű ingyenes juttatást biztosít.
Javaslom emellett - részben a közbeszerzést érintő szigorítás eljárási biztosítékaként, a vagyonnyilatkozati rendszer átfogó reformját e javaslattal ugyanakkor most nem célozva - azt is, hogy a köztulajdonban álló gazdasági társaságok vezető tisztviselői is tegyenek az országgyűlési képviselőkkel azonos tartalmú, nyilvános vagyonnyilatkozatot.
Végül javaslom a képviselő által elfogadható ajándékokra és a képviselői vagyonnyilatkozatra vonatkozó szabályok szigorítását, amelyekből az utóbbi a többi nyilvános vagyonnyilatkozat adattartalmára is kihat. Ennek részeként egyrészt a hivatali minőségben elfogadható juttatás mértékét az egyhavi tiszteletdíjhoz kötött - azaz az egymillió forintot is meghaladó - jelenlegi limitről annak felére, egy éven belül ugyanattól a személytől elfogadott juttatások esetén pedig az alap tiszteletdíj összegére szükséges csökkenteni. Másrészt nemcsak a képviselői minőségben, hanem minden egyéb közmegbízatásra tekintettel kapott juttatást a tilalom alá javaslok sorolni. Harmadrészt arányosan, a mindenkori képviselői tiszteletdíj negyedére javaslom csökkenteni azt az összeget, amely felett minden, azaz nem csak a hivatali tevékenységgel összefüggésben kapott ingyenes juttatást be kell vallania a kötelezetteknek.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
1. §
A rendelkezés megteremti a köztulajdonban álló gazdasági társaságok vezető tisztviselőinek nyilvános vagyonnyilatkozat tételére vonatkozó kötelezettségét, követve a hasonló követelményt előíró törvényi rendelkezések által egységesen alkalmazott szabályozási megoldásokat. A nyilatkozatot a tulajdonosi jogokat gyakorló személy kezeli.
2. §
A módosítás egyrészt az országgyűlési képviselő által hivatali minőségben elfogadható juttatás mértékét az egyhavi alap tiszteletdíjhoz kötött - egymillió forint feletti - limitről annak felére csökkenti, az egy éven belül ugyanattól a személytől elfogadott juttatások esetén pedig annak összegében állapítja meg. Másrészt nemcsak a képviselői minőségben, hanem minden egyéb közmegbízatásra tekintettel kapott juttatást a tilalom alá javasol sorolni. Harmadrészt arányosan, az alap tiszteletdíj negyedére csökkentené azon összeget, amely felett minden, azaz nem csak a hivatali tevékenységgel összefüggésben kapott ingyenes juttatást be kell vallania a kötelezetteknek.
3-4. §
A törvényjavaslat új közbeszerzési összeférhetetlenségi esetet nevesít, amely szerint - a nyilvánosan működő részvénytársaság kivételével - összeférhetetlen és az ingyenes juttatás időpontjától számított öt évig nem vehet részt az eljárásban ajánlattevőként, részvételre jelentkezőként, alvállalkozóként vagy az alkalmasság igazolásában részt vevő szervezetként az a személy vagy szervezet, továbbá az annak a személynek a tulajdonában vagy a vele közös háztartásban élő hozzátartozója tulajdonában álló szervezet, aki az ajánlatkérő vezetőjének, vezető tisztviselőjének, vezető állású foglalkoztatottjának vagy felügyelőbizottsági tagjának, vagy a közbeszerzésből ma is kizárt közjogi tisztségviselőknek bármely jogcímen a képviselői alap tiszteletdíj felét meghaladó értékű ajándékot adott vagy más ingyenes juttatást biztosított.
A javasolt átmeneti rendelkezés az alkotmányosan tiltott visszaható hatály elkerülése érdekében biztosítja, hogy az új szabály alapján annak hatálybalépését megelőzően adott juttatások miatt ne érje hátrányos jogkövetkezmény. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kellene vizsgálni az ilyen, korábbi juttatások esetében a többi összeférhetetlenségi ok, ezek közül különösen az ilyen jutatást kapó vezetők esetében a Kbt. 25. § (2) bekezdése szerinti összeférhetetlenségi ok fennállását.
5. §
Hatálybaléptető rendelkezés.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.