adozona.hu
T/5003. számú törvényjavaslat indokolással - A közszolgálati tisztviselőkről szóló törvénnyel összefüggő átmeneti, módosuló és hatályát vesztő szabályokról, valamint egyes kapcsolódó törvények módosításáról
T/5003. számú törvényjavaslat indokolással - A közszolgálati tisztviselőkről szóló törvénnyel összefüggő átmeneti, módosuló és hatályát vesztő szabályokról, valamint egyes kapcsolódó törvények módosításáról
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
1. § (1) Ha a kormánytisztviselő a prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Péptv.) alapján a prémiumévek programban történő részvételéhez vagy különleges foglalkoztatási állományba helyezéséhez hozzájárult, a határozatlan időre szóló kormányzati szolgálati jogviszonya, közszolgálati jogviszonya, illetve munkaviszonya határozott idejű jogviszonnyá alakult át. E határozott idejű jogviszony a Péptv. szabályai szerint...
(2) A prémiumévek programban részt vevő kormánytisztviselőre, köztisztviselőre és kormányzati, illetve közszolgálati ügykezelőre, ha az erről szóló törvény másként nem rendelkezik, a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény (a továbbiakban: Kttv.) rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.
2. § A Kttv. eltérő rendelkezése hiányában, ahol jogszabály
a) a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvényt (a továbbiakban: Ktv.), illetve a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvényt (a továbbiakban: Ktjv.) említ, azon a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvényt,
b) vezetői kinevezést vagy megbízást említ, azon vezetői munkakört,
c) államigazgatási szerveknél foglalkoztatott munkavállalót említ, azon a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény hatálya alá tartozó munkáltatóknál foglalkoztatott munkavállalót,
d) Ktv.-t, illetve Ktjv.-t említ, azon a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvényt is érteni kell.
3. § (1) A Ktv.-nek a Kttv. hatálybalépését megelőzően hatályos szabályait kell alkalmazni a 2012. február 28-áig okozott kár megtérítésével kapcsolatban.
(2) A Ktv.-nek a Kttv. hatálybalépését megelőzően hatályos szabályait kell alkalmazni, ha a kormánytisztviselő átirányítását, kirendelését, kiküldetését, kihelyezését, kormányzati kirendelését a munkáltató legkésőbb 2012. február 28-ától kezdődően rendelte el.
4. § (1) A kormányzati ügykezelő, valamint a közszolgálati ügykezelő illetménye a Kttv. 208. §, illetve 242. § alkalmazása során nem csökkenhet.
(2) A kormányzati, illetve közszolgálati ügykezelő illetményét a Kttv. hatálybalépését követő 30 napon belül meg kell állapítani.
(3) A II. besorolású kormánytisztviselők, köztisztviselők illetményét a Kttv. hatálybalépését követő 30 napon belül meg kell állapítani.
5. § (1) A köztisztviselő, ügykezelő közszolgálati jogviszonyából eredő jogokat és kötelezettségeket a Kttv. hatálybalépése nem érinti, kivéve, ha a Kttv. ettől eltérően rendelkezik.
(2) A kormánytisztviselő, kormányzati ügykezelő kormánytisztviselői jogviszonyának elnevezése kormányzati szolgálati jogviszony elnevezésre változik. A jogviszony elnevezésének megváltozása nem érinti a Kttv. hatálybalépése előtt keletkezett kormánytisztviselői jogviszonyból eredő jogokat és kötelezettségeket, kivéve, ha a Kttv. ettől eltérően rendelkezik. A jogviszony elnevezésének megváltozásáról a munkáltató köteles 60 napon belül a kormánytisztviselőt, illetve a kormányzati ügykezelőt értesíteni.
6. § (1) A Nemzeti Közigazgatási Intézet nyilvántartja és kezeli a közigazgatási versenyvizsgával kapcsolatos adatokat, majd azok érvényessége lejártát követően törli a nyilvántartásából.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott adatnyilvántartás és -kezelés a pályázó versenyvizsga eredményére és érvényességi idejére terjed ki.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott adatnyilvántartás és -kezelés a versenyvizsgázó
a) természetes személyazonosító adataira,
b) versenyvizsga eredményére és érvényességi idejére,
c) a Kttv. 4. mellékletében meghatározott adatokra terjed ki.
7. § Ahol a Kttv. minősítést említ ott 2012. december 31-ig szakmai munka értékelését kell érteni.
8. § A minisztériumokban és a Miniszterelnökségen bevezetésre kerülő munkaköri pótlék fizetéséhez szükséges munkakör-elemzéseket és értékeléseket legkésőbb 2012. május 1-jéig kell elvégezni. Ezt követően a közigazgatási minőségpolitikáért és személyzetpolitikáért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) részére kell megküldeni az értékelést és a pótlékra javasolt munkaköröket. A miniszter május 30-ig jelzi egyetértését. Az egyetértés megküldését követően fizethetők ki a munkaköri pótlékok 2012. július 1-jétől 2012. december 31-ig terjedő időszakra. Ha a kormánytisztviselő számára munkaköri pótlék kerül megállapításra, akkor a munkáltató döntése alapján a Kttv. 133. § (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően a kormánytisztviselő alapilletmény-eltérítésének mértéke csökkenthető teljesítményértékelés hiányában is, azzal a feltétellel, hogy a kormánytisztviselő számára megállapított alapilletmény az eltérítéssel megállapított alapilletmény összege alá nem csökkenhet.
9. § (1) A Kttv. hatálybalépésének napján az, aki kormánytisztviselő, a Magyar Kormánytisztviselői Kar (a továbbiakban: MKK) tagjává válik.
(2) A munkáltató az általa foglalkoztatott kormánytisztviselők adatairól (a kormánytisztviselő családi és utóneve, a munkáltató megnevezése, székhelye) a Kttv. hatálybalépésétől számított 90 napon belül értesítést küld az MKK Előkészítő Bizottságának.
(3) A Kttv. 28-35. §-ának hatálybalépését követő hat hónapon belül az MKK Országos Közgyűlése alakuló ülést tart, amelynek összehívásáról a miniszter gondoskodik. Az alakuló Országos Közgyűlés dönt az MKK Alapszabályának elfogadásáról, megválasztja az MKK Elnökét és legfeljebb öt alelnökét, az MKK Főtitkárát, az MKK Országos Pénzügyi Ellenőrző Bizottság, valamint az MKK Országos Etikai Bizottság elnökét és tagjait.
(4) Az MKK Területi Közgyűlés tisztségviselőinek és bizottságainak megválasztását az Országos Közgyűlés alakuló közgyűlését követő három hónapon belül kell megtartani.
(5) Az MKK Országos Közgyűlés tagjainak megválasztásával, az alakuló Országos Közgyűlés előkészítésével és lebonyolításával, továbbá a Területi Közgyűlés tisztségviselőinek és bizottságainak megválasztásával összefüggő feladatok ellátására, 15 tagú Előkészítő Bizottság alakul, amelynek tagjait és Elnökét a miniszter jelöli ki.
(6) Az MKK Előkészítő Bizottság az alakuló ülését a Kttv. hatálybalépésétől számított egy hónapon belül tartja meg. Az Előkészítő Bizottság ügyrend alapján működik.
(7) Az MKK Előkészítő Bizottság az Országos Közgyűlés megalakulásáig működik.
(8) Az MKK Előkészítő Bizottság feladatai:
a) elkészíti - a Kttv. keretei között - az Ideiglenes Választási Szabályzatot;
b) az Ideiglenes Választási Szabályzat szerint előkészíti és lebonyolítja az Országos Közgyűlés tagjainak megválasztását;
c) javaslatot tesz az Alapszabályra.
(9) Az Előkészítő Bizottság által elkészített Ideiglenes Választási Szabályzat az MKK Területi Közgyűlés tisztségviselőinek és bizottságainak megválasztását követő 30. napon hatályát veszti.
(10) Az MKK megalakulásával kapcsolatos költségeket a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium fejezete tartalmazza.
10. § A Kttv. hatálybalépésével köztisztviselők, közszolgálati ügykezelők esetében a Ktv. 31. §-a szerinti főosztályvezetői, főosztályvezető-helyettesi és osztályvezetői megbízás e törvény erejénél fogva határozatlan idejű főosztályvezetői, főosztályvezető-helyettesi és osztályvezetői munkakörré alakul át. Az érintetteket e tényről a törvény hatálybalépését követő harminc napon belül a munkáltatónak tájékoztatnia kell.
11. § A Kttv. hatálybalépésekor a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél megállapított illetményekre a Kttv. 134. § (1) bekezdését kell alkalmazni azzal a feltétellel, hogy e szervnél foglalkoztatott kormánytisztviselő illetménye nem csökkenthető azon jogviszonya fennállásáig, amely alapján a Ktjv. hatálybalépése előtti illetményre jogosultságot szerzett.
12. § Ha a közigazgatási szervnél a Kttv. 8. § (3) bekezdése alapján megbízással, vállalkozással, illetve munkaszerződéssel foglalkoztatottak aránya a Kttv. hatálybalépésekor együttesen meghaladja az engedélyezett létszám tíz százalékát, a Kttv. 8. § (3) bekezdése alapján új megbízási, vállalkozási, illetve munkaszerződés nem köthető, illetve a meglévő szerződések a közigazgatásért és igazságügyért felelős miniszter engedélyével hosszabbíthatóak meg addig, amíg az ilyen szerződésekkel foglalkoztatottak aránya az engedélyezett létszám tíz százalékára nem csökken.
13. § Ha a 2012. február 28-án hatályos Ktv. szabályok szerint felmentési védelemnek minősülő ok 2012. február 28-áig keletkezik és a Kttv. hatályba lépését követően is fennáll, ezen ok fennállásáig a felmentési védelemre jogosító időhöz fűződő jogkövetkezmények tekintetében a Ktv.-nek a Kttv. hatálybalépését megelőzően hatályos szabályait kell alkalmazni.
14. § A szabadságra jogosító idők tekintetében a Ktv.-nek a Kttv. hatálybalépését megelőzően hatályos szabályait kell alkalmazni, ha a kormánytisztviselő 30 napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadsága legkésőbb 2012. február 28-án kezdődött.
"(7) A 25/F. § hatálya - az ott meghatározottak szerint - kiterjed a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény hatálya alá tartozó munkáltatóra és kormánytisztviselőre, köztisztviselőre, kormányzati, illetve közszolgálati ügykezelőre, ha a munkáltató egésze vagy egy része jogszabály rendelkezése folytán a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény hatálya alá kerül.
(2) A Kjt. a következő 25/F. §-sal egészül ki:
"25/F. § (1) A munkáltató személyében a jogszabály rendelkezése folytán bekövetkező olyan változás esetén, ha a munkáltató egésze vagy egy része (szervezeti egysége, anyagi és nem anyagi erőforrásainak vagy feladat- és hatáskörének meghatározott csoportja) a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény hatálya alá tartozó munkáltatóhoz kerül, a munkáltató érintett szervezete, illetve tevékenysége keretében foglalkoztatott közalkalmazott közalkalmazotti jogviszonya - a (3), (4) és a (9) bekezdésben foglalt kivétellel - a jogállásváltozás időpontjában kormányzati szolgálati jogviszonnyá alakul át.
(2) A jogviszony átalakulásáról az érintetteket az átvevő munkáltató az átalakulást követő harminc napon belül tájékoztatja.
(3) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően nem alakul át a közalkalmazott jogviszonya, ha az átvevő munkáltató a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény rendelkezései alapján nem létesíthet kormányzati szolgálati jogviszonyt az átadással érintett közalkalmazottal, ebben az esetben a közalkalmazotti jogviszony a törvény erejénél fogva az átadás időpontjában megszűnik. A jogviszony megszűnéséről a közalkalmazottat az átadás napjával írásban értesíteni kell. A jogviszony megszűnése esetén a közalkalmazott számára a 37. § (2) és (4)-(7) bekezdés alkalmazásával megállapított végkielégítést - határozott idejű jogviszony esetén a 27. § (2) bekezdésében meghatározott átlagkeresetet - kell megfizetni.
(4) A (3) bekezdésben foglaltakat kell megfelelően alkalmazni, ha az átadással érintett közalkalmazottal szemben a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény alapján összeférhetetlenség áll fenn, kivéve, ha az összeférhetetlenséget kiváltó ok megszüntethető, és ennek érdekében a közalkalmazott a jogviszony átalakulását megelőzően intézkedik, és ezt igazolja.
(5) A jogviszony kormányzati szolgálati jogviszonnyá történő átalakulását követő negyvenöt napon belül a közalkalmazottat a kormányzati szolgálati jogviszonyra vonatkozó szabályok szerint be kell sorolni, és illetményét meg kell állapítani.
(6) Határozatlan időtartamú közalkalmazotti jogviszony - eltérő törvényi rendelkezés hiányában - határozatlan időtartamú kormányzati szolgálati jogviszonnyá alakul át. Teljes munkaidőben történő foglalkoztatás esetén a jogviszony teljes munkaidős kormányzati szolgálati jogviszonnyá alakul át.
(7) Az átalakult jogviszony esetén a közalkalmazottnak az átalakulással érintett e törvény hatálya alá tartozó munkáltatónál közalkalmazotti jogviszonyként elismert idejét úgy kell tekinteni, mintha azt az átvevő munkáltatónál töltötte volna el.
(8) A közalkalmazotti jogviszonyban álló vezető jogviszonyának átalakulását követően - a kormányzati szolgálati jogviszonyra vonatkozó szabály figyelembe vételével - kell a vezetői munkakör szintjét és megnevezését megállapítani.
(9) Az (1) bekezdéstől eltérően a közalkalmazotti jogviszony munkajogviszonnyá alakul át, ha a közalkalmazott a munkakörére tekintettel a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szabályai szerint a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény hatálya alá tartozó munkáltatóval nem kormányzati szolgálati jogviszonyban, hanem munkajogviszonyban állhat. Ebben az esetben a közalkalmazott átalakulás utáni munkabére (személyi alapbérének, bérpótlékainak és egyéb bérelemeinek együttes összege) az átalakulást megelőzően irányadó illetményének és a jogszabály alapján járó illetménypótlékainak együttes összege, kivéve, ha valamely közalkalmazotti illetménypótlék megállapításának alapjául szolgáló körülmény a munkaviszonyban már nem áll fenn. A személyi alapbérbe a közalkalmazotti illetménypótlékok beépíthetőek. Az illetményről való tájékoztatást a jogviszony átalakulását követő 60 napon belül meg kell adni. E bekezdés alkalmazása során megfelelően alkalmazni kell a (2) és (3) bekezdést, továbbá a (6)-(8) bekezdést.
(10) Ha a jogviszony átalakulása időpontjában munkaügyi per fegyelmi elbocsátás tekintetében folyik, a munkavállalói kereset elbírálásánál
a) a rendkívüli felmondás szabályait kell megfelelően alkalmazni, ha a közalkalmazott jogviszonya munkajogviszonnyá,
b) a hivatalvesztés fegyelmi büntetés szabályait kell megfelelően alkalmazni, ha a közalkalmazott jogviszonya kormányzati szolgálati jogviszonnyá
alakul át."
16. § (1) A legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló 2011. évi... törvény (a továbbiakban: Üsztv.) 11. § (2) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az (1) bekezdésben foglalt feltételeken túl az a személy nevezhető ki ügyésszé, aki a jogi szakvizsga letételét követően)
"b) a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény (a továbbiakban: Kttv.) 1. § a)-c) pontjában és 2. §-ában meghatározott szervnél közigazgatási, illetve jogi szakvizsgához kötött munkakörben legalább egy évig ténylegesen dolgozott,"
(2) Az Üsztv. 116. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az alügyész alapilletménye nem lehet kevesebb az ügyészségi szolgálati viszonya kezdetétől számítva azonos szolgálati idővel rendelkező kormánytisztviselőnek a Kttv. 134. § (1) bekezdésében meghatározott szerveknél elért, illetménykiegészítéssel növelt alapilletményénél. Ha az alügyész az egyetemi jogi végzettség megszerzése előtt is ügyészségi szolgálati viszonyban állt, azt az időt az összehasonlításnál figyelmen kívül kell hagyni."
(3) Az Üsztv. 140. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A tisztviselő és az írnok beosztási pótlékkal növelt alapilletménye nem lehet kevesebb
a) a Legfőbb Ügyészség és az OKRI alkalmazottja esetén a Kttv. 134. § (1) bekezdésében említett szerveknél,
b) az a) pontba nem tartozó szervek alkalmazottja esetén a megyei, fővárosi kormányhivatalnál
a besorolása szerint azonos szolgálati idővel rendelkező kormánytisztviselő illetménykiegészítéssel növelt alapilletményénél. A Kttv. szerinti I. besorolási osztály az e törvény szerinti III. fizetési osztálynak, a Kttv. szerinti II. besorolási osztály pedig az e törvény szerinti IV. fizetési osztálynak felel meg."
(4) Az Üsztv. 152. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A végkielégítés összegének megállapításakor - az (1) bekezdésben említetten kívül -ügyészségi szolgálati viszonyban töltött időnek kell tekinteni a bírói szolgálati viszonyban, az igazságügyi szolgálati jogviszonyban megszakítás nélkül eltöltött időt, és a Kttv. 69. § (10) bekezdés c) pontjában írt esetben, az ott meghatározott időt."
17. § (1) Az Állami Számvevőszékről szóló 2011. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: ÁSZ tv.) 8. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az Állami Számvevőszék személyi állománya elnökből, egy alelnökből, vezetőkből, számvevőkből, legalább középfokú végzettségű köztisztviselőkből, közszolgálati ügykezelőkből és a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó munkavállalókból áll."
(2) Az ÁSZ tv. 8. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az e törvényben nem szabályozott kérdésekben az Állami Számvevőszék vezetőinek, számvevőinek, köztisztviselőinek és közszolgálati ügykezelőinek jogviszonyára a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény rendelkezéseit, a többi alkalmazott jogviszonyára a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni."
(3) Az ÁSZ tv. 18. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az Állami Számvevőszék elnöke, alelnöke, vezetője és számvevője nem lehetnek sem egymással, sem a Kormány, sem pedig az Országgyűlés számvevőszéki ügyekben illetékes bizottsága tisztségviselőjével vagy tagjával a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szerinti hozzátartozók."
(4) Az ÁSZ tv. 21. § (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, ezzel egyidejűleg a 21. § a következő (9a) bekezdéssel egészül ki:
"(9) A számvevőt megillető helyettesítési díjra, jubileumi jutalomra, cafeteria juttatásra, valamint a jelen §-ban nem nevesített jogcímen járó egyéb díj, pótlék vagy juttatás mértékére a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szabályait kell alkalmazni.
(9a) A számvevő a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szerinti illetménykiegészítésre nem jogosult."
(5) Az ÁSZ tv. 26. § (1) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az ellenőrzésben nem vehet részt:)
"d) aki az ellenőrzött szervezet vezetőjének a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szerinti hozzátartozója,"
18. § (1) Az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény (a továbbiakban: Iasz.) 100. § (4) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Részben vagy egészben igazságügyi szolgálati időként lehet figyelembe venni)
"c) az egyéb igazságügyi alkalmazottaknál a korábbi munkaviszony, kormánytisztviselői, köztisztviselői, kormányzati ügykezelői, közszolgálati ügykezelői, közalkalmazotti jogviszony és szolgálati jogviszony idejét."
(2) Az Iasz. 103/A. § (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek: "(1) Az igazságügyi alkalmazott alapilletménye nem lehet kevesebb
a) a Kúria és az OBH alkalmazottja esetén a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény (a továbbiakban Kttv.) 134. § (1) bekezdésében meghatározott központi államigazgatási szerveknél,
b) az egyéb igazságügyi szerv alkalmazottja esetén a Kttv. 134. § (2) bekezdésében meghatározott központi államigazgatási szerveknél,
c) az a)-b) pontba nem tartozó szervek alkalmazottja esetén a megyei, fővárosi kormányhivatalnál
a besorolása szerint azonos szolgálati idővel rendelkező kormánytisztviselő Kttv. szerinti illetménykiegészítéssel növelt alapilletményénél.
(2) A bírósági titkár, az igazságügyi szakértő alapilletménye nem lehet kevesebb a szolgálati viszonya kezdetétől számítva azonos szolgálati idővel rendelkező kormánytisztviselőnek a Kttv. szerint a központi államigazgatási szerveknél [Kttv. 134. § (1) bekezdés] az illetménykiegészítéssel növelt alapilletményénél.
(3) A bírósági fogalmazó és a szakértő-jelölt alapilletménye nem lehet kevesebb a besorolása szerint azonos szolgálati idővel rendelkező kormánytisztviselőnek a Kttv. szerint a megyei, fővárosi kormányhivatalnál az illetménykiegészítéssel növelt alapilletményénél."
(3) Az Iasz. 124. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, ezzel egyidejűleg a 124. §-a a következő (5) és (6) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Ha az igazságügyi alkalmazott nemzetközi szervnél vagy az Európai Unió szervénél jogviszonyt létesít, igazságügyi alkalmazotti szolgálati jogviszonya az új jogviszony kezdete előtti napon megszűnik. A megszűnés időpontját a felek ettől eltérően is meghatározhatják.
(5) Ha a (4) bekezdésben meghatározottak szerint szűnt meg az igazságügyi alkalmazott szolgálati jogviszonya, annak megszűnésétől számított hat éven belül - az igazságügyi alkalmazott írásban bejelentett kérelmére - a kérelem megérkezésétől számított 30 napon belül, volt munkáltatója a végzettségének, képzettségének megfelelő munkakört köteles számára felajánlani. A volt munkáltatót felajánlási kötelezettség csak abban az esetben terheli, ha az igazságügyi alkalmazott kérelmét a nemzetközi szervezettel vagy az Európai Unió szerveivel való jogviszonya fennállása alatt vagy annak megszűnésétől számított 30 napon belül küldi meg a volt munkáltatónak. Ha az igazságügyi alkalmazott az ajánlatot a kézhezvételtől számított 30 napon belül elfogadja, az igazságügyi alkalmazottat ki kell nevezni.
(6) Mentesül a volt munkáltató a munkakör-felajánlási kötelezettség alól, ha az igazságügyi alkalmazott
a) a (4) bekezdés szerinti jogviszonyát neki felróható módon szüntette meg,
b) nyugdíjasnak minősül."
19. § (1) A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény (a továbbiakban: Vet.) 167. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A Hivatal kormánytisztviselője a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény (a továbbiakban: Kttv.) szerinti összeférhetetlenségi és kizárási szabályokban foglaltakon túl nem létesíthet munkaviszonyt vagy munkavégzéssel járó egyéb jogviszonyt a Hivatal hatáskörébe tartozó engedélyköteles villamosenergia-ipari társasággal vagy integrált villamosenergia-ipari vállalkozással."
(2) A Vet. 167. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A Hivatal kormánytisztviselőire a Kttv. rendelkezései az irányadók, azzal az eltéréssel, hogy a Kttv. 126. § (1) bekezdésében megállapított arány negyven százalék, továbbá a Kttv. 134. § (1) bekezdésében megállapított illetménykiegészítés mértéke a felsőfokú iskolai végzettségű kormánytisztviselő esetében az alapilletményének 80%-a, a középiskolai végzettségű kormánytisztviselő esetében az alapilletményének 35%-a. A Hivatal esetében a nem rendszeres személyi juttatások közül a jutalom-előirányzatra, valamint a személyi juttatások előirányzat-maradványából, illetve pénzmaradványából történő jutalomfizetésre vonatkozó, külön jogszabályban megállapított felső mérték túllépését tiltó rendelkezés nem alkalmazandó."
20. § (1) A polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló 1994. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Pttv.) 3. § (2) bekezdés első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A képviselő-testület a polgármester illetményét a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény (a továbbiakban: Kttv.) szerint megállapított illetményalap és az alábbi keretek között meghatározott szorzószám szorzataként, összegszerűen száz forintra kerekítve állapítja meg:"
(2) A Pttv. 13. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek és a 13. §-a a következő (2a)-(2d) bekezdéssel egészül ki:
"(1) A polgármesteri foglalkoztatási jogviszonyra megfelelően alkalmazni kell a Kttv. következő rendelkezéseit: 6. § 10 és 24 pontját; 9. § (l)-(3) bekezdését; 10-13. §-át; 15. §-át; 17. §-át; 19. §-át; 21-24. §-át; 25. § (1), (3)-(4) és (6) bekezdését; 74. § (1) bekezdés második mondatát és (2) bekezdését; 75. § (1) bekezdés a)-b) és f)-h) pontját; 76. § (1) bekezdését; 79. §-át; 81. § (3)-(5) bekezdését; 89. § (1) bekezdését; 93. § (1)-(2) bekezdését; 94. § (1) bekezdését; 102-107. §-át; 109-114. §-át; 132. §-át; 141. § (1)-(9) bekezdését; 144. § (3) bekezdés a)-b) és d) pontját és (4) bekezdését; 145. §-át; 146. § (1) és (3)-(7) bekezdését; 147-153. §-át; 156. § (1) és (3)-(4) bekezdését; 157. § (2) bekezdését, (3) bekezdés első mondatát és (4) bekezdését; 159. §-át; 160. § (l)-(2) és (5) bekezdését; 165-175. §; 189. §-át; 192. §-át.
(2) A Kttv. következő rendelkezéseit a polgármester foglalkoztatási jogviszonyára az alábbi eltérésekkel kell alkalmazni:
a) 18. § (1) bekezdését azzal, hogy a polgármester a munkavégzéssel összefüggő jognyilatkozatát csak személyesen teheti meg,
b) 69. §-át azzal, hogy a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester esetében a (2) bekezdésben meghatározott végkielégítés tisztségének megszűnése napján illeti meg,
c) 78. § (1)-(4) bekezdését azzal, hogy felettes szerv alatt a képviselő-testületet kell érteni,
d) 115. § (1) bekezdésének a) és c)-d) pontját azzal, hogy munkáltató alatt a jegyzőt kell érteni,
e) 143. §-át azzal, hogy az (1) bekezdésben "az e törvény 131-142. §-a alapján" szövegrész nem alkalmazható,
f) 158. §-át azzal, hogy a fegyelmi eljárást a képviselő-testület szünteti meg,
g) 176. § (1) bekezdését azzal, hogy munkáltató alatt a jegyzőt kell érteni, továbbá a (3) bekezdést,
h) 184. § (2) bekezdését azzal, hogy a polgármester személyi anyagába történő betekintésre a 180. § (1) bekezdés c) és l) pontja nem alkalmazható, a 180. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott felettes alatt a képviselő-testületet kell érteni,
i) 184. § (3) bekezdését azzal, hogy a polgármester személyi anyagát a jegyző kéri meg.
(2a) A felsőfokú iskolai végzettségű, foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester esetében a Kttv. 118. § (3) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a polgármester - megválasztását követően legalább egy év foglalkoztatási jogviszony eltöltése után - közigazgatási alapvizsgát tehet.
(2b) A polgármester a foglalkoztatási jogviszonyból származó igényének érvényesítése érdekében közvetlenül a fővárosi, megyei bírósághoz fordulhat.
(2c) A polgármester a munkáltatói intézkedésről szóló irat kézbesítésétől számított harminc napon belül, egyéb esetekben az igény érvényesítésére vonatkozó elévülési időn belül fordulhat a bírósághoz.
(2d) A keresetlevél beadására megállapított határidőt megtartottnak kell tekinteni, ha a bírósághoz intézett keresetlevelet legkésőbb a határidő utolsó napján postára adták. Ha a fél a keresetlevél beadására megállapított határidőt elmulasztja, igazolással élhet."
(3) A Pttv. 15. § (1) bekezdés első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A képviselő havi tiszteletdíja (alapdíj) nem haladhatja meg a Kttv. szerint megállapított illetményalap, és az alább meghatározott szorzószám száz forintra kerekített szorzatát:"
21. § (1) A prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Péptv.) 1. § (1) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E törvény hatálya kiterjed)
"a) a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi... törvény (a továbbiakban: Kttv.) hatálya alá tartozó kormánytisztviselőkre, köztisztviselőkre, kormányzati ügykezelőkre, közszolgálati ügykezelőkre, valamint munkáltatójukra,"
(2) A Péptv. 1. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép: (E törvény hatálya kiterjed)
"c) a Munka Törvénykönyvéről szóló törvény (a továbbiakban: Mt.) hatálya alá tartozó, a Kttv.-ben meghatározott közigazgatási szervnél foglalkoztatott munkavállalóra és munkáltatójára,"
(3) A Péptv. 2. § 1. és 2. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek: (E törvény alkalmazásában)
"1. foglalkoztatásra irányuló jogviszony: az állami vezetői szolgálati jogviszony, kormányzati szolgálati jogviszony, a közszolgálati, a közalkalmazotti jogviszony, valamint a munkaviszony;
2. programban részt vevő: az az 1. §-ban meghatározott állami vezető, kormánytisztviselő, köztisztviselő, kormányzati ügykezelő, közszolgálati ügykezelő, közalkalmazott, vagy munkavállaló, aki megfelel a 3. § (1) bekezdésében előírt feltételeknek, továbbá az 1. § (3) bekezdésének b) pontjában meghatározott személy;"
(4) A Péptv. 2. § 3. pont a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(közszférában jogviszonyban töltött idő)
"a) állami vezető, valamint kormánytisztviselő és köztisztviselő esetében a Kttv. 8. § (5)-(7) bekezdése alapján kormányzati szolgálati és közszolgálati jogviszonyként elismert idő,"
(5) A Péptv. 2. § 3. pont c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(közszférában jogviszonyban töltött idő)
"c) az 1. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott közigazgatási szervnél foglalkoztatott munkavállaló esetén a munkaviszony, közalkalmazotti jogviszony vagy közszolgálati jogviszony tartama,"
(6) A Péptv. 2. § 4. pont a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(4. korábbi illetmény: a programban résztvevőnek a prémiumévek programba történő belépését közvetlenül megelőző tizenkét egész havi - a munkáltatóval fennállt ennél rövidebb időtartamú jogviszony esetén a jogviszony teljes időtartama alatti összes egész havi -illetményének, munkabérének havi átlaga az alábbiak szerint:)
"a) kormánytisztviselők és köztisztviselők esetében - megállapítása esetén - a Kttv. 235. §-a szerinti személyi illetmény, illetve Kttv. 131. § (2) bekezdése, 139. § alapján az alapilletmény, az illetménykiegészítés és a rendszeres illetménypótlékok,"
(7) A Péptv. 2. § 4. pont d) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(4. korábbi illetmény: a programban résztvevőnek a prémiumévek programba történő belépését közvetlenül megelőző tizenkét egész havi - a munkáltatóval fennállt ennél rövidebb időtartamú jogviszony esetén a jogviszony teljes időtartama alatti összes egész havi - illetményének, munkabérének havi átlaga az alábbiak szerint:)
"d) állami vezetők esetén a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 51. §-ában, továbbá a Kttv. 219. §-ában és 224. §-ában meghatározott alapilletmény, illetménykiegészítés és vezetői illetménypótlék,"
(8) A Péptv. 3. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A prémiumévek programban való részvétel feltétele, hogy)
"c) a programban részt vevő további foglalkoztatására
ca) a Kttv. 63. § (1) bekezdésében, a Kjt. 30. § (1) bekezdés a) vagy b) pontjában meghatározott okból, vagy az Mt. 89. § (3) bekezdése szerint a munkáltató működésével összefüggő okból nincs lehetőség, vagy
cb) a Kttv. 63. § (1) bekezdés b) pontja szerinti felmentés miatt nincs lehetőség, és"
(9) A Péptv. 3. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A prémiumévek programban való részvételhez történő hozzájárulással egyidejűleg a közalkalmazott magasabb vezető, illetve vezető beosztása, az állami vezető e megbízatása megszűnik. Vezetői munkakört betöltőkre a 4. § (2) bekezdését kell alkalmazni. A prémiumévek programba való belépéskor meg kell állapítani a programban részt vevő ezen időpontig ki nem adott szabadságát."
(10) A Péptv. 4. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A 3. § (1) bekezdés d) pontja szerinti határozott időre szóló foglalkoztatásra irányuló jogviszony nem szüntethető meg felmentéssel a 3. § (1) bekezdés c) pontjában szereplő okból.
A foglalkoztatásra irányuló jogviszonyra vonatkozó jogszabályokban foglaltakon túl a jogviszony megszűnik továbbá)
"b) új munkaviszony, közalkalmazotti, kormányzati szolgálati, közszolgálati jogviszony, állami vezetői szolgálati viszony létesítésével, kivéve a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatti, a megszűnést megelőzően legfeljebb 30 nappal végrehajtott áthelyezés esetét,"
(11) A Péptv. 5. § (1) bekezdés a) és b) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
[Amennyiben a közigazgatási szervnél alkalmazott köztisztviselő, ügykezelő (a továbbiakban együtt: köztisztviselő)]
"a) rendelkezik a Kttv. 8. § (5)-(7) bekezdése alapján legalább 10 év közszolgálati jogviszonyként elismert idővel,
b) további foglalkoztatására a Kttv. 63. § (1) bekezdésében és 229. § (1) bekezdésében meghatározott okból nincs lehetőség,"
22. § (1) A pályakezdő fiatalok, az ötven év feletti munkanélküliek, valamint a gyermek gondozását, illetve a családtag ápolását követően munkát keresők foglalkoztatásának elősegítéséről, továbbá az ösztöndíjas foglalkoztatásról szóló 2004. évi CXXIII. törvény (a továbbiakban: Pftv.) 1. § (2) bekezdés 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E törvény alkalmazásában)
"3. foglalkoztatásra irányuló jogviszony: a magyar jog hatálya alá tartozó munkaviszony, közszolgálati jogviszony, kormányzati szolgálati jogviszony, közalkalmazotti jogviszony, bírósági és igazságügyi, valamint ügyészségi szolgálati viszony, a hivatásos nevelő szülői jogviszony, a fegyveres és rendvédelmi szervek hivatásos és szerződéses állományú tagjának szolgálati viszonya;"
(2) A Pftv. 1. § (2) bekezdés 6-8. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(E törvény alkalmazásában)
"6. ösztöndíjas foglalkoztatott: az a személy, aki az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony létesítésének időpontjában
- a 30. életévét még nem töltötte be, és
- akinek a diplomája a jogviszony létesítését megelőző két éven belül került kiadásra, és
- munkaviszonyban - ide nem értve az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény szerinti jogviszonyt és az adórendszeren kívüli foglalkoztatásnak minősülő háztartási munkára irányuló munkaviszonyt -, közalkalmazotti jogviszonyban, közszolgálati jogviszonyban, kormányzati szolgálati jogviszonyban, szolgálati jogviszonyban (a továbbiakban együtt: munkaviszony) nem áll;
7. foglalkoztató: a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt), a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi ... törvény (a továbbiakban: Kttv.), a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (a továbbiakban: Kjt) hatálya
alá tartozó természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság és egyéni cég;
8. munkaügyi törvény: az Mt, a Kttv., és a Kjt.;"
(3) A Pftv. 15. § (2) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően)
"b) a Kttv. hatálya alá tartozó foglalkoztatóval létesített ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyra alkalmazni kell
ba) a Kttv. 39. § (1) bekezdését, 207. § (l)-(2) bekezdését és a 241. § (l)-(2) bekezdését,
bb) a Kttv. 10. § (3) bekezdését, valamint 76. § (1) bekezdését,
bc) a Kttv. 89. § (1) bekezdését, 232. § (1) bekezdését, és 91. § (4) bekezdését."
23. § A foglalkoztatás bővítése és rugalmasabbá tétele érdekében szükséges intézkedésekről szóló 2005. évi CLXXX. törvény 2. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) Az (1) bekezdésben meghatározott kedvezmény - az e törvényben megállapítottak szerint - akkor is megilleti a munkáltatót, ha az álláskereső jogviszonya a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény 67. §-ában meghatározottak szerint szűnt meg."
24. § A Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL. törvény 13. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az elnök, a főtitkár és a főtitkárhelyettes jogállására az e törvényben nem szabályozott kérdésekben a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény rendelkezéseit kell - az 1-4. §; a 6. § 5., 7., 12-15., 17., 19-20., 29-30., 32., 34. és 36. pontja; 8. § (l)-(4) bekezdése; 60. § (1) bekezdés e) pontja; 155-159. §-a; 195-202. §-a; 206-211. §-a; a IX. és X. fejezetben foglaltak; valamint a besorolásra, a közigazgatási alap- és szakvizsgára, a címadományozásra, a vezetőkre, a képzésre, továbbképzésre, a teljesítményértékelésre, és a minősítésre vonatkozó rendelkezések kivételével - megfelelően alkalmazni."
25. § (1) A közbeszerzésekről szóló 2011. évi CVIII. törvény (a továbbiakban: Közbesz. tv.) 176. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A Döntőbizottság elnökének közszolgálati jogviszonyára a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvényt (a továbbiakban: Kttv.) a közbeszerzési biztosok közszolgálati jogviszonyára vonatkozó, e törvényben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni."
(2) A Közbesz. tv. 179. § (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(10) A közbeszerzési biztost nem lehet utasítani a jogorvoslati eljárás, illetőleg határozat vonatkozásában."
26. § (1) A Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló 2010. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: NAV tv.) 15. § (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A NAV személyi állományába tartozó)
"a) kormánytisztviselőkre és ügykezelőkre a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény (a továbbiakban: Kttv.),"
(rendelkezéseit az e törvényben foglalt eltéréssel kell alkalmazni.)
(2) A NAV tv. a 18. §-át megelőzően a következő alcímmel egészül ki, ezzel egyidejűleg a NAV tv. 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"Eltérés a Kttv.-től
18. § A NAV kormánytisztviselői és ügykezelői tekintetében a Kttv. 45. § (1) bekezdése, 68. § (4) bekezdés második mondata, 84-87. §-a, 101. § (l)-(5) bekezdése, 117. §-a, 126-127. §-a, 133. § (2)-(4) bekezdése, 139. §-a, 140. § (4) bekezdése, 141. §-a, 209. §-a és az 1. melléklete nem alkalmazható."
(3) A NAV tv. 20/A. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"20/A. § (1) A 20. § (1)-(3) bekezdése szerinti besorolásnál a munkaviszonyban, állami vezetői szolgálati jogviszonyban, kormányzati szolgálati, közszolgálati, közalkalmazotti jogviszonyban, bírósági szolgálati, igazságügyi alkalmazotti szolgálati, illetve munkaviszonyban, ügyészségi, kedvezményes szorzó nélkül számított hivatásos (szerződéses) szolgálati jogviszonyban, ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyban, a Kttv. 47. §-ában meghatározott ösztöndíjas jogviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban töltött időt kell alapul venni azzal, hogy a munkavégzési kötelezettséggel nem járó, megszakítás nélkül hat hónapot meghaladó időtartamból hat hónapot kell beszámítani. A sor-és tartalékos katonai, valamint a polgári szolgálat, a 14 éven aluli gyermek ápolására, gondozására, illetve a tartós külszolgálatot teljesítő dolgozó házastársa által igénybe vett fizetés nélküli szabadság teljes időtartamát figyelembe kell venni."
(4) A NAV tv. 1. melléklete helyébe e törvény 1. melléklete lép.
(2) E törvény 17. §-a az Alaptörvény 43. cikk (4) bekezdése alapján sarkalatosnak minősül.
29. § A Közbesz. tv.
a) 170. § (2) bekezdésében az "a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvényt" szövegrész helyébe az "a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvényt" szöveg,
b) 175. § (2) bekezdésében az "a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényt" szövegrész helyébe az "a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvényt" szöveg,
c) 179. § (1) bekezdésében a "Ktv.-t" szövegrész helyébe a "Kttv.-t" szöveg,
d) 179. § (3) és (8) bekezdésében a "Ktv.-ben" szövegrész helyébe a "Kttv.-ben" szöveg,
e) 179. § (6) és (9) bekezdésében a "Ktv." szövegrész helyébe a "Kttv." szöveg
lép.
30. § A NAV tv.
a) 18/A. § (1) bekezdésében a "Ktv.-ben" szövegrész helyébe a "Kttv.-ben" szöveg,
b) 25. § (2) bekezdésében a "Ktv. 26. § (2) bekezdés" szövegrész helyébe a "Kttv. 119. §-a" szöveg,
c) 29. § (7) bekezdésében "a Ktv. 80. § (1) bekezdés f) pontja" szövegrész helyébe az "a Kttv. 259. § (1) bekezdés 3. pontja c) alpontja" szöveg,
d) 31. § (1) bekezdésében a "Ktjv. 23. §-ában" szövegrész helyébe a "Kttv. 150. §-ában" szöveg,
e) 32. §-ában a "Ktv." szövegrész helyébe a "Kttv." szöveg,
f) 347E. § (5) bekezdésében a "Ktjv. 23. § (3) bekezdése" szövegrész helyébe a "Kttv. 150. § (3) bekezdése" szöveg
lép.
31. § (1) A Péptv.
a) 3. § (1) bekezdés d) pontjában és 4. § (5) bekezdésében a "Ktv.-ben" szövegrész helyébe a "Kttv.-ben" szöveg,
b) 4. § (5) bekezdésében, (8)-(9) bekezdésében és 5. § (3) bekezdésében a "Ktv." szövegrész helyébe a "Kttv." szöveg
lép.
(2) A Pftv. 10. § (2) bekezdésében a "Ktv. és a Ktjv." szövegrész helyébe a "Kttv." szöveg lép.
(3) Az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény 19. §-ában "a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 30/A. § (2) bekezdése" szövegrész helyébe a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény" szöveg lép.
32. § (1) Hatályát veszti
a) a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény,
b) a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény.
(2) Hatályát veszti
a) a nemzeti szabványosításról szóló 1995. évi XXVIII. törvény 36. § (4) bekezdése,
b) a Péptv. 1. § (1) bekezdés e) pontja,
c) a NAV tv.
1. 23. § (1) bekezdésében a ", ügykezelők, illetve munkavállalók" szövegrész,
2. 23. § (1)-(3) bekezdésében a "(bérpótlék)" szövegrész
3. 4. számú mellékletében a "/Bérpótlék" szövegrész,
4. 4. számú mellékletének 3. és 4. sora.