(2) A Ktv. 10. §-a a következő (19)-(20) bekezdéssel egészül ki:..." />

A Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló T/10679. számú törvényjavaslat indokolása

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 
  • Jogszabály indoklása: 2009. évi CIX. törvény

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

(1) A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 3. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A minisztériumokban és a Miniszterelnöki Hivatalban foglalkoztatottakra - a törvény eltérő rendelkezése hiányában - e törvény köztisztviselők adatainak nyilvántartására vonatkozó 61. § (1), (3)-(9) bekezdését, 63. § (1), (4)-(8) bekezdését megfelelően alkalmazni kell."
(2) A Ktv. 10. §-a a következő (19)-(20) bekezdéssel egészül ki:...

A Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló T/10679. számú törvényjavaslat indokolása
A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény módosítása
1. §
(1) A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 3. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A minisztériumokban és a Miniszterelnöki Hivatalban foglalkoztatottakra - a törvény eltérő rendelkezése hiányában - e törvény köztisztviselők adatainak nyilvántartására vonatkozó 61. § (1), (3)-(9) bekezdését, 63. § (1), (4)-(8) bekezdését megfelelően alkalmazni kell."
(2) A Ktv. 10. §-a a következő (19)-(20) bekezdéssel egészül ki:
"(19) Pályázati eljárás lefolytatása nélkül adható köztisztviselői kinevezés annak a közigazgatási szervnél foglalkoztatott pályakezdő ösztöndíjas foglalkoztatottnak - kivéve annak, akinek a jogviszonya a munkáltató által történő azonnali hatályú felmondással szűnt meg -, aki a közigazgatási szervnél legalább kilenc hónapig ösztöndíjas foglalkoztatotti jogviszonyban állt, feltéve, hogy az ösztöndíjas foglalkoztatottként ellátott feladatai részét képezik a kinevezésében foglalt munkakörnek, a munkavégzésének helye nem változik és az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonya megszűnése és a kinevezése között egy hónapnál kevesebb telt el. Az így kinevezett köztisztviselőnek próbaideje alatt kell közigazgatási versenyvizsgát tennie. A próbaidő utolsó napján sikeres versenyvizsga hiányában a közszolgálati jogviszony a törvény erejénél fogva megszűnik.
(20) Pályázati eljárás lefolytatása és versenyvizsga nélkül adható köztisztviselői kinevezés annak, aki a Bibó István Közigazgatási Ösztöndíjat megalapozó képzéshez kapcsolódó vizsgákat teljesítette."
(3) A Ktv. 21. §-ának (2) bekezdése a következő szövegrésszel egészül ki:
"A tudományos, oktatói, művészeti, lektori, szerkesztői, valamint jogi oltalom alá eső szellemi tevékenység, továbbá a közérdekű önkéntes tevékenység végzését annak megkezdését megelőzően a munkáltatói jogkör gyakorlójának be kell jelenteni."
(4) A Ktv. 21. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Vezetői megbízással, kinevezéssel rendelkező köztisztviselő - a köztisztviselő munkakörével összefüggő, külön jogszabályban ekként meghatározott tevékenység, valamint a munkáltatói jogkör gyakorlója által engedélyezett tudományos, oktatói, művészeti, lektori, szerkesztői, valamint jogi oltalom alá eső szellemi tevékenység kivételével - munkavégzésre irányuló egyéb és további jogviszonyt nem létesíthet. Az engedélyezésről a hivatali szervezet vezetője át nem ruházható hatáskörében öt munkanapon belül dönt. Az engedélyezés akkor tagadható meg, ha az adott tevékenység végzése a köztisztviselő (6) bekezdés a) pontjában meghatározott kötelezettségének teljesítését veszélyeztetné."
(5) A Ktv. 21. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) A köztisztviselő a munkavégzésre irányuló egyéb és további jogviszonnyal kapcsolatos tevékenységét - munkakörével összefüggő, külön jogszabályban ekként meghatározott tevékenység kivételével - a 39. §-ban meghatározott munkaidőn belül kizárólag a munkáltatói jogkör gyakorlójának engedélyével és akkor végezheti, ha az így kieső munkaidőt igazolhatóan ledolgozza."
(6) A Ktv. a következő 21/A. §-sal egészül ki:
"21/A. § Nem keletkeztet összeférhetetlenséget az olyan állami befolyás gyakorlása következtében gazdasági társaságban, vagy más szervezetben keletkező vezető tisztségviselői, illetve felügyelő bizottsági, audit bizottsági tagság, melynek alapja az államháztartás, illetve a pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának erősítése érdekében hozott állami intézkedés, különös tekintettel az állami tőkeemelésre, kölcsönnyújtásra, kezesség-, illetve garanciavállalásra."
(7) A Ktv. 25. § -ának (10) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"A Bibó István Közigazgatási Ösztöndíjban részesülő személy az ösztöndíj időtartama alatt közigazgatási szakvizsgát tehet."
(8) A Ktv. 30/B. §-a a következő (13) bekezdéssel egészül ki:
"(13) A címzetes főjegyző számára a költségvetési törvény címadományozási juttatást állapíthat meg, amelynek fedezetét a központi költségvetés fejezeti kezelésű előirányzatként biztosítja. Felhatalmazást kap a Kormány, hogy a címadományozási juttatás kifizetésének szabályait rendeletben állapítsa meg."
(9) A Ktv. 31. §-ának (2) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"A központi államigazgatási szerv, valamint annak területi szervei vezetésére, továbbá a minisztérium főosztályának vezetésére kinevezés, megbízás csak annak adható, aki a külön jogszabályban meghatározott közigazgatási felsővezetői képzésén részt vett, és azt sikeresen teljesítette. A Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter a képzésen való részvétel, illetve a teljesítés alól felmentést adhat, ha az érintett személy vállalja, hogy a képzést három éven belül teljesíti. A vezetői kinevezést, megbízást vissza kell vonni, ha az érintett e kötelezettségének határidőn belül nem tett eleget."
(10) A Ktv. 33. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:
"(8) Ha a központi államigazgatási szerv a köztisztviselő képzésére, továbbképzésére saját forrást használ fel, akkor ennek összegét az éves költségvetésében szerepeltetnie kell. A központi államigazgatási szerv a köztisztviselő képzésére, továbbképzésére tervezett forrást a szolgáltató központ útján használhatja fel a külön jogszabályban meghatározott akkreditált képzési programokra, kivéve, ha a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter megállapítja, hogy a képzés, továbbképzés specialitása miatt a szolgáltató központ útján történő felhasználás indokolatlan lenne."
(11) A Ktv. 43. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:
"(8) A (4) bekezdés szerint megállapított eltérítés a tárgyévben akkor módosítható, ha a tárgyévben a köztisztviselő vezetői kinevezést, megbízást, kormánytanácsadói, kormányfőtanácsadói, miniszteri tanácsadói, miniszteri főtanácsadói megbízást kap, vagy azt tőle visszavonják, illetve címadományozásra, vagy annak visszavonására, vagy átsorolásra kerül sor. A módosítás eredményeként az alapilletmény nem lehet alacsonyabb, mint az e törvény alapján az eltérítés nélkül meghatározott összeg."
(12) A Ktv. 49/F. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"49/F. § (1) A köztisztviselő cafetéria-juttatásként - választása szerint, az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény 12. § (3) bekezdésére is figyelemmel - a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 70. § (2) és (5) bekezdésében felsorolt juttatásokra, legfeljebb az ott meghatározott mértékig és feltételekkel, valamint az ingyenes vagy kedvezményes internethasználatra jogosult. A miniszter - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - utasításban a vezetése vagy az irányítása alá tartozó szervek vonatkozásában, egyéb szervek esetében pedig a hivatali szervezet vezetője a közszolgálati szabályzatban további választható juttatásokat is meghatározhat, illetve az egyes juttatások választható mértékét magasabban is meghatározhatja.
(2) Nem jogosult cafetéria-juttatásra a tartós külszolgálaton lévő, illetve nemzeti szakértőként foglalkoztatott köztisztviselő, továbbá a köztisztviselő azon időtartam vonatkozásában, amelyre illetményre vagy átlagkeresetre nem jogosult, feltéve, hogy a távollét időtartama meghaladja a harminc napot.
(3) A köztisztviselő írásban vagy elektronikus úton a tárgyévet megelőző év december 15-ig, illetve a jogviszony létesítésekor vagy az áthelyezésekor nyilatkozik arról, hogy a cafetéria-juttatás összegén belül milyen juttatásokra tart igényt. A nyilatkozat ezt követően csak akkor módosítható, ha azt a vezetése vagy az irányítása alá tartozó szervek vonatkozásában a miniszter utasításban, egyéb szervek esetében a hivatali szervezet vezetője a közszolgálati szabályzatban ezt lehetővé teszi.
(4) A köztisztviselőt megillető cafetéria-juttatás éves összegét - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a vezetése vagy az irányítása alá tartozó szervek vonatkozásában a miniszter utasításban, egyéb szervek esetében a hivatali szervezet vezetője a közszolgálati szabályzatban határozza meg, az azonban nem lehet alacsonyabb az illetményalap háromszorosánál, és nem lehet magasabb az illetményalap tizenötszörösénél.
(5) A (2) bekezdésben meghatározott esetben, illetve ha a köztisztviselő közszolgálati jogviszonya a tárgyév közben szűnik meg, az időarányos részt meghaladó mértékben igénybe vett cafetéria-juttatás értékét a távollét vége utáni első munkanapon, illetve a jogviszony megszűnésekor vissza kell fizetni, illetve - a köztisztviselő választása szerint, ha a juttatás természete ezt lehetővé teszi - vissza kell adni (a továbbiakban együtt: visszafizetés). Nem kell visszafizetni a cafetéria-juttatás értékét, ha a jogviszony a 15. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott okból szűnik meg.
(6) Ha a köztisztviselőt a tárgyév közben áthelyezik, cafetéria-juttatásra az egyes munkáltatóknál időarányosan jogosult. Ha a köztisztviselő a korábbi munkáltatónál az időarányos részt meghaladó értékű cafetéria-juttatást vett igénybe, visszafizetési kötelezettség nem terheli, azonban az időarányos részt meghaladó mértékkel az új munkáltatónál igénybe vehető cafetéria-juttatás értékét - legfeljebb az új munkáltatónál igénybe vehető juttatás mértékéig - csökkenteni kell.
(7) A közigazgatási szerv adatot szolgáltat a cafetéria juttatásokról a közszolgálati hatóság számára.
(8) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben szabályozza a cafetéria-juttatás kifizetésének rendjét és módját, a visszafizetés rendjét, valamint a (7) bekezdésben meghatározott adatszolgáltatás tartalmát és módját."
(13) A Ktv. 61. §-a a következő (6)-(9) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A minisztériumok, a Miniszterelnöki Hivatal közszolgálati alapnyilvántartását mint adatfeldolgozó a szolgáltató központ üzemelteti. A minisztérium, a Miniszterelnöki Hivatal a szolgáltató központ elektronikus nyilvántartásában tárolt adatok esetében csak a vele közszolgálati jogviszonyban álló köztisztviselő adataiba tekinthet be. A szolgáltató központ -az adatfelhasználás dokumentálásával - jogszabályban meghatározott feladatai ellátása érdekében statisztikai adatfeldolgozást végezhet. A minisztériumok, illetve a Miniszterelnöki Hivatal állományába tartozó, illetve velük jogviszonyt létesítő köztisztviselőtől nem követelhető meg olyan adat igazolása vagy okiratmásolat szolgáltatása, amelyet a szolgáltató központ által üzemeltetett közszolgálati alapnyilvántartás tartalmaz.
(7) A (6) bekezdésben meghatározott adatfeldolgozást a szolgáltató központ az egységes alapokon megvalósuló személyügyi nyilvántartás és integrált emberi erőforrás-gazdálkodási rendszer keretén belül látja el.
(8) A minisztériumok és a Miniszterelnöki Hivatal a 63. § (6)-(9) bekezdéseiben meghatározott adatszolgáltatásokat a szolgáltató központ útján teljesítik.
(9) A közigazgatási minőségpolitikáért és személyzetpolitikáért felelős miniszter - a Kormány által meghatározott módon és adatkörben - jogszabályban meghatározott feladatainak ellátása érdekében statisztikai lekérdezéseket végezhet a személyügyi rendszerben tárolt adatokból."
(14) A Ktv. 62. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:
"(8) Nem minősülnek közérdekből nyilvános adatnak a 3. számú melléklet I/A. pontjának harmadiktól nyolcadikig terjedő francia bekezdésében, I/B. pontjában, V. pontjának kilencediktől tizedikig terjedő francia bekezdésében, VII. pontjának első francia bekezdésében és XI. pontjában meghatározott személyes adatok, valamint a III. pontjában meghatározott, a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény 19. § (1) bekezdésének hatálya alá nem tartozó munkáltatóval fennállt jogviszonyokra vonatkozó adatok."
(15) A Ktv. 63. §-a a következő (6)-(9) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A minisztériumok, valamint a Miniszterelnöki Hivatal az illetmény és egyéb juttatás, valamint az ezekhez kapcsolódó adó-, társadalombiztosítási és egyéb, a közigazgatási szervet terhelő fizetési kötelezettségek teljesítése céljából külön törvényben meghatározott adatokat szolgáltatnak a kincstár részére. A kincstár számfejtett adatokat szolgáltat a szolgáltató központ útján - a díjazással kapcsolatos jogok gyakorlása és kötelezettségek teljesítése céljából - a minisztériumok és a Miniszterelnöki Hivatal részére.
(7) A honvédelemért felelős miniszter által vezetett minisztériummal közszolgálati jogviszonyban állók esetében a (6) bekezdésben meghatározott adatokat a Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer (a továbbiakban: KGIR) részére kell továbbítani, illetve a KGIR biztosítja a szolgáltató központ útján a számfejtett adatok átadását.
(8) A minisztériumok és a Miniszterelnöki Hivatal a működésükhöz szükséges gazdasági, informatikai, műszaki és elhelyezési feltételek biztosítása céljából adatot szolgáltatnak a köztisztviselő nevéről, neméről, születési idejéről, valamint szervezeti és munkaköri adatokról a Szolgáltatási és Ellátás Alapadat Tár (a továbbiakban: szolgáltatási adattár) rendszer részére. A szolgáltatási adattár a szolgáltató központ útján adatokat szolgáltat a minisztériumok és a Miniszterelnöki Hivatal részére a köztisztviselő elhelyezésének adatairól, valamint - a foglalkoztatás megszüntetésével kapcsolatos jogok gyakorlása és kötelezettségek teljesítése céljából - a köztisztviselő által használt eszközökről, igénybe vett szolgáltatásokról.
(9) A közigazgatási szervek köztisztviselőinek képzésével, továbbképzésével, vizsgáztatásával összefüggő nyilvántartást a szolgáltató központ üzemelteti. A szolgáltató központ - az adatfelhasználás dokumentálásával - jogszabályban meghatározott feladatai ellátása érdekében statisztikai adatfeldolgozást végezhet."
(16) A Ktv. 72. §-ának (1) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"A Bibó István Közigazgatási Ösztöndíj teljes időtartamát a köztisztviselő besorolásánál figyelembe kell venni."
/A Kormány rendeletben határozza meg/
(17) A Ktv. 80. §-ának (1) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:
/A Kormány rendeletben határozza meg/
"e) a Bibó István Közigazgatási Ösztöndíjra, valamint az ösztöndíjat megalapozó képzésre,"
(18) A Ktv. 80. §-ának (1) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:
/A Kormány rendeletben határozza meg/
"h) a kormányzati személyügyi igazgatási feladatokat ellátó szerv által, e törvény alapján folytatott adatfeldolgozásra,"
Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosítása
2. §
(1) Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény (a továbbiakban: Áht.) 2/A. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/Az államháztartás központi alrendszerének gazdálkodását érintő fogalmak:/
"a) állami költségvetés: az államháztartás központi alrendszerének költségvetése,"
(2) Az Áht. 8. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(4) A költségvetési kiadások között kell elszámolni az Európai Unió közös költségvetéséhez való, a közösségi jogszabályok alapján meghatározott hozzájárulásokat, és bevételként a vámok, valamint a cukorágazati hozzájárulás beszedési költségének közösségi jogszabály szerinti megtérítését."
(3) Az Áht. 8/A. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A költségvetés megállapításakor, illetve a költségvetés végrehajtásáról szóló beszámoláskor (a továbbiakban: zárszámadáskor) rendelkezni kell a költségvetési többlet felhasználásáról, zárszámadáskor, illetve helyi önkormányzatoknál a 69. § szerint jóvá kell hagyni a költségvetési hiány finanszírozásának módját."
(4) Az Áht. 12. §-ának (12) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(12) A zárolás az előirányzat egy része vagy egésze adott költségvetési évi felhasználásának időleges, feltételhez kötött korlátozása, felfüggesztése. A zárolás feloldásáról vagy a zárolt összegeknek megfelelő előirányzat csökkentéséről, illetve törléséről legkésőbb a költségvetési év zárását megelőzően intézkedni kell."
(5) Az Áht. 13/C. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"13/C. § (1) Európai uniós támogatás visszafizetési kötelezettségének megállapítása vagy valamely Európai Unió által társfinanszírozott program, projekt terhére történő közvetlen levonás érvényesítése esetén, amennyiben a visszafizetési kötelezettség vagy levonás szabálytalanság miatt kerül megállapításra, a szabálytalanságért felelős, illetve annak hiányában a szabálytalanul felhasznált forrást folyósító fejezet költségvetéséből kell a visszafizetést, visszapótlást teljesíteni. Amennyiben a visszafizetési kötelezettség vagy levonás más okból kerül megállapításra, a forrást folyósító fejezet költségvetéséből kell a visszafizetést, visszapótlást teljesíteni.
(2) Az (1) bekezdés szerinti visszafizetést, visszapótlást a felhasznált európai uniós támogatás céljával megegyező célú előirányzatról kell teljesíteni. Amennyiben ez nem lehetséges, úgy a visszafizetést, visszapótlást a Kormány által meghatározott előirányzatról kell teljesíteni. Ez a rendelkezés kivételt jelent a 24. § (9) bekezdésében foglalt rendelkezés alól.
(3) Amennyiben a szabálytalanságban érintett összeg a későbbiekben behajtásra, megtérítésre kerül, úgy ezen összeget az (1) bekezdés szerinti fejezet (2) bekezdés szerinti előirányzata részére kell visszatéríteni."
(6) Az Áht. 15/C. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"15/C. § A 15/A. § és a 15/B. § szerinti közzétételi kötelezettség teljesítését a helyi önkormányzatoknál, továbbá a kisebbségi önkormányzatoknál a kincstár ellenőrizheti. Amennyiben a helyi önkormányzat és a kisebbségi önkormányzat a közzétételi kötelezettségének teljes körűen nem tesz eleget és a támogatáshoz, illetve a pénzeszközfelhasználáshoz kötött felhasználású központi költségvetési támogatás kapcsolódik, akkor a központi költségvetési támogatás felhasználása a 64/B. § szerinti jogtalan felhasználásnak minősül és e támogatást köteles - az ott meghatározott kamatfizetési kötelezettség mellett - a központi költségvetés javára visszafizetni."
(7) Az Áht. a következő 15/D. §-sal egészül ki:
"15/D. § (1) Az államháztartás alrendszereiből nem nyújtható támogatás a Magyar Állam, a helyi önkormányzat, kisebbségi önkormányzat, költségvetési szerv vagy közalapítvány legalább többségi befolyása alatt álló gazdasági társaság részére, amíg a társaság vezető tisztségviselői, felügyelő bizottsági tagjai, vezető állású munkavállalói, a társaság működése szempontjából meghatározó jelentőségű munkakört ellátó egyéb munkavállalói nevének, munkakörének, illetve tisztségének, valamint a részükre munkaviszonyuk, vezető tisztségük, felügyelő bizottsági tagságuk alapján nyújtott valamennyi közvetett és közvetlen pénzbeli juttatás, egyéb járandóság, a munkáltató jogos gazdasági érdekeinek veszélyeztetésére vonatkozó magatartás tilalmának kötelezettségére kikötött időtartam és ellenérték adatainak név szerinti közzétételi kötelezettségének - külön jogszabályban meghatározottak szerint - a társaság nem tesz eleget.
(2) E törvény alkalmazása során többségi befolyásnak minősül az olyan kapcsolat, amelynek révén a befolyással rendelkező egy jogi személyben a szavazatok több mint ötven százalékával - közvetlenül vagy a jogi személyben szavazati joggal rendelkező más jogi személy (köztes vállalkozás) szavazati jogán keresztül - rendelkezik, azzal, hogy a közvetett módon való rendelkezés meghatározása során a jogi személyben szavazati joggal rendelkező más jogi személyt (köztes vállalkozást) megillető szavazati hányadot meg kell szorozni a befolyással rendelkezőnek a köztes vállalkozásban, illetve vállalkozásokban fennálló szavazati hányadával, ha azonban a köztes vállalkozásban fennálló szavazatainak hányada az ötven százalékot meghaladja, akkor azt egy egészként kell figyelembe venni."
(8) Az Áht. 17. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az államháztartás alrendszereiben a költségvetés teljesítésével kapcsolatos adatok, valamint a költségvetési és zárszámadási tervezetek, az államháztartás mérlegei, továbbá az ezeket megalapozó információk az Országgyűlés, illetőleg a helyi önkormányzatok és a kisebbségi önkormányzatok képviselő-testületei (közgyűlései) elé történő beterjesztés után - ha törvény eltérően nem rendelkezik - nyilvánosak."
(9) Áht. 18/B. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/A kincstár feladatai különösen:/
,d) a kincstári egységes számla terhére, annak forrásaiból - jogszabályban meghatározott feltételekkel - megelőlegezési, likviditási hitelt nyújthat az Egészségbiztosítási Alapnak, a Nyugdíjbiztosítási Alapnak, az elkülönített állami pénzalapoknak, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek, a helyi önkormányzatoknak, a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény hatálya alá tartozó jogi személyiségű területfejlesztési tanácsoknak és munkaszervezeteiknek, a Fővárosi Önkormányzatnak a budapesti 4-es metróvonal megépítésével kapcsolatos általános forgalmi adó megfizetésére, valamint az évzárás keretében, a következő év január 5-éig esedékes járandóságok fedezetére;"
(10) Az Áht. 18/B. §-a (1) bekezdésének l) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A kincstár feladatai különösen:/
"l) vezeti a költségvetési szervek, a helyi önkormányzatok, a helyi önkormányzatok jogi személyiséggel rendelkező társulásai, a külön törvény alapján kincstár által nyilvántartandó, illetve a költségvetési szervek gazdálkodására vonatkozó szabályokat alkalmazó egyéb jogi személyek törzskönyvi nyilvántartását, valamint a 118/B. § szerinti nyilvántartást;"
(11) Az Áht. 18/B. §-a (1) bekezdésének n) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/ A kincstár feladatai különösen:/
"n) vezeti a kincstári kör és a pénzforgalmi számlatulajdonosok jogszabályban meghatározott számláit, valamint a külön jogszabály vagy a Kormány által meghatározott feladatok pénzügyi lebonyolítására szolgáló számlákat, valamint helyi önkormányzat megbízása alapján a helyi önkormányzat és költségvetési szervei, települési, területi kisebbségi önkormányzat és költségvetési szervei, a többcélú kistérségi társulás és költségvetési szervei pénzforgalmi számláját;"
(12) Az Áht. 18/B. §-a (1) bekezdésének x) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
/A kincstár feladatai különösen: /
"x) a kincstári egységes számla terhére, annak forrásaiból kamatmentes megelőlegezési, likviditási hitelt nyújthat az Európai Unió részére történő cukorágazati hozzájárulás fizetési kötelezettség teljesítésére a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szervnek."
(13) Az Áht. 18/C. §-ának (6) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:
/A kincstárban pénzforgalmi számlát kötelesek vezetni/
"f) a helyi önkormányzatok a külön jogszabály alapján természetben nyújtott családi pótlék kezelésére."
(14) Az Áht. 18/C. §-ának (12) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(12) A kincstár a kötelezett külön rendelkezése nélkül teljesíti - külön jogszabályban meghatározott számlakörben - a Magyar Állammal, a 18/B. § (4) bekezdésében, valamint a 18/C. § (6) bekezdésében (ide nem értve az önkormányzati családtámogatási folyószámlát), valamint (16)-(17) bekezdésében meghatározott szervezetekkel szemben benyújtott hatósági átutalást és átutalási végzésen alapuló átutalást."
(15) Az Áht. 18/H. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A kincstár számára a lakáscélú támogatást nyújtó hitelintézet a támogatott személy és - ha a támogatás megállapításának a támogatottnak más személlyel való együttköltözése a feltétele - az együttköltöző személy természetes személyazonosító adatait, adóazonosító jelét, valamint a támogatási szerződésben vállalt kötelezettségekre vonatkozó adatokat a támogatási szerződés keltétől, szerződésmódosítás keltétől, illetve a támogatási szerződés megszűnésétől számított 15 napon belül átadja. A kincstár az e bekezdésben felsorolt adatokat a lakáscélú támogatás szabályszerű igénybevételének és felhasználásának ellenőrzése céljából jogosult kezelni addig, ameddig a támogatásra vonatkozó visszakövetelési jog vagy a támogatással megszerzett ingatlanon az állami igényt biztosító jelzálogjog, illetve elidegenítési és terhelési tilalom fennáll.
(3) Az (1) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott adatokat a kincstár a nyújtott támogatások visszakövetelésére vonatkozó igény elévüléséig kezeli."
(16) Az Áht. 18/I. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"18/I. § A 18/B. § (1) bekezdésének l) pontjában említett jogi személyek nyilvántartását (a továbbiakban: törzskönyvi nyilvántartás) a kincstár vezeti. A költségvetési szervek nyilvántartására - e törvényben foglaltak figyelembevételével - külön törvényben foglaltak alkalmazandók."
(17) Az Áht. 18/J. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A helyi önkormányzatokról, a helyi önkormányzatok jogi személyiséggel rendelkező társulásairól, a külön törvény alapján nyilvántartandó, illetve a költségvetési szervek gazdálkodására vonatkozó szabályokat alkalmazó egyéb jogi személyekről (a továbbiakban együtt: törzskönyvi jogi személy) a kincstár nyilvános és közhiteles nyilvántartást vezet. A kincstárnak a nyilvántartás vezetésével kapcsolatos eljárásában az ügyintézési határidő tíz munkanap. Ha a kincstár hiánypótlási felhívást bocsát ki, annak teljesítésére tizenöt munkanapos határidőt állapíthat meg. Az eljárásban kizárt az újrafelvételi eljárás."
(18) Az Áht. 18/K. §-a a következő (6)-(7) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Ha törvény eltérően nem rendelkezik, a törzskönyvi szervek adatszolgáltatási (bejelentési, változás-bejelentési, okirat benyújtási) kötelezettségének teljesítési határideje az adat keletkezésétől, illetve változásától számított nyolc nap.
(7) Helyi önkormányzat tekintetében a 18/K. § (1) bekezdésének c) és h) pontját, valamint (2) bekezdésének a), b), e), i), j) pontját nem kell alkalmazni. Helyi önkormányzat esetében a 18/J-18/K. § alkalmazása során alapító szerven a helyi önkormányzatot, törzskönyvi szerv alapító okiratán a helyi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatát, valamint alapításon, átalakuláson, jogutódláson, megszűnésen kizárólag a területszervezési eljárásról szóló 1999. évi XLI. törvény 1. §-ának b), c), e), h), i), j) pontjában foglaltakat kell érteni."
(19) Az Áht. 28. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A költségvetés, illetve zárszámadás elfogadásával egyidejűleg kell dönteni az államháztartás központi alrendszere költségvetési többletének rendeltetéséről, illetve zárszámadáskor jóváhagyni annak költségvetési hiánya finanszírozásának módját."
(20) Az Áht. 33. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A Kormány nyilvános határozatában - kezesség-, garanciavállalásonként -felhatalmazhatja az államháztartásért felelős minisztert, hogy a Magyar Állam nevében
a) a költségvetési törvényben meghatározott mértékeken belül egyedi állami kezességet, egyedi állami garanciát, illetve egyedi viszontgaranciát vállaljon;
b) a nemzetközi fejlesztési intézményekkel kötendő hitelszerződéseknél összegszerű korlátozás nélkül egyedi állami kezességet, illetve egyedi állami garanciát vállaljon."
(21) Az Áht. 33. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Egyedi állami kezesség, illetve egyedi állami garancia hitel- és kölcsönfelvételhez vagy kötvénykibocsátáshoz vállalható."
(22) Az Áht. 33. §-ának (6)-(7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) Egyedi állami kezesség, állami garancia abban az esetben vállalható, ha a hitel, a kölcsön vagy a kötvény visszafizetése a kötelezett pénzügyi helyzetére vonatkozó információk (különösen pénzügyi, számviteli kimutatások és előrejelzések) alapján, illetőleg a rendelkezésre álló további fedezetekre tekintettel - az állami kezesség, állami garancia beváltása, egyéb állami többlet-támogatás nélkül - kellően biztosított.
(7) Az egyedi állami kezesség, állami garanciavállalás feltétele a közösségi állami támogatási szabályoknak megfelelő, támogatástartalmat nem vagy azt a közösségi állami támogatási szabályokkal összeegyeztethető módon tartalmazó kezességi, illetőleg garanciavállalási díj kikötése. A törvényben vállalt egyedi állami kezesség, állami garancia esetében a kezességi, illetőleg garanciavállalási díj megállapításáról, illetőleg elengedéséről az Országgyűlés dönt az állami kezesség vállalásáról, állami garanciavállalásról szóló törvényben. A Kormány határozata szerinti egyedi állami kezesség, állami garancia esetében a kezességi, illetőleg garanciavállalási díjat az államháztartásért felelős miniszter a kötelezettel kötendő megállapodásban köti ki. Az államháztartásért felelős miniszter indokolt esetben - a közösségi állami támogatási szabályokkal összeegyeztethető módon - a kezességi, illetőleg garanciavállalási díjat, vagy annak egy részét elengedheti."
(23) Az Áht. 33. §-ának (11)-(12) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(11) Jogszabályi állami kezességet, állami garanciát, illetve jogszabályi viszontgaranciát csak törvényben lehet vállalni, részletes szabályait a vállalásról szóló törvény felhatalmazása alapján a Kormány rendeletben állapítja meg.
(12) Jogszabályi állami kezesség, állami garancia vállalásánál a közösségi állami támogatási szabályoknak megfelelő, támogatástartalmat nem vagy azt a közösségi állami támogatási szabályokkal összeegyeztethető módon tartalmazó díj kikötésének kötelezettségéről, a díj mértékéről, illetve a díjfizetés csökkentéséről vagy mellőzéséről a (11) bekezdés szerinti törvényben vagy annak felhatalmazása alapján a Kormány rendeletében kell rendelkezni."
(24) Az Áht. 33/A. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A költségvetési törvényben meg kell határozni:
a) a Kormány határozata szerinti egyedi állami kezesség, állami garancia mértékének felső határát;
b) az egyedi viszontgarancia állományának felső határát;
c) a jogszabályi állami kezességvállalásból, állami garanciavállalásból és jogszabályi viszontgarancia-vállalásból eredő állami kötelezettségek állományának felső határát vagy a garantőr szervezet kifizetéseihez viszonyított arányát;
d) a garantőr szervezet által vállalható, viszontgaranciával biztosított kezesség, garancia állományának felső határát;
e) az árfolyam-fedezeti megállapodásból eredő állami kötelezettségek állományának felső határát."
(25) Az Áht. 33/D. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"33/D. § (1) E törvény alkalmazásában:
a) állami garancia: olyan önálló, a Magyar Állam nevében vállalt kötelezettség, amely alapján a Magyar Állam, a központi költségvetés terhére, jogszabályban, illetve szerződésben meghatározott feltételek fennállása esetén, amennyiben a kötelezett nem teljesít, a jogosultnak fizetést teljesít az előzetesen rögzített összeghatárig;
b) állami kezesség: a Ptk. szerinti kezességnek megfelelő járulékos, a Magyar Állam nevében vállalt kötelezettség;
c) egyedi állami kezesség, állami garancia: a Kormány Magyar Közlönyben közzétett, nyilvános határozata alapján, vagy az Országgyűlés által törvényben egyedileg meghatározott szerződéses kötelezettséghez vállalt állami kezesség vagy állami garancia;
d) jogszabályi állami kezesség, állami garancia: jogszabályban meghatározott feltételek bekövetkezése esetén, szerződéskötés vagy nyilatkozat kibocsátása nélkül beálló állami kezesség, vagy állami garancia;
e) viszontgarancia: jogi személy részére, az általa vállalt kezesség, illetve garancia érvényesítéséhez kapcsolódó állami megtérítési kötelezettség;
f) egyedi viszontgarancia: a Kormány Magyar Közlönyben közzétett, nyilvános határozata alapján vállalt állami viszontgarancia;
g) jogszabályi viszontgarancia: jogszabályban meghatározott feltételek bekövetkezése esetén, szerződéskötés vagy nyilatkozat kibocsátása nélkül beálló viszontgarancia;
h) árfolyam-fedezeti megállapodás: jogi személy által felvett, éven túli lejáratú devizahitelen, devizakölcsönön vagy az általa kibocsátott éven túli lejáratú devizakötvényen alapuló, euróra átszámított fizetési kötelezettségből eredő, a magyar törvényes fizetőeszközzel szembeni árfolyamkockázat csökkentésére a Magyar Állammal kötendő ügylet, melynek nyereségét a jogi személy köteles befizetni a központi költségvetésbe, a veszteséget pedig a központi költségvetés megtéríti a részére;
i) kiállítási garancia: a 33/B. §-ban meghatározott kiállítások rendezéséhez a Magyar Állam nevében vállalt szerződést biztosító önálló kötelezettség;
j) kiállítási viszontgarancia: a 33/B. §-ban meghatározott kiállítások rendezése érdekében a kiállító által kötött biztosítási szerződéshez a Magyar Állam nevében vállalt szerződést biztosító önálló kötelezettség;
k) nemzetközi fejlesztési intézmény: a Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank (IBRD), az Európai Beruházási Bank (EIB), az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), a német Újjáépítési és Hitelbank (KfW), az Északi Beruházási Bank (NIB), valamint az Európa Tanács Fejlesztési Bankja (CEB).
(2) E törvény 33. §-a (7) és (12) bekezdésének alkalmazásában állami támogatás: az Európai Közösséget létrehozó Szerződés 87. cikk (1) bekezdése szerinti támogatás és az Európai Közösséget létrehozó Szerződés 87. cikkének (1) bekezdése szerinti állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 85/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 1. § 5. pontja szerinti csekély összegű támogatás."
(26) Az Áht. 38/A. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A Kormány az államháztartás alrendszerei költségvetési egyenlegének a tervezettől tartósan és jelentős mértékben eltérő, kedvezőtlen alakulása, vagy megelőző intézkedésként ezt közvetlenül előidéző körülmények bekövetkezése esetén a központi költségvetésben, az alapoknál - a Munkaerőpiaci Alap esetében a Munkaerőpiaci Alap Irányító Testülete véleményének előzetes kikérésével -, és a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainál előirányzatokat zárolhat, csökkenthet, illetve törölhet azon előirányzatok kivételével, amelyeknek évközi megváltoztatási jogát az Országgyűlés magának tartotta fenn."
(27) Az Áht. a következő 46/A. §-sal egészül ki:
"46/A. § (1) A miniszterelnök - a Kormány irányítási és felügyeleti jogkörébe nem tartozó fejezetek kivételével - központi költségvetési fejezetet irányító szervhez, valamint az elkülönített állami pénzalaphoz - a fejezet, a fejezethez tartozó költségvetési szervek, illetve az alap gazdálkodásának figyelemmel kísérésére - kormányrendeletben foglaltak szerint kincstárnokot jelölhet ki. A kincstárnok e tevékenysége kiterjed a bevételek beszedésére és behajtására tett intézkedések, valamint a források felhasználásának (ide értve a kötelezettségvállalásokat is) és a feladatok összhangjának vizsgálatára is.
(2) A kincstárnok tevékenységét az államháztartásért felelős miniszter, az államháztartásért felelős miniszter irányítása alá tartozó fejezet vonatkozásában pedig a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter szakmai irányításával végzi.
(3) A kincstárnok megbízása a miniszterelnök által meghatározott időtartamra szól azzal, hogy a megbízás a miniszterelnök rendelkezése alapján annak lejárta előtt is megszüntethető. A kincstárnok tevékenységének további feltételeit, az ezzel kapcsolatos kizárási, összeférhetetlenségi okokat és körülményeket, valamint a kincstárnok tevékenységére vonatkozó további szabályokat a Kormány rendeletben állapítja meg.
(4) A kincstárnokok munkáját a kincstárban működő titkárság segíti. A kincstárnoki rendszer felállításával és működtetésével összefüggő kiadásokat a kincstár költségvetésében kell biztosítani."
(28) Az Áht. 52. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A fejezetet irányító szerv, illetve a külön jogszabályban arra feljogosított szerv a költségvetési törvény elfogadását követően - kormányrendeletben meghatározottak szerint -megállapítja az irányítása alá tartozó fejezetbe sorolt központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok költségvetési előirányzatait (kincstári költségvetés) és meghatározza az irányítása alá tartozó központi költségvetési szerv költségvetésének elkészítéséhez szükséges további keretszámokat, szempontokat."
(29) Az Áht. 64. §-a kiegészül a következő (10) bekezdéssel:
"(10) E törvénynek a központi költségvetésből származó, Helyi önkormányzatok támogatásai fejezetében meghatározott támogatások tekintetében meghatározott igénylési, ellenőrzési és elszámolási szabályaitól a költségvetési törvény felhatalmazása alapján kiadott, a közfoglalkoztatás szervezésére jogosult szervezet kijelöléséről és eljárásának szabályairól szóló kormányrendelet a közfoglalkoztatás szervezésére jogosult szerv tekintetében eltérhet."
(30) Az Áht. 64/D. §-ának (12) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(12) A helyi önkormányzat - a külön jogszabályban meghatározott határidőn belül benyújtott - kérelme alapján az év végi elszámolásban, illetve a kincstár felülvizsgálata során felhívás elfogadásával, vagy jogerős határozattal megállapított visszafizetési és kamatfizetési kötelezettségére vonatkozóan a kincstár elnöke legfeljebb tizenkét havi - a kötelező feladatok ellátásának rendkívüli veszélyeztetettsége esetén legfeljebb harminchat havi - részletfizetést engedélyezhet, amennyiben a kérelmező igazolja, hogy kötelező feladatainak ellátását az egy összegű visszafizetés veszélyeztetné. A részletfizetésről hozott határozat ellen nem lehet fellebbezni. A részleteket a 64/A. § (5) bekezdésében, illetve a 64/B. § (2) bekezdésében szabályozott kamat az adott részlet visszafizetésének napjáig terheli. Amennyiben az önkormányzat a részletfizetést engedélyező határozatban foglalt fizetési kötelezettségének a határozatban foglaltak szerint nem tesz eleget, a visszafizetési és kamatfizetési kötelezettség egy összegben, azonnal esedékessé válik. Ha az így keletkezett egy összegű fizetési kötelezettségének az esedékessé válást követő tizenöt napon belül az önkormányzat nem tesz eleget, a kincstár az önkormányzat felhatalmazása alapján beszedési megbízást nyújt be a helyi önkormányzat ellen, és ezt követően a 63. § (7) bekezdésében foglaltak szerint jár el."
(31) Az Áht. 69. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"69. § (1) A helyi önkormányzat költségvetési rendeletének tartalmaznia kell:
a) a működési és felhalmozási célú - finanszírozási célú műveletek és előző évek pénzmaradványa nélküli - tárgyévi költségvetési bevételek és kiadások előirányzatait, ezen belül a személyi jellegű kiadásokat, a munkaadókat terhelő járulékokat, a dologi jellegű kiadásokat, az ellátottak pénzbeli juttatásait, a speciális célú támogatásokat, illetve a helyi önkormányzat által kijelölt felhalmozások (beruházások, felújítások és az egyéb felhalmozási célú kiadások, támogatások) előirányzatait, továbbá
b) az a) pont szerinti tárgyévi költségvetési bevételek és kiadások különbözeteként a költségvetési többlet vagy hiány összegét,
c) a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló előző évek pénzmaradványának igénybevételét, beleértve a 8/A. § (3) bekezdés c) pontja szerinti betét visszavonását működési, illetve felhalmozási cél szerinti tagolásban,
d) a c) ponton túli költségvetési hiány külső finanszírozására vagy a b)-c) szerinti költségvetési többlet felhasználására szolgáló, a 8/A. § (3) bekezdés a)-b) pontjában meghatározottak szerinti finanszírozási célú műveletek bevételeit, kiadásait működési, illetve felhalmozási cél szerinti tagolásban, valamint
e) a költségvetési létszám-előirányzatokat.
(2) A költségvetési rendeletnek a helyi önkormányzat, valamint a települési, területi kisebbségi önkormányzat önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerveinek az (1) bekezdés a)-d) pont szerinti bevételeit és kiadásait, e) pont szerinti létszám-előirányzatait, valamint az önállóan működő költségvetési szerveinek kiemelt előirányzati csoportosítású költségvetési kereteit, létszámkereteit elkülönítetten és önkormányzati szinten összesítve is tartalmaznia kell.
(3) A települési, területi kisebbségi önkormányzat költségvetési határozatának az (1)-(2) bekezdésben meghatározott szerkezet szerint kell tartalmaznia az előirányzatokat.
(4) A helyi önkormányzatok intézményi társulásban ellátott feladata, e társulás által fenntartott költségvetési szervek költségvetése - amennyiben a társulási megállapodás eltérően nem rendelkezik - a feladatellátást végző költségvetési szerv székhelye szerinti önkormányzat költségvetésében szerepel."
(32) Az Áht. 73. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"73. §(1)A helyi önkormányzat és a helyi kisebbségi önkormányzat költségvetésében elkülönítetten szerepel az általános tartalék és a céltartalék előirányzatok.
(2) Az évközi többletigények, valamint az elmaradt bevételek pótlására szolgál az elkülönítetten jóváhagyott általános és céltartalék.
(3) A tartalékkal való rendelkezés jogát a képviselő-testület, az általa meghatározott keretek között, a bizottságaira és a polgármesterre (elnökre) átruházhatja."
(33) Az Áht. 74. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"74. § (1) A képviselő-testület által jóváhagyott előirányzatok és költségvetési létszámkeretek között átcsoportosítást a (2) bekezdésben foglaltak figyelembevételével a képviselő-testület engedélyezhet, illetve közszolgáltató költségvetési szerv vezetőjére az átcsoportosítás jogát átruházhatja a 98. §-ban foglaltak figyelembevételével."
(34) Az Áht. 75. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"75. § A költségvetési rendeletben meg kell határozni a hitelműveletekkel kapcsolatos hatásköröket."
(35) Az Áht. 76. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Amennyiben a helyi kisebbségi önkormányzat nem alkotja meg határidőben költségvetési határozatát, az önkormányzat elnöke az (1)-(3) bekezdés szerint jár el, azzal, hogy a képviselőtestület alatt a helyi kisebbségi önkormányzat testületét, a polgármester alatt a helyi kisebbségi önkormányzat elnökét kell érteni."
(36) Az Áht. 77. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A helyi kisebbségi önkormányzat elnöke jogosult és köteles az (1)-(2) bekezdés szerinti intézkedéseket megtenni, ha a helyi kisebbségi önkormányzat testülete a költségvetési határozatot a törvényben meghatározott határidőben nem alkotta meg, és az átmeneti gazdálkodásról szóló határozatot nem alkotta meg, vagy az hatályát veszítette."
(37) Az Áht. a következő 83/A. §-sal egészül ki:
"83/A. § A helyi önkormányzatoknak, a helyi önkormányzatok jogi személyiséggel rendelkező társulásainak, a települési és területi kisebbségi önkormányzatoknak és társulásainak, valamint a területfejlesztési tanácsoknak a költségvetési szervek működésére és gazdálkodására vonatkozó szabályok közül e törvény 87. és 90-100/E. §-ait kell működési sajátosságuknak megfelelően alkalmazni."
(38) Az Áht. a következő 83/B. §-sal egészül ki:
"83/B. § A helyi önkormányzatra vonatkozó - a 72. §-ban és a 80. §-ban előírt - információk szolgáltatása során a megyei önkormányzati hivatal, a (fő)polgármesteri hivatal elemi költségvetése, beszámolója, évközi adatszolgáltatása tartalmazza a helyi önkormányzat költségvetési szervein kívül ellátott feladatainak adatait is. E feladataira a körjegyzőségbe társult, illetve a társult képviselő-testületbe tartozó önkormányzat külön elemi költségvetést, beszámolót készít, adatszolgáltatást teljesít."
(39) Az Áht. 84. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"84. § A társadalombiztosítás pénzügyi alapjai finanszírozzák és látják el a társadalombiztosítás törvényben meghatározott, kötelező feladatait."
(40) Az Áht. 85. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"85. § A társadalombiztosítás irányítását, működését, hatásköri és eljárási szabályait, bevételeinek és kiadásainak körét, gazdálkodását, vagyonát, a központi költségvetéssel és az államháztartás másik alrendszerével való kapcsolatát e törvény és külön törvények szabályozzák."
(41) Áht. 86/B. §-ának (4) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:
/A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak költségvetésében céltartalék képezhető/
"c) az évközben felmerülő rendkívüli kiadások fedezetére."
(42) Az Áht. a következő 95/A. §-sal egészül ki:
"95/A. § A helyi önkormányzat többségi befolyása alatt álló vállalkozására a 100/N. §-ban foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni, a 100/M. §-ban foglaltak az önkormányzat döntése szerint alkalmazhatók."
(43) Az Áht. 96. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Ha törvény eltérően nem rendelkezik, az irányító szerv az irányítása alá tartozó, eredeti támogatási előirányzattal nem rendelkező költségvetési szerv részére - az általa ellátandó közfeladatok ellátásának veszélyeztetése nélkül - befizetési kötelezettséget írhat elő, mely összeg a fejezetnél, a helyi önkormányzatnál, a többcélú kistérségi társulásnál év közben jelentkező szakmai többletfeladatok ellátásának fedezetére használható fel. Ha törvény eltérően nem rendelkezik, kormányhivatal részére befizetési kötelezettséget a költségvetési törvény írhat elő, amely kötelezettség alapján befizetendő összeg nem haladhatja meg a kormányhivatal bevételeinek 40%-át."
(44) Az Áht. 100/C. §-a helyére a következő rendelkezés lép:
"100/C. § Az önállóan működő költségvetési szerv pénzügyi-gazdasági feladatait az irányító szerv által kijelölt költségvetési szerv látja el azzal, hogy az önállóan működő költségvetési szerv költségvetési keretei terhére kötelezettséget vállalhat és igazolja annak szakmai teljesítését. Az irányító szerv más irányító szervvel megállapodást köthet, hogy az annak irányítása alá tartozó költségvetési szerv végezze el az önállóan működő költségvetési szerv meghatározott pénzügyi-gazdasági feladatait."
(45) Az Áht. 100/E. §-a a következő (4)-(5) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A helyi önkormányzati költségvetési szerv, a települési, területi kisebbségi önkormányzati költségvetési szerv pénzeszközeit - a képviselő-testület döntése alapján - a helyi önkormányzat, illetve a települési, területi kisebbségi önkormányzat által meghatározott belföldi hitelintézetnél vagy kincstárban nyitott pénzforgalmi számlán, vagy a helyi önkormányzat pénzforgalmi számlájához kapcsolódó alszámlán, illetve pénzforgalmi betétkönyvben kezeli, más hitelintézetnél pénzforgalmi számlát nem nyithat kivéve, ha törvény eltérően nem rendelkezik.
(5) A többcélú kistérségi társulás szabadon választhatja meg belföldi számlavezető hitelintézetét, vagy megbízhatja a kincstárt pénzforgalmi számlája vezetésével, az általa alapított, fenntartott költségvetési szerv kizárólag e hitelintézetnél, kincstárban vezetheti költségvetési elszámolási számláját."
(46) Az Áht. 100/J. §-a (3) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/ Vállalkozó közintézetként történő besorolás abban az esetben lehetséges, ha/
"d) külön törvény a más költségvetési szerv, illetve jóhiszemű harmadik személy irányában fennálló, lejárt, elismert, 60 napot meghaladó ki nem elégített és nem behajtható tartozásaiért fennálló helytállási kötelezettség kielégítésének alapját a vállalkozó közintézet (4) bekezdés szerinti tulajdonában lévő vagyonára korlátozza, illetve a fizetésképtelenség miatt, vagy egyéb okból megszűnő szerv valamennyi elismert vagy nem vitatott pénz- vagy pénzben kifejezett tartozásának rendezéséről egyéb módon megfelelően rendelkezik."
(47) Az Áht. 100/K. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Jogszabályban meghatározott közfeladat állami tulajdonú (állami részesedéssel működő) gazdálkodó szervezet által legalább az alábbi feltételek együttes fennállása esetén látható el:/
"c) jogszabályban biztosított kizárólagos jog vagy jogszabály rendelkezése szerint megkötött szerződés alapján nyújtott közszolgáltatás kivételével nincs korlátozva az adott közszolgáltatás nyújtására jogosultak száma vagy köre,"
(48) Az Áht. 100/K. §-a (1) bekezdésének e)- f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Jogszabályban meghatározott közfeladat állami tulajdonú (állami részesedéssel működő) gazdálkodó szervezet által legalább az alábbi feltételek együttes fennállása esetén látható el:/
"e) a közszolgáltatást nyújtó szervezet - a közvetlenül jogszabályon alapuló, a normatív támogatások, a tulajdonosi jogkörben (tagi minőségben) juttatott források, valamint külön törvényben foglalt esetek kivételével - csak versenyeztetés útján jut államháztartásból származó forráshoz,
f) a közszolgáltatást nyújtó szervezet vezető tisztségviselője vagy vezető tisztségviselői közül legalább egy természetes személy a felsőoktatásban, gazdaságtudományok képzési területen vagy a többciklusú képzés bevezetése előtt annak megfelelő egyetemi, főiskolai szakon szerzett végzettséggel, szakképzettséggel rendelkezik, vagy nyilvános pályázat alapján jelölik ki, illetve választják meg,"
(49) Az Áht. 100/K. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A magyar állam, a helyi önkormányzat, költségvetési szerv vagy közalapítvány többségi befolyása alatt álló gazdasági társaság a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény szerinti közfeladatot ellátó szervnek, a nevében eljáró személy pedig közfeladatot ellátó személynek minősül."
(50) Az Áht. 100/L. §-ának (4) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:
/A (3) bekezdés szerinti alapítás, illetve befolyásszerzés esetén a döntést (engedélyt) kérő előterjesztésben (kérelemben) be kell mutatni/
"h) külön jogszabályban előírt követelmények teljesülését."
(51) Az Áht. 100/L. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Amennyiben az NVT a központi költségvetési szerv kezdeményezésére a (3) bekezdés a) pontja szerinti előzetes engedélyt megadja, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (a továbbiakban: MNV Zrt.) kiadja a központi költségvetési szervnek a szükséges meghatalmazást, továbbá megköti a központi költségvetési szervvel a Vtv. 29. § (5) bekezdése szerinti megállapodást."
(52) Az Áht. 100/M. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A központi költségvetési szerv - ha nem irányító szerv, irányító szerve útján - az MNV Zrt., más költségvetési szerv az irányító szerv előzetes engedélyét köteles kérni a 100/L. § szerinti gazdálkodó szervezet tőkeemeléséhez, nem kötelező tőkeleszállításához, átalakulásához, valamint végelszámolással történő megszüntetéséhez, továbbá a központi költségvetési szerv az MNV Zrt.-vel a Vtv. 29. §-ának (5) bekezdése alapján megkötött szerződésében meghatározott, a gazdálkodó szervezet legfőbb szerve hatáskörébe tartozó egyéb döntéséhez.
(2) A költségvetési szerv 100/L. § szerinti gazdálkodó szervezete legfőbb szervének kizárólagos hatáskörébe tartozik a gazdálkodó szervezet létesítő okiratában vagy központi költségvetési szerv esetén az MNV Zrt.-vel a Vtv. 29. §-ának (5) bekezdése alapján megkötött szerződésében meghatározott értéket elérő alábbi ügyletekről szóló döntés:
a) hitelfelvétel, kölcsönfelvétel,
b) garancia- vagy kezességvállalás,
c) tartozásátvállalás, illetve tartozás elengedés,
d) értékpapír kibocsátás, vásárlás,
e) pénzügyi lízing, tartós bérleti szerződés,
f) ingyenes vagyonjuttatás (így különösen: ajándékozás, ingyenes engedményezés), vagy
g) követelésvásárlás, követelésengedményezés."
(53) Az Áht. 100/P. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Ha a közfeladatot ellátó állami vagy önkormányzati tulajdonú gazdálkodó szervezet megszüntetésére úgy kerül sor, hogy az adott közfeladat ellátására költségvetési szervet hoznak létre, vagy már működő költségvetési szerv részére adják át a közfeladatot, akkor aszerint kell a megszüntetést (végelszámolást) és a költségvetési szerv létrehozását, vagy a már működő költségvetési szerv részére a közfeladat átadását összehangolni, hogy/
"a) az új költségvetési szerv nyilvántartásba vételét, illetve a már működő költségvetési szerv alapító okiratának módosítását olyan nappal kell kérelmezni, illetve a nyilvántartásba vétel iránti kérelem benyújtásának annyival kell megelőznie a gazdálkodó szervezet megszüntetésére (végelszámolására) irányuló eljárás megindítását, hogy a közfeladat folyamatos ellátása biztosított legyen, és legkésőbb a gazdálkodó szervezet tevékenysége befejezését követő naptól az új költségvetési szerv megkezdhesse a működését, illetve a már működő költségvetési szerv elláthassa a közfeladatot,"
(54) Az Áht. 101. §-ának (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(10) Amennyiben a fejlesztési támogatásban részesülő helyi önkormányzat, központi költségvetési szerv közvetlenül, vagy más szervezet (pl. alapítvány, költségvetési szerv, illetve gazdasági társaság stb.) útján közvetve a beruházás megvalósítására tekintettel a kivitelezést végző szervezettől vagy alvállalkozójától (pl. közterület-használati díj, földterület-, épület-, irodatechnikai berendezés, felvonulási terület bérlet, adás-vétel, végleges vagy öt éven túl visszatérítendő ideiglenes pénzeszközátadás stb. jogcímen) - a Ptk. szerinti szerződést biztosító mellékkötelezettség jogcímek kivételével - bevételhez jut, úgy az e bevétel összegére jutó arányos állami támogatást vissza kell fizetni a központi költségvetésbe."
(55) Az Áht. 105. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az államháztartás alrendszerei közül a helyi önkormányzatok és a kisebbségi önkormányzatok vagyonáról külön törvény rendelkezik.
(3) A helyi önkormányzatok és a kisebbségi önkormányzatok vagyongazdálkodásának e törvényben nem szabályozott kérdéseit külön törvény szabályozza."
(56) Az Áht. 109. § (4) bekezdésének b) pontja a következők szerint módosul:
/Az MNV Zrt./
"b) a Magyar Állam képviseletében gondoskodik a rábízott vagyonnal kapcsolatos bevételek beszedéséről, és a rábízott vagyonnal kapcsolatos kiadások teljesítéséről az államháztartási gazdálkodásra vonatkozó előírások szerint,"
(57) Az Áht. 109. §-a a következő (6)-(9) bekezdésekkel egészül ki:
"(6) Az (1) bekezdésben meghatározott vagyon értékesítéséből származó bevétel - törvény eltérő rendelkezése hiányában - a központi költségvetés központosított bevételét képezi.
(7) Amennyiben a központi költségvetési szerv jogszabály, vagy az MNV Zrt.-vel kötött szerződés alapján használt állami vagyon használatát, vagy az őt megillető más jog gyakorlását visszterhes szerződés alapján harmadik személynek átengedi (hasznosítja), az ebből származó bevétel - törvény eltérő rendelkezés hiányában - a központi költségvetési szervet illeti meg.
(8) A Magyar Állam nevében az MNV Zrt. hitelt és kölcsönt csak az állami vagyonról szóló 2007. CVI. törvény hatálya alá tartozó állami tulajdonú gazdasági társaságok részére nyújthat. E hitelek, kölcsönök nyújtásához és átütemezéséhez az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter előzetes jóváhagyása szükséges.
(9) A Magyar Állam nevében az MNV Zrt. az állami tulajdonú gazdasági társaságoknak tőkeemelést és támogatást csak az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter jóváhagyásával nyújthat."
(58) Az Áht. a következő 118/B. §-sal egészül ki:
"118/B. § A kincstár az elkülönített állami pénzalapokat, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjait, a fejezeti kezelésű előirányzatokat nyilvántartja, illetve az államháztartással összefüggő, külön jogszabályban meghatározott adatait kezeli."
(59) Az Áht. 124. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy rendeletben állapítsa meg/
"a) az államháztartás alrendszereinek pénzforgalmi számlarendjét, befizetési kötelezettségének rendjét, pénzellátási, tervezési, költségvetési gazdálkodási, beszámolási és adatszolgáltatási rendjét;
(60) Az Áht. 124. § (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy rendeletben állapítsa meg/
d) a költségvetési szervek egyes típusai - ideértve a felsőoktatási intézményeket, a Magyar Honvédséget, a nemzetbiztonsági szolgálatokat, a rendvédelmi szerveket, a külképviseleteket, a Magyar Tudományos Akadémia nem gazdasági társaság formájában működtetett intézményeit és a társadalombiztosítási költségvetési szerveket -, valamint a társadalombiztosítási pénzügyi alapok költségvetése tervezésének, pénzellátásának, előirányzat-felhasználásának, kincstári gazdálkodásának és nyilvántartásának - e törvény előírásaival összehangolt - sajátosságainak megfelelő szervezeti és eljárási rendjére vonatkozó, a kincstári rendszer általános szabályaitól eltérő részletes szabályait, a 91. § (2) bekezdésében meghatározottak létszám-előirányzatát (létszámkeretét), továbbá a Magyar Honvédség szervei, valamint a rendvédelmi szervek tekintetében a 49. § (5) bekezdésében meghatározott irányítási jogok középirányító szervre történő átruházását;
(61) Az Áht. 124. §-ának (2) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:
/(2) A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy rendeletben állapítsa meg/
"f) a kincstárnok tevékenységének feltételeit, az ezzel kapcsolatos kizárási, összeférhetetlenségi okokat és körülményeket, valamint a kincstárnok kijelölésével, megbízásával, működésével, beszámoltatásával, szakmai irányításával kapcsolatos részletes szabályokat."
(62) Az Áht. 124. § (4) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap az államháztartásért felelős miniszter arra, hogy/
"b) a kincstári ügyfelek fizetési számlarendjét, a számlavezetés szabályait, a munkabér és egyéb járandóságok számfejtési és folyósítási rendjét,"
/rendeletben szabályozza./
(63) Az Áht. 124. § (4) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap az államháztartásért felelős miniszter arra, hogy/
"d) a kincstár és a kincstári körbe tartozók által teljesítendő adatszolgáltatások körét, szabályait,"
/rendeletben szabályozza./
(64) Az Áht. 124. § (4) bekezdésének m) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap az államháztartásért felelős miniszter arra, hogy/
"m) a törzskönyvi jogi személyek, az elkülönített állami pénzalapok, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai, a fejezeti kezelésű előirányzatok nyilvántartásba vételének, a nyilvántartás vezetésének, a nyilvántartásból történő adatlekérdezés és adatszolgáltatás, a nyilvántartáshoz gépi adatfeldolgozási eszközzel történő csatlakozás szabályait, a nyilvántartásba bejegyzendő adatok körét, továbbá a törzskönyvi nyilvántartásból történő igazolás, kivonat, másolat kiadásáért megállapítható igazgatási szolgáltatási díjak mértékét és részletszabályait,"
/rendeletben szabályozza./
(65) Az Áht. 124. § (4) bekezdésének o)-p) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap az államháztartásért felelős miniszter arra, hogy/
"o) a kincstári gazdálkodás részletes szabályait, ezen belül a kincstári finanszírozás és a befizetési kötelezettségek teljesítésének rendjét, valamint a kincstár által közvetlenül finanszírozott, feladat-finanszírozás körébe tartozó fejezeti kezelésű előirányzatok és központi beruházási előirányzatok felhasználásának részletes szabályait,
p) a kincstári ügyfelek számlavezetéséhez kapcsolódó díjakra, a kincstár által nyújtott szolgáltatások után felszámított díjakra, a 18/B. § (9) bekezdése szerinti rendelkezésre állási díj mértékére, alkalmazására, a kincstárnál alkalmazható fizetési módokra, valamint a készpénzkímélő fizetési rendszerre vonatkozó részletes szabályokat"
/rendeletben szabályozza./
(66) Az Áht. 125. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A helyi önkormányzati költségvetési szerveknél a 90. § (4) bekezdésében foglalt megvalósítási terv elkészítésétől az irányító szerv 2010-2011. években eltekinthet."
A helyi önkormányzatok címzett és céltámogatási rendszeréről szóló 1992. évi LXXXIX. törvény módosítása
3. §
(1) A helyi önkormányzatok címzett és céltámogatási rendszeréről szóló 1992. évi LXXXIX. törvény (a továbbiakban: Cct.) 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A céltámogatás az e törvény mellékletében meghatározott céloknak és feltételeknek megfelelő, 50 millió forint, illetve az alatti beruházási összköltségű önkormányzati beruházások megvalósításához igényelhető."
(2) A Cct. 4/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"4/A. § (1) A céltámogatás nyújtásáról a helyi önkormányzatokért felelős miniszter dönt, az egészségügyért felelős miniszterrel történt szakmai egyeztetést követően.
(2) A helyi önkormányzatokért felelős miniszter a céltámogatás nyújtásáról szóló döntése előtt véleményezésre hívja fel - társult települések esetén a székhely-település szerinti illetékességgel - a régióban működő Regionális Egészségügyi Tanácsot is."
(3) A Cct. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"6. § A céltámogatási igények rangsorolásának szempontjait és maximális mértékét a törvény 8. számú melléklete határozza meg. Amennyiben a helyi önkormányzat a beruházás megvalósításához egyéb támogatásban is részesül, úgy a beruházás összköltségének legalább 15 %-át a helyi önkormányzatnak saját költségvetése terhére (tényleges saját forrás) kell biztosítania. A társadalmi-gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradott vagy az országos átlagot is jelentősen meghaladó munkanélküliséggel sújtott településeken a helyi önkormányzatnak a beruházási összköltség 10 %-át, a mindkét szempontból egyidejűleg hátrányosan érintett helyi önkormányzatnak pedig a beruházási összköltség 5 %-át kell biztosítania saját forrásként."
(4) A Cct. 8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A támogatási feltételeknek megfelelő céltámogatási igények kielégítésére fordítható előirányzat összegét az éves költségvetési törvény határozza meg."
(5) A Cct. 8. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az egészségügyi ágazatban a gép- és műszerbeszerzés esetén a céltámogatás egy évre igényelhető."
(6) A Cct. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az adott évi céltámogatás előirányzatából támogatásban részesülő önkormányzatok jegyzékét - a külön jogszabály szerinti beruházási adatlapon - a helyi önkormányzatokért felelős miniszter a támogatási összeg szerinti bontásban minden év május 31-éig nyilvánosságra hozza a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Hivatalos Értesítőben."
(7) A Cct. 11. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Címzett és céltámogatás esetében a helyi önkormányzatokért felelős miniszter a 11. § (4) bekezdése szerinti határidőt a közbeszerzési eljárás elhúzódása esetén - kérelemre -legfeljebb a határidő lejártát követő év április 30. napjáig meghosszabbíthatja."
(8) A Cct. 13. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:
"13. § A központi támogatást igénybe vevő önkormányzatnak a címzett és céltámogatás előirányzatának felhasználásáról a befejezést követő hat hónapon belül - a kincstár bevonásával - el kell számolnia. Az elszámolással egyidejűleg a fel nem használt előirányzatról le kell mondania."
(9) A Cct. 13/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"13/A. § Szennyvízelvezetési és -tisztítási beruházás esetében az önkormányzatnak az üzemeltetési engedélyezési eljárás során, de legkésőbb az üzembe helyezést követő egy éven belül az engedélyező hatóság igazolása alapján a kincstár útján, címzett és céltámogatás esetében a helyi önkormányzatokért felelős miniszter felé igazolnia kell a 80%-os bekötési arány megvalósulását."
(10) A Cct. 14. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) Az önkormányzatnak a lemondásról, és felhasználás esetén ezzel egyidejűleg a visszafizetésről - a képviselő-testületi határozatok és az átutalási megbízás másolatának megküldésével - a döntést és a visszafizetést követő nyolc munkanapon belül értesítenie kell a kincstár útján címzett és céltámogatás esetében a helyi önkormányzatokért felelős minisztert. A határidő elmulasztása esetén a vissza nem fizetett összeg után az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény (a továbbiakban: Áht.) 64/B. §-ának (2) bekezdése szerinti - a felhasználási kötöttséggel járó állami támogatásokra vonatkozó - kamatot kell fizetni a központi költségvetés javára."
(11) A Cct. 17. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:
"17. § (1) A központi költségvetésből az önkormányzatot megillető központi támogatást a kincstár folyósítja a helyi önkormányzatokért felelős miniszter által vezetett minisztérium utalványozása alapján.
(2) A beruházó önkormányzatnak finanszírozási szerződést kell kötnie a kincstárral.
(3) A kincstár a központi támogatást a támogatási cél teljesítését igazoló, ki nem egyenlített számla alapján hívja le a támogatási arányok betartásával.
(4) A címzett vagy céltámogatás folyósítása kiegyenlített számla esetében akkor lehetséges, ha a támogatás címzettje
a) a megvalósíthatósági tanulmány, a közbeszerzés tárgyára vonatkozó és a címzett vagy céltámogatás alapját képező jogerős, érvényes hatósági (építésre jogosító) engedélyhez tartozó tervdokumentáció egyszeri költségét igazoló kifizetett számlát nyújt be, vagy
b) lehívta az adott évben rendelkezésére álló összes címzett vagy céltámogatást, és a beruházás folytatása érdekében további számlákat fizet ki, amelyeket a következő év(ek)ben, számára arra az év(ek)re jóváhagyott címzett vagy céltámogatási keret terhére nyújt be a kincstárhoz.
(5) A központi támogatással megvalósuló beruházások pénzügyi adatairól a kincstár az éves költségvetéshez és a zárszámadáshoz kapcsolódóan a helyi önkormányzatokért felelős miniszter és az államháztartásért felelős miniszter részére tájékoztatást ad."
(12) Cct. 21. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:
"(2) 2011-2012. években az Országgyűlés új induló beruházásokhoz nem nyújt címzett támogatást."
(13) A Cct. kiegészül az e törvény 1. számú melléklete szerinti 8. számú melléklettel.
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény módosítása
4. §
(1) A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 10. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(8) Ha a 3. § (3) bekezdése szerinti személy esetében a szociális ellátásra való jogosultság elbírálásához az Európai Unió tagállama vagy az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más állam, illetve olyan állam, amelynek állampolgára az Európai Közösség és tagállamai, valamint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban nem részes állam között létrejött nemzetközi szerződés alapján az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgárával azonos jogállást élvez, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóságának igazolása szükséges, akkor közvetítő szervként a kincstár jár el. A kincstár közvetítői eljárásához a megkereső szervnek meg kell adnia a megkeresendő külföldi hatóság nevét, postacímét, és a pontos kérdést, amelyre választ kíván kapni."
(2) Az Szt. 33. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Aktív korúak ellátására egy családban egyidejűleg csak egy személy jogosult."
(3) Az Szt. 36. §-a (2) bekezdésének a)-c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Közcélú munkavégzés keretében/
"a) az a települési önkormányzati feladat, amelynek ellátásáról a települési önkormányzat jogszabály vagy önkéntes vállalása alapján költségvetési szerv, önkormányzat többségi tulajdonában álló gazdasági társaság, társadalmi szervezet útján gondoskodik,
b) költségvetési szerv, önkormányzat többségi tulajdonában álló gazdasági társaság, társadalmi szervezet által ellátott, jogszabályon alapuló helyi önkormányzati feladat, amelynek ellátásában a települési önkormányzat megállapodás alapján közreműködik, továbbá
c) költségvetési szerv, a Magyar Állam egyszemélyes tulajdonában álló gazdasági társaság, az állam többségi tulajdonában álló gazdálkodó szervezet vagy társadalmi szervezet által jogszabály alapján ellátott állami feladat, amelynek ellátásában a települési önkormányzat megállapodás alapján közreműködik
látható el."
(4) Az Szt. 37/A. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A közfoglalkoztatási tervet módosítani kell, ha a (2) bekezdés b) pontjában megjelölt közfeladatokban bekövetkezett változás az ellátásukhoz szükséges létszám a) 2 000 fő feletti lakosságszámú településeknél 10%-át,
b) 2 000 fő, vagy az alatti lakosságszámú településeknél 20%-át elérő mértékű bővítését, illetve csökkentését eredményezi."
(5) Az Szt. 37/B. §-ának (1) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:
/Az az aktív korúak ellátására jogosult személy, aki az ellátásra való jogosultság kezdő napján/
"d) a települési önkormányzat (3) bekezdés szerinti rendeletében meghatározott feltételeknek megfelel,"
(6) Az Szt. 37/B. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki és ezzel egyidejűleg a jelenlegi (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:
"(3) A települési önkormányzat az (1) bekezdés a)-c) pontjaiban foglaltakon túl rendeletében a 35. § (1) bekezdésében foglaltak teljesítése alól további mentesítési feltételeket állapíthat meg az aktív korúak ellátására jogosult személyeknek a közfoglalkoztatásban történő részvételt akadályozó vagy kizáró családi körülményeire, egészségi vagy mentális állapotára tekintettel."
(7) Az Szt. 58/A. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A külön törvényben meghatározottak szerint normatív hozzájárulásra jogosult a jogerős működési engedéllyel szociális szolgáltatást nyújtó, közfeladatot ellátó egyházi és - külön törvényben meghatározott - nem állami fenntartó."
(8) Az Szt. 86. §-a (2) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Az a települési önkormányzat, amelyiknek területén/
"c) tízezer főnél több állandó lakos él, az a)-b) pont szerinti alapszolgáltatásokat és a b) pontban nem említett nappali ellátást,"
(9) Az Szt. 92/A. §-a kiegészül a következő (1) bekezdéssel: "(1) Egy szolgáltatónak, intézménynek egy fenntartója van."
(10) Az Szt. 92/K. §-a (5) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az intézményben ellátottak száma egyetlen napon sem haladhatja meg
a) nappali intézmény esetén - a nappali melegedő kivételével - a működési engedélyben meghatározott férőhelyszám száztíz százalékát,
b) bentlakásos intézmény esetén a működési engedélyben meghatározott férőhelyszám százöt százalékát,
éves átlagban pedig a férőhelyszám száz százalékát."
(11) Az Szt. 92/K. §-a kiegészül a következő (6) bekezdéssel:
"(6) Házi segítségnyújtás esetében az ellátottak száma egyetlen napon sem haladhatja meg a működési engedélyben meghatározott ellátotti létszám száztíz százalékát, éves átlagban pedig annak száz százalékát."
(12) Az Szt. 115. §-a (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A személyes gondoskodás körébe tartozó szociális ellátások térítési díja (a továbbiakban: intézményi térítési díj) a szolgáltatási önköltség és a normatív állami hozzájárulás, támogató szolgáltatás és jelzőrendszeres házi segítségnyújtás esetén a szolgáltatási önköltség és a szolgáltatás külön jogszabály szerinti költségvetési támogatásának különbözete."
(13) Az Szt. 119/C. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"119/C. § (1) Az idősotthoni ellátás igénybevételét megelőzően a jegyző megvizsgálja az ellátást igénylő havi jövedelmét. A jövedelemvizsgálatra a 10. § és a 32-32/A. § szabályait is alkalmazni kell.
(2) Az intézmény vezetője a jövedelemvizsgálatot a gondozási szükséglet vizsgálatának kezdeményezésével egyidejűleg kérelmezi a jegyzőnél.
(3) A jegyző a jövedelemvizsgálat alapján igazolást állít ki a havi jövedelemről. Az igazolás az ellátást igénylő természetes személyazonosító adatait és havi jövedelmét, illetve azon belül a vagyonból a (6) bekezdés szerint a havi jövedelemhez hozzáadandó összeget tartalmazza.
(4) Ha a jegyző az ellátást igénylő jövedelmi helyzetét az igazolás kiállítása iránti kérelem benyújtását megelőzően is vizsgálta, a három hónapnál nem régebbi adatok a jövedelem vizsgálatánál felhasználhatók.
(5) A jövedelemvizsgálat keretében a jegyző megvizsgálja az ellátást igénylő vagyoni helyzetét. Vagyonként kell figyelembe venni az ellátás igénylésének időpontjában az ellátást igénylő tulajdonában álló ingatlant, valamint az őt illető hasznosítható, ingatlanon fennálló vagyoni értékű jogot, illetve az ellátás igénylését megelőző 18 hónapban ingyenesen átruházott ingatlant, ha azok együttes forgalmi értéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a negyvenszeresét meghaladja. Osztatlan közös tulajdon esetén a tulajdoni hányadot kell figyelembe venni.
(6) Az (5) bekezdés szerinti vagyon együttes értékének az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a negyvenszeresét meghaladó részét jövedelemként kell figyelembe venni, azt 96 hónapra elosztva kell meghatározni, és az ellátást igénylő, illetve az ellátott havi jövedelméhez hozzáadni.
(7) Az idősotthoni ellátás igénybevétele során a személyi térítési díj számításakor a vagyonból a (6) bekezdés szerint a havi jövedelemhez hozzáadandó összegként a jegyzői igazolásban meghatározott összeget kell figyelembe venni."
(14) Az Szt. 127. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A 92/K. § (5)-(6) bekezdése szerinti férőhelyszámon, illetve házi segítségnyújtás esetén meghatározott ellátotti létszámon felül ellátott személyek után normatív állami hozzájárulás nem igényelhető és nem számolható el."
(15) Az Szt. 127/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"127/A. § (1) Ha helyi önkormányzat vagy társulás az általa fenntartott szolgáltatót, intézményt egyházi fenntartónak adja át, az egyházi kiegészítő támogatást a helyi önkormányzat, illetve a társulás köteles a központi költségvetésnek öt éven keresztül folyamatosan, a nettó finanszírozás keretében megtéríteni.
(2) Ha helyi önkormányzat vagy társulás által fenntartott szolgáltató, intézmény megszűnésétől számított tizenkét hónapon belül egyházi fenntartó új szolgáltatót, intézményt hoz létre, a korábbi fenntartó köteles az egyházi kiegészítő támogatás öt éven keresztül fizetendő összegét folyamatosan, a nettó finanszírozás keretében a központi költségvetésnek megtéríteni, feltéve,
hogy
a) a megszűnt és a létrehozott szolgáltató, intézmény ellátottainak legalább ötven százaléka azonos, továbbá
b) nappali és bentlakásos intézményi ellátás esetén a megszűnt és a létrehozott intézmény -részben vagy egészben - ugyanabban az ingatlanban működik.
(3) A megtérítendő összeg megállapítása során nem vehető figyelembe a korábbi fenntartó működési engedélyében nem szereplő szociális szolgáltatás - ide nem értve azt az esetet, ha az új szociális szolgáltatást a korábbi férőhelyek átminősítésével hozták létre - és férőhelyszám, illetve ellátható személyek száma.
(4) Ha a nem állami fenntartó a fenntartásában működő szolgáltatót, intézményt egyházi fenntartónak adja át, vagy a nem állami fenntartó által fenntartott szolgáltató, intézmény megszűnésétől számított tizenkét hónapon belül egyházi fenntartó a (2) bekezdés a)-b) pontjában foglaltaknak megfelelő új szolgáltatót, intézményt hoz létre, a nem állami fenntartó köteles az egyházi kiegészítő támogatás öt évre számított átalányösszegét a központi költségvetésnek megtéríteni. Az átalányösszeg a nem állami fenntartónak a fenntartóváltozást, illetve a szolgáltató, intézmény megszűnését megelőzően járó normatív állami hozzájárulás -törtéves működés esetén egész évre számított - összegének és az egyházi kiegészítő támogatás akkor hatályos mértékének szorzata alapján számított összeg ötszöröse. A teljes átalányösszeg megfizetéséig a fenntartóváltozás, illetve az új szolgáltató, intézmény nem engedélyezhető.
(5) Az egyházi kiegészítő támogatás megtérítéséről a kincstár külön kormányrendeletben meghatározott eljárás szerint határozatban dönt."
(16) Az Szt. 131/A. §-ának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A támogató szolgáltatások, a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás és a közösségi ellátások működtetését az állam - a külön jogszabályban meghatározott eljárási rend szerint kiválasztott - fenntartókkal kötött finanszírozási szerződések útján támogatja."
(17) Az Szt. 132. §-a (1) bekezdésének p) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap a Kormány, hogy megállapítsa/
"p) a támogató szolgáltatás, a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás és a közösségi ellátások finanszírozásának rendjére vonatkozó részletes szabályokat;"
(18) Az Szt. 132. §-ának (1) bekezdése a következő u) ponttal egészül ki:
/Felhatalmazást kap a Kormány, hogy megállapítsa/
"u) az egyházi kiegészítő támogatás megtérítésének részletes szabályait."
(19) Az Szt. 132. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Felhatalmazást kap a települési önkormányzat, hogy rendeletben szabályozza
a) az aktív korúak ellátására jogosult személyek közfoglalkoztatásban vagy képzésben való részvétele alól történő mentesítésének a 37/B. § (1) bekezdés a)-c) pontjában foglaltakon túli további feltételeit, valamint a feltételek fennállásának igazolási szabályait,
b) a rendszeres szociális segélyben részesülő, egészségkárosodottnak nem minősülő személyek együttműködésének eljárási szabályait, a beilleszkedést segítő programok típusait és az együttműködés megszegésének eseteit."
A statisztikáról szóló 1993. évi XLVI. törvény módosítása
5. §
A statisztikáról szóló 1993. évi XLVI. törvény a következő 6/A. §-sal egészül ki:
"6/A. § A KSH kiegészítő tevékenységet végezhet."
A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény módosítása
6. §
(1) A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: Kt.) 81. §-a a következő (15) bekezdéssel egészül ki, és a jelenlegi (15) bekezdés jelölése (16) bekezdésre változik:
"(15) A (13) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni akkor is, ha az egyházi jogi személy a helyi önkormányzattól, helyi önkormányzati társulástól vállal át önkormányzati feladatot. E rendelkezések alkalmazásában önkormányzati feladatot vállal át az egyházi jogi személy, ha az általa fenntartott nevelési oktatási intézmény - az e törvény 95/C. § (3)-(5) bekezdése szerint - közreműködik a helyi önkormányzati feladatellátásban, az olyan, a nevelési-oktatási intézménybe felvett gyermekek, tanulók tekintetében, akiknek a lakóhelye - ennek hiányában tartózkodási helye - a nevelési-oktatási intézmény székhelyén, telephelyén található."
(2) A Kt. 94. §-ának (1) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap az oktatásért felelős miniszter, hogy rendeletben szabályozza/
"f) a tankönyvvé nyilvánítás feltételeit és rendjét, valamint eljárását, a tankönyvjegyzék elkészítését és kiadását, a tankönyvjegyzékre való felkerülés feltételeit és eljárását, a tankönyvjegyzékre kerüléssel kapcsolatos árkorlátot, a tankönyvjegyzékből való törlés rendjét és eljárását, a tankönyvtámogatás rendjét, a nem üzletszerű tankönyvforgalmazást, a kötelező eszköz- és felszerelési jegyzék kiadását, a kerettantervek, az oktatási program (pedagógiai rendszer) jóváhagyásának rendjét; valamint az e pontban felsorolt eljárásokkal összefüggő igazgatási szolgáltatási díj megállapításának rendjét, mértékét, a megállapított összeg befizetésének szabályait, a befolyt összeg felhasználásának kérdéseit;"
(3) A Kt. 94. §-ának (1) bekezdés j) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap az oktatásért felelős miniszter, hogy rendeletben szabályozza/
"j) a 101. § szerinti közoktatási szakértői és vizsgaelnöki tevékenység folytatásának részletes feltételeit, a közoktatási szakértői tevékenység 101. § (1) bekezdés a) pontja szerinti bejelentésének, illetve a 101. § (1) bekezdés b) pontja szerinti engedély kiadásának, valamint az Országos szakértői névjegyzékbe, az Országos vizsgaelnöki névjegyzékbe történő felvétel részletes eljárási szabályait és a közoktatási szakértői, illetve a vizsgaelnöki tevékenység folytatásának szakmai feltételeit, a közoktatási szakértők és a vizsgaelnökök továbbképzését és a továbbképzési kötelezettség elmulasztásának következményeit, valamint az Országos szakértői névjegyzék és az Országos vizsgaelnöki névjegyzék személyes adatot nem tartalmazó adattartalmát és a névjegyzékek vezetésére vonatkozó részletes eljárási szabályokat, az e pontban felsorolt eljárásokkal összefüggő igazgatási szolgáltatási díj megállapításának rendjét, mértékét, a megállapított összeg befizetésének szabályait, a befolyt összeg felhasználásának kérdéseit;"
(4) A Kt. 94. §-ának (1) bekezdés n)-o) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap az oktatásért felelős miniszter, hogy rendeletben szabályozza/
"n) az iskolai felvételi eljárás rendjét, az iskolai vizsgáztatás rendjét, a pedagógiai szakszolgálat megszervezését, a pedagógiai szakszolgálat igénybevételének rendjét, a pedagógiai szakszolgálatot ellátó intézmény működését; a nevelési-oktatási intézmények részvételét és feladatait a pedagógiai szakszolgálatok ellátásában, az érintett gyermekek, tanulók nevelésében és oktatásában, a szakvélemény elkészítését, az ellenőrzés rendjét, a pedagógiai szakszolgálattal kapcsolatos jegyzői eljárás indításával összefüggő kérdéseket, az eljárás indítására jogosultak körét, azokat a feltételeket, amikor a pedagógiai szakszolgálat igénybevételéért ellenszolgáltatás kérhető, a pedagógiai szakszolgálatot ellátó intézmények és a pedagógiai szakmai szolgáltatásokat ellátó intézményekben történő foglalkoztatáshoz és a vezetői megbízáshoz szükséges képesítési követelményeket, a főjegyző nem helyi önkormányzati fenntartásban lévő közoktatási intézmények engedélyezési eljárásával összefüggő, valamint a törvényességi ellenőrzésükkel kapcsolatos szakmai szabályokat, az egyes szolgáltatásokkal összefüggő igazgatási szolgáltatási díj megállapításának rendjét, mértékét, a megállapított összeg befizetésének szabályait, a befolyt összeg felhasználásának kérdéseit, továbbá a vizsgáztatással, a szakértői és más szolgáltató tevékenységgel kapcsolatos díjazás megállapításának kérdéseit;
o) az egységes óvoda-bölcsőde létesítésének feltételeit, a létesítés és működés, a nevelésben való közreműködés szakmai szabályait, és a harmadik életévüket be nem töltött gyermekek felvételének feltételeit, az oktatásügyi közvetítői szolgálat igénybevételének rendjét, feladatait, működését, az oktatásügyi közvetítői tevékenység folytatásának részletes feltételeit, az oktatásügyi közvetítői tevékenység folytatásával kapcsolatos bejelentés rendjét, az Oktatásügyi közvetítői névjegyzékbe történő felvétel részletes eljárási szabályait, az oktatásügyi közvetítői tevékenység folytatásának szakmai feltételeit, az oktatásügyi közvetítői tevékenységgel összefüggő továbbképzést és a továbbképzési kötelezettség elmulasztásának következményeit, az oktatásügyi közvetítő tevékenységre jogszabályban előírt kötelezettségek be nem tartásának esetén alkalmazható jogkövetkezményeket, továbbá az Oktatásügyi közvetítői névjegyzék vezetésére vonatkozó részletes eljárási szabályokat, az oktatásügyi közvetítő díjazása megállapításának szabályait, az e pontban felsorolt eljárásokkal összefüggő igazgatási szolgáltatási díj megállapításának rendjét, mértékét, a megállapított összeg befizetésének szabályait, a befolyt összeg felhasználásának kérdéseit;"
(5) A Kt. 94. §-a (2) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Az oktatásért felelős miniszter az (1) bekezdésben meghatározott jogkörét/
"c) az (1) bekezdés f), j) és n)-o) pontja szerinti egyes szolgáltatásokkal összefüggő igazgatási szolgáltatási díj tekintetében az adópolitikáért felelős miniszter egyetértésével gyakorolja."
(6) A Kt. 94. §-a (3) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben szabályozza/
"f) a pedagógus-szakvizsga bevezetését, a pedagógus továbbképzés rendszerét, a továbbképzésben résztvevők juttatásait, kedvezményeit; a pedagógus továbbképzés programjának, az érettségi vizsga vizsgatárgyai jóváhagyási eljárásának részletes szabályait, a pedagógus továbbképzési programok akkreditációjának feltételeit és eljárási rendjét, az akkreditált továbbképzés indításával összefüggő adatszolgáltatás szabályait, továbbá a továbbképzések nyilvántartásának rendjét, a továbbképzés minőségbiztosításának, ellenőrzésének rendjét, az ellenőrzés során feltárt hiányosságok, a minőségbiztosítás követelményeinek megszegése esetén alkalmazható jogkövetkezményeket, az e bekezdésben meghatározott eljárásokkal kapcsolatos igazgatási szolgáltatási díj megállapításának rendjét, mértékét, a megállapított összeg befizetésének szabályait, a befolyt összeg felhasználásának kérdéseit;"
(7) A Kt. 94. §-a (3) bekezdés j) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazás kap a Kormány, hogy rendeletben szabályozza/
"j) a nem helyi önkormányzati intézményfenntartókat és a térségi integrált szakképző központ keretei között működő központi képzőhely nem állami fenntartóit megillető - a költségvetésről szóló törvényben meghatározott - állami hozzájárulások és támogatások, valamint az egyházi kiegészítő támogatás igénylésének, jogosultság megállapításának, folyósításának, elszámolásának részletes eljárását, az igényléssel, elszámolással, felhasználással összefüggő ellenőrzést, a kiegészítő támogatás megállapításához szükséges jegyzői, főjegyzői, társulási tanács elnöki adatszolgáltatást; a kiegészítő támogatásnak a helyi önkormányzatokkal, önkormányzati társulással történő elszámolásával összefüggő eljárás rendjét;"
(8) A Kt. 117. §-a (1) bekezdésének b)-c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A térítési díj tanévenként, a szakmai feladatra - a tanévkezdéskor számított - folyó kiadások egy tanulóra jutó hányadának/
"b) öt-harminc százaléka a 115. § (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott esetben, tizennyolc éven aluli tanulóknál;
c) tizenöt-ötven százaléka a 115. § (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott esetben, tizennyolc éven felüli, de huszonkettő éven aluli tanulóknál;"
(9) A Kt. 118. §-a a következő (10) bekezdéssel egészül ki, és a jelenlegi (10)-(12) bekezdés jelölése (11)-(13) bekezdésre módosul:
"(10) A kiegészítő támogatás összegébe be kell számítani a helyi önkormányzat, helyi önkormányzati társulás által az egyházi jogi személynek a közoktatási feladatellátásához kapcsolódóan, illetve az egyházi jogi személy fenntartásában működő nevelési-oktatási intézménynek - bármilyen formában és jogcímen - nyújtott támogatást. Ennek megállapításához - a Kormány rendeletében meghatározottak szerint - a jegyző, főjegyző, társulási tanács elnöke szolgáltat adatot. A kiegészítő támogatásra való jogosultságról, a kiegészítő támogatás összegéről, az elszámolásról, a visszatérítési kötelezettségről, a kiegészítő támogatás összegének a helyi önkormányzat által történő megtérítéséről az oktatásért felelős miniszter dönt. A kiegészítő támogatásra való jogosultsággal, a kiegészítő támogatás összegével, elszámolásával, visszatérítésével kapcsolatos döntést az egyházi jogi személy, a kiegészítő támogatás összegének a költségvetés részére történő megtérítésével kapcsolatos döntést a helyi önkormányzat, helyi önkormányzati társulás - a döntés közlésétől számított tizenöt napon belül - a fővárosi, megyei bíróságnál megtámadhatja."
(10) A Kt. 121. §-a (1) bekezdésének 27. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában/
"27. országos feladat ellátása: országos feladatot lát el a közoktatási intézmény, ha a szolgáltatásait igénybe vevők legalább ötvenegy százaléka - feladatellátási helyenként külön-külön vizsgálva, leszámítva azt a megyét (fővárost), ahol a feladatellátási hely található -legkevesebb öt különböző megyéből (fővárosból) élők közül kerül ki, feltéve, hogy az adott feladatot ellátó, szolgáltatást nyújtó közoktatási intézményből legfeljebb három működik az országban (például nemzeti, etnikai kisebbségi feladatot lát el, vallási, világnézeti tekintetben elkötelezett intézményként működik, gyógypedagógiai feladatot lát el); továbbá az e törvény 81. §-a (10) és (12) bekezdésének alkalmazásában akkor is, ha kisebbségi nevelés, oktatás feladatait látja el, illetve vallási, világnézeti tekintetben elkötelezett nevelést, oktatást folytat és az országban legfeljebb egy ilyen intézmény található, amelyik egy településen, a fővárosban egy kerületben működik."
(11) A Kt. 128. §-a kiegészül a következő (11) bekezdéssel:
"(11) A kötelező eszköz és felszerelési jegyzékben meghatározottakat - kivéve, ha a közoktatási intézményt 1998. augusztus 31-e után létesítették - 2012. szeptember 1-jéig kell teljesíteni."
(12) A Kt. 3. számú melléklet II. Az osztályok, csoportok szervezése cím 4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. Összevont osztályokat szervezni az általános iskolában, az alapfokú művészetoktatásban, továbbá a felzárkóztató oktatásban [27. § (8) bekezdés] lehet. Tanév közben osztályt összevonni nem lehet. Összevont osztályt szervezni - a felzárkóztató oktatás kivételével -legfeljebb négy egymást követő iskolai évfolyam tanulójából lehet."
(13) A Kt. 3. számú melléklet II. Az osztályok, csoportok szervezése cím 7. pontja helyébe a következő rendelkezés lép, továbbá a cím a következő 8. ponttal egészül ki, valamint a jelenlegi 8-10. pont jelölése 9-11. pontra módosul:
"7. Az óvodai csoportra, iskolai osztályra, kollégiumi csoportra megállapított maximális létszámot legfeljebb húsz százalékkal átlépheti a nevelési év, illetőleg a tanítási év indításánál, ha az óvodában legfeljebb két óvodai csoport, illetőleg az iskolában az adott évfolyamon legfeljebb két iskolai osztály, a kollégiumban két kollégiumi csoport indul; továbbá függetlenül az indított osztályok, csoportok számától, akkor is, ha a nevelési év, tanítási év során az új gyermek, tanuló átvétele, felvétele miatt indokolt.
8. Az I. részben meghatározott maximális létszám, illetve a II. rész 7. pontjában meghatározottak szerint számított maximális létszám tíz százalékkal túlléphető, ha az oktatásszervezési okok miatt indokolt, továbbá az intézkedéssel az óvodaszék, iskolaszék, kollégiumi szék, az óvodai, iskolai, kollégiumi szülői szervezet (közösség) és az iskolai, kollégiumi diákönkormányzat egyetért."
A Magyar Export- Import Bank Részvénytársaságról és a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaságról szóló 1994. évi XLII. törvény módosítása
7. §
(1) A Magyar Export-Import Bank Részvénytársaságról és a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaságról szóló 1994. évi XLII. törvény (a továbbiakban: Exim tv.) 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az Állam a központi költségvetés terhére készfizető kezesként felel a Mehib Rt. által a kormányrendeletben előírt feltételekkel vállalt nem-piacképes kockázatú biztosításokból, illetőleg viszontbiztosításokból eredő fizetési kötelezettségek teljesítéséért."
(2) Az Exim tv. 7. §-a (1) bekezdésének b)-c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Az éves költségvetési törvényben meg kell határozni: /
"b) az Eximbank által a költségvetés terhére vállalható exporthitel-garanciák felső határát, valamint az egyéb export célú garanciaügyletek felső határát,
c) a Mehib Rt. által a kormányrendeletben előírt feltételekkel vállalt nem-piacképes kockázatú biztosítási kötelezettségek, illetőleg viszontbiztosításból eredő kötelezettségek összegének felső határát,"
(3) Az Exim tv. 26. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy a Mehib Rt. által a központi költségvetés terhére, a Kormány készfizető kezessége mellett vállalt biztosítások, illetőleg viszontbiztosítások feltételeit és részletes szabályait rendeletben szabályozza.
(3) A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy a kamatkiegyenlítési rendszer és az Eximbank által a központi költségvetés terhére vállalható exporthitel-garanciák feltételeit és részletes szabályait, továbbá az egyéb export célú garanciaügyletek feltételeit és részletes szabályait rendeletekben szabályozza."
Az ügyészségi szolgálati viszonyról és az ügyészségi adatkezelésről szóló 1994. évi LXXX. törvény módosítása
8. §
(1) Az ügyészségi szolgálati viszonyról és az ügyészségi adatkezelésről szóló 1994. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Üsztv.) 50/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"50/A. § (1) Az ügyész cafetéria-juttatásként - választása szerint, az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény 12. § (3) bekezdésére is figyelemmel - a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 70. § (2) és (5) bekezdésében felsorolt juttatásokra, legfeljebb az ott meghatározott mértékig, valamint az ingyenes vagy kedvezményes internethasználatra jogosult. A legfőbb ügyész utasításban további választható juttatásokat is meghatározhat, illetve az egyes juttatások választható mértékét magasabban is meghatározhatja.
(2) Nem jogosult cafetéria-juttatásra a tartós külszolgálaton lévő ügyész, valamint az ügyész azon időtartam vonatkozásában, amelyre illetményre vagy átlagkeresetre nem jogosult, feltéve, hogy a távollét időtartama meghaladja a harminc napot.
(3) Az ügyész írásban vagy elektronikus úton a tárgyévet megelőző év december 15-ig, illetve a jogviszony létesítésekor vagy az áthelyezésekor nyilatkozik arról, hogy a cafetéria-juttatás összegén belül milyen juttatásokra tart igényt. A nyilatkozat ezt követően csak akkor módosítható, ha azt a legfőbb ügyész utasításban lehetővé teszi.
(4) Az ügyészt megillető cafetéria-juttatás éves összegét a legfőbb ügyész határozza meg, az azonban nem lehet alacsonyabb a legalacsonyabb ügyészi alapilletmény ötven százalékánál, és nem lehet magasabb a legalacsonyabb ügyészi alapilletmény 2,2-szeresénél.
(5) A (2) bekezdésben meghatározott esetben, illetve ha az ügyész szolgálati jogviszonya a tárgyév közben szűnik meg, az időarányos részt meghaladó mértékben igénybe vett cafetéria-juttatás értékét a távollét vége utáni első munkanapon, illetve a jogviszony megszűnésekor vissza kell fizetni, illetve - az ügyész választása szerint, ha a juttatás természete ezt lehetővé teszi - vissza kell adni (a továbbiakban együtt: visszafizetés). Nem kell visszafizetni a cafetéria-juttatás értékét, ha a jogviszony az ügyész halála miatt szűnik meg.
(6) Ha az ügyészt a tárgyév közben áthelyezik, cafetéria-juttatásra az egyes munkáltatóknál időarányosan jogosult. Ha az ügyész a korábbi munkáltatónál az időarányos részt meghaladó értékű cafetéria-juttatást vett igénybe, visszafizetési kötelezettség nem terheli, azonban az időarányos részt meghaladó mértékkel az új munkáltatónál igénybe vehető cafetéria-juttatás értékét - legfeljebb az új munkáltatónál igénybe vehető juttatás mértékéig - csökkenteni kell."
(2) Az Üsztv. 81/K. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"81/K. § Az ügyészségi titkárra, fogalmazóra és nyomozóra az 50/A-D. § rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell."
(3) Az Üsztv. 90/L. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"90/L. § A tisztviselőre, az írnokra és a fizikai alkalmazottra az 50/A-D. § rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell."
A területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény módosítása
9. §
A területfejlesztésről és területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény 15. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A (3) bekezdésben meghatározott szervezeti és működési szabályzatban
a) a működési költségek fedezetéről,
b) a térségi fejlesztési tanács elnevezéséről, székhelyéről, részletes tevékenységéről,
c) a munkaszervezeti feladatok ellátásáról, illetve elkülönült munkaszervezet létrehozásáról is rendelkezni kell.
A törvény alapján kötelezően létrehozott térségi fejlesztési tanács működéséhez szükséges pénzügyi fedezet biztosításával kapcsolatosan a 16. § (4) bekezdésében foglaltak az irányadók azzal a kiegészítéssel, hogy az egyes szavazati joggal rendelkező nem kormányzati szervezeteket terhelő befizetési kötelezettség csak az adott szervezetet képviselő tag egyetértése esetén haladhatja meg a térségi fejlesztési tanács által meghatározott összes befizetési kötelezettség összegének 15 százalékát."
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény módosítása
10. §
(1) A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Ttv.) 37. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az önkéntes és a létesítményi tűzoltónak a tűzoltás, műszaki mentés, az ezekre való felkészítés és a rendkívüli készenléti szolgálat időtartamára a munkahelyén történt munkavégzési kötelezettség alóli felmentés miatt kiesett jövedelmét az igénybe vevő téríti meg."
(2) A Ttv. 41. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A hivatásos és az önkéntes tűzoltóság fenntartásával és működésével kapcsolatos rendkívüli kiadások fedezetére a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által felügyelt fejezet költségvetésében elkülönített tartalékalapot kell biztosítani."
(3) A Ttv. 41. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) A hivatásos tűzoltóság tagjai, valamint az önkéntes tűzoltó egyesületek tisztségviselői a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által rendeletben előírt képesítés megszerzése során a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által vezetett minisztérium szakképző tanintézetében tandíjmentességet élveznek. A képzéssel kapcsolatos egyéb költségek fedezetét a küldő szerv vagy a hallgató viseli."
(4) A Ttv. 44. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A biztosító köteles a biztosítókról és a biztosítási tevékenységről szóló 2003. évi LX. törvény 1. számú melléklete "A" részének 3-5., 6. a) és 7-11. pontjaiban, valamint a "B" részének b), d)-e) alpontjaiban meghatározott biztosítási ágazatokból befolyt biztosítási díjak 1,5%-át hozzájárulás címén - a hivatásos és az önkéntes tűzoltóságok részére a laktanya-építési beruházáshoz, felújításhoz, a tűzoltáshoz és műszaki mentéshez, valamint a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által felügyelt tűzjelzési és monitoring lakossági riasztótájékoztató eszközök létesítésére, üzemeltetésére, és az általa alapított, a szakágazat képzési feladatait ellátó oktatási intézmény részére tűzoltó célú szakképzéséhez szükséges technikai eszközök, felszerelések fejlesztésének, felújításának céljára - a központi költségvetésbe befizetni."
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény módosítása
11. §
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 273. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, egyben a § jelenlegi szövege az (1) bekezdés jelölést kapja:
"(2) A 101. § (4) bekezdése szerinti illetmény megállapítása az önkormányzati tűzoltóságok állományába tartozók esetében a fenntartó önkormányzat költségvetésének terhére történhet."
A tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény módosítása
12. §
A tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény 43/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"43/A. § A Gazdasági Versenyhivatal a versenykultúra és a tudatos fogyasztói döntéshozatal kultúrájának fejlesztésére - így különösen a versenyjog, a verseny- és fogyasztóvédelmi politika körébe tartozó tudományos-oktatási programok támogatására, versenyjoggal, verseny-, illetve fogyasztóvédelmi politikával foglalkozó szakemberek képzésére, a versenypolitikával, valamint a fogyasztói döntéshozatallal és védelmével kapcsolatos tájékozottság növelése érdekében végzett tájékoztatásra -, valamint az OECD-GVH Budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központ működtetésére jogosult felhasználni az előző két évben befolyt bírság teljes összege egy évre számított átlagának legfeljebb huszonöt százalékát. Az így rendelkezésre álló összegnek minden évben legalább akkora részét kell a tudatos fogyasztói döntéshozatal kultúrájának fejlesztésére felhasználni, amilyen arányt képviselnek a megelőző évben befolyt bírságban a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvény megsértése miatt kiszabott bírságok. A tárgyévben e célból rendelkezésre álló, de fel nem használt összeg a következő évre átvihető és a versenykultúra, valamint a tudatos fogyasztói döntéshozatal kultúrájának fejlesztésére fordítható. A Gazdasági Versenyhivatal a versenyfelügyeleti eljárásokkal és ágazati vizsgálatokkal kapcsolatos feladatok ellátásához kapcsolódó kiadások fedezésére jogosult felhasználni az előző évben befolyt eljárási díj és eljárási bírság teljes összegét."
A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény módosítása
13. §
A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény 51. §-ának (2) bekezdése a következő m) ponttal egészül ki:
/Az (1) bekezdés b) pontjában foglaltak alapján a banktitok megtartásának kötelezettsége nem áll fenn:/
"m) lakáscélú támogatások igénybevételének és felhasználásának jogszerűsége céljából feladatkörében ellenőrzést végző kincstárral"
/szemben e szerveknek a pénzügyi intézményhez intézett írásbeli megkeresése esetén./
A személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló 1996. évi CXXVI. törvény módosítása
14. §
A személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló 1996. évi CXXVI. törvény (a továbbiakban: Szftv.) 4/A. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az állami adóhatóság a magánszemély rendelkező nyilatkozatában felajánlásra kerülő összegre igényt tartó egyházat - kérelmére - technikai számmal látja el, ha a technikai szám kiadását az egyház a jogerős nyilvántartásba vételéről szóló bejegyző határozat jogerőre emelkedését követő második évben, vagy azt követően kezdeményezte. Amennyiben az adóhatóság a technikai számot kiadta, az egyház a technikai szám kiállítása iránti kérelem benyújtását követő évben válik kedvezményezetté. A technikai szám kiadását megtagadó határozat ellen nincs helye fellebbezésnek. Amennyiben a technikai szám kiadását az állami adóhatóság megtagadja, az egyház az erről szóló határozat bírósági felülvizsgálatát 15 napon belül kezdeményezheti. Az illetékes bíróság 15 napon belül - a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) szabályainak megfelelő alkalmazásával - lefolytatott nemperes eljárásban hozza meg hatályban tartó vagy hatályon kívül helyező határozatát. A bíróság határozata ellen további jogorvoslatnak nincs helye."
A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény módosítása
15. §
(1) A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) 27. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az otthonteremtési támogatás iránti igényt a kérelmező a nagykorúvá válást követően, de legkésőbb a 30. évének betöltéséig nyújthatja be. E határidő elmulasztása jogvesztő."
(2) A Gyvt. 41. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A gyermekek napközbeni ellátása megszervezhető - a gyermekek életkorának megfelelően - különösen bölcsődében, hetes bölcsődében, családi napköziben, családi gyermekfelügyelet vagy házi gyermekfelügyelet keretében, nyári napközis otthonban, valamint a Kt. hatálya alá tartozó óvodában, iskolai napköziben."
(3) A Gyvt. 43. §-a a következő (5)-(10) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A családi napközi működhet az ellátást nyújtó saját otthonában vagy más e célra kialakított helyiségben.
(6) A családi napköziben húszhetestől tizennégy éves korig gondozható gyermek.
(7) A családi napköziben - a saját, napközbeni ellátást máshol igénybe nem vevő gyermeket is beszámítva - legfeljebb öt gyermek gondozható. Ha a családi napköziben egy fogyatékos gyermeket is gondoznak, akkor a gondozható gyermekek száma legfeljebb négy fő. Ha a családi napköziben gondozott valamennyi gyermek fogyatékos, akkor a gondozható gyermekek száma legfeljebb három fő.
(8) A (7) bekezdésben meghatározott létszámon túl még két gyermek, ha fogyatékos gyermekről van szó, még egy gyermek gondozható a családi napköziben, feltéve, hogy az ellátást nyújtónak állandó segítője van.
(9) A családi napköziben gondozott saját gyermek után normatív állami hozzájárulást nem lehet igénybe venni.
(10) A családi napközi feladatait önálló szolgáltató vagy legalább három - telephelyként működő - családi napközit magába foglaló családi napközi hálózat biztosítja. Öt, vagy annál több családi napközi fenntartását hálózatba kell szervezni. A hálózatban biztosítani kell a szolgáltatást nyújtók részére a folyamatos szakmai tanácsadást, valamint az ellátottak igényeihez rugalmasan igazodó szolgáltatások összehangolását."
(4) A Gyvt. a következő 43/A. §-sal és azt megelőzően a következő alcímmel egészül ki:
"Családi gyermekfelügyelet
(1) A gyermekek napközbeni ellátásaként családi gyermekfelügyelet biztosítható az ellátást nyújtó saját otthonában.
(2) A családi gyermekfelügyelet a családban nevelkedő gyermekek számára nyújt életkoruknak megfelelő nappali felügyeletet, gondozást, nevelést és étkeztetést.
(3) A családi gyermekfelügyelet keretében két évestől négy éves korig gondozható gyermek.
(4) A családi gyermekfelügyelet ellátása során - a saját, napközbeni ellátást máshol igénybe nem vevő gyermeket is beszámítva - legfeljebb három gyermek gondozható.
(5) A családi gyermekfelügyelet keretében gondozott saját gyermek után normatív állami hozzájárulást nem lehet igénybe venni.
(6) Családi gyermekfelügyeletet az a személy biztosíthat, aki megfelel a 43. § (4) bekezdésében foglaltaknak."
(5) A Gyvt. 53. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) Az otthont nyújtó ellátásban részesülő gyermek családi pótlékának felhasználható részét a gyermek teljes körű ellátásának kiegészítésére kell fordítani, így különösen ruházattal, szabadidő-eltöltéshez, kulturálódáshoz, játékhoz, sporthoz szükséges eszközökkel való ellátására, fejlesztésére, tehetségének gondozására, továbbá a gyermekotthonban elhelyezett gyermek zsebpénzének biztosítására."
(6) A Gyvt. 66/K. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Ha a hivatásos nevelőszülő legalább öt, a speciális hivatásos nevelőszülő három gyermek teljes körű ellátását biztosítja, a működtetőnek gyermekgondozó alkalmazásával vagy megbízásával kell gondoskodnia a nevelőszülő segítéséről."
(7) A Gyvt. 93. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az utógondozói ellátást a fiatal felnőtt, ha
a) az (1) bekezdés a) pontja szerinti ok miatt részesül ellátásban, a huszonegyedik életévének,
b) az (1) bekezdés b) vagy c) pontja szerinti ok miatt részesül ellátásban, a huszonnegyedik életévének
betöltéséig kérheti."
(8) A Gyvt. 93. §-a (6) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az utógondozói ellátás ismételten elrendelhető
a) a (2) bekezdés a) pontja szerinti esetben a fiatal felnőtt huszonegyedik életévének betöltéséig,
b) a (2) bekezdés b) pontja szerinti esetben a fiatal felnőtt huszonnegyedik életévének betöltéséig."
(9) A Gyvt. 93. §-a (9) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és a bekezdés a következő c)-d) ponttal egészül ki:
/Megszűnik az utógondozói ellátás/
"b) - ha a fiatal felnőtt az (1) bekezdés a) pontja szerinti ok miatt részesül ellátásban - a fiatal felnőtt huszonegyedik életévének betöltésével,
c) - ha a fiatal felnőtt az (1) bekezdés b) pontja szerinti ok miatt részesül ellátásban - a fiatal felnőtt huszonnegyedik évének betöltésével, illetve a felsőfokú iskola nappali tagozatán tanulmányokat folytató fiatal felnőtt esetén a tanulmányok befejezésével, de legkésőbb huszonötödik életévének betöltésével,
d) - ha a fiatal felnőtt az (1) bekezdés c) pontja szerinti ok miatt részesül ellátásban - a fiatal felnőtt huszonnegyedik életévének betöltésével."
(10) A Gyvt. 100. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az otthont nyújtó ellátás nevelőszülő, illetve gyermekotthon által történő biztosítása esetén az ellátottak száma éves átlagban nem haladhatja meg a fenntartó által működtetett - a működési engedélyben meghatározott - nevelőszülői, illetve gyermekotthoni összférőhelyszám 100%-át. A helyettes szülőnél, a gyermekek átmeneti otthonában, illetve a családok átmeneti otthonában ellátottak száma éves átlagban nem haladhatja meg a működési engedélyben meghatározott férőhelyszám 100%-át."
(11) A Gyvt. 145/A. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:
"145/A. § (1) Ha a helyi önkormányzat vagy a társulás a fenntartásában működő szolgáltatót, intézményt egyházi jogi személy fenntartásába adja át, az egyházi kiegészítő támogatást a helyi önkormányzat, illetve a társulás köteles a központi költségvetésnek öt éven keresztül folyamatosan, a nettó finanszírozás keretében megtéríteni.
(2) Ha a helyi önkormányzat vagy a társulás fenntartásában működő szolgáltató, intézmény megszűnésétől számított tizenkét hónapon belül egyházi jogi személy új szolgáltatót, intézményt hoz létre, a megszűnt intézményben is végzett gyermekjóléti, gyermekvédelmi szolgáltató tevékenység után kifizetett egyházi kiegészítő támogatást a helyi önkormányzat, illetve a társulás köteles a központi költségvetésnek öt éven keresztül folyamatosan, a nettó finanszírozás keretében megtéríteni, feltéve, hogy
a) a megszűnt és a létrehozott szolgáltatónál, intézményben ellátott gyermekeknek legalább ötven százaléka azonos, valamint
b) a megszűnt és a létrehozott intézmény - részben vagy egészben - ugyanabban az ingatlanban működik.
(3) A megtérítendő összeg megállapítása során nem vehető figyelembe a korábbi fenntartó működési engedélyében nem szereplő szolgáltató tevékenység - ide nem értve azt az esetet, ha az új szolgáltató tevékenységet a korábbi férőhelyek átminősítésével hozták létre - és férőhelyszám.
(4) Az egyházi kiegészítő támogatás megtérítéséről a kincstár külön kormányrendeletben meghatározott eljárás szerint határozatban dönt."
(12) A Gyvt. 146. §-ának (4) bekezdése kiegészül a következő b) ponttal:
/A gyermekek napközbeni ellátása keretében biztosított gyermekétkeztetés szabályait kell alkalmazni/
"b) a családi napköziben, a családi gyermekfelügyelet során,"
(13) A Gyvt. 146. §-a (4) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A gyermekek napközbeni ellátása keretében biztosított gyermekétkeztetés szabályait kell alkalmazni/
"d) a nyári napközis otthonban,"
(14) A Gyvt. 146. §-ának (4) bekezdése kiegészül a következő h) ponttal:
/A gyermekek napközbeni ellátása keretében biztosított gyermekétkeztetés szabályait kell alkalmazni/
"h) a szociális nyári gyermekétkeztetés keretében."
A bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 1997. évi LXVII. törvény módosítása
16. §
(1) A bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 1997. évi LXVII. törvény (a továbbiakban: Bjt.) 117. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"117. § (1) A bíró cafetéria-juttatásként - választása szerint, az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény 12. § (3) bekezdésére is figyelemmel - a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 70. § (2) és (5) bekezdésében felsorolt juttatásokra, legfeljebb az ott meghatározott mértékig, valamint az ingyenes vagy kedvezményes internethasználatra jogosult. Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács további választható juttatásokat is meghatározhat, illetve az egyes juttatások választható mértékét magasabban is meghatározhatja.
(2) Nem jogosult cafetéria-juttatásra a bíró azon időtartam vonatkozásában, amelyre illetményre vagy átlagkeresetre nem jogosult, feltéve, hogy a távollét időtartama meghaladja a harminc napot.
(3) A bíró írásban vagy elektronikus úton a tárgyévet megelőző év december 15-ig, illetve a jogviszony létesítésekor vagy az áthelyezésekor nyilatkozik arról, hogy a cafetéria-juttatás összegén belül milyen juttatásokra tart igényt. A nyilatkozat ezt követően csak akkor módosítható, ha azt az Országos Igazságszolgáltatási Tanács szabályzata lehetővé teszi.
(4) A bírót megillető cafetéria-juttatás éves összegét az Országos Igazságszolgáltatási Tanács határozza meg, az azonban nem lehet alacsonyabb az 1. fizetési fokozat szerinti összeg ötven százalékánál, és nem lehet magasabb az 1. fizetési fokozat szerinti összeg 2,2-szeresénél.
(5) A (2) bekezdésben meghatározott esetben, illetve ha a bíró szolgálati jogviszonya a tárgyév közben szűnik meg, az időarányos részt meghaladó mértékben igénybe vett cafetéria-juttatás értékét a távollét vége utáni első munkanapon, illetve a jogviszony megszűnésekor vissza kell fizetni, illetve - a bíró választása szerint, ha a juttatás természete ezt lehetővé teszi - vissza kell adni (a továbbiakban együtt: visszafizetés). Nem kell visszafizetni a cafetéria-juttatás értékét, ha a jogviszony a bíró halála miatt szűnik meg.
(6) Ha a bírót a tárgyév közben áthelyezik, cafetéria-juttatásra az egyes munkáltatóknál időarányosan jogosult. Ha a bíró a korábbi munkáltatónál az időarányos részt meghaladó értékű cafetéria-juttatást vett igénybe, visszafizetési kötelezettség nem terheli, azonban az időarányos részt meghaladó mértékkel az új munkáltatónál igénybe vehető cafetéria-juttatás értékét -legfeljebb az új munkáltatónál igénybe vehető juttatás mértékéig - csökkenteni kell."
Az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény módosítása
17. §
(1) Az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény (a továbbiakban: Iasz.) 119. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"119. § (1) Az igazságügyi alkalmazott cafetéria-juttatásként - választása szerint, az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény 12. § (3) bekezdésére is figyelemmel - a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 70. § (2) és (5) bekezdésében felsorolt juttatásokra, legfeljebb az ott meghatározott mértékig, valamint az ingyenes vagy kedvezményes internethasználatra jogosult. Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács, illetve az 1. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott szervek esetében - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - az irányító miniszter további választható juttatásokat is meghatározhat, illetve az egyes juttatások választható mértékét magasabban is meghatározhatja.
(2) Nem jogosult cafetéria-juttatásra az igazságügyi alkalmazott azon időtartam vonatkozásában, amelyre illetményre vagy átlagkeresetre nem jogosult, feltéve, hogy a távollét időtartama meghaladja a harminc napot.
(3) Az igazságügyi alkalmazott írásban vagy elektronikus úton a tárgyévet megelőző év december 15-ig, illetve a jogviszony létesítésekor vagy az áthelyezésekor nyilatkozik arról, hogy a cafetéria-juttatás összegén belül milyen juttatásokra tart igényt. A nyilatkozat ezt követően csak akkor módosítható, ha azt az Országos Igazságszolgáltatási Tanács szabályzata, illetve az 1. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott szervek esetében a miniszter utasításban lehetővé teszi.
(4) Az igazságügyi alkalmazottat megillető cafetéria-juttatás éves összegét az Országos Igazságszolgáltatási Tanács, illetve az 1. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott szervek esetében - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - az irányító miniszter határozza meg, az azonban nem lehet alacsonyabb az illetményalap ötven százalékánál, és nem lehet magasabb az illetményalap 2,2-szeresénél.
(5) A (2) bekezdésben meghatározott esetben, illetve ha az igazságügyi alkalmazott jogviszonya a tárgyév közben szűnik meg, az időarányos részt meghaladó mértékben igénybe vett cafetéria-juttatás értékét a távollét vége utáni első munkanapon, illetve a jogviszony megszűnésekor vissza kell fizetni, illetve - az igazságügyi alkalmazott választása szerint, ha a juttatás természete ezt lehetővé teszi - vissza kell adni (a továbbiakban együtt: visszafizetés). Nem kell visszafizetni a cafetéria-juttatás értékét, ha a jogviszony az igazságügyi alkalmazott halála miatt szűnik meg.
(6) Ha az igazságügyi alkalmazottat a tárgyév közben áthelyezik, cafetéria-juttatásra az egyes munkáltatóknál időarányosan jogosult. Ha az igazságügyi alkalmazott a korábbi munkáltatónál az időarányos részt meghaladó értékű cafetéria-juttatást vett igénybe, visszafizetési kötelezettség nem terheli, azonban az időarányos részt meghaladó mértékkel az új munkáltatónál igénybe vehető cafetéria-juttatás értékét - legfeljebb az új munkáltatónál igénybe vehető juttatás mértékéig - csökkenteni kell."
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény módosítása
18. §
(1) Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. §-a
(2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Felhatalmazást kap a miniszter arra, hogy/
a) a telekalakítási és építési tilalom elrendelése, továbbá a cseretelekadás részletes szakmai szabályait,
/rendelettel állapítsa meg./
(2) Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Felhatalmazást kap az agrárpolitikáért felelős miniszter, hogy a telekalakítási eljárásért fizetendő igazgatási szolgáltatási díj mértékét és a díjfizetés részletes szabályait az adópolitikáért felelős miniszterrel egyetértésben rendelettel állapítsa meg."
A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény módosítása
19. §
(1) A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 19. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, a kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó után a társas vállalkozás, valamint a 39. § (2) bekezdésében meghatározott személy által fizetendő egészségügyi szolgáltatási járulék havi összege 4950 forint (napi összege 165 forint)."
(2) A Tbj. 26. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A központi költségvetés a 16. § (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott -foglalkoztatottnak vagy kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő - személyek, a gyermekgondozási díjban részesülők, valamint a 16. § (1) bekezdésének c)-f), h)-o), s) és t) pontjaiban meghatározott személyek után havonta 9300 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet."
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény módosítása
20. §
(1 ) A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 13. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"b) a személyi jövedelemadónak
ba) - 2010. január 1-jét megelőzően elért keresetek, jövedelmek esetén - a keresetek, jövedelmek a) pont szerinti csökkentése után fennmaradó összegre képzett összegével,
bb) - 2009. december 31-ét követően elért keresetek, jövedelmek esetén - a keresetek, jövedelmek a) pont szerint csökkentett összege és az ezen összegre számított - a személyi jövedelemadó szabályai szerinti - adóalap-kiegészítés együttes összegére képzett összegével."
(2) A Tny. 38. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A (2) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni akkor is, ha az állami adóhatóság a (2) bekezdés a)-c) pontjaiban említett személy kérelmére a nyugdíjbiztosítási járulék vagy a nyugdíjjárulék tartozást, illetve az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Art.) értelmében a magánszemély kérelmére a nyugdíjjárulék tartozást mérsékli vagy elengedi."
(3) A Tny. 93. §-a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv a (3) bekezdésben meghatározott végrehajtást az öregségi nyugdíj legkisebb összegét elérő vagy azt meghaladó követelésre kezdeményezi."
Az egyházak hitéleti és közcélú tevékenységének anyagi feltételeiről szóló 1997. évi CXXIV. törvény módosítása
21. §
(1) Az egyházak hitéleti és közcélú tevékenységének anyagi feltételeiről szóló 1997. évi CXXIV. törvény (a továbbiakban: Eft.) 4. §-ának (3)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Amennyiben a (1) bekezdés alapján az egyházakat megillető összeg együttesen nem éri el a nyilatkozattal érintett évre bevallott, az összevont adóalapot terhelő, adókedvezményekkel csökkentett személyi jövedelemadó 0,5 százalékát, ennek mértékéig az egyházaknak ténylegesen utalandó összeget a központi költségvetésből ki kell egészíteni.
(4) Az adózói közvetlen rendelkezéseket kiegészítő támogatásból az egyes egyházak a javukra a személyi jövedelemadójuk 1%-áról rendelkező magánszemélyek arányában részesülnek."
(2) Az Eft. 7. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3)Az állami költségvetés a célra meghatározott éves előirányzat terhére hozzájárul az egyházi hitoktatás költségeihez."
A helyi önkormányzatok társulásairól és együttműködéséről szóló 1997. évi CXXXV. törvény módosítása
22. §
A helyi önkormányzatok társulásairól és együttműködéséről szóló 1997. évi CXXXV. törvény (a továbbiakban: Tát.) 17. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A jogi személyiséggel rendelkező társulás létrehozásához társulási megállapodás szükséges. Működése során - külön törvényben foglaltak szerint - a költségvetési szervek gazdálkodására vonatkozó szabályokat kell alkalmazni."
A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény módosítása
23. §
(1) A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Kulturális tv.) 38. §-a a következő (5)-(9) bekezdésekkel egészül ki:
"(5) A muzeális intézmény a nyilvántartásában lévő kulturális javakat külön jogszabályban meghatározottak szerint írásbeli szerződés alapján cserélheti el a gyűjtőkörébe tartozó más kulturális javakkal.
(6) A muzeális intézmény a kulturális javakat határozott időre, de legfeljebb öt évre szóló írásbeli szerződés alapján adhatja, illetve veheti kölcsön.
(7) A kulturális javak kölcsönbe adásáról szóló szerződéshez mellékelni kell a kölcsönadott kulturális javak leltári számmal ellátott jegyzékét. A kulturális javak kölcsönbe adásáról szóló szerződésben kölcsönzési díj és pénzügyi biztosíték köthető ki.
(8) A kulturális javak kölcsönbe adásáról szóló szerződésnek tartalmaznia kell:
a) a kölcsönvevő által a kölcsönadott kulturális javaknak biztosítandó állományvédelmi követelményeket, beleértve a klimatikus viszonyokat, a csomagolás és a szállítás feltételeit,
b) a kölcsönadott kulturális javak sérülése esetén követendő eljárást,
c) a kölcsönvevő által nyújtandó vagyonbiztonsági feltételeket, beleértve az esetlegesen szükséges muzeológusi, rendőrségi vagy egyéb fegyveres kíséretet is.
(9) A muzeális intézmény nyilvántartásában szereplő kulturális javak nem muzeális intézmény számára, továbbá külföldre történő kölcsönadásához a miniszter hozzájárulása szükséges. A hozzájárulás megadása során a miniszter azt vizsgálja, hogy a (8) bekezdésben rögzített feltételek fennállnak-e."
(2) A Kulturális tv. 48. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A közérdekű muzeális gyűjteményekre és kiállítóhelyekre egyebekben - a 49. § kivételével - a múzeumokra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni."
(3) A Kulturális tv. a következő 95/B. §-sal egészül ki:
"95/B. § (1) Közintézetként kell besorolni - az általa ellátott közszolgáltatás kereslet-orientált és versenyképes jellege, valamint a költségvetési szerv szakmai autonómiája alapján -
a) az Országos Széchényi Könyvtárat,
b) a Magyar Országos Levéltárat,
c) a Magyar Nemzeti Filmarchívumot,
d) az országos múzeumokat (kivéve a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumot, Könyvtárat és Levéltárat, valamint a Hadtörténeti Múzeumot).
(2) Az (1) bekezdésben foglalt körülmények fennállása esetén a fenntartó közintézetként sorolhatja be
a) az országos szakkönyvtárat,
b) a megyei múzeumot (ha annak szervezetéhez több, a megye közigazgatási területén működő múzeum tartozik),
c) a megyei könyvtárat,
d) a főváros, illetve megyei jogú városok által fenntartott múzeumot, könyvtárat.
(3) A közintézet közgyűjtemény számára az irányító szerv - az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 87. §-ának (3) bekezdésében meghatározott közszolgáltatási és vállalkozási bevételeire és átvett pénzeszközeire vonatkozóan - éves bevételi követelményt állapít meg, központi költségvetési szerv esetén az államháztartásért felelős miniszterrel egyetértésben. Amennyiben a közintézet közgyűjtemény a bevételi követelményt egymást követő három éven keresztül nem teljesíti, az azt követő évtől a közintézmények gazdálkodására és vezetésére vonatkozó szabályokat köteles alkalmazni.
(4) Önállóan működő és gazdálkodó közintézet közgyűjtemény vezetője az lehet, aki a 95. §-ban meghatározott szakirányú felsőfokú végzettségen túlmenően vezetési, szervezési, gazdálkodási ismeretekkel és vezetői gyakorlattal rendelkezik, továbbá az intézménnyel közalkalmazotti jogviszonyban áll, illetve akivel ilyen jogviszonyt létesítenek.
(5) A (4) bekezdésben meghatározott vezetési, szervezési, gazdálkodási ismeretekkel rendelkezőnek kell tekinteni azt, aki felsőoktatási intézményben szerzett közgazdasági végzettséggel vagy a miniszter által külön jogszabályban meghatározottak szerint akkreditált vezetői ismereteket nyújtó tanfolyam eredményes elvégzését igazoló okirattal rendelkezik.
(6) Önállóan működő és gazdálkodó közintézmény közgyűjtemény, valamint önállóan működő közgyűjtemény vezetője az lehet, aki a 95. §-ban meghatározott szakirányú felsőfokú végzettségen túlmenően államháztartási, vezetési ismeretekkel és vezetői gyakorlattal rendelkezik, továbbá az intézménnyel közalkalmazotti jogviszonyban áll, illetve akivel ilyen jogviszonyt létesítenek.
(7) A (6) bekezdésben meghatározott államháztartási, vezetési ismeretekkel rendelkezőnek kell tekinteni azt, aki legalább a miniszter által külön jogszabályban meghatározottak szerint akkreditált vezetői ismereteket nyújtó tanfolyam eredményes elvégzését igazoló okirattal rendelkezik.
(8) Az (5) és (7) bekezdésben előírt képesítést a 2010. január elseje után létrejövő új megbízások esetén a megbízást követő egy éven belül, a 2010. január 1-jén érvényben lévő és még legalább két évig tartó megbízások esetében 2011. december 31-ig kell megszerezni. Amennyiben a képesítés megszerzése nem történik meg, a megbízás e törvény erejénél fogva megszűnik.
(9) A közintézet közgyűjtemény a megvalósítási és teljesítménytervét gyűjteményfejlesztéssel, gyűjteményfeltárással, kutatással, műtárgyvédelemmel, szolgáltatással, bemutatással kapcsolatos szakmai mutatók alapján készíti el.
(10) A közintézet közgyűjtemény a számvitelről szóló törvény szerinti üzemgazdasági (eredmény)szemléletű könyvvezetésre, illetve beszámolásra is köteles.
(11) A miniszter
a) a közművelődési intézmények és szervezetek, a könyvtárak és könyvtári tevékenységet folytató szervezetek, a muzeális intézmények és a levéltárak minőségfejlesztése érdekében, minősítési eljárás során, szakmai minősítő testület bevonásával minősített közművelődési intézmény, minősített könyvtár, minősített muzeális intézmény és minősített levéltár címet adományoz;
b) a minősített intézmények számára évente - pályázat alapján - minőségi díjat tűz ki."
(4) A Kulturális tv. a következő 99. §-sal egészül ki:
"99. § Ahol e törvény fenntartót említ, a fenntartó alatt a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvényben szabályozott irányító szervet kell érteni."
(5) A Kulturális tv. 100. §-ának (3) bekezdése a következő a)-b) pontokkal egészül ki:
/Felhatalmazást kap a miniszter, hogy rendeletben szabályozza:/
"a) a közművelődési intézmények és szervezetek, a könyvtárak és könyvtári tevékenységet folytató szervezetek, a muzeális intézmények és a levéltárak minősítési eljárását, a szakmai minősítő testület létrehozását és működését, a minősítési eljárásban szakértőként való közreműködés feltételeit, a minősítési eljárás során kiadható minősítést és a minőségi díjat, a minősítési eljárásért fizetendő díjra vonatkozó szabályokat és a befolyt összeg felhasználásának szabályait.
b) a közintézet közgyűjtemény megvalósítási és teljesítménytervéhez szükséges, gyűjteményfejlesztéssel, gyűjteményfeltárással, kutatással, műtárgyvédelemmel, szolgáltatással, bemutatással kapcsolatos kiemelt szakmai mutatókat."
A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény módosítása
24. §
A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 7. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
(3) Az (1) bekezdés b) pontjában megjelölt gyám, illetőleg eseti gondnok
a) a javítóintézetben nevelt vagy a büntetés-végrehajtási intézetben lévő gyermek (személy) után járó családi pótlék teljes összegét,
b) a gyermekotthonban lévő gyermek (személy) után járó családi pótlék összegének 50%-át
gyámhatósági fenntartásos betétben vagy folyószámlán helyezi el. A szociális intézmény vezetője a családi pótlék teljes összegét az intézmény költségvetésétől elkülönítetten kezeli és biztosítja a személyre szóló felhasználást. A gyermekotthon vezetője a családi pótlék összegének 50%-át az intézmény költségvetésétől elkülönítetten kezeli és a gyermek teljes körű ellátásának kiegészítésére biztosítja a személyre szóló felhasználást."
A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény
25. §
A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény 66. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"66. § (1) Kötelező az örökségvédelmi hatástanulmány elkészítése a településrendezési eljárás (a településfejlesztési koncepció, a településrendezési terv, a helyi építési szabályzat és szabályozási terv) során. Nem kell elkészíteni a hatástanulmányt, ha a helyi önkormányzat a településrendezési eljárás alá vont terület tekintetében tíz évnél nem régebbi hatástanulmánnyal rendelkezik, vagy a területre elkészített korábbi hatástanulmány alapján a rendezés alá vont terület örökségvédelmi szempontból nem érintett.
(2) A hatóság - külön jogszabályban meghatározott tartalommal - az engedélyezési eljárásban előírhatja az örökségvédelmi hatásvizsgálat elkészítését, feltéve, hogy az (1) bekezdés szerinti hatástanulmány alapján az eljárással érintett terület örökségvédelmi szempontból érintett."
A Nemzeti Civil Alapprogramról szóló 2003. évi L. törvény módosítása
26. §
(1) A Nemzeti Civil Alapprogramról szóló 2003. évi L. törvény (a továbbiakban: NCA tv.)2. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Az Alapprogram bevételei:/
"a) 2011. évtől kezdődően a központi költségvetési támogatás összege a magánszemélyek jövedelemadójaként ténylegesen befizetett összeg 1%-ából a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló 1996. évi CXXVI. törvény 4. §-ában megjelölt kedvezményezetteknek a tárgyévet megelőző harmadik évben benyújtott, érvényes rendelkező nyilatkozatok alapján ténylegesen kiutalt jövedelemadóhányaddal megegyező összeg. Az Alapprogram központi költségvetési támogatási összege 2010. évben 7000 millió forint;"
(2) Az NCA tv. a következő 16. §-al egészül ki:
"16. § A 3. § (1) bekezdésének rendelkezéséről eltérően a Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetéséről szóló törvény által az Alapprogram számára biztosított forrásból az a civil szervezet jogosult támogatásra, amelyet a bíróság 2008. december 31-éig nyilvántartásba vett, és a létesítő okiratban foglalt tevékenységet ténylegesen folytatja."
A szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2003. évi LXXXVI. törvény módosítása
27. §
(1) A szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2003. évi LXXXVI. törvény (a továbbiakban: Szht.) 2. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Szakképzési hozzájárulásra kötelezett - a (3)-(4) bekezdésben foglaltak figyelembevételével -a belföldi székhelyű/
"a) gazdasági társaság, kivéve az Szt. 2. § (1) bekezdésének f) pontja szerinti központi képzőhely és az Szt. 2. § (5) bekezdésének a) és d) pontja szerint szakképzési feladatot ellátó nonprofit gazdasági társaság, kiemelkedően közhasznú nonprofit gazdasági társaság, valamint az Ftv. 121. §-a szerinti intézményi társaság,"
(2) Az Szht. 9. § (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/Az alaprésznek az (1) bekezdés szerinti megosztását megelőzően az éves költségvetési törvényben meghatározott "Szakképzési hozzájárulás" és "Szakképzési egyéb bevétel" elnevezésű eredeti bevételi előirányzatok (a továbbiakban együtt: bevételi előirányzat) együttes összegét csökkenteni kell:/
"a) a költségvetési törvény által előírt európai uniós társfinanszírozási kötelezettség keretében a szakképzési és felnőttképzési intézkedésekre biztosított összeggel, valamint a Kormány által elrendelt szakképzéssel összefüggő, központi program teljesítését szolgáló előirányzattal,"
(3) Az Szht. 14. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(8) Az alaprészből hozzájárulás biztosítható az európai uniós támogatással megvalósuló, a versenyképességet elősegítő szakképzési és szakképzés-fejlesztési programokhoz."
A Kutatási és Technológiai Innovációs Alapról szóló 2003. évi XC. törvény módosítása
28. §
(1) A Kutatási és Technológiai Innovációs Alapról szóló 2003. évi XC. törvény (a továbbiakban: Atv.). 8. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A pályázaton kívüli támogatások (3) bekezdésben meghatározott mértékén felül az Alapból biztosítható az Új Magyarország Fejlesztési Terv végrehajtása keretében a kutatással, fejlesztéssel és innovációval foglalkozó intézkedések - ideértve K+F nagy infrastruktúrák fejlesztését célzó beruházásokat - társfinanszírozása, hazai - Kormány által jóváhagyott - K+F infrastrukturális fejlesztések visszatérítendő támogatása, az Európai Együttműködő Államok Terve (PECS) programban való részvételhez kapcsolódó befizetési kötelezettség."
(2) Az Atv. 8. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(9) Az (1) bekezdés f) pontja szerinti kutatói tehetséggondozás, kutatói, oktatói továbbképzés, továbbá a (4) bekezdésben meghatározott jogcímek, feladatok éves támogatására együttesen a 2. § b) pontja szerinti tárgyévi központi költségvetési támogatás 8%-át meg nem haladó mértékben kerülhet sor."
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény módosítása
29. §
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 20/A. §-a (2) bekezdésének da) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/az érvényesség időtartama,/
"da) amely alap- és középfokú végzettséggel rendelkező vagy végzettséggel nem rendelkező pályakezdő fiatal START-kártyája esetén két év, a felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatal START-kártyája esetén egy év, de legfeljebb a kiállítás keltétől az igénylő huszonötödik életévének, felsőfokú végzettséggel rendelkező igénylő esetén a harmincadik életévének betöltéséig terjedő időszak,"
A közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény módosítása
30. §
A közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény 22. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E fejezet alkalmazásában ajánlatkérők:/
"b) az állam, az a) pontban meghatározott szervezeteken kívüli központi költségvetési szerv, részelőirányzatai terhére lefolytatandó beszerzések tekintetében a központi költségvetési szerv jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egysége, a külön törvény alapján biztosított működési keret terhére lefolytatandó beszerzések tekintetében az országgyűlési képviselőcsoportok a fejezetet irányító szerv vezetőjének engedélyével, a Magyar Köztársaság ügyészségéről szóló 1972. évi V. törvény 18. § (1) bekezdésének a)-c) pontjában, valamint (3) bekezdésében említett szervek, továbbá az alaptevékenysége ellátásához szükséges beszerzések tekintetében az elkülönített állami pénzalap kezelője, a társadalombiztosítási költségvetési szerv;"
A sportról szóló 2004. évi I. törvény módosítása
31. §
A sportról szóló 2004. évi I. törvény a következő 78/A. §-sal egészül ki:
"78/A. § 2010-ben az első helyezést elért érmes járadékának mértéke a bérből és fizetésből élők 2008. évi - a Központi Statisztikai Hivatal által számított - országos szintű bruttó nominál átlagkeresetének megfelelő összeg."
A prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény módosítása
32. §
A prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Péptv.) 4. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A programban részt vevő foglalkoztatásra irányuló jogviszonyára a Ktv., a Kjt., illetőleg az Mt. rendelkezéseit - a díjazásra és egyéb juttatásokra, valamint az illetmény- és előmeneteli rendszerre vonatkozó szabályok kivételével - megfelelően alkalmazni kell. A programban részt vevőt - a közszolgálati jogviszonyban állót kivéve - a számára foglalkoztatásra irányuló jogviszonya alapján járó természetbeni étkezés vagy étkezési hozzájárulás, továbbá - ha a munkáltató a foglalkoztatottak részére egyébként ilyen juttatást biztosít - ruházati költségtérítés harminc százaléka illeti meg. A jubileumi jutalomra való jogosultság tekintetében a programban való részvétellel összefüggésben foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban töltött idő jogszerző időnek számít, a jubileumi jutalom összegét a (4) bekezdésben meghatározott juttatás alapulvételével kell megállapítani. A programban részt vevőt - a közszolgálati jogviszonyban állót kivéve - utazási költségeinek megtérítése címén a havonta munkában töltött munkanapokkal arányos juttatás illeti meg. A programban részt vevő közszolgálati jogviszonyban állót a Ktv.-ben meghatározott cafetéria-juttatás harminc százaléka illeti meg. Ahol a foglalkoztatási jogviszonyra vonatkozó szabályok távolléti díj, illetmény vagy azokon alapuló juttatás fizetését írják elő, a programban részt vevőt a (4) bekezdésben meghatározott juttatás illeti meg, melynek kifizetésére az illetmény kifizetésének szabályait kell megfelelően alkalmazni."
A pályakezdő fiatalok, az ötven év feletti munkanélküliek, valamint a gyermek gondozását, illetve családtag ápolását követően munkát keresők foglalkoztatásának elősegítéséről, továbbá az ösztöndíjas foglalkoztatásról szóló 2004. évi CXXIII. törvény módosítása
33. §
(1) A pályakezdő fiatalok, az ötven év feletti munkanélküliek, valamint a gyermek gondozását, illetve családtag ápolását követően munkát keresők foglalkoztatásának elősegítéséről, továbbá az ösztöndíjas foglalkoztatásról szóló 2004. évi CXXIII. törvény (a továbbiakban: Pftv.) 4/A. §-a (1) bekezdésének a)-b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A pályakezdő fiatal foglalkoztatása után a munkaadót járulékkedvezmény illeti meg a következők szerint:/
"a) alap- és középfokú végzettséggel rendelkező vagy végzettséggel nem rendelkező pályakezdő fiatal foglalkoztatásakor a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 19. §-ának (1) bekezdésében meghatározott társadalombiztosítási járulék összege helyett a foglalkoztatás első évében a bruttó munkabér tíz százalékának, második évében húsz százalékának megfelelő, továbbá
b) felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatal foglalkoztatásakor a Tbj. 19. §-ának (1) bekezdésében meghatározott társadalombiztosítási járulék összege helyett a foglalkoztatás első kilenc hónapjában a bruttó munkabér tíz százalékának, azt követő három hónapjában húsz százalékának megfelelő fizetési kötelezettség."
(2) A Pftv. 4/A. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe a következő bekezdés lép:
"(2) A munkaadó az (1) bekezdésben meghatározott kedvezményt az alap- és középfokú végzettséggel rendelkező vagy végzettséggel nem rendelkező pályakezdő fiatal esetében legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér (a továbbiakban: minimálbér) másfélszeres, felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatal esetében a minimálbér kétszeres összegének megfelelő járulékalap után érvényesítheti."
(3) A munkaadó által az (1) bekezdés alapján befizetett összeget az állami adóhatóság a Tbj.-ben meghatározott járulékmértékek arányában utalja át a Munkaerőpiaci Alap, a Nyugdíjbiztosítási Alap, illetve az Egészségbiztosítási Alap javára."
(3) A Pftv. 8. §-a (3) bekezdésének felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az (1) bekezdésben meghatározott feltételek fennállása esetén a munkaadó a kedvezményes foglalkoztatás"
A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény módosítása
34. §
(1) A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 94. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"94. § (1) Ha a hatóság a hatósági ellenőrzés eredményeként megállapítja, hogy az ügyfél a jogszabályban, illetve hatósági határozatban foglalt előírásokat megsértette,
a) és a jogszabály vagy hatósági határozat megsértése a jogellenes magatartás megszüntetésével vagy a jogszerű állapot helyreállításával orvosolható, a hatóság felhívja az ügyfél figyelmét a jogszabálysértésre, és legalább tizenöt munkanapos határidő megállapításával, valamint a jogkövetkezményekre történő figyelmeztetéssel végzésben kötelezi annak megszüntetésére,
b) ha az a) pont szerinti felhívásban meghatározott határidő eredménytelenül telt el, vagy az a) pont alkalmazása kizárt, a hatóság hivatalból megindítja a hatáskörébe tartozó eljárást,
c) ha az a) és a b) pont azért nem alkalmazható, mert a hatóság az adott jogszabálysértés tekintetében nem rendelkezik hatáskörrel vagy illetékességgel, a hatóság megkeresi az intézkedésre hatáskörrel rendelkező hatóságot, illetve fegyelmi, szabálysértési, büntető-, polgári vagy egyéb eljárást kezdeményez.
(2) Nem alkalmazható az (1) bekezdés a) pontja az adatszolgáltatási vagy bejelentési kötelezettségnek a 13. § (2) bekezdés b) vagy e) pontja szerinti eljárásban megállapított megsértése esetén, valamint ha
a) az ügyben autonóm államigazgatási szerv jár el,
b) azt jogszabály - a jogszabálysértés és a jogkövetkezmény alkalmazását megalapozó jogszabályi rendelkezés tételes megjelölésével - azért zárja ki, mert a jogszabálysértés, a hatósági határozat megsértése vagy az (1) bekezdés a) pontja szerinti határidő biztosítása az életet, a testi épséget, a vagyonbiztonságot, a közlekedés biztonságát, a környezet vagy a természet állapotának fenntarthatóságát, közteherviselési kötelezettség teljesítését, illetve harmadik személy alapvető jogát közvetlenül veszélyezteti vagy veszélyeztetné,
c) a hatóság ugyanazon ügyféllel szemben az (1) bekezdés a) pontja szerinti felhívás eredménytelensége miatt egy éven belül jogerősen jogkövetkezményt állapított meg, vagy
d) a hatóság ugyanazon ügyféllel szemben ugyanazon jogszabályi vagy hatósági határozatban megállapított rendelkezés megsértése miatt egy éven belül a (1) bekezdés a) pontja alapján járt
el.
(3) A hatóság az (1) és (2) bekezdésben foglaltak ellenőrzése céljából nyilvántartást vezet, amely tartalmazza
a) az ügyfél nevét,
b) az ügyfélnek a hatóság által törvény alapján kezelhető azonosítóját, ennek hiányában természetes személy ügyfél esetén a természetes személyazonosító adatait,
c) a jogszabály vagy hatósági határozatban foglalt rendelkezés megsértése miatti felhívást a jogszabályi rendelkezés vagy hatósági határozatban foglalt rendelkezés, valamint felhívást tartalmazó végzés közlése időpontjának a megjelölésével, és
d) a felhívást tartalmazó végzés eredménytelensége tényét, valamint az emiatt megállapított jogkövetkezményt tartalmazó határozat jogerőre emelkedésének a napját.
(4) A hatóság a (3) bekezdésben meghatározott adatokat azok keletkezésétől számított egy évig kezelheti.
(5) Az (1) bekezdés c) pontja alapján megkeresett szerv köteles a megkeresést érdemben -közigazgatási hatóság esetén az (1) bekezdés alkalmazásával - megvizsgálni és saját intézkedéséről vagy az ilyen intézkedés mellőzésének okáról a megkereső hatóságot harminc napon belül tájékoztatni."
(2) A Ket. 174. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Felhatalmazást kapnak a feladatkörrel rendelkező miniszterek, hogy rendeletben határozzák meg azon jogszabályi rendelkezések körét, amelyek megsértése esetén a 94. § (2) bekezdés b) pontja alkalmazásának van helye."
Az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról szóló 2005. évi XCV. törvény módosítása
35. §
(1) Az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról szóló 2005. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Gytv.) 25. §-a után kiegészül a következő alcímmel és 25/A. §-sal:
"A gyógyszerekkel kapcsolatos egyes engedélyezési eljárások eljárási díjai
25/A. § (1) Az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek gyártásával, forgalomba hozatalával, forgalmazásával, a forgalomba hozatali engedély fenntartásával, a gyógyszernagykereskedelmi tevékenység folytatásával, a gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású termékek gyógyszerré történő átminősítésével, a párhuzamos importtal, a vizsgálati készítmények klinikai vizsgálatával, a Helyes Laboratóriumi Gyakorlat alkalmazásával kapcsolatos - a melléklet szerinti - engedélyezési, módosítási és egyéb eljárásokért - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az eljárás lefolytatását, illetve az engedély kiadását kérelmező a mellékletben meghatározott igazgatási szolgáltatási díjat (a továbbiakban: díj), a forgalomba hozatali engedély fenntartásáért pedig évente a mellékletben meghatározott fenntartási díjat köteles fizetni.
(2) A külön jogszabályban meghatározott nem kereskedelmi célú klinikai vizsgálat engedélyezése iránti eljárások díjmentesek.
(3) A díjat a melléklet I., II. és III/A-G. pontjaiban felsorolt eljárások esetén klinikai vizsgálatonként és gyógyszerenként kell megfizetni.
(4) A melléklet szerinti díj megállapításánál az alábbiakat kell figyelembe venni:
a) amennyiben hasonszenvi gyógyszer hasonszenvi komponensen kívül nem hasonszenvi (allopátiás) komponenst is tartalmaz, a készítmény - készítési módjától függetlenül - nem számít hasonszenvinek, így az allopátiás szerekre vonatkozó gyógyszer forgalomba hozatali engedélyezési díjakat kell érvényesíteni,
b) amennyiben hasonszenvinek jelzett és ilyen eljárással készült gyógyszer terápiás hatásra való hivatkozással kerül forgalomba, úgy a díjfizetés szempontjából a nem hasonszenvi gyógyszerekkel azonos megítélés alá esik.
(5) Az (1) bekezdés szerint kiadott engedély adataiban, továbbá az egyes gyógyszerek forgalomba hozatali engedélyének adataiban bekövetkezett változás miatti minden egyes önálló, más módosítással össze nem függő módosítási kérelem - gyógyszerenként, azaz gyógyszerformánként vagy hatáserősségenként - külön eljárási díj-köteles, függetlenül attól, hogy a kérelmet egyedileg vagy több gyógyszerre vonatkozóan csoportosítva egyidejűleg nyújtják be. A klinikai vizsgálat engedélyének módosítása során minden egyes önálló, külön jogszabály szerinti, egymással össze nem függő tartalmi módosítás iránti kérelem külön eljárási díj köteles, függetlenül attól, hogy a kérelmet egyedileg vagy több klinikai vizsgálatra vonatkozóan csoportosítva egyidejűleg nyújtják be.
(6) A díjat a kérelem benyújtásakor, az évenkénti fenntartási díjat a tárgyév január hó 31-ig kell a külön jogszabályban meghatározott módon a gyógyszerészeti államigazgatási szerv részére megfizetni.
(7) A befizetett díj - a külön jogszabályban foglaltak kivételével - a gyógyszerészeti államigazgatási szerv bevétele, és azok nyilvántartására, elszámolására az államháztartás alrendszerébe tartozó költségvetés alapján gazdálkodó szervek beszámolási és könyvvezetési kötelezettségéről szóló hatályos jogszabályi előírásokat kell alkalmazni.
(8) A díjfizetés tárgya tekintetében az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 28. § (2)-(3) bekezdésében foglaltakat, a díjfizetésre kötelezettek tekintetében az Itv. 31. § (1) bekezdés első mondatában, valamint 31. § (8) bekezdésében foglaltakat kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy ahol az Itv. illetéket említ, azon díjat kell érteni.
(2) A Gytv. 32. §-a kiegészül a következő (10) bekezdéssel:
"(10) Felhatalmazást kap az egészségügyért felelős miniszter, hogy a 25/A. § szerinti díj kezelésére és nyilvántartására vonatkozó szabályokat - az adópolitikáért felelős miniszterrel egyetértésben - rendeletben határozza meg."
(3) A Gytv. kiegészül az e törvény 2. számú melléklete szerinti 1. számú melléklettel.
A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény módosítása
36. §
A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény (a továbbiakban: Ftv.) a következő 163/A. §-sal egészül ki:
"163/A. §(1)A 2010. évi költségvetési évre vonatkozóan a 127. § (2) bekezdésében meghatározott rendelkezés a felsőoktatás támogatási összegének megállapítására, éves növekményére vonatkozóan nem alkalmazható.
(2) 2010-ben a képzési normatíva éves összegének megállapításakor a 130. § (3) bekezdés rendelkezéseitől, illetve a 3. számú mellékletben foglaltaktól eltérve az egyes finanszírozási csoportok szorzószámait - az alapképzés első finanszírozási csoportjának kivételével - a Kormány legfeljebb húsz százalékos mértékben módosíthatja."
Az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény módosítása
37. §
(1) Az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény (a továbbiakban: Átv.) 6. §-a (2) bekezdésének a)-b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A Tanács hatáskörébe tartozik:/
"a) az állami vagyon fejlesztésével, hasznosításával, elidegenítésével kapcsolatos - állami tulajdonú termőföldek esetén a külön törvény szerinti földbirtok-politikai irányelveket is figyelembe vevő - középtávú stratégiára vonatkozó javaslat kialakítása,
b) az a) pont szerinti javaslatnak - a Kormány elé terjesztése érdekében - az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter részére történő megküldése, majd annak elfogadását követően a végrehajtás szervezése, irányítása,"
(2) Az Átv. 6. §-a (2) bekezdésének j)-k) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A Tanács hatáskörébe tartozik:/
"j) döntés az MNV Zrt. által, az állami vagyon hasznosításával kapcsolatosan kötendő szerződést biztosító mellékkötelezettségek vállalásáról, vagy más biztosíték nyújtásáról,
k) a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott értékhatárt meghaladó - a c)-j) pontok hatálya alá nem tartozó - egyéb kötelezettségvállalásról való döntés,"
(3) Az Átv. 6. §-a (2) bekezdésének q) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A Tanács hatáskörébe tartozik:/
,q) az MNV Zrt. üzleti tervének, a számviteli törvény szerinti beszámolójának, valamint a rábízott vagyonról szóló éves beszámolójának és vagyonkezelési tervének elkészítése,"
(4) Az Átv. 6. §-a (2) bekezdésének s) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/A Tanács hatáskörébe tartozik:/
"s) jogszabály eltérő rendelkezése hiányában az állami vagyon gyarapításával kapcsolatos döntés"
(5) Az Átv 11. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A Kormány a Tanács működéséről és az állami vagyonnal való gazdálkodásáról évente, a tárgyévet követő év szeptember 30. napjáig beszámol az Országgyűlésnek."
(3) Az Átv. 12. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az Ellenőrző Bizottság tagjává az országgyűlési képviselőcsoportok jelöltjei közül képviselőcsoportonként egy-egy személyt, továbbá az Országos Érdekegyeztető Tanács (a továbbiakban: OÉT) munkáltatói és munkavállalói oldalának javaslatára egy-egy személyt a miniszterelnök nevez ki. A jelölési joggal rendelkező képviselőcsoport megszűnése esetén -ide nem értve az általános országgyűlési képviselői választást követően ismételten megalakításra kerülő képviselőcsoportot - az általa jelölt tagot a miniszterelnök visszahívja. Az újonnan alakult országgyűlési képviselőcsoportot a jelölés joga megalakulásától megilleti, ilyen esetben az Ellenőrző Bizottság létszáma átmenetileg - a (4) bekezdés szerinti valamely tag megbízatásának lejártáig - a tizenegy főt meghaladhatja."
A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény módosítása
38. §
A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény 23. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A járulék negyedét kell fizetni, ha a belterületbe vonást a helyi önkormányzat legalább tizenöt új munkahely megteremtését eredményező beruházás megvalósulása érdekében kezdeményezi."
A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló 2008. évi LXVII. törvény módosítása
39. §
(1) A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló 2008. évi LXVII. törvény 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. § A központi költségvetés a lakossági távhőfogyasztók számára a távhőszolgáltatás igénybevételéhez - a távhőfogyasztás szabályozhatóságának és mérhetőségének általánossá válásáig fennálló versenyhátrány csökkentése érdekében -, valamint a lakossági vezetékes gázfogyasztók számára a gázszolgáltatás igénybevételéhez külön jogszabályban meghatározottak szerint, a fogyasztó jövedelmi helyzetére figyelemmel differenciált összegű támogatást nyújt."
(2) A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló 2008. évi LXVII. törvény 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"16. § Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben határozza meg
a) a távhőt felhasználó lakóépületek és lakások felújításához nyújtandó támogatás,
b) a lakossági távhőfogyasztók számára a távhőszolgáltatás, a lakossági vezetékes gázfogyasztók számára a gázszolgáltatás igénybevételéhez nyújtandó támogatás szabályait."
A költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvény módosítása
40. §
(1) A költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvény (a továbbiakban: Kszjtv.) 8. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában/
"c) helyi önkormányzati költségvetési szerv irányító szerve:
ca) a helyi önkormányzat által alapított (irányított) költségvetési szerv esetén a képviselőtestület (közgyűlés),
cb) a többcélú kistérségi társulás, a jogi személyiséggel rendelkező társulás által alapított (irányított) költségvetési szerv esetén a társulási tanács,
cc) a helyi önkormányzatok társulásairól és együttműködéséről szóló 1997. évi CXXXV. törvény 8-9. §-ában foglaltak szerinti közös fenntartás, egyes alapítói jogok közös gyakorlása esetén a társulási megállapodásban megjelölt - ennek hiánya esetén a költségvetési szerv székhelye szerinti - helyi önkormányzat képviselő-testülete;"
(2) A Kszjtv. 8. §-a (1) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
/E törvény alkalmazásában/
"f) helyi önkormányzati költségvetési szerv irányító szervének vezetője:
fa) a helyi önkormányzat által alapított (irányított) költségvetési szerv esetén a polgármester, főpolgármester, megyei közgyűlés elnöke,
fb) a többcélú kistérségi társulás, a jogi személyiséggel rendelkező társulás által alapított (irányított) költségvetési szerv esetén a társulási tanács elnöke,
fc) a helyi önkormányzatok társulásairól és együttműködéséről szóló 1997. évi CXXXV. törvény 8-9. §-ában foglaltak szerinti közös fenntartás, egyes alapítói jogok közös gyakorlása esetén a társulási megállapodásban megjelölt - ennek hiánya esetén a költségvetési szerv székhelye szerinti - helyi önkormányzat polgármestere, főpolgármestere, megyei közgyűlésének elnöke;"
Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény módosítása
41. §
(1) Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény 82. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) Az erdővédelmi járulék a költségvetési törvény szerinti központosított bevétel."
(2) Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény 110. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"110. § Az erdőgazdálkodási bírság és az erdővédelmi bírság a költségvetési törvény szerinti központosított bevétel."
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
Hatályba léptető rendelkezések
42. §
(1) Ez a törvény - a (2)-(6) bekezdésben foglaltak kivételével - 2010. január 1-jén lép hatályba.
(2) E törvény 1. §-ával megállapított Ktv. 21. §-ának (3) bekezdése, e törvény 20. §-ával megállapított Tny. 38. §;-ának (3) bekezdése, 93. §-ának (5) bekezdése, 26. §-ával megállapított NCA tv. 16. §-a, valamint 45. §-a a törvény kihirdetését követő napon lép hatályba.
(3) E törvény 2. §-ával megállapított Áht. 15/D. §-a, 28. §-a, és 43. §;-ának (8) bekezdése a törvény kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
(4) E törvény 49. §-a 2009. december 1-jén lép hatályba.
(5) E törvény 2. §-ával megállapított Áht. 2/A. § (2) bekezdésének a) pontja 2010. január 2-án lép hatályba.
(6) A Ktv. 31. §-a (2) bekezdésének e törvény 1. §-ával történő módosítása 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.
Hatályon kívül helyező rendelkezések
43. §
(1) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti:
a) a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény 20. §-ának (4) bekezdése,
b) a közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló 2009. évi LXXVII. törvény 236. §-a,
c) a Ktv. 49/G. §-a, valamint a 49/H. §-a (1) bekezdésének a), e) és i) pontja, továbbá 49/H. §-ának (2) bekezdése,
d) az Áht. 33. §-ának (2) bekezdése, 33/A. §-ának (7)-(9) bekezdése, 86. §-a (9) bekezdésének első mondata, 101. §-ának (11) bekezdése, 100/K. §-ának (3) bekezdése, 100/L. §-ának (6) bekezdése, 100/M. §-ának (4)-(6) bekezdése, 124. § (2) bekezdésének n), p), s), zsd) pontja, valamint b) pontjában a "nyilvántartásának," szövegrész; 124. § (4) bekezdésének f), i), j) pontja.
e) az Üsztv. 50/B. §-a, 50/C. §-a (1) bekezdésének d) pontjában a "beiskolázási" szövegrész, 50/C. §-a (1) bekezdésének e)-f) és h) pontja, valamint 93. § d) pontja,
f) az Iasz. 120. §-a, 121. §-a (1) bekezdésének d) pontjában a "beiskolázási" szövegrész, valamint 121. §-a (1) bekezdésének e)-f) és h) pontja,
g) a Ktv. 30/B. § -ának (3) bekezdése és 30/B. §-ának (11) bekezdése,
h) a Kt. 82. §-ának (4) bekezdése,
i) az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény mellékletének XV. cím 1. a) pontja, j) az Átv 6. §-a (2) bekezdésének t) pontja,
k) a társadalombiztosítás pénzügyi alapjairól és azok 1993. évi költségvetéséről szóló 1992. évi LXXXIV. törvény 4. §-a (3) bekezdésének i) pontjában "az államháztartás társadalombiztosítási alrendszerében" szövegrész, valamint az 5. §-a (3) bekezdésének i) pontjában "az államháztartás társadalombiztosítási alrendszerében" szövegrész.
(2) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Bjt. 118. §-a, valamint a 119. § (1) bekezdés d) pontjában a "beiskolázási" szövegrész, továbbá e)-f) és h) pontja.
(3) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Cct.
a) 7. §-ának (2) bekezdése;
b) 8. §-ának (6) bekezdése;
c) 14. §-ának (14) bekezdése;
d) 16. §-ának (4) bekezdése.
(4) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az Szt.
a) 37/C. §-a (2) bekezdésének első mondata,
b) 37/E. §-a,
c) 57. §-ának (4) bekezdése,
d) 58/A. §-ának (2) bekezdése,
e) 68/B. §-ának (3) bekezdésében a "-119/D" szövegrész,
f) 86. §-ának (3) bekezdése,
g) 99/C. §-ának (5) bekezdése,
h) 114. §-a (3) bekezdése b) pontjában a "(119/C. §)" szövegrész,
i) 115. §-a (1) bekezdésének második mondata,
j) 117. §-ának (2) bekezdésében az "- idősotthoni ellátás esetében a 119/C. § (3) bekezdése szerinti jövedelemigazolásban meghatározott -" szövegrész,
k) 119/D. §-a.
(5) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Gytv.
a) 3. § (7) bekezdése,
b) 4. § (13) bekezdése,
c) 5. §-ának (8) bekezdése,
d) 11. §-ának (5) bekezdése,
e) 32. §-a (6) bekezdésének b) és c) pontja,
f) 32. §-a (6) bekezdésének a) pontjában "az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerekkel, továbbá" szövegrész.
(6) E törvény hatályba lépésének napján hatályát veszti a Kt. 81. § (12) bekezdésének harmadik-negyedik mondata, 95/A. §-ának (11) bekezdése, a 101. §-a (7) bekezdésének második mondata, a 118. § (9) bekezdéséből " - az átengedett és saját bevételeiből -" szöveg, valamint az "illetve az átengedett bevételeit" szöveg és az ", a kiegészítő támogatás összegével csökkenteni kell" szöveg, a 120. §-ának (2) bekezdésének a) pontjában az "a pedagógiai szakszolgálatot nyújtó intézmény" szöveg, a 120. §-ának (5) bekezdése, továbbá a 2. számú mellékletének, "A pedagógusigazolvány" alcím második és hatodik-nyolcadik mondata.
(7) 2010. december 31-én hatályát veszti
a) a sportról szóló 2004. évi I. törvény 78/A. §-a,
b) az NCA tv. 16. §-a.
(8) A 2009. december 31-én az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló 2009. évi LXXVIII. törvény 47. §-ának a) pontja hatályát veszti.
(9) Hatályát veszti a Ktv. 21. § (4) bekezdése, 30/B. § (1) bekezdésében a " , valamint a (3) bekezdésben meghatározott címadományozási juttatás kifizetésére" szövegrész, (5) bekezdésében az "és a címadományozási juttatásra" szövegrész, (6) bekezdésében az "és az a) pontban foglalt esetet kivéve a (3) bekezdésben meghatározott címadományozási juttatásra jogosult" szövegrész, (11) bekezdése, a 62/A. §-ban az "a Kormány által meghatározott adatgyűjtők útján" szövegrész, a 71. § (2) bekezdés a) pontjában a "119/A. §-át," szövegrész, 80. § (8) bekezdésében az " , illetve az ideiglenes külföldi kiküldetésen lévő köztisztviselők napidíjának összegét és azok" szövegrész, 3. számú melléklet IX. pontjában az " (a köztisztviselő bejelentése gazdasági társaságnál vezető tisztségviselői, illetve felügyelő bizottsági tagságával kapcsolatos megbízásáról)" szövegrész.
Módosító rendelkezések
44. §
(1) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg az Szt.
a) 37/A. §-ának (3) bekezdésében a "kincstárnak" szövegrész helyébe a "kincstárnak, valamint az állami foglalkoztatási szervnek" szövegrész,
b) 37/B. §-a (1) bekezdésének c) pontjában a "biztosítani," szövegrész helyébe a "biztosítani, vagy" szövegrész,
c) 65/F. §-ának (1) bekezdésében az "ellátottak" szövegrész helyébe az "ellátottak - ide nem értve az idős személyeket -" szövegrész,
d) 115. §-ának (9) bekezdésében a "március" szövegrész helyébe az "április" szövegrész,
e) 116. §-a (1) bekezdésének b) pontjában a "119/C. § (3) bekezdése szerinti jövedelemigazolásban meghatározott" szövegrész helyébe a "családban egy főre jutó" szövegrész,
f) 116. §-a (3) bekezdésének a) pontjában a "25" szövegrész helyébe a "30" szövegrész, b) pontjában a "20" szövegrész helyébe a "25" szövegrész,
g) 119. §-ának (2) bekezdésében a "119/D. § (1)" szövegrész helyébe a "119/C. § (5)" szövegrész
lép.
(2) E törvény hatályba lépésével egyidejűleg a Kt. 101. §-át megelőző alcímben a "vizsgáztatási névjegyzék" szöveg helyébe a "vizsgaelnöki névjegyzék" szöveg, a 101. §-ának (6) és (10) bekezdésében az "Országos vizsgáztatási névjegyzék" szöveg helyébe az "Országos vizsgaelnöki névjegyzék" szöveg, a 102. § (11) bekezdésében a "március utolsó munkanapjáig" szöveg helyébe az "május 15-ig" szöveg, a 118. §-ának (9) bekezdése második mondatában a "harmadik" szöveg helyébe "ötödik" szöveg lép, a 131. §-ának (5) bekezdés c) pontjában a vizsgáztatási" szöveg helyébe a "vizsgaelnöki" szöveg, a 132. §-ának (6) bekezdésében a "2010. augusztus 31-éig" szöveg helyébe a "2011. augusztus 31-éig" szöveg, a 133. § (2) bekezdésében a "2010/2011" szöveg helyébe a "2012/2013" szöveg, a 133. § (6) bekezdésében a "2010/2011" szöveg helyébe a "2012/2013" szöveg lép. Az "Országos vizsgaelnöki névjegyzék" változatlan formában és időpontig tartalmazza mindazok nevét, akik az Országos vizsgáztatási névjegyzéken szerepeltek.
(3) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg a Gyvt.
a) 148. §-a (5) bekezdésének ac) alpontjában az "1-6. évfolyamon" szövegrész helyébe az "17. évfolyamon" szövegrész,
b) 149. §-ának (1) bekezdésében a "családi napközi, valamint házi gyermekfelügyelet" szövegrész helyébe a "családi napközi, családi gyermekfelügyelet, valamint házi gyermekfelügyelet" szövegrész,
c) 149. §-ának (2) és (4) bekezdésében a "családi napközi, valamint a házi gyermekfelügyelet" szövegrész helyébe a "családi napközi, a családi gyermekfelügyelet, valamint a házi gyermekfelügyelet" szövegrész
lép.
(4) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg az Szht.
a) 4. § (8) bekezdésének első mondatában a "bekezdés a)-c) pontjaiban" szövegrész helyébe a "bekezdésben" szövegrész,
b) 4. § (8) bekezdésének utolsó mondatában az "a)-c) pontjaiban" szövegrész helyébe a "szerinti" szövegrész,
c) 4. § (15) bekezdésében a "(12)" szövegrész helyébe a "(13)" szövegrész,
d) 4/F. § (1) bekezdésének második mondatában a "4-5." szövegrész helyébe "4." szövegrész lép.
(5) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg a társadalombiztosítás pénzügyi alapjairól és azok 1993. évi költségvetéséről szóló 1992. évi LXXXIV. törvény 1. §-a (2) bekezdésében az "együttesen alkotják az államháztartás társadalombiztosítási alrendszerét" szövegrész helyébe "az államháztartás központi alrendszerének részei" szövegrész, 4. §-a (3) bekezdésének a) pontjában a "munkanélküli ellátás" szövegrész helyébe "álláskeresési támogatás" szövegrész, b) pontjának 6. alpontjában "a munkanélküli járadékból (segélyből)" szövegrész helyébe "az álláskeresési támogatásból" szövegrész, c) pontjának 3. alpontjában "Start-kártya kiegészítése" szövegrész helyébe "általi megtérítéseket" szövegrész, 6. alpontjában "fegyveres testületek hivatásos állományú tagjai" szövegrész helyébe "rendvédelmi szervek és a Magyar Honvédség hivatásos állományú tagjai" szövegrész, f) pontjának 2. alpontjában "magánnyugdíjpénztárba átlépők" szövegrész helyébe "magánnyugdíjpénztári tagdíjfizetés" szövegrész, 5. §-a (1) bekezdésének c) pontjában "gyógyfürdő-szolgáltatás" szövegrész helyébe "gyógyfürdő és egyéb gyógyászati ellátás" szövegrész, (3) bekezdése c) pontjának 5. alpontjában "Start-kártya kiegészítését" szövegrész helyébe "általi megtérítéseket" szövegrész, 10. § (1) bekezdésének b) pontjában "a társadalombiztosítási alrendszeren" szövegrész helyébe "a társadalombiztosítás pénzügyi alapjain" szövegrész lép.
(6) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 2000. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló 2001. évi LXXXIV. törvény 14. §-ának a) pontjában a "2009. december 31-ig," szövegrész helyébe a "2010. december 31-ig" szövegrész lép.
(7) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg a Cct.
a) 1. § (4) bekezdésében a "kormányzati területfejlesztési feladatokért felelős szerv és a szakminisztérium" szövegrész helyébe a "helyi önkormányzatokért felelős miniszter" szövegrész lép,
b) 3. § (3) bekezdésében a "kormányzati területfejlesztési feladatokért felelős szervnek" szövegrész helyébe a "helyi önkormányzatokért felelős miniszternek" szövegrész lép,
c) 4. § (2) bekezdésében a "6" szövegrész helyébe a "8" szövegrész lép,
d) 11. § (6) bekezdésének a) pontjában, a 14. § (15) bekezdésében, 20. § (2) bekezdésében a "területfejlesztésért és területrendezésért" szövegrész helyébe a "helyi önkormányzatokért" szövegrész lép.
(8) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg
a) az Áht. 18/B. §-ának (9) bekezdésében a "kormányrendeletben" szövegrész helyébe a "jogszabályban" szöveg,
b) az Áht. 18/C. §-ának (7) bekezdésében a "kormányrendeletben" szövegrész helyébe a "jogszabályban" szöveg,
c) az Áht. 86/B. § (4) bekezdésének b) pontjában "az adott alrendszerből" szövegrész helyébe "a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaiból" szöveg,
d) az Áht. 86/H. §-ának (1) bekezdésében az "alrendszeréhez" szövegrész helyébe "pénzügyi alapjaihoz" szöveg,
e) az Áht. 100/B. § (1) bekezdésében a "kormányrendeletben" szövegrész helyébe a "külön jogszabályban" szöveg,
f) az Áht. 100/J. § (4) bekezdésében a "maradványa (eredménye)" szövegrész helyébe a "maradványából (eredményéből)" szöveg, valamint a "bevétele" szövegrész helyébe a "bevételéből szerzett vagyon, vagyoni értékű jog" szöveg,
g) az Áht. 100/L. § (3) bekezdésének a) pontjában a "döntése" szövegrész helyébe az "előzetes engedélye" szöveg,
h) az Áht. 100/L. § (7) bekezdésében a "közbeszerzési eljárás eredményeként" szövegrész helyébe a "közbeszerzésekről szóló törvényben foglaltak szerint lefolytatott beszerzésből származó" szöveg,
i) az Áht. 100/P. § (6) bekezdésében a "felszámolási eljárás során" szövegrész helyébe a "végelszámolási vagy a felszámolási eljárás során" szöveg,
j) az Áht. 102. § (12) bekezdésének c) pontjában a "kormányrendeletben" szövegrész helyébe a "külön jogszabályban" szöveg,
k) a Kszjtv. 3. §-ának (3) bekezdésében a "csak közszolgáltató költségvetési szervet alapíthat" szövegrész helyébe a "- ha törvény eltérően nem rendelkezik - csak közszolgáltató költségvetési szervet alapíthat" szöveg lép.
(9) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg az Áht. 121/C. §-a (5) bekezdésének a) pontjában a "hiányát," szövegrész helyébe a "hiányát, továbbá aki a (10) bekezdésben előírt vizsgakötelezettséget nem teljesíti;" szöveg, 121/C. §-ának (10) bekezdésében a "venni." szövegrész helyébe a "venni, és külön jogszabályban előírt esetekben vizsgát tenni." szöveg lép.
(10) A Ktv. 49/H. §-ának (3) bekezdésében az "A (2) bekezdésben foglalt korlátozás figyelembevételével a" szövegrész helyébe az "Az (1) bekezdésben foglalt" szöveg lép.
(11) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg az elektronikus információszabadságról szóló 2005. évi XC. törvény III. Gazdálkodási adatok 3. és 4. pontjának Frissítés oszlopában a "Negyedévente" szövegrész helyébe a "A döntés meghozatalát követő hatvanadik napig" szövegrész lép.
(12) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg a Tny.:
a) 13. §-a (1) bekezdésének a) pontjában a "vállalkozói járulék" szövegrész helyébe a "vállalkozói járulék, illetőleg egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék" szövegrész;
b) 54. §-ának (3) bekezdésében az "unokának" szövegrész helyébe az "unokának (ideértve a dédunokát és ükunokát is)" szövegrész;
c) 101. §-a (1) bekezdésének c) pontjában a "szolgálati időre és a nyugdíj alapját képező havi átlagkereset meghatározására, továbbá a rokkantsági nyugdíj" szövegrész helyébe "nyugellátás" szövegrész
lép.
(13) E törvény kihirdetésével egyidejűleg a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 71. §-ának (3) bekezdésében "a nyugdíj-biztosítási igazgatási szerv" szövegrész helyébe "az egészségbiztosító" szövegrész lép.
(14) E törvény hatályba lépésével egyidejűleg a Kulturális tv. 6/A. §-ában az "irányítását és felügyeletét" szövegrész helyébe az "irányítását" szövegrész, 43. §-ának (2) bekezdésében a "felügyeleti" szövegrész helyébe az "irányító" szövegrész, 43. §-ának (4) bekezdésében a "felügyeletet ellátó" szövegrész helyébe az "irányítási jogot gyakorló" szövegrész, a 44. § (3) bekezdésében a "felügyeleti" szövegrész helyébe az "irányítási" szövegrész, a 2. számú mellékletében a "felügyeleti" szövegrész helyébe az "irányító" szövegrész lép.
(15) E törvény kihirdetésével egyidejűleg az Áht. 108. §-ának (4) bekezdésében a "behajtásra előírni nem kell." szövegrész helyébe a "behajtásra előírni nem kell, kivéve ha törvény ennél alacsonyabb összeget állapít meg." szövegrész lép.
(16) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg az Áht.-nak a takarékos állami gazdálkodásról és a költségvetési felelősségről szóló 2008. évi LXXV. törvénnyel megállapított 8/B. §-ának jelölése 8/C-re változik.
(17) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény módosításáról szóló 2009. évi XL. törvény 8. §-ának (5) bekezdése a "A polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló 1994. évi LXIV. törvény 13/A-B. §-ának, illetve az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló 1990. évi LVI. törvény 10. §-ának alkalmazása során 2010. december 31-ig a Tny.-nek az e törvény 8. § (2) bekezdésében meghatározott időpontig hatályos rendelkezéseit kell alkalmazni." szövegrésszel egészül ki.
(18) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 41/A. §-ának (2) bekezdésében a "közhasznú" szövegrész helyébe a "közhasznú és a közcélú" szöveg lép.
(19) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg a Ktv. 31. § (15) bekezdésében és a kormányzati szervezetalakítással összefüggő törvénymódosításokról szóló 2006. évi CIX. törvény 174. § (5) bekezdésében a "- Miniszterelnöki Hivatal esetében kormány-főtanácsadói címet -" szövegrész helyébe a "- Miniszterelnöki Hivatal esetében kormány-főtanácsadói megbízást és szakmai főtanácsadói címet -" szöveg, a 32. § (2) bekezdés harmadik mondatában az "Az e munkakörben" szövegrész helyébe az "A főtanácsadói vagy tanácsadói munkakörben" szöveg, 72. § (7) bekezdésében a "valamint államigazgatási munkaviszonyban töltött időt" szövegrész helyébe az "államigazgatási munkaviszonyban töltött időt, valamint a Bibó István Közigazgatási Ösztöndíj teljes időtartamát" szöveg, a 80. § (1) bekezdés a) pontjában a "képesítésre, továbbképzésre," szövegrész helyébe a "képesítésre, képzésre, továbbképzésre," szöveg, 3. számú melléklet I/A. pontjában a "- neve (leánykori neve)" szövegrész helyébe a "neve (születési neve), neme" szöveg, V. pontjában a "- pályázatának adatai" szövegrész helyébe a "- pályázatának adatai, -kompetencia adatai" szöveg, IX. pontjában az "(5) bekezdés c) pontjában" szövegrész helyébe a "(2)-(3) bekezdésében" szöveg lép.
(20) A Péptv. 4. § (5) bekezdésében az "A programban részt vevőt" szövegrészek helyébe az "A programban részt vevőt - a köztisztviselőt kivéve" szövegek lépnek.
(21) A Hszt. 254. § (2) bekezdés a) pontjában a "- veszélyes katasztrófavédelmi és tűzoltói beosztás pótléka 45%" szövegrész helyébe a "- veszélyes katasztrófavédelmi beosztás pótléka 45 %, - veszélyes tűzoltói beosztás pótléka 45-50 %" szöveg lép.
(22) Az Országos Érdekegyeztető Tanácsról szóló 2009. évi LXXIII. törvény 14. § (5) bekezdésében, továbbá az ágazati párbeszéd bizottságokról és a középszintű szociális párbeszéd egyes kérdéseiről szóló 2009. évi LXXIV. törvény 25. § (3) bekezdésében a "mértéke" szövegrész helyébe az "annak mértéke" szöveg lép.
45. §
(1) A közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló 2009. évi LXXVII. törvény 226. §-ának (1) bekezdésében az "e törvény hatálybalépését megelőzően szövegrész" helyébe a "2009. december 31-éig" szövegrész; a "2009. december 31-éig kérheti" szövegrész helyébe a "2009. december 31-éig, illetve a társadalombiztosítási nyugellátást 2010. január 1-jét megelőző hatállyal megállapító első fokú határozat 2009. december 15-ét követő kézhezvétele esetén legkésőbb a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül kérheti" szövegrész lép.
(2) E törvény kihirdetését követő napon hatályát veszti a közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló 2009. évi LXXVII. törvény 226. §-ának (2) bekezdése.
46. §
(1) A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény 46. § (2) bekezdésében az "az illetékes önkormányzat jegyzője" szövegrész helyébe az "a Kormány által rendeletben kijelölt szerv" szöveg lép.
(2) A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény 81. § (2) bekezdésében az "a károkozás helye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjétől (a továbbiakban: jegyző)" szövegrész helyébe az "a Kormány által rendeletben kijelölt szervtől" szöveg, (3) és (6)-(7) bekezdésében az "a jegyző" szövegrész helyébe az "az eljáró hatóság" szöveg, (5) bekezdésében az "a jegyzőnek" szövegrész helyébe az "az eljáró hatóságnak" szöveg, az "A jegyző" szövegrész helyébe az "Az eljáró hatóság" szöveg, 81/A. § kc) alpontjában és l) pontjában az "a jegyző" szövegrész helyébe az "az eljáró hatóság" szöveg lép.
(3) Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 28. § (2) bekezdésében a "részben, de legfeljebb a költségek 90%-áig" szövegrész helyébe a "részben vagy egészben" szöveg, 30. § (4) bekezdésében a "három" szövegrész helyébe az "öt" szöveg lép.
(4) Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 156. § (4) bekezdésében a "kilenc, tizenkettő vagy tizenöt tagból" szövegrész helyébe a "három, hat, kilenc, tizenkettő vagy tizenöt tagból" szöveg lép.
(5) A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény 29. § (5) bekezdésében a "2010. január 1-jéig" szövegrész helyébe a "2013. január 1-jéig" szöveg lép.
(6) A temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény módosításáról szóló 2005. évi XXI. törvény 12. § (6) bekezdésében a "2009. december 31-ig" szövegrész helyébe a "2012. december 31-ig" szöveg lép.
(7) A hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény 37. § (1) bekezdésében a "2" szövegrész helyébe a "3" szöveg lép.
(8) A gazdasági reklámok és az üzletfeliratok, továbbá egyes közérdekű közlemények magyar nyelvű közzétételéről szóló 2001. évi XCVI. törvény 4. § (3) bekezdésében az "az üzlet működési engedélyét kiadó jegyző" szövegrész helyébe az "a Kormány által rendeletben kijelölt szerv" szöveg, (4) bekezdésében az "a) a felirat helye szerint illetékes jegyző, a fővárosban a fővárosi kerületi önkormányzat jegyzője, b) közforgalmú közlekedési eszközön elhelyezett felirat esetén a közlekedési hatóság" szövegrész helyébe az "a Kormány által rendeletben kijelölt szerv" szöveg lép.
(9) Az Országos Területrendezési Tervről szóló 2003. évi XXVI. törvény 30. § (3) bekezdésében a "2010. december 31-ig" szövegrész helyébe a "2011. december 31-ig" szöveg lép.
(10) A kisajátításról szóló 2007. évi CXXIII. törvény 5. § (2) bekezdésében a "három" szövegrész helyébe az "öt" szöveg lép.
Átmeneti rendelkezések
47. §
(1) Az Szt. 92/K. §-a (5) bekezdésének e törvénnyel megállapított első mondatát és (6) bekezdését, valamint 131/A. §-ának e törvénnyel megállapított első mondatát a 2010. költségvetési évtől kell alkalmazni.
(2) Az e törvény 4. §-ával megállapított Szt. 33. § (5) bekezdésére figyelemmel, ha 2009. december 31-én egy családban több személynek is fennáll az aktív korúak ellátására való jogosultsága, a jogosultak közös nyilatkozata alapján a nyilatkozatban megjelölt személy(ek) jogosultságát - feltéve, hogy a jogosultság ezen időpontig a nyilatkozattal érintett jogosult(ak) egyike tekintetében sem szűnt meg - 2010. január 15-ével meg kell szüntetni.
(3) Az e törvény 4. §-ával megállapított Szt. 33. § (5) bekezdését a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
(4) Az e törvény hatálybalépését megelőzően étkeztetés és házi segítségnyújtás esetében kiadott jövedelemigazolások időbeli hatályuk alatt felhasználhatók.
(5) E törvény Tbj.-t módosító rendelkezéseit a 2010. január 1-jétől keletkezett járulékfizetési kötelezettségre kell alkalmazni.
(6) A kincstár e törvény hatálybalépését követő 30 napon belül hivatalból jegyzi be a helyi önkormányzatokat és jogi személyiséggel rendelkező önkormányzati társulásokat a törzskönyvi nyilvántartásba.
(7) Az e törvény hatálybalépésekor az Áht. 100/K. §-ának hatálya alá tartozó gazdálkodó szervezetek legkésőbb 2011. január 1-jétől kötelesek megfelelni a 100/K. § (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek.
(8) Az Áht. 100/L. §-ának (2) bekezdésében foglaltak a közpénzek felhasználásával, a köztulajdon használatának nyilvánosságával, átláthatóbbá tételével és ellenőrzésének bővítésével összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2003. évi XXIV. törvény 37. §-ának (3) bekezdésével érintett gazdálkodó szervezetek tekintetében nem alkalmazandók.
(9) E törvény Pftv.-t módosító rendelkezéseit a törvény hatálybalépését követően kiváltott Start-kártyával történő foglalkoztatás esetében kell alkalmazni.
(10) Azon aktív korúak ellátására jogosult személy esetében, akinek az Szt. 2009. december 31-én hatályos 37/E. §-ának (1) bekezdése alapján 2009. december 31-én ellátást folyósítanak, a továbbfolyósítás lejártáig az Szt. 2009. december 31-én hatályos 37/E. §-ában foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.
(11) A Kt. 118. § (9) bekezdésében meghatározott ötödik év utáni nyilatkozattételre vonatkozó rendelkezéseket az e törvény hatályba lépése után megkötött közoktatási megállapodások esetén lehet alkalmazni.
(12) Az e törvény hatálybalépésekor a Gyvt. 93. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti ok miatt utógondozói ellátásban részesülő, 20. életévét betöltött fiatal felnőtt utógondozói ellátása legfeljebb 2011. március 31-ig biztosítható.
(13) Ha az (12) bekezdés szerinti fiatal felnőtt 2011. március 31-ig betölti a 24. életévét, utógondozói ellátását a Gyvt. 2009. december 31-én hatályos rendelkezései szerint meg kell szüntetni.
(14) Az Szftv. 4/A. § (2) bekezdésének e törvénnyel megállapított rendelkezését az e törvény hatályba lépését követően benyújtott, technikai szám kiadása iránti kérelmek esetében kell alkalmazni.
(15) E törvény 3. §-ával megállapított Cct. módosításokat a 2009. december 31-ét követően megkötött céltámogatási szerződésekre kell alkalmazni.
(16) E törvény 20. §-ával megállapított Tny. 38. § (3) bekezdését első ízben e törvény hatálybalépését követően indult nyugdíjügyekben - ideértve a szolgálati idő elismerése iránti kérelmeket is - kell alkalmazni.
(17) A Kulturális tv. 94. § (4)-(5) bekezdését 2010. január 1-jétől 2010. december 31-ig nem lehet alkalmazni.
(18) Az e törvény 4. §-ával megállapított Szt. 127/A. §-ának és 15. §-ával megállapított Gyvt. 145/A. §-ának rendelkezéseit abban az esetben kell alkalmazni, ha a fenntartóváltozás, illetve az egyházi fenntartású szolgáltató, intézmény engedélyezése iránti kérelmet e törvény hatálybalépését követően nyújtották be.
(19) A Ktv. 62. § (1) bekezdésében meghatározott adatszolgáltatás helyett 2010-ben egyszerűsített adatszolgáltatásra kerül sor. Az egyszerűsített adatszolgáltatás a közigazgatási szerv szervezeti adataira, valamint a közszolgálati jogviszonyban állók létszámára, munkaidejére, besorolására és vezetői beosztására a Ktv. 21. § (6) bekezdés c) pontjában foglaltakkal összefüggő adatokra terjed ki, azzal, hogy azt a 2010. január 1-jei állapotnak megfelelően 2010. február 28-áig - a központi közszolgálati hatóság által meghatározott módon - kell teljesíteni. A központi létszám- és bérgazdálkodási statisztikai információs rendszer a Ktv. 62. §; (2) bekezdése alapján a 2009. szeptember 1-jei állapotra vonatkozó adatok helyett a 2010. január 1-jei állapotra vonatkozó adatokat adja át a központi közszolgálati nyilvántartás számára.
(20) Mentesül a közigazgatási felsővezetői képzés és vizsga alól az, aki 2012. szeptember 1-jét megelőzően állami vezetői megbízatással illetve a 31. § (10) bekezdésében meghatározott vezetői megbízással, kinevezéssel legalább egy évig rendelkezett.
(21) E törvény 20. §-ával megállapított Tny. 93. § (5) bekezdését e törvény hatálybalépését követően meghozott fizetésre kötelező határozatokra kell alkalmazni.
(22) A Tny. 97. § (3) bekezdés a) pontjában foglaltakat a 2010-ben történő nyugdíjmegállapítás során is alkalmazni kell.
(23) A 2010. január 1-jét megelőzően címzetes főjegyző címben részesültek címadományozási juttatására a Ktv. 2010. január 1-jétől hatályos szabályait alkalmazni kell.
(24) A Ket. e törvény 34. §-ával megállapított 94. §-ának rendelkezéseit a felügyeleti eljárás során az e törvény hatálybalépése előtt meghozott döntésekre is alkalmazni kell.
48. §
Az Állami Számvevőszékről szóló 1989. évi XXXVIII. törvény 14. §-ának (11) bekezdését 2010. évben nem lehet alkalmazni.
49. §
Az irányító miniszter, a hivatali szervezet vezetője, illetve a legfőbb ügyész a 2010. évben igénybe vehető cafetéria-juttatás mértékét 2009. december 10-ig határozza meg. A köztisztviselő, az igazságügyi alkalmazott, az ügyész, az ügyészségi titkár, az ügyészségi fogalmazó és ügyészségi nyomozó írásban vagy elektronikus úton 2009. december 15-ig nyilatkozik arról, hogy a 2010. évben a cafetéria-juttatás összegén belül milyen juttatásokra tart igényt.
50. §
(1) Az Országgyűlés az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 36. § (1) bekezdése alapján úgy rendelkezik, hogy a Budapest, XIII. Dagály u. 11/a. szám alatti 25867/1 helyrajzi számú osztatlan közös tulajdonban álló ingatlanból a Magyar Államot megillető tulajdoni hányad térítésmentesen a tulajdonostárs társadalmi szervezeteknek kerül átadásra. A tulajdonszerzésre a társadalmi szervezetek az ingatlanban már meglévő tulajdoni hányaduk arányában jogosultak. A tulajdonváltozás ingatlan-nyilvántartásban történő bejegyzésére alkalmas szerződést a Magyar Állam nevében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. köti meg.
(2) Az Országgyűlés az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény 36. § (1) bekezdése alapján úgy rendelkezik, hogy a Magyar Állam tulajdonában lévő Budapest, XII. kerület Budakeszi út 32. szám alatti ingatlan (hrsz.: 10864) térítésmentesen a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány tulajdonába kerül, kulturális, szociális és hitéleti célokra. A tulajdonváltozás ingatlan-nyilvántartásban történő bejegyzésére alkalmas szerződést a Magyar Állam nevében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. köti meg. A Közalapítvány a célok elérése érdekében az ingatlant értékesítheti. Ha az értékesítésre a tulajdonba adástól számított 5 éven belül kerül sor, a Közalapítvány köteles az értékesítésből származó bevétel 50%-át a központi költségvetés javára befizetni.
(3) A Sziklatemplomként működő budapesti Gellérthegyi-barlangra (kataszteri száma 4732-1) vonatkozóan - ingyenesen - a Magyar Pálos Rend Első Remete Szent Pál Rendjét haszonélvezeti jog illeti meg. A haszonélvezeti jog a Magyar Pálos Rend Első Remete Szent Pál Rendjét a rend jogutód nélküli megszűnéséig megilleti. A haszonélvezeti jognak a közhiteles barlangnyilvántartásban történő bejegyzésére alkalmas szerződést a Magyar Állam nevében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. köti meg.
1. számú melléklet a 2009. évi ... törvényhez
[8. számú melléklet az 1992. évi LXXXIX. törvényhez]
Támogatható cél 2010-2012. évekre

Sorszám

Támogatható cél                       Igénybevétel feltételei

Támogatást    igényelhetnek    a

helyi önkormányzatok 1 millió

I.

Egészségügy - Működő kórházak

és szakrendelők gépműszer beszerzései

Ft egyedi értéken felüli, és egy éven túl elhasználódó egészségügyi gép-műszer beszerzéséhez a következő szakterületek számára:

A   helyi   önkormányzatokért   felelős

miniszter a céltámogatási igényeket

az alábbi szempontok szerint rangsorolja:

- aneszteziológiai-intenzív terápiás-sürgősségi eszközök;

1. Az ellátásban részesülők társadalmi-

gazdasági        és        infrastrukturális

szempontból elmaradott és az országos

átlagot       jelentősen        meghaladó

munkanélküliséggel sújtott településen

élnek-e.

2. Az érintett kórházak az egészségügyi

ellátásban   betöltött    progresszivitási

szintjük szerint hol helyezkednek el.

3. Az érintett egészségügyi intézmény

által ellátottak száma magas-e. Ezen

belül: - azon önkormányzatok esetében,

amelyek több kórház fenntartói teendőit

látják el, külön kell vizsgálni az egyes

kórházak által ellátottak számát.

4.   Előnyben   kell   részesíteni   azon

műszerigényeket,                   amelyek nélkülözhetetlenek     a     működéshez

A támogatási arány: legfeljebb

75%

szükséges               minimumfeltételek

teljesítéséhez."

Melléklet a 2009. évi ... törvényhez
2. számú melléklet a 2009. évi ... törvényhez
[1. számú melléklet a 2005. évi XCV. törvényhez]

Összeg

I.

Nem hasonszenvi (allopátiás) készítmények

I.A.

Minden allopátiás készítmény kivéve az allergéneket

I.A.1.

Új forgalomba hozatali engedély

I.A.1.1.

Nemzeti eljárásban

I.A.1.1.a.

Originális, vagy originális családbővítés

1 350 000

I.A.1.1.b.

Generikus, vagy generikus családbővítése

675 000

LA.1.1.c.

Egyéb, vagy egyéb családbővítés

675 000

I.A.1.2.

Kölcsönös elismerésen alapuló eljárásban

I.A.1.2.a.

Originális, vagy originális családbővítés

I.A.1.2.a.1.

RMS

3 150 000

I.A.1.2.a.2.

CMS

2 250 000

I.A.1.2.b.

Generikus, vagy generikus családbővítése

I.A.1.2.b.1.

RMS

1 575 000

I.A.1.2.b.2.

CMS

1 175 000

I.A.1.2.c.

Egyéb, vagy egyéb családbővítés

I.A.1.2.c.1.

RMS

1 575 000

I.A.1.2.c.2.

CMS

1 175 000

I.A.2.

Forgalomba hozatali engedély módosítása

I.A.2.1.

Nemzeti

I.A.2.1.a.

Type IA-IB

180 000

I.A.2.1.b.

Type II

270 000

I.A.2.2.

Kölcsönös elismerésen alapuló eljárásban

I.A.2.2.a.

Type IA-IB

I.A.2.2.a.1.

RMS

250 000

I.A.2.2.a.2.

CMS

180 000

I.A.2.2.b.

Type II

I.A.2.2.b.1.

RMS

350 000

I.A.2.2.b.2.

CMS

270 000

I.A.2.3.

Az alkalmazási előírást nem érintő, kizárólag a címke és betegtájékoztató szövegére vonatkozó módosítások (2005. évi XCV. törvény, 10. § (2) bek. )

20 000

I.A.2.4.

A forgalomba hozatali engedély jogosultság átruházása (jogutódlás)

100 000

I.A.2.5.

A magyar forgalomba hozatali engedélyben olyan kiszerelési egységek hozzáadása /törlése, melyek kölcsönös elismerésen alapuló eljárásban engedélyezésre kerültek

100 000

I.A.2.6.

Globál számozásra történő változtatás

100 000

I.A.2.7.

A készítmény osztályozási besorolásának változása

270 000

I.A.3.

Forgalomba hozatali engedély megújítása

I.A.3.1.

Nemzeti

I.A.3.1.a.

Originális

675 000

I.A.3.1.b.

Generikus

325 000

I.A.3.1.c.

Egyéb

325 000

I.A.3.2.

Kölcsönös elismerésen alapuló eljárásban

I.A.3.2.a.

Originális

I.A.3.2.a.1.

RMS

1 575 000

I.A.3.2.a.2.

CMS

1 125 000

I.A.3.2.b.

Generikus

I.A.3.2.b.1.

RMS

775 000

I.A.3.2.b.2.

CMS

550 000

I.A.3.2.c.

Egyéb

I.A.3.2.c.1.

RMS

775 000

I.A.3.2.C.2.

CMS

550 000

I.A.4.

Forgalomba hozatali engedély visszavonása

67 500

I.A.5.

Forgalomba hozatali engedély éves fenntartása

180 000

I.B

Allergének

I.B.1.

Uj forgalomba hozatali engedély

I.B.1.1.

Nemzeti

I.B.1.1.a.

Kiindulási csoportonként (egy komponens)

45 000

I.B.1.1.b.

Kevert allergének (több komponens)

315 000

I.B.1.1.c.

Egyéb

315 000

I.B.1.2.

Kölcsönös elismerésen alapuló eljárásban

I.B.1.2.a.

Kiindulási csoportonként (egy komponens)

I.B.1.2.a.1.

RMS

245 000

I.B.1.2.a.2.

CMS

90 000

I.B.1.2.b.

Kevert allergének (több komponens)

I.B.1.2.b.1.

RMS

1 215 000

I.B.1.2.b.2.

CMS

565 000

I.B.1.2.c.

Egyéb

I.B.1.2.c.1.

RMS

1 215 000

I.B.1.2.c.2.

CMS

565 000

I.B.2.

Forgalomba hozatali engedély módosítása

I.B.2.1.

Nemzeti

I.B.2.1.a.

Type IA-IB

I.B.2.1.a.1.

Kiindulási csoportonként (egy komponens)

9 000

I.B.2.1.a.2.

Kevert allergének (több komponens)

45 000

I.B.2.1.a.3.

Egyéb

45 000

I.B.2.1.b.

Type II

I.B.2.1.b.1.

Kiindulási csoportonként (egy komponens)

20 000

I.B.2.1.b.2.

Kevert allergének (több komponens)

100 000

I.B.2.1.b.3.

Egyéb

100 000

I.B.2.2.

Kölcsönös elismerésen alapuló eljárásban

I.B.2.2.a.

Type IA-IB

I.B.2.2.a.1.

RMS

I.B.2.2.a.1.1.

Kiindulási csoportonként (egy komponens)

9 000

I.B.2.2.a.1.2.

Kevert allergének (több komponens)

45 000

I.B.2.2.a.1.3.

Egyéb

45 000

I.B.2.2.a.2.

CMS

I.B.2.2.a.2.1.

Kiindulási csoportonként (egy komponens)

9 000

I.B.2.2.a.2.2.

Kevert allergének (több komponens)

45 000

I.B.2.2.a.2.3.

Egyéb

45 000

I.B.2.2.b.

Type II

I.B.2.2.b.1.

RMS

I.B.2.2.b.1.1.

Kiindulási csoportonként (egy komponens)

30 000

I.B.2.2.b.1.2.

Kevert allergének (több komponens)

200 000

I.B.2.2.b.1.3.

Egyéb

200 000

I.B.2.2.b.2.

CMS

I.B.2.2.b.2.1.

Kiindulási csoportonként (egy komponens)

20 000

I.B.2.2.b.2.2.

Kevert allergének (több komponens)

100 000

I.B.2.2.b.2.3.

Egyéb

100 000

I.B.2.3.

Az alkalmazási előírást nem érintő, kizárólag a címke és betegtájékoztató szövegére vonatkozó módosítások (2005. évi XCV. törvény, 10. § (2)bek. )

20 000

I.B.2.4.

A forgalomba hozatali engedély jogosultság átruházása (jogutódlás)

100 000

I.B.2.5.

A magyar forgalomba hozatali engedélyben olyan kiszerelési egységek hozzáadása /törlése, melyek kölcsönös elismerésen alapuló eljárásban engedélyezésre kerültek

100 000

I.B.2.6.

Globál számozásra történő változtatás

100 000

I.B.2.7.

A készítmény osztályozási besorolásának változása

270 000

I.B.3.

Forgalomba hozatali engedély megújítása

I.B.3.1.

Nemzeti

I.B.3.1.a.

Kiindulási csoportonként (egy komponens)

45 000

I.B.3.1.b.

Kevert allergének (több komponens)

180 000

I.B.3.1.c.

Egyéb

180 000

I.B.3.2.

Kölcsönös elismerésen alapuló eljárásban

I.B.3.2.a.

RMS

I.B.3.2.a.1.

Kiindulási csoportonként (egy komponens)

145 000

I.B.3.2.a.2.

Kevert allergének (több komponens)

765 000

I.B.3.2.a.3.

Egyéb

765 000

I.B.3.2.b.

CMS

I.B.3.2.b.1.

Kiindulási csoportonként (egy komponens)

90 000

I.B.3.2.b.2

Kevert allergének (több komponens)

615 000

I.B.3.2.b.3

Egyéb

615 000

I.B.4.

Forgalomba hozatali engedély visszavonása

9 000

I.B.5.

Forgalomba hozatali engedély éves fenntartása

I.B.5.1.

Kiindulási csoportonként (egy komponens)

9 000

I.B.5.2.

Kevert allergének (több komponens)

45 000

I.B.5.3.

Egyéb

45 000

II.

Hasonszenvi (homeopátiás) készítmények

IIA.

Új engedélyezések

II.A.1.

Egykomponensú gyógyszer

II.A.1.1.

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében szerepel

67 500

II.A.1.2.

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében sem szerepel

270 000

II.A.2.

Többkomponensű gyógyszer

II.A.2.1.

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében szereplő hatóanyagok kombinációja

135 000

II.A.2.2.

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében sem szereplő hatóanyagot (is) tartalmaz

540 000

II.A.3.

Egyéb

540 000

II.B.

Forgalomba hozatali engedély módosítása

II.B.1.

Type IA-IB

II.B.1.1.

Egykomponensú gyógyszer

II.B.1.1.a.

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében szerepel

9 000

II.B.1.1.b

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében sem szerepel

9 000

II.B.1.2.

Többkomponensű gyógyszer

II.B.1.2.a.

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében szereplő hatóanyagok kombinációja

90 000

II.B.1.2.b

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében sem szereplő hatóanyagot (is) tartalmaz

90 000

II.B.1.3.

Egyéb

90 000

II.B.2.

Type II

II.B.2.1.

Egykomponensú gyógyszer

II.B.2.1.a.

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében szerepel

18 000

II.B.2.1.b

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében sem szerepel

18 000

II.B.2.2.

Többkomponensű gyógyszer

II.B.2.2.a.

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében szereplő hatóanyagok kombinációja

180 000

II.B.2.2.b

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében sem szereplő hatóanyagot (is) tartalmaz

180 000

II.B.2.3.

Egyéb

180 000

II.B.3.

Az alkalmazási előírást nem érintő, kizárólag a címke és betegtájékoztató szövegére vonatkozó módosítások (2005. évi XCV. törvény, 10. § (2)bek. )

20 000

II.B.4.

A forgalomba hozatali engedély jogosultság átruházása (jogutódlás)

100 000

II.B.5.

A magyar forgalomba hozatali engedélyben olyan kiszerelési egységek hozzáadása /törlése, melyek kölcsönös elismerésen alapuló eljárásban engedélyezésre kerültek

100 000

II.B.6.

Globál számozásra történő változtatás

100 000

II.B.7.

A készítmény osztályozási besorolásának változása

270 000

II.C.

Forgalomba hozatali engedély megújítása

II.C.1.

Egykomponensú gyógyszer

II.C.1.1.

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében szerepel

45 000

II.C.1.2.

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében sem szerepel

180 000

II.C.2.

Többkomponensű gyógyszer

II.C.2.1.

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében szereplő hatóanyagok kombinációja

90 000

II.C.2.2.

Ha a megnevezett hatékony alkotórész az Európai Gyógyszerkönyvben vagy az Európai Unió tagállamai által használt gyógyszerkönyvek egyikében sem szereplő hatóanyagot (is) tartalmaz

350 000

II.C.3.

Egyéb

350 000

II.D.

Forgalomba hozatali engedély éves fenntartása

II.D.1.

Egykomponensú gyógyszer

9 000

II.D.2.

Többkomponensű gyógyszer

45 000

II.E.

Forgalomba hozatali engedély visszavonása

27 000

III.

Egyéb eljárások

III.A.

Párhuzamos Import engedély kiadása

500 000

III.B.

Párhuzamos Import engedély módosítása

180 000

III.B.1.

Type IA-IB

180 000

III.B.2.

Type II

270 000

III.C.

Párhuzamos Import engedély megújítása újabb öt évre

250 000

III.D.

Párhuzamos Import engedély fenntartása

180 000

III.E.

Egyes gyártási tételek felhasználhatóságának meghosszabbítása

27 000

III.F.

A forgalomba hozatali engedélytől való eltérés engedélyezése egyes gyártási tételek esetén

27 000

III.G.

Vizsgálati készítménnyel végzendő klinikai vizsgálat az emberi felhasználásra kerülő vizsgálati készítmények klinikai vizsgálatáról és a helyes klinikai gyakorlat alkalmazásáról szóló 35/2005. (VIII. 26.) EüM rendelet 2. §-a (1) bekezdésének q) pontja szerinti nem kereskedelmi vizsgálat kivételével

III.G.1.

Engedélyezése

450 000

III.G.2.

Klinikai vizsgálat engedélyének módosítása

90 000

III.H.

Gyógyszergyártási engedély

III.H.1.

Helyszíni ellenőrzése (telephelyenként)

450 000

III.H.2.

Gyógyszergyártási engedély kiadása

225 000

III.H.3.

Gyógyszergyártási engedély módosítása

90 000

III.I.

Gyógyszer-nagykereskedelmi engedély

IILL1.

Helyszíni ellenőrzése (telephelyenként)

360 000

IILL2

Gyógyszer-nagykereskedelmi engedély kiadása

90 000

IILL3.

Gyógyszer-nagykereskedelmi engedély módosítása

90 000

III.J.

Vizsgálati készítmények biztonsági vizsgálatait ellátó laboratóriumok helyszíni ellenőrzése a Helyes Laboratóriumi Gyakorlat szempontjából és az erre vonatkozó bizonylat kiadás

382 500

III.K.

Magyarországon forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező gyógyszerkészítmény forgalmazásának, gyártásának rendszeres helyszíni ellenőrzését és annak megfelelőségét igazoló bizonylat kiadása, készítményenként és alkalmanként

22 500

III.L

Szakértői tevékenység végzése, szaktanácsadás, konzultáció óradíja

8 000

III.M.

Gyógyszerkészítménnyé történő átminősítés

405 000"

Indokolás
Általános indokolás
Az Alkotmánybíróság 4/2006. (II. 15.) számú határozata szerint - hivatkozva az Alkotmány 19. § (3) bekezdésére - a költségvetési törvényjavaslatot önállóan kell benyújtani és tárgyalni, az Országgyűlés e tárgykörről más tárgyköröktől elkülönítve folytat vitát és elkülönítve dönt.
A 2010. évi költségvetési törvényjavaslat ún. "tiszta" költségvetés, a kapcsolódó törvényeket a költségvetési törvényjavaslattal egyidőben, de külön javaslatként nyújtja be a Kormány az Országgyűlésnek.
Ezzel együtt az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény (Áht.) 36. §-a szerint a Kormánynak a költségvetési törvényjavaslat benyújtásakor elő kell terjeszteni azokat a törvényjavaslatokat is, amelyek a javasolt előirányzatok megalapozásához szükségesek, illetve összefüggnek az államháztartás működésével. A mellékelten bemutatott, a 2010. évi költségvetést megalapozó egyes törvények módosítása című törvényjavaslat az Áht. ezen előírásának tesz eleget.
A törvényjavaslat az alábbi törvények módosítását terjeszti elő:
1. A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény
2. Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény
3. A helyi önkormányzatok címzett és céltámogatási rendszeréről szóló 1992. évi LXXXIX. törvény
4. A szociális igazgatásról és szociális ellátásról szóló 1993. évi III. törvény
5. A statisztikáról szóló 1993. évi XLVI. törvény
6. A közoktatásról szóló 1993. LXXIX. törvény
7. A Magyar Export-Import Bank Részvénytársaságról és a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaságról szóló 1994. évi XLII. törvény
8. Az ügyészségi szolgálati viszonyról és az ügyészségi adatkezelésről szóló 1994. évi LXXX. törvény
9. A területfejlesztésről és területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény
10. A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény
11. A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény
12. A tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény
13. A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény
14. A személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló 1996. évi CXXVI. törvény
15. A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény
16. A bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 1997. évi LXVII. törvény
17. Az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény
18. Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény
19. A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény
20. A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény
21. Az egyházak hitéleti és közcélú tevékenységének anyagi feltételeiről szóló 1997. évi CXXIV. törvény
22. A helyi önkormányzatok társulásairól és együttműködéséről szóló 1997. évi CXXXV. törvény
23. A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény
24. A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény
25. A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény
26. A Nemzeti Civil Alapprogramról szóló 2003. évi L. törvény
27. A szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2003. évi LXXXVI. törvény
28. A Kutatási és Technológiai Innovációs Alapról szóló 2003. évi XC. törvény
29. Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény
30. A közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény
31. A sportról szóló 2004. évi I. törvény
32. A prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény
33. A pályakezdő fiatalok, az ötven év feletti munkanélküliek, valamint a gyermek gondozását, illetve családtag ápolását követően munkát keresők foglalkoztatásának elősegítéséről, továbbá az ösztöndíjas foglalkoztatásról szóló 2004. évi CXXIII. törvény
34. A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény
35. Az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról szóló 2005. évi XCV. törvény
36. A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény
37. Az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény
38. A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény
39. A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló 2008. évi LXVII. törvény
40. A költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvény
41. Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII törvény
Részletes indoklás
A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény módosítása
Az 1. §-hoz
2010. január 1-jén megkezdi működését a Kormányzati Személyügyi Szolgáltató Rendszer , amely integrált informatikai megoldást kínál a minisztériumok és a Miniszterelnöki Hivatal személyügyi nyilvántartásainak vezetésére, illetve a személyügyi folyamatok egységesítésére. Tekintettel arra, hogy e rendszer bevezetése személyes adatok kezelését fogalmilag feltételezi, szükséges a megfelelő adatvédelmi garanciák törvényi szintű megteremtése.
A 2004-ben bevezetett ösztöndíjas foglalkoztatás a közszférában beváltotta a hozzá fűzött reményeket, mivel egyrészt pályakezdő fiatalok számára munkatapasztalat-szerzési lehetőséget biztosított, másrészt lehetővé tette, hogy a munkáltató az ösztöndíjas munkájának értékelésétől függően döntsön további alkalmazásáról. A javaslat a továbbfoglalkoztatást kívánja megkönnyíteni azzal, hogy a pályázati eljárás alól mentességet ad, hiszen a munkáltató az ösztöndíjas foglalkoztatás ideje alatt kellően megismeri az ösztöndíjast ahhoz, hogy pályázat nélkül is dönteni tudjon a köztisztviselői kinevezéséről.
A törvényjavaslat megteremti a Bibó István Közigazgatási Ösztöndíj törvényi alapjait. Ez az Államreform Operatív Program keretében megvalósuló ösztöndíj a legkiválóbb nappali tagozatos felsőoktatási hallgatók számára fog - a korábbi Európai Képzési Ösztöndíjhoz hasonlóan - speciális, a közszolgálati munkára felkészítő képzést, illetve gyakorlati tapasztalatszerzést nyújtani.
A javaslat a közszféra működésének átláthatósága érdekében szigorítja a köztisztviselők párhuzamos munkavégzésére vonatkozó szabályokat, mivel bejelentéshez, illetve vezetők esetében engedélyhez köti a tudományos, oktatói, művészeti, lektori, szerkesztői, valamint jogi oltalom alá eső szellemi tevékenység, továbbá a közérdekű önkéntes tevékenység végzését is. Az engedélyt a munkáltató csak akkor tagadhatja meg, ha az a köztisztviselő pártatlan, külső befolyástól mentes működését veszélyeztetné. A javaslat rögzíti emellett, hogy a köztisztviselői munkakörhöz kapcsolódó egyéb tevékenység is csak akkor látható el, ha azt jogszabály kifejezetten megengedi.
A pénzügyi közvetítőrendszernek a gazdaság működésének egészében betöltött meghatározó szerepére tekintettel, e rendszer stabilitásának megőrzése és a befektetői bizalom növelése céljából a Magyar Állam a Magyar Köztársaság területén székhellyel rendelkező hitelintézet számára kölcsönt nyújthat, garanciát vállalhat a hitelintézet hitelezőivel szemben fennálló tartozásaira, illetve abban tőkét emelhet. Indokolt, hogy az állam ellenőrző szerepe az intézkedés alapján biztosítva legyen. Ennek céljából az állam az érintett hitelintézet vezető tisztségviselői, felügyelő bizottsági, audit bizottsági tagjai közé vele köztisztviselői jogviszonyban álló személyt delegálhat, amely tisztség vagy tagság betöltése nem keletkeztet összeférhetetlenséget a köztisztviselői jogviszonnyal.
A hatályos szabályozás szerint a törvény alapján alanyi jogon ruházati költségtérítés és az étkezési hozzájárulás jár a munkavállalónak. Ezen túlmenően a törvény lehetőséget ad a munkáltatónak további béren kívüli juttatás (pl. cafetéria) nyújtására, adható jelleggel.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény 2010. január 1-jétől megszünteti az étkezési hozzájárulás és a ruházati költségtérítés adómentességét, ez utóbbinak a megszüntetése közel dupla terhet róna a munkáltatóra e juttatási jogcím fenntartása esetén.
A javaslat célja, hogy új alapokra helyezze a béren kívüli juttatási rendszert. A tervezet meghatározza a juttatás minimális mértékét oly módon, hogy ez az összeg ne legyen kevesebb a korábban alanyi jogon járó juttatásnál, de a munkáltatónál se okozzon jelentős költségnövekedést. Meghatározza továbbá a juttatás maximum mértékét, a munkáltatóra bízva az egyes munkavállalónak adandó éves összeg meghatározásának jogát a minimum-maximum keretek között. A juttatások köre az szja törvény kedvezményes adókulccsal adózó tételeiből tevődik össze, a munkavállaló szabadon dönthet, hogy mely jogcímen veszi igénybe a juttatást (étkezési, üdülési hozzájárulás, közlekedési bérlet stb.) A munkáltató a juttatások körét -amennyiben az azokhoz kapcsolódó közterhek viseléséhez forrással rendelkezik - bővítheti.
A eddig, és a továbbiakban is - az éves költségvetésben biztosított előirányzatoktól függően -adható juttatások köre a duplikáció elkerülése miatt módosul.
Az állami kiadások hatékonyabb felhasználása érdekében a javaslat rögzíti, hogy központi államigazgatási szervek a köztisztviselői képzésre tervezett forrásaikat összehangoltan, a méretgazdaságosság előnyeire is tekintettel használhatják fel.
A címzetes főjegyző részére a jelentős mértékű címadományozási juttatás kötelező évenkénti kifizetése a gazdasági válságra tekintettel nem indokolt, illetve a válság enyhítését szolgáló megszorításokkal nem összeegyeztethető, ezért javasolt megszüntetése.
A javaslat a magas színvonalú, korszerű közigazgatási és vezetési ismeretekkel felvértezett államigazgatási kar erősítése érdekében törvényi alapokat teremt a közszolgálati mesterképzésnek. Az Államreform Operatív Program keretében megvalósuló, nemzetközi oktatási együttműködést is tartalmazó European Master of Public Administration képzés elvégzése - megfelelő átmeneti idő után - a közigazgatás vezetői számára képesítési követelménnyé válik.
Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosítása
A 2. §-hoz
(1) bekezdéshez:
A javaslat pontosítja az állami költségvetés fogalmát, amely jelenleg konszolidációs szabályok hiányában nehezen értelmezhető.
(2) bekezdéshez :
A 2010. évi költségvetésről szóló törvénytervezet 39. §-a a "cukorilleték" helyett a "cukorágazati hozzájárulás" megnevezés használatával a közösségi jogszabályokban megjelenő fogalomhasználatban történt változásokat követi.
(3) bekezdéshez :
A módosítás a helyi önkormányzatok költségvetési rendelete tartalmának új szabályozása miatt szükséges.
(4) bekezdéshez:
A zárolás intézményének pontosító rendelkezése.
(5) bekezdéshez:
A jelenlegi szabályozás csak a szabálytalanság esetén felmerülő visszafizetési kötelezettségre vonatkozik. Azonban ilyen kötelezettség nem csak szabálytalanság esetén fordulhat elő, hanem más okokból is, például az EU által hazánk számára átutalt előlegekkel való elszámolás esetében is, amennyiben a kifizetésekhez képest az elszámolás során árfolyamveszteség merül fel. A javaslat ezt a kérdést rendezi.
(6) és a (8) bekezdéshez:
A módosítás a közpénzfelhasználás átláthatóságának, továbbá a jogszerű felhasználásnak a biztosítására irányul a helyi önkormányzati rendszerrel analóg módon a kisebbségi önkormányzati rendszer esetében is. A tervezet a kisebbségi önkormányzati rendszer egészére nézve, ugyanakkor a helyi és az országos szint specialitásaira is tekintettel biztosítja az önkormányzati önállóság mellett a közpénzfelhasználás átláthatóságát.
(7) bekezdéshez:
A köztulajdonban álló gazdasági társaságok közzétételi kötelezettségének teljesítése érdekében indokolt feltételhez kötni az állami, önkormányzati támogatások nyújtását.
(9) bekezdéshez:
Szövegpontosítás.
(10) bekezdéshez:
A helyi önkormányzatok és jogi személyiséggel rendelkező társulásaik az államháztartás körébe tartozó jogi személyek, melyek törzskönyvi nyilvántartásba vétele a költségvetési gazdálkodás szempontjából szükséges és indokolt.
(11) bekezdéshez:
A módosítás lehetővé teszi, hogy a helyi önkormányzati rendszerbe tartozó szervezetek döntése alapján a kincstár vezesse a gazdálkodásuk viteléhez szükséges pénzforgalmi számlát.
(12) bekezdéshez:
A 2010. évi költségvetésről szóló törvénytervezet 39. §-a a "cukorilleték" helyett a "cukorágazati hozzájárulás" megnevezés használatával a közösségi jogszabályokban megjelenő fogalomhasználatban történt változásokat követi. A Tanács 318/2006/EK rendelete a cukorágazat piacának közös szervezéséről már nem alkalmazta a "cukorilleték" összefoglaló fogalmat, az Európai Közösségek saját forrásainak rendszeréről szóló 2007. június 7-i 2007/436/EK, Euratom tanácsi határozat viszont a cukorágazati hozzájárulás összefoglaló elnevezéssel illeti a cukorágazat keretében fizetendő tételeket, így a 318/2006/EK rendelettel újonnan bevezetett, a közösség saját forrásainak minősülő termelési díjat, a kiegészítő cukorkvótára és a pótlólagos izoglükózkvótára kivetett egyszeri összeget, valamint a többletösszeget. A beszedett összegek a 2007/436/EK, Euratom határozat szerint a közösségi költségvetés bevételének minősülnek, a beszedett összeg 25%-a - a beszedéssel járó költségek fedezeteként - azonban a tagországokat illeti, költségvetési bevételként számolják el. A fentiekre tekintettel indokolt az Áht-ban is az említett határozatban szereplő összefoglaló elnevezést használni.
(13) bekezdéshez:
Ezen feladatot a már elfogadott családtámogatási jogszabályok írják elő a Kincstár számára 2009. szeptemberétől. A módosítás ezen jogszabályok változása miatt szükségszerű.
(14) bekezdéshez:
Ezen feladatot a már elfogadott családtámogatási jogszabályok írják elő a Kincstár számára 2009. szeptemberétől. A módosítás ezen jogszabályok változása miatt szükségszerű.
(15) bekezdéshez:
A tervezet kiegészíti az Áht. 18/H. § (2)-(3) bekezdését. Ebben kimondásra kerül, hogy a lakáscélú támogatásokról szóló jogszabály (jelenleg a 12/2001. (I. 30.) Korm. rendelet) alapján a lakástámogatások jogszerű igénybevételét és felhasználását is ellenőrizni köteles kincstár meddig jogosult a támogatásokkal kapcsolatos adatok kezelésére.
(16) bekezdéshez:
Egyszerűsítő, jogtechnikai jellegű módosítás.
(17) bekezdéshez:
A helyi önkormányzatok és jogi személyiséggel rendelkező társulásaik az államháztartás körébe tartozó jogi személyek, melyek törzskönyvi nyilvántartásba vétele a költségvetési gazdálkodás szempontjából szükséges és indokolt.
(18) bekezdéshez:
A kincstár által vezetett törzskönyvi nyilvántartás közhitelessége, nyilvánossága indokolttá teszi, hogy a nyilvántartás alanyai (törzskönyvi szervek és irányító szerveik) tekintetében megfelelő adatszolgáltatási határidő kerüljön megállapításra.
A helyi önkormányzatok törzskönyvi nyilvántartásba vételéhez kapcsolódóan szükséges az általános szabályoktól való indokolt eltérések, illetve értelmező jellegű rendelkezések beépítése az Áht.-ba, ugyanis bizonyos általános előírások nem alkalmazhatók, illetve másképp értelmezhetők helyi önkormányzatok esetében.
(19) bekezdéshez:
Szövegpontosítás
(20) bekezdéshez:
A javaslat a polgári jogi szabályok által biztosított keretekkel összhangban pontosítja, hogy az egyedi állami kezesség/garanciavállalást az erről szóló szerződés hozza létre. A Kormány tartalmi döntést hoz a kezesség/garanciavállalás kérdésében, azaz felhatalmazást ad vállalásra.
(21) bekezdéshez:
Az (1) bekezdésben foglaltakra tekintettel pontosítandó, hogy az egyedi állami kezességet/garanciát nem maga a Kormány vállalja.
(22) bekezdéshez:
Az (1) bekezdésben foglaltakra tekintettel pontosítandó, hogy az egyedi állami kezességet/garanciát nem maga a Kormány vállalja. Pontosítja továbbá a javaslat, hogy a hitel visszafizetése esetében - tekintve, hogy az elemzés jövőbeli feltételezéseken, terveken alapul -a megalapozottság a követelmény.
Az egyedi kezességekre alkalmazandó jelenlegi kezesi díj rendszere nincs összhangban az Európai Unió állami támogatásokra vonatkozó jogszabályi követelményeivel. Az állami kezességgel történő forrásbevonásnál mindig az adott hitelügylet konkrét paraméterei ismeretében ítélhető meg, hogy az ügylet megfelel-e a közösségi állami támogatási szabályoknak, azaz az állami szerepvállalás nem valósít meg tiltott állami támogatást. Ez azt igényli, hogy a kezes rugalmasan, esetenkénti mérlegelés alapján tudjon dönteni a kezesi díj mértékéről. Jelenleg a kezesi díj mértékének felső határáról a költségvetési törvény rendelkezik, és nincs arra lehetőség, hogy a törvényben rögzítettnél magasabb díjat kérhessen az állam. A javaslat a Magyar Állam nevében kezesként eljáró pénzügyminiszter feladatává teszi a díj megállapítását, mivel a Kormány döntésének fázisában - tekintve, hogy főszabályként pályáztatással kell kiválasztani a hitelnyújtót - még nem ismeretesek a hitelügylet konkrét feltételei.
(23) bekezdéshez:
Szövegpontosítás. Egy adott jogszabályi állami kezesség részletszabályait az adott törvény végrehajtási rendeletében kell meghatározni, nem az Áht. felhatalmazásán alapuló, a kezességek általános eljárási szabályait tartalmazó rendeletben.
Az egyedi kezességekhez hasonlóan a jogszabályi állami kezességek esetében is gondoskodni kell az Európai Unió állami támogatásokra vonatkozó jogszabályi követelményeinek betartásáról. A forrásbevonási konstrukció részleteinek ismerete a jogszabályi kezességek esetében is szükséges a díj megállapításához, ezért a javaslat lehetőséget ad arra, hogy a kezesi díj a részletszabályokat - a (11) bekezdés alapján - tartalmazó kormányrendeletben szerepelhessen.
(24) bekezdéshez:
A 33. § (1) bekezdésében foglaltakra tekintettel pontosítandó, hogy az egyedi állami kezességet/garanciát nem maga a Kormány vállalja.
(25) bekezdéshez:
A 33. § (1) bekezdésében foglaltakra tekintettel pontosítandó, hogy az egyedi állami kezességet/garanciát nem maga a Kormány vállalja.
A 33. § (7) bekezdésének javasolt módosítása a közösségi állami támogatási szabályok figyelembe vételét írja elő. A javaslat nevesíti e szabályokat.
(26) bekezdéshez:
Szövegpontosítás
(27) bekezdéshez:
A kincstárnoki funkciónak az Áht. rendszerébe történő beemelése indokolt. A kincstárnokot a miniszterelnök jelölheti ki - a Kormány irányítási és felügyeleti jogkörébe nem tartozó fejezetek kivételével - központi költségvetési fejezethez, az elkülönített állami pénzalaphoz a gazdálkodás figyelemmel kísérésére a makrogazdasági célok megvalósítása érdekében, amely a fejezeti és az intézményi önállóság sérelme nélkül segíti elő a célok, feladatok megvalósítását.
(28) bekezdéshez:
Az Áht. - a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvénnyel - történt módosítása alapján szükséges, pontosító, technikai jellegű módosítás.
(29) bekezdéshez:
A közfoglalkoztatás 2010. évi új szabályozása indokolja az önkormányzatok központi költségvetésből történő támogatás-igénylésének, ellenőrzésének és elszámolásának az általános szabályoktól való eltérését.
(30) bekezdéshez:
Amennyiben az önkormányzatok - olykor jelentős összegű - visszafizetési kötelezettségüknek nem tudnak eleget tenni, adósságrendezési eljárás lefolytatására kerülhet sor, amely ha időlegesen is, de működésképtelenné teheti az önkormányzatot. Ezért indokolt a visszafizetési kötelezettség éven túli részletfizetésére lehetőséget biztosítani, amely idő alatt az önkormányzat rendezheti pénzügyi kötelezettségét, ez idő alatt biztosítva az önkormányzati kötelező feladatok ellátását.
(31) bekezdéshez:
Az Áht. 2010-től hatályos fogalomrendszere alapján indokolt a helyi önkormányzatok költségvetési rendeletének tartalmát pontosítani. Ez alapján az önkormányzatok képviselőtestületei külön jóvá kell, hogy hagyják rendeletükben a költségvetési hiány vagy többlet összegét, valamint a hiány finanszírozásának "belső" forrását (előző évi pénzmaradvány felhasználása), valamint a hiány "külső" finanszírozásának módját.
(32) és (35)-(36) bekezdéshez:
A fenti rendelkezések az Áht. V. fejezetében szerepelnek, aminek új címe: Önkormányzatok költségvetése, tehát az a törvényalkotó szándéka, hogy egy alapvetően egységes szabályozást adjon a helyi önkormányzati és a kisebbségi önkormányzati rendszerre. Ezzel szemben a 73-77. §-ok, amelyek alapvetően a folyamatos önkormányzati működést kívánják lehetővé tenni, csak a helyi önkormányzatokról rendelkeznek, olyan felhatalmazást adva a folyamatos helyi önkormányzati működés biztosítása érdekében a bizottságnak, polgármesternek, ami a helyi kisebbségi önkormányzatok esetében is lehetséges és szükséges. Tekintettel arra, hogy a helyi kisebbségi önkormányzat költségvetési határozata a helyi önkormányzat rendeletének jogi sorsát osztja különösen fontos, hogy a költségvetési rendelet meg nem alkotása esetén - amikor is a polgármester megteheti a szükséges ideiglenes intézkedéseket a helyi önkormányzat működése érdekében, a kisebbségi önkormányzat képviselő-testültének elnöke is megtehesse a működéséhez szükséges intézkedéseket.
(33) bekezdéshez:
Az Áht. - a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvénnyel - történt módosítása alapján szükséges, pontosító, technikai jellegű módosítás.
(34) bekezdéshez::
Szövegpontosítás a helyi önkormányzatok költségvetési rendelete tartalmának új szabályozása miatt.
(37) bekezdéshez:
A költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló törvény által történő, 2010. évtől hatályos Áht. módosítás miatt indokolt meghatározni, hogy a költségvetési szervek egyes típusainál előírt sajátos gazdálkodási szabályokat a helyi önkormányzatok, a helyi önkormányzatok jogi személyiséggel rendelkező társulásai, a települési és területi kisebbségi önkormányzatok és társulásai, valamint a területfejlesztési tanácsok működése során nem kell alkalmazni.
(38) bekezdéshez:
A módosítás a helyi önkormányzatok törzskönyvi nyilvántartásához kapcsolódva azt biztosítja, hogy a törzskönyvi alanyiság mellett sem kell külön elemi költségvetést, beszámolót készíteni, évközi adatszolgáltatást teljesíteni azoknak az önkormányzatoknak, amelyek nem körjegyzőségbe, társult képviselő testületbe tartoznak.
(39) bekezdéshez:
Szövegpontosítás
(40) bekezdéshez:
Szövegpontosítás
(41) bekezdéshez:
Szövegpontosítás
(42) bekezdéshez:
Az Áht. - a költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvénnyel - történt módosítása alapján szükséges, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 80. §-ának (4) bekezdésében foglaltakkal történő összhangba hozást célzó módosítás.
(43) bekezdéshez:
Az NHH esetében a központi költségvetésbe tervezett befizetés összege 1.965,5 MFt-tal magasabb az előző évinél, ami meghaladja a kormányhivatal bevételeinek - jelenleg hatályos Áht. szerinti - 30%-át. A bevételi kötelezettség költségvetési törvényben történő előírása érdekében szükséges az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény a saját bevételt érintő befizetési kötelezettséget 30%-ban korlátozó szabály módosítása.
(44) bekezdéshez:
A módosítás lehetővé teszi, hogy az irányító szervek, így a helyi önkormányzatok, többcélú kistérségi társulások az önállóan működő költségvetési szerveik pénzügyi, gazdasági feladati ellátására a saját irányítása alá tartozó - pénzügyi, gazdasági szervezeti egységgel rendelkező - költségvetési szerv kijelölése helyett más önkormányzat vagy többcélú kistérségi társulás költségvetési szervét kérhetik fel, annak irányító szervével kötött megállapodás alapján. Ezáltal lehetővé válik, hogy többcélú kistérségi társulás vagy egy "nagyobb" önkormányzat munkaszervezete, hivatala, vagy költségvetési szerve e feladatok tekintetében "körzetközponttá" váljon.
(45) bekezdéshez:
A javaslat célja, hogy megteremtse az összhangot a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló 2009. évi LXXXV törvény fogalomhasználatával.
(46) bekezdéshez:
Pontosító, jogtechnikai jellegű módosítás.
(47)-(48) bekezdéshez:
Pontosító, jogtechnikai jellegű módosítás.
(49) bekezdéshez:
Egyértelműsíti a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény 19. § (4) bekezdésének a bírói gyakorlatban kikristályosodott értelmezését, amely szerint a köztulajdonban álló gazdasági társaságok közfeladatot ellátó szervnek minősülnek.
(50) bekezdéshez:
Pontosító, jogtechnikai jellegű módosítás.
(51) bekezdéshez:
Pontosító, jogtechnikai jellegű módosítás.
(52) bekezdéshez:
Pontosító, jogtechnikai jellegű módosítás.
(53) bekezdéshez:
Pontosító, jogtechnikai jellegű módosítás.
(54) bekezdéshez:
Az Áht. 101. § (10) bekezdésének gyakorlati alkalmazása során többször felmerült, hogy a pótlólagos bevételek körébe sorolható-e a szerződést biztosító mellékkötelezettség jogcímen kapott bevétel (pl. kötbér). Mivel annak célja a szerződés teljesítésének előmozdítása - azaz nem önálló bevételi jogcím -, ezért az arra jutó állami támogatást nem indokolt visszafizettetni.
(55) bekezdéshez:
Az államháztartás alrendszerei közül a helyi önkormányzatok és a kisebbségi önkormányzatok vagyonáról külön törvény rendelkezik. A módosítás összhangot teremt a Nek. tv. előírásaival.
(56) bekezdéshez:
A javaslat pontosítja az állam nevében eljáró MNV Zrt. feladatait.
(57) bekezdéshez:
Az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény rendelkezéseiből is következik, hogy hatálya alá tartozó vagyon értékesítéséből származó költségvetési bevétel az állami vagyonnal kapcsolatos bevételek és kiadások fejezeten keresztül központosított bevételt képez, a hasznosítási bevételekre viszont a hasznosításra feljogosított költségvetési szerv jogosult. Ennek a jogszabályban történő megjelenítése a gyakorlatban tapasztalható bizonytalanságokat kiküszöbölve a szabályozást egyértelművé teszi.
Az Áht-ban rögzített költségvetési elszámolási szabályok szerint az MNV Zrt. által nyújtott tulajdonosi kölcsönök nem minősülnek költségvetési kiadásnak, így kiadási előirányzatok útján nincsenek korlátozva. Célszerű azonban a vagyonkezelés számára kellően rugalmas korlátot meghatározni. Tekintve, hogy - a Kormányon belül - e tekintetben a szakmai és költségvetési kontrollt az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter gyakorolja, a javaslat ennek hatáskörébe utalja e kölcsönök jóváhagyását.
Annak érdekében, hogy az állami tulajdonú gazdasági társaságoknak történő állami források (tőkeemelés és támogatás) juttatása összhangban legyen az EU-s támogatási szabályokkal - az Állami Számvevőszék javaslatának megfelelően - 2010-től ezen ügyletekhez is az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter engedélye szükséges.
(58) bekezdéshez:
Az államháztartási gazdálkodás, elszámolás, statisztika megfelelő információs rendszerének megalapozásához szükséges az egyes alapok, fejezeti kezelésű előirányzatok kincstári nyilvántartása.
(59) és (62)-(65) bekezdéshez:
A kincstári gazdálkodás korszerűsítésével összefüggésben a kincstári finanszírozás és pénzkezelés részletszabályait szükségtelen kormányrendeleti szinten szabályozni, elégséges a tárcarendeleti szabályozás. Ezen elv alapján történne meg a felhatalmazó rendelkezések kisebb módosítása.
(60) bekezdéshez:
A módosítás elsősorban a honvédelmi szervezeteknél kialakult sajátos gyakorlat jogszabályi alapjának megteremtését szolgálja.
(61) bekezdéshez:
A kincstárnoki funkciónak az Áht. rendszerébe történő beemelése indokolt. A kincstárnokot a miniszterelnök jelölheti ki-a Kormány irányítási és felügyeleti jogkörébe nem tartozó fejezetek kivételével - központi költségvetési fejezethez, az elkülönített állami pénzalaphoz a gazdálkodás figyelemmel kísérésére a makrogazdasági célok megvalósítása érdekében, amely a fejezeti és az intézményi önállóság sérelme nélkül segíti elő a célok, feladatok megvalósítását.
(66) bekezdéshez:
Az Áht. 2010. január 1-jétől alkalmazásra előírt, az elemi költségvetéshez kapcsolódó megvalósítási tervet az önkormányzati költségvetési szerveknél nem kell elkészíteni, csak abban az esetben, ha az önkormányzat ezt igényli. Így az adminisztrációs terhek az önkormányzat döntése nélkül nem növekednek.
A helyi önkormányzatok címzett és céltámogatási rendszeréről szóló 1992. évi LXXXIX. törvény módosítása
A 3. §-hoz
A helyi önkormányzatok címzett és céltámogatási rendszere 1990-től a helyi fejlesztések egyik legmeghatározóbb mozgatórugója volt. Az uniós források bővülésével át kellett értékelni a hazai fejlesztési rendszerben betöltött szerepét. Lépések történek a decentralizáció irányába. 2007-től az Országgyűlés nem döntött új címzett beruházások indításáról, a céltámogatásról 2005-től a regionális fejlesztési tanácsok döntöttek.
A 2010. évben további jelentős változások várhatók a hazai fejlesztési források területén, melyhez igazodva szükséges a fenti törvény módosítása is.
Mivel jelentősen szűkül a decentralizált döntési jogkörben lévő fejlesztési források köre szükséges áttekinteni, hogy az új induló céltámogatásokra fordítható 200 millió forintos régiós elosztását indokolt-e fenntartani.
A javaslat alapján 2010. évben az új induló céltámogatásokról a helyi önkormányzatokért felelős miniszter döntene a szükséges szakmai konzultációkat követően. Változást jelent a továbbiakban az is, hogy 2010-től az 50 millió forint, illetve az alatti beruházási összköltségű fejlesztésekhez lehet céltámogatást igényelni. A támogatható célok körét - a korábbi évekhez hasonlóan egészségügyi gép-műszer beszerzés - a törvény új 8. számú melléklete rögzíti.
A címzett és céltámogatással folyamatban lévő beruházásokkal kapcsolatos teendők jelenleg megoszlanak a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium, illetve az Önkormányzati Minisztérium között, mely bizonytalanságra adhat okot. Ennek rendezése érdekében a módosítás javaslatot tesz arra, hogy a fejlesztési forrással kapcsolatos valamennyi feladat a helyi önkormányzatokért felelős miniszter hatáskörébe kerüljön.
A címzett támogatással megvalósítható önkormányzati beruházások jelentős mértékű EU-s támogatásban részesülhetnek, így a hazai támogatási rendszert 2011-2012. években továbbra sem szükséges működtetni.
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény módosítására
A 4. §-hoz
(1) bekezdéshez:
Az Európai Uniós állampolgárok részére a hazai forrásokból biztosítandó ellátáshoz szükséges eljárás és adatszolgáltatás rendjét biztosítja.
(2)-(6) és (19) bekezdéshez:
Az aktív korúak ellátásával kapcsolatban egyrészt pontosításra került a közcélú munkavégzés keretében ellátható feladatokat meghatározó szabályozás, másrészt a tervezet megteremti annak a lehetőségét, hogy a települési önkormányzat rendeletben további mentesítési feltételeket határozzon meg a közfoglalkoztatásban való részvételi kötelezettség alól. További módosítást jelent, hogy 2010-től megszűnik a nyílt munkaerőpiacon elhelyezkedő aktív korúak ellátására jogosultak külön (az öregségi nyugdíjminimum összegének 50, illetve 25%-ának megfelelő összegű, 3-3 hónapig folyósított) ellátása.
(7) bekezdéshez:
A hatályos szabályozás előírja, hogy a normatív állami hozzájárulás folyósításának feltétele az, hogy az intézmény működési feltétele és szolgáltatása, valamint intézményi térítési díja megfelel a jogszabályi előírásoknak. A hivatkozott rendelkezés túl széleskörű, a Magyar Államkincstár hatáskörén túlterjeszkedően ad felhatalmazást a szolgáltatások szakmai feltételrendszerének ellenőrzésére. Erre tekintettel módosítás szükséges aszerint, hogy az igazgatóságok csak a működési engedély meglétét kérhessék számon.
(8), (12) és (16) bekezdéshez:
A javaslat a támogató szolgáltatáshoz és a közösségi ellátásokhoz hasonlóan a hatékonyabb ellátásszervezés érdekében kiveszi a kötelező önkormányzati feladatok közül a jelzőrendszeres házi segítségnyújtást, és pályázati rendszerben kívánja finanszíroztatni.
(9) bekezdéshez:
A javaslat egyértelművé teszi azt, a hatályos jogszabályokból egyébként szintén következő szabályt, hogy egy szolgálattónak, intézménynek egy fenntartója van.
(10)-(11) és (14) bekezdéshez:
2009. január 1-jétől a házi segítségnyújtás és a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás működési engedélyében szerepeltetni kell az ellátható személyek számát és a jelzőkészülékszámot. Annak érdekében, hogy az ellátotti létszám esetleges növekedéséből származó változások ne jelentsenek aránytalan adminisztratív terhet a fenntartóknak, a nappali és a bentlakásos ellátáshoz hasonlóan meg adni az átmeneti túllépés lehetőségét. Egyidejűleg a javaslat a szakmai tapasztalatok alapján nappali ellátás esetén a túllépést öt százalékról tíz százalékra emeli.
Összehangolja a szakmai ellátás minőségi feltételeit a költségvetési törvény finanszírozási szabályaival.
(13) bekezdéshez:
A jegyzői munkateher csökkentése érdekében idősotthoni ellátás esetében is csak az ellátás igénybevételét megelőző hatósági jövedelemvizsgálat marad meg.
(15) bekezdéshez:
A javaslat az önkormányzati fenntartókhoz hasonlóan a nem állami fenntartóknak is előírja, hogy egyházi fenntartónak történő intézményátadás esetén térítsék meg az egyházi kiegészítő támogatás öt évre eső összegét. Mivel a nem állami fenntartó bármikor megszűnhet, és nem részesül folyamatos állami támogatásban a Javaslat az esetükben egyösszegű megtérítést ír elő.
(17)-(18) bekezdéshez:
A szükséges felhatalmazó és átmeneti rendelkezéseket, valamint a módosításokkal összefüggésben pontosításokat tartalmaznak.
A statisztikáról szóló 1993. évi XLVI. törvény módosítása
Az 5. §-hoz
Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 100/G. §-ának (4) bekezdése alapján központi közhatalmi költségvetési szerv kiegészítő tevékenység végzésére csak kivételesen, törvény vagy kormányrendelet alapján jogosult. A módosítás ennek törvényi alapját teremti meg a KSH-nál.
A közoktatásról szóló 1993. LXXIX. törvény
A 6. §-hoz
(1) bekezdéshez:
A közoktatásról szóló törvény hatályos rendelkezései alapján nem állapítható meg egyértelműen, hogy mely esetben vállal át az egyházi jogi személy állami feladatot, és mely esetben vállal át a helyi önkormányzattól feladatot. A javaslat ezt a kérdést rendezi.
(2)-(3) bekezdéshez:
A javaslat egyértelművé teszi azokat a felhatalmazó rendelkezéseket, amelyek alapján az oktatási miniszter, illetve a Kormány rendeletet adhat ki.
(4)-(7) bekezdéshez:
A felhatalmazások tartalmazzák azokat az előírásokat is, amelyek figyelembe vételével a jogalkotó megállapíthatja az egyes eljárások keretei között kérhető igazgatási szolgáltatási díjat.
(8) bekezdéshez:
A javaslat megváltoztatja az alapfokú művészetoktatás finanszírozási rendjét is, növelve a tanulói hozzájárulás mértékét.
(9) bekezdéshez:
A javaslat áttekinthetővé teszi az egyházi kiegészítő támogatás megállapításának szabályait. A hatályos szabályozásból ugyanis nem állapítható meg, hogy milyen eljárás keretében lehet megállapítani a kiegészítő támogatás összegét. A jövőben az oktatási miniszter hoz határozatot, amely ellen megteremtődik a bírósági út igénybe vételének a lehetősége.
(10) bekezdéshez:
Pontosító rendelkezés, amely a közoktatásért felelős miniszter által kötelezően kötendő megállapodások feltételeihez kapcsolódik.
(11)-(13) bekezdéshez:
Az oktatás-szervezés feltételeit könnyítő rendelkezések, amelyek - átmeneti időszakra - bővítik az önkormányzatok mozgásterét.
A Magyar Export- Import Bank Részvénytársaságról és a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaságról szóló 1994. évi XLII. törvény módosítása
A 7. §-hoz
A javaslat célja, hogy az elkülönült limitek meghatározása révén az Eximbank egyéb export célú garanciavállalási tevékenységével elő tudja segíteni a vállalkozások exporttevékenységét. A javaslattal összefüggésben módosítani szükséges a törvény végrehajtási rendeletek kiadására vonatkozó felhatalmazó rendelkezéseit is.
Az ügyészségi szolgálati viszonyról és az ügyészségi adatkezelésről szóló 1994. évi LXXX. törvény módosítása
A 8. §-hoz
A köztisztviselők béren kívüli juttatásainak újraszabályozását indokoló körülmények a bíróságok, illetve az ügyészség szervezetében dolgozókra is irányadóak, mivel a személyi jövedelemadóról szóló törvény 2010. január 1-jén hatályba lépő rendelkezései a számukra törvényileg garantált béren kívüli juttatások közteherviselési szabályait is érintik. A javaslat a bírósági és az ügyészi szervezetrendszer foglalkoztatottjai esetében is a rugalmas, a korszerű javadalmazási rendszer részét képező cafetéria-juttatás törvényi alapjainak megteremtésére irányul.
A területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény módosítása
A 9. §-hoz
A javasolt módosítás célja, hogy a Tftv. alapján kötelezően létrehozandó térségi fejlesztési tanácsok a saját szervezeti és működési szabályzataikban az egyes tagokat terhelő befizetési kötelezettségeket arányos módon, és az egyes tagok által reálisan teljesíthető mértékben írják elő.
A módosítás a 2010. évi költségvetésről szóló törvényjavaslathoz úgy kapcsolódik, hogy a Tftv. alapján kötelezően létrehozandó Balaton Fejlesztési Tanács költségvetési támogatása a törvényjavaslat szerint a 2009. évi 90,0 millió forintról 50,0 millió forintra, a Budapesti Agglomerációs Fejlesztési Tanács támogatása pedig 17,0 millió forintról 5,0 millió forintra fog csökkenni.
A 2010. évben lecsökkent költségvetési hozzájárulás mellett a térségi fejlesztési tanácsok tagjai részére előírt befizetési kötelezettségek megfelelő szabályozása esetén biztosítható az egyes tanácsok működésének finanszírozása.
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény módosítása
A 10. §-hoz
(1) bekezdéshez:
A Ttv. 37. § (1) bekezdésének jelenleg hatályos szabályozása szerint az önkéntes és a létesítményi tűzoltónak a tűzoltás, műszaki mentés, az ezekre való felkészítés és a rendkívüli készenléti szolgálat időtartamára a munkahelyén történt munkavégzési kötelezettség alóli felmentés miatt kiesett jövedelmét az igénybe vevő téríti meg. Ennek alapján az igénybe vett önkéntes és létesítményi tűzoltó társadalombiztosítási ellátásra is jogosult. A javaslat szerint kikerül az a rendelkezés, hogy az igénybe vett önkéntes és létesítményi tűzoltó társadalombiztosítási ellátásra is jogosultak. Ennek indoka, hogy a társadalombiztosítási ellátás szabályait, így az ellátásra jogosultak körét, a jogosultság feltételeit egyéb jogszabályok (így a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény) részletesen szabályozzák.
(2) bekezdéshez:
A Ttv. 41. § (4) bekezdésének jelenlegi hatályos szabályozása szerint a hivatásos és önkéntes tűzoltóság fenntartásával és működésével kapcsolatos rendkívüli kiadások fedezetére elkülönített tartalékalap terhére kell gondoskodni a működési területen kívüli vonulások költségeiről, illetőleg a szolgálati feladatok ellátása során súlyos munkabalesetet szenvedett tűzoltók kártérítéséről.
A hivatkozott tartalékalap célja nem indokolja, hogy a szolgálati feladatok ellátása során súlyos munkabalesetet szenvedett tűzoltók kártérítését az OKF a tartalékalapból rendezze. A javaslat szerint kikerül ez a rendelkezés, így a súlyos munkabalesetet szenvedett tűzoltók kártérítését a tárgyban irányadó egyéb jogszabályok alapján kell megítélni, illetve kifizetni.
(3) bekezdéshez:
Jelenleg az OKF költségvetéséből működtetett, - a katasztrófavédelem szervezeti rendszerében működő - tanintézet végzi térítésmentesen más szervekhez tartozó tűzoltóságok tagjainak szakmai képzését.
Ezt a helyzetet a megváltozott gazdasági körülmények miatt nem lehet tovább fenntartani. A javaslat szerint a hallgatók a későbbiekben is tandíjmentességet élveznek, ugyanakkor a képzéssel kapcsolatos egyéb költségeket (pl. szállás, étkezés, tankönyvek stb.) a küldő szervnek, vagy a hallgatóknak kell viselniük.
(4) bekezdéshez:
Az elmúlt évek tapasztalatai (a laktanyák jelenlegi állapotának felmérése) rámutattak, hogy tűzvédelmi bírság és a biztosítók 1,5%-os hozzájárulása fejezeti kezelésű előirányzatot - amely technikai fejlesztéseket biztosítja - gazdaságosabb a meglévő laktanya épületek felújítására fordítani, mint új épületeket felépíteni. A monitoring lakossági riasztó-tájékoztató eszközöknél szintén fontos és kiemelt feladat a létesítésen túl az üzemeltetés biztosítása is.
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény módosítása
A 11. §-hoz
A javaslat a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény módosításával lehetőséget teremt arra, hogy - a költségvetési források rendelkezésre állása esetén - a veszélyes tűzoltói beosztás pótléka akár 50 % legyen. Ezzel összefüggésben a javaslat egyértelműsíti, hogy az önkormányzati tűzoltók esetében az illetmény eltérítésére az önkormányzati források terhére kerülhet sor.
A tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény módosítása
A 12. §-hoz
Szabályozási és finanszírozási szempontból is egységesen kezelődik a Gazdasági Versenyhivatal versenykultúra, tudatos fogyasztói döntéshozatal kultúrájának fejlesztése, valamint a regionális versenyjogi intézményrendszer fejlesztésével kapcsolatos tevékenysége. Így a feladatok köre kibővül az OECD-GVH Budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központ működtetésével, amelyhez a forrás a jelenlegi tíz százalék tizenöt százalékra való emelésével biztosítható.
A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról 1996. évi CXII. törvény módosítása
A 13. §-hoz
A lakástámogatási hatóságként eljáró Kincstár a 12/2001. (I. 30.) Korm. rendelet alapján jogosult és köteles a támogatás igénybevételének és felhasználásának jogszerűségét ellenőrizni, így a hatósági ellenőrzés céljára elengedhetetlenül szükséges a hitelintézeti adatszolgáltatás, s a kapcsolódó adatoknak a banktitok megtartási kötelezettsége köréből történő kivonása.
A személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló 1996. évi CXXVI. törvény módosítása
A 14. §-hoz
A törvény a módosítást követően egységesen két éves "előműködést", türelmi időt követel meg az egyházaktól ahhoz, hogy a magánszemélyek a személyi jövedelemadójuk meghatározott részét számukra felajánlhassák.
A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény
A 15. §-hoz
Az otthonteremtési támogatást a fiatal felnőtt 24/25 éves koráig igényelheti. Számos jelzés érkezett, hogy a fiatalok számára 24 éves korukban még nem ad hitelt a bank, különösen akkor, ha még munkaviszonyuk sincs, mert még tanulnak. Ezért szükséges az otthonteremtési támogatás igénybevételi életkorát 30 évre kitolni. A költségvetés számára ez többletkiadást nem jelent, csak annyit, hogy időben jobban elhúzódva jelennek meg az igények. Különösen indokolt a módosítás amiatt, hogy az utógondozói ellátás igénybevételének felső korhatárra csökken.
A gyermekgondozási segély időtartamának 3 évről 2 évre történő lecsökkentése miatt, és a női foglalkoztatás bővítése érdekében rendkívül dinamikusan kell növelni a kisgyermekek napközbeni ellátási férőhelyeinek számát, ami részben az európai uniós forrásokból megvalósuló a férőhelybővítéssel, illetve egy új napközbeni ellátási forma bevezetésével, a családi gyermekfelügyelet létrehozásával valósulhat meg. A törvénytervezet ennek megfelelően pontosítja a gyermekek napközbeni ellátásának formáit.
E mellett fontos cél az is, hogy javítsuk a gyermekek napközbeni ellátásai közül különösen a családi napközi tekintetében a hozzáférés lehetőségét azzal, hogy könnyebbé és rugalmasabbá tesszük a működtetők számára a létesítés és a működtetés feltételeit annak figyelembe vételével, hogy működtetőt saját otthonában egy vagy több rendeltetési egységként biztosítja a gyermekek napközbeni ellátást, , illetve ha más, e célra kialakított helyiségben működteti a családi napközit. Ha a családi napközi egy rendeltetési egysége - maximum hét gyermek tekintetében - biztosítja az ellátást, akkor a lakásra vonatkozó szabályokat szükséges teljesíteni, így a működési engedélyezési eljárás keretén belül a szakhatóságok közül csupán az ÁNTSZ szűkebb körben történő vizsgálata válik szükségessé. Minderre tekintettel szükségessé vált a gyermekvédelmi törvénynek a családi napközire vonatkozó szabályainak a pontosítása, figyelemmel arra is, hogy a családi napközi és a bevezetésre kerülő családi gyermekfelügyelet szakmai tartalma jól elkülöníthető legyen törvényi szinten is.
A családi napközik hálózatának bővítése tehát elsősorban a kistelepüléseken indokolt. Korábbi problémát orvosol a tervezet azzal, hogy kimondja a családi napköziben a saját gyermek után normatíva nem vehető igénybe, hasonlóan a családi gyermekfelügyelet keretében biztosított ellátásnál.
A tervezet a napközbeni ellátások körét egy új ellátási formával, a családi gyermekfelügyelettel bővíti, amely jól alkalmazkodik a szülők igényeihez és a férőhely hiányokat is mérsékelheti azon településeken, ahol néhány gyermek elhelyezése nem megoldott, illetve nagyobb településeken csökkentheti a várólistán szereplő három év alatti gyermekek számát. A családi gyermekfelügyelet keretében ugyanis csak két évestől négy éves korig gondozható gyermek, akik számára a működtető saját otthonában nappali felügyeletet, gondozást, nevelést és étkeztetést biztosít.
A tervezet egységesen szabályozza a családi napközi és a családi gyermekfelügyelet keretében biztosított ellátás térítési díját, vagyis a személyes szolgáltatás intézményi térítési díja az ellátásra fordított költségek alapján megállapított óradíj.
A tervezet pontosítja, hogy a működtetőnek milyen gyermekszám mellett kell gyermekgondozó alkalmazásával vagy megbízásával gondoskodnia a hivatásos, illetve a speciális hivatásos nevelőszülő segítéséről.
A hatályos Gyermekvédelmi törvény szerint az utógondozói ellátást a gyámhivatal három ok miatt rendelheti el, így ha fiatal felnőtt továbbtanul, ha szociális intézményi elhelyezésre vár, vagy ha létfenntartásáról gondoskodni nem tud. A mintegy 4 000 utógondozói ellátásban részesülő fiatal felnőttnek 65-70%-a továbbtanul, illetve mintegy 3- 4 %-uk szociális intézményi elhelyezésre vár. Az utógondozói ellátás fő szabályként a fiatal felnőttek 24 életévük betöltéséig tart
A tervezet a tovább nem tanuló fiatalok esetében lecsökkenteni az utógondozói ellátás lehetséges idejét a jelenlegi 24 éves életkorról 21 évre, és ösztönözni az olcsóbb fenntartású utógondozó otthonban, vagy albérletben történő elhelyezésüket.
A jelenleg érvényben lévő szabályozás értelmében az egyes gyermekjóléti alapszolgáltatásokra és gyermekvédelmi szakellátásokra eltérő finanszírozási szabályok vonatkoznak. Míg a gyermekek átmeneti gondozását biztosító intézmények esetében a gyermekvédelmi törvény, a működési engedélyben jóváhagyott férőhelyszám erejéig engedi a férőhelyek feltöltését, annak túllépése egyetlen egy naptári napon sem lehetséges, addig egyes gyermekvédelmi szakellátások esetében a szabályozás már kimondja, hogy az ellátottak száma éves átlagban nem haladhatja meg a fenntartó által működtetett - a működési engedélyben meghatározott - nevelőszülői, illetve gyermekotthoni összférőhelyszám 100%-át."
A tervezett változtatás nyomán a kríziskezelő feladatot ellátó szolgáltatók lehetőséget kapnak arra, hogy a férőhelyszám eseti túllépésével a családtagokat együtt tudják befogadni, így elkerülhető, hogy a gyermekek szüleitől elszakítva a gyermekvédelmi szakellátásba, a szülő pedig a hajléktalan ellátásba kerüljön. A módosítás továbbá hozzájárul a Szociális törvényben (100%-os felsőkorlát szerepel valamennyi bentlakásos intézménynél), valamint a Gyermekvédelmi törvényben eltérően rendezett finanszírozási szabályok harmonizációjához, megszűnteti az eddig meglévő hátrányos megkülönböztetést a gyermekek átmeneti gondozását végző szolgáltatók felé.
Az elmúlt években a gyermekétkeztetés normatív kedvezményének mértéke jelentősen nőtt, illetve fokozatosan egyre nagyobb jogosulti körre terjedt ki az ingyenes étkezés. Az 50%-os normatív kedvezmények mellett 2003. szeptember 1-jével az óvodai étkezésben részt vevő, 2004. január 1-jétől már a bölcsődében ellátott, 2006. január 1-jétől az általános iskola 1-4. osztályában tanuló, majd 2008. január 1-jétől az általános iskola 5. osztályában tanuló, végül 2009. január 1-jétől az általános iskola 6. évfolyamán tanuló és rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekek számára is ingyenes étkeztetést kell biztosítani.
A "Legyen jobb a gyermekeknek!" 1092/2007 (XI.29.) Korm. határozat 29. pontjában meghatározottak szerint az ingyenes étkezést ki kell terjeszteni a felső tagozat 7. osztályára is. A törvénytervezet ennek jogi hátterét teremti meg.
A mindenkori költségvetési törvény 3. számú mellékletében nevesített a családi napközi és a családi gyermekfelügyelet normatívája, mint állami hozzájárulás tartalmazza a gyermekek napközbeni ellátása keretében nyújtott étkeztetés térítési díjának normatív alapon történő mérsékléséhez kapcsolódó támogatást is. Ennek megfelelően a Gyermekvédelmi törvényben is pontosítani kell, hogy a gyermekek napközbeni ellátása keretében biztosított gyermekétkeztetés szabályait (ingyenes étkeztetés, kedvezményes étkeztetés) milyen intézményben, vagy szolgáltatás biztosítása során kell alkalmazni.
A bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 1997. évi LXVII. törvény módosítása
A 16. §-hoz
A köztisztviselők béren kívüli juttatásainak újraszabályozását indokoló körülmények a bíróságok, illetve az ügyészség szervezetében dolgozókra is irányadóak, mivel a személyi jövedelemadóról szóló törvény 2010. január 1-jén hatályba lépő rendelkezései a számukra törvényileg garantált béren kívüli juttatások közteherviselési szabályait is érintik. A javaslat a bírósági és az ügyészi szervezetrendszer foglalkoztatottjai esetében is a rugalmas, a korszerű javadalmazási rendszer részét képező cafetéria-juttatás törvényi alapjainak megteremtésére irányul.
Az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény módosítása
A 17. §-hoz
A köztisztviselők béren kívüli juttatásainak újraszabályozását indokoló körülmények a bíróságok, illetve az ügyészség szervezetében dolgozókra is irányadóak, mivel a személyi jövedelemadóról szóló törvény 2010. január 1-jén hatályba lépő rendelkezései a számukra törvényileg garantált béren kívüli juttatások közteherviselési szabályait is érintik. A javaslat a bírósági és az ügyészi szervezetrendszer foglalkoztatottjai esetében is a rugalmas, a korszerű javadalmazási rendszer részét képező cafetéria-juttatás törvényi alapjainak megteremtésére irányul.
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény módosítása
A 18. §-hoz;
A telekalakítási eljárásnak a földhivatalhoz való telepítése miatt a telekalakítási eljárás jelenlegi eljárási illetékét igazgatási szolgáltatási díjjá indokolt alakítani.
A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény módosítása
A 19. §-hoz
A módosítás a nem biztosítottak és a nyugdíjas vállalkozók által fizetendő egészségügyi szolgáltatási járulékot valamint a központi költségvetés által - a szolidaritási alapon jogosult személyek (például nyugdíjasok, kiskorúak) után - fizetendő járulék mértékét állapítja meg.
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997 év LXXXI. törvény módosítása
A 20. §-hoz
A 2010. évi SZJA-szabályoknak megfelelő számítási szabály érvényesítése.
Az Alkotmánybíróság döntésének megfelelően az állami adóhatóság nyugdíjbiztosítási járulék vagy nyugdíjjárulék tartozást is mérsékelhet vagy elengedhet. Ennek a biztosítási jogviszonyra gyakorolt hatását rendezi az új szabályozás.
A Nyugdíjbiztosítási Alap védelmében szükséges az általános szabályoknál szigorúbb behajtási határ meghatározása.
Az egyházak hitéleti és közcélú tevékenységének anyagi feltételeiről szóló 1997. évi CXXIV. törvény módosítása
A 21. §-hoz
A módosítással az egyházi alapintézmények támogatása - a korábbi 1 + 1 Ft-os rendszer helyett - a Vatikáni Megállapodásban (1999. évi LXX. törvény) előírt éves progresszív szja (a személyi jövedelemadó összevont adóalapjának kedvezményekkel csökkentett összegének) 0,5 %-a formájában realizálódik, úgy hogy a (rendelkező évi) közvetlen adózói rendelkezéseket a központi költségvetés e mértékig kiegészíti. A költségvetési kiegészítő összeg felosztására a Vatikáni Megállapodásban előírt állampolgári rendelkezések arányában kerül sor.
A hittanoktatásra fordítható költségvetési előirányzat összegének megállapításánál a mindenkori átlagos pedagógus óradíj szolgált viszonyítási alapként, a gyakorlati tervezésben azonban semmilyen szerepet nem kapott, ezért fenntartása sem indokolt.
A helyi önkormányzatok társulásairól és együttműködéséről szóló 1997. évi CXXXV. törvény módosítása
A 22. §-hoz
A jogi személyiséggel rendelkező társulások a törvény hatályba lépését követően nem költségvetési szervek lesznek, hanem a költségvetési szervek gazdálkodására vonatkozó szabályok szerint működnek, így alapító okirat helyett társulási megállapodás szükséges.
A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény módosítása
A 23. §-hoz
A javaslat elsősorban a kulturális javakkal kapcsolatos jogügyletek írásba foglalásával kapcsolatos előírásokat, valamint a költségvetési szervek jogállásról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvény (Kjtv.) szabályozásából következően szükséges módosításokat tartalmazza.
A Kjtv. 16. §-ának (1) bekezdése b) pontja értelmében, a külön törvényben meghatározott közgyűjtemények tartoznak a költségvetési szervek "közintézet" típusába. A Kulturális tv. módosítása javaslatot tesz a közintézet közgyűjtemények meghatározására, a közintézeti kategóriába tartozás szakmai kritériumrendszerére, így a Kjtv.-ben foglalt rendelkezés kitöltésére.
(1) bekezdéshez:
A kulturális javak fokozott védelme érdekében kerül be a javakkal kapcsolatos jogügyletek szerződéseinek írásba foglalási kötelezettsége, mert a nagy közérdeklődésre számot tartó időszaki kiállítások számának növekedése mellett a szóbeli megállapodások nem biztosítják megfelelően a védelmet, különösen a kölcsönzés esetében. A módosítás az írásbeliség követelményét a kulturális javak múzeumi kölcsönzése esetén további szabályokkal egészíti ki. A kulturális javak cseréje esetén az állami tulajdoni körből való kikerülés lehetősége miatt indokolt a fokozottabb védelem. A javaslatban hivatkozott részletszabályok megteremtését biztosító külön jogszabályra maga a törvény ad felhatalmazást.
(2) bekezdéshez:
A kulturális javak piaci értékének ugrásszerű növekedése indokolja a módosítást, ami kizárólag a szakmailag magasabb szintet biztosító múzeumok számára teszi lehetővé letétek fogadását.
(3) bekezdéshez:
Az ingó kulturális örökség gyűjtése, megőrzése, tudományos feldolgozása, védelme és közzététele közfeladat, amelyben elsődleges az állami szerepvállalás. A közintézeti besorolású közgyűjtemények olyan kiemelkedő, egyedi tudományos értékű, országos és megyei gyűjteménnyel rendelkeznek (kulturális vagyont kezelnek), ami lehetővé teszi, hogy ezt az állami és önkormányzati vagyont megfelelő szakértelemmel bemutatva hasznosítsák, és a rájuk vonatkozó rugalmasabb gazdálkodási szabályozás lehetőségével élve, nagyobb szerepet vállaljanak a fent meghatározott közfeladat ellátásában.
A közintézet közgyűjtemények az adott terület kompetencia-központjai, szakmai ismereteik, működési és gazdálkodási gyakorlatuk példaként szolgál a többi közgyűjtemény számára. Szakmai tanácsadást végeznek a szakterületükhöz tartozó intézményeknek, és központi szolgáltatásokat nyújtanak az egyéb közgyűjteményi rendszerek számára.
Az önkormányzati intézmények vonatkozásában az önkormányzatiság tiszteletben tartása okán a javaslat megteremti a lehetőséget az irányító szerv számára, hogy a § felvezetőjében szereplő szempontok, illetve a Kjtv. szabta kereteken belül döntsön az intézmény közintézetté válásáról.
A javaslat képesítési követelményeket támaszt a közgyűjtemény költségvetési szerv vezetőjével szemben. A vezetőnek megfelelő vezetési-szervezési, gazdálkodási ismertekkel kell rendelkeznie, ezért legalább a kulturális szakemberek szervezett képzési rendszeréről, követelményeiről és a képzés finanszírozásáról szóló 1/2000. (I 14.) NKÖM rendeletben meghatározottak szerint akkreditált, vezetői ismereteket nyújtó képzés eredményes elvégzését igazoló okirattal kell rendelkeznie.
A módosítás előírja, hogy a közintézet megvalósítási és teljesítménytervét mely szakterületek szakmai mutatói alapján szükséges elkészíteni.
A javaslat a közintézet közgyűjtemény számára előírja, hogy a megnövekedett gazdasági önállóság okán a számvitelről szóló törvény szerinti üzemgazdasági (eredmény)szemléletű könyvvezetésre, illetve beszámolásra is köteles.
(4) bekezdéshez:
A Kjtv. és a Kulturális tv. fogalomhasználata eltér, ezért szükséges a harmonizáló szabály beiktatása.
(5) bekezdéshez:
Az intézmények minőségfejlesztése a kor követelménye, a minőségfejlesztés miniszteri rendeleti szintű szabályozásának megvalósításához, valamint a közintézetek megvalósítási és teljesítménytervéhez kapcsolódó szakmai mutatók meghatározásához szükséges a felhatalmazó szabályok törvénybe iktatása.
A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény módosítása
A 24. §-hoz
A gyermekotthonok költségvetési forrásainak kiegészítését teremti meg a javaslat, ugyanis esetükben a térítési díj nem egészíti ki a normatívát. A törvény módosítása lehetőséget ad arra, hogy a gyermekotthonban elhelyezett gyermek családi pótlékát ne kelljen a gyámhatósági betétben gyűjteni, hanem a gyermekotthon vezetője, aki az esetek nagy részében a gyermek gyámja, gondoskodjon a személyre szóló felhasználásról, melynek eredményeként a gyermekek ellátásának színvonala javulhat.
A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény
A 25. §-hoz
A javaslat - az önkormányzatok feladatainak csökkentése érdekében - szűkíti az örökségvédelmi hatástanulmány elkészítési kötelezettségének körét, valamint kiiktatja a kétszeres hatástanulmány-készítés kötelezettségét.
A Nemzeti Civil Alapprogramról szóló 2003. évi L. törvény módosítása
A 26. §-hoz
A módosítás alapján a Nemzeti Civil Alapprogram 2011-től fog a tárgyévet megelőző harmadik évben a civil szervezetek részére átutalt 1 %-os felajánlásoknak megfelelő összegű költségvetési támogatásban részesülni. A javaslat rögzíti, hogy 2010. évben a támogatás összege 7 000 millió forint lesz.
Tekintettel a Nemzeti Civil Alapból a 2010. évi költségvetési törvényben biztosítandó támogatások terhére kiírásra kerülő pályázatok várható ütemezésére, szükséges biztosítani, hogy a pályázati lehetőségből a 2008. évben megalakult és ténylegesen működő civil szervezetek se kerüljenek kizárásra.
A szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2003. évi LXXXVI. törvény módosítása
A 27. §-hoz
Az iskolai rendszerű közoktatási, illetve szakképzési feladatokat ellátó, a szakképzési törvényben meghatározott "központi képzőhelyek" többsége a vonatkozó jogszabályi kötelezettség miatt közhasznú társasági cégformából non-profit gazdasági társasággá alakult át 2009. június 01-vel. A közfeladat ellátása miatt indokolt ezen szakképző intézményeknek a hozzájárulási kötelezettség alóli alanyi mentesség biztosítása.
Továbbá a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT I.) lezárulása miatt indokolt a szövegpontosítás, mivel így biztosított az egységes törvényi szintű szabályozás az európai uniós társfinanszírozási kötelezettség szakképzési és felnőttképzési feladataira vonatkozóan.
Továbbá a módosítás célja pontosítás. Az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Program kifizetései már lezárultak, ugyanakkor az alaprész továbbra is hozzájárul más európai uniós finanszírozású programok (pl. a Társadalmi Megújulás Operatív Program) finanszírozásához.
A Kutatási és Technológiai Innovációs Alapról szóló 2003. évi XC. törvény módosítása
A 28. §-hoz
Az Innovációs Alapból nyújtható támogatások köre kiegészül a hazai, Kormány által jóváhagyott K+F beruházások visszatérítendő támogatásával, valamint az Európai Együttműködő Államok Terve Program tagdíjával.
Az Atv. 8. §-(2) f) pontját a 2007. évi LXXXVII. törvény 2. § 624. pontja hatályon kívül helyezte, így a jogszabályi helyre való hivatkozás fenntartása nem indokolt. Az Európai Szén- és Acélipari Kutatási Alap esetében 2010-ben már nincs magyar hozzájárulási kötelezettség, ezért az erre vonatkozó szövegrészek törlésre kerülnek.
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény módosítása
A 29. §-hoz
A tervezet tartalmazza az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 20/A.(2) bekezdése da) pontjának módosítását is, amely a START kártya érvényességi idejét szabályozza. A felsőfokú végzettséggel rendelkező pályakezdő fiatalok esetében ugyanis a kártya érvényességi idejét egy évben indokolt meghatározni, mivel a foglalkoztatásukhoz kapcsolódó járulékkedvezmény is összességében egy évre vehető igénybe a módosítás alapján.
A közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény módosítása
A 30. §-hoz
A költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvény alakította ki a költségvetési szervek jogi személyiségű szervezeti egységeire vonatkozó szabályokat, mely alapján indokolt a közbeszerzési ajánlatkérők felsorolásának pontosítása. Ezen kívül bizonyos közhatalmi szervek (Országgyűlés, Ügyészség), illetve ezek szervezeti egységei is eljárhatnak ajánlatkérőként, ezeket is nevesíti a törvény.
A sportról szóló 2004. évi I. törvény módosítása
A 31. §-hoz
Az érmes, az edző és az özvegy olimpiai járadék 2010. évi összegének megállapításra irányul a javaslat, mely megegyezik a 2008. évi országos szintű bruttó nominál átlagkeresettel, ez 198 900 Ft/fő/hó összegnek felel meg.
A prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény módosítása
A 32. §-hoz
A tartalmazza a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény [Ktv.] 49/F. §-ának módosítását, amely a közszolgálati jogviszony alapján járó juttatásokat szabályozza újra, bevezetve az ún. cafetéria fogalmát, mögöttes szabályként az Szjatv. adómentes juttatásokra vonatkozó rendelkezéseit híva fel. Erre tekintettel szükséges a prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény [Péptv.] módosítása is, a fogalmak összehangolása, a prémiumévek programban részt vevő köztisztviselőket és ügykezelőket megillető juttatások egyértelmű meghatározása céljából.
A pályakezdő fiatalok, az ötven év feletti munkanélküliek, valamint a gyermek gondozását, illetve családtag ápolását követően munkát keresők foglalkoztatásának elősegítéséről, továbbá az ösztöndíjas foglalkoztatásról szóló 2004. évi CXXIII. törvény módosítására
A 33. §-hoz
A START programban résztvevő felsőfokú végzettségű pályakezdők foglalkoztatásához kapcsolódó járulékkedvezmény időtartamának módosítását a gyakorlati tapasztalatok indokolják. A frissen végzett diplomások, amennyiben foglakoztatási lehetőséghez jutnak gyorsan és rugalmasan sajátítják el a munkaadók követelményrendszerét. Ezért indokolt, hogy a diplomás pályakezdők esetében a járulékkedvezmény két éves időtartama egy éves legyen.
A Pftv. 8. §-a (1) bekezdésének módosítását a jogalkalmazás során felmerült problémák indokolják. A módosítással egyértelművé válik, hogy a 8. §-ban szabályozott további egy éves járulékkedvezmény - törvényben meghatározott többi feltétel fennállása esetén - azt a munkáltatót illeti meg, aki a munkavállalót a START EXTRA kártyához kapcsolódó két éves járulékkedvezmény időtartam alatt foglalkoztatta.
A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény módosítása
A 34. §-hoz
A jogszabályi rendelkezések megsértése sok esetben nem szándékos rosszakarat, hanem figyelmetlenség vagy gondatlanság eredménye. Ebben a körben is találhatóak olyan jogsértések, amelyeket már az első alkalommal is szankcionálni kell, mivel az életet, a testi épséget, a közteherviselési kötelezettség teljesítését vagy más, kiemelkedően fontos érdeket érintenek. Azon jogsértések esetében azonban, amelyek orvosolhatóak és első alkalommal fordulnak elő, nem az az állam célja, hogy mindenáron szankcionálja a szabályt be nem tartó személyt vagy vállalkozást, hanem az, hogy a hibát az érintett kijavítsa. A javaslat a közigazgatási hatósági eljárásra vonatkozó általános szabályok módosításával ennek törvényi alapjait teremti meg.
Az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról szóló 2005. évi XCV. törvény módosítása
A 35. §-hoz
Az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerekkel kapcsolatos egyes engedélyezési eljárások során fizetendő igazgatási szolgáltatási díjakról szóló 32/2005. (VIII. 11.) EüM rendelet tartalmazza a gyógyszerészeti államigazgatási szervként kijelölt Országos Gyógyszerészeti Intézet (a továbbiakban: OGYI) által végzett engedélyezési eljárások igazgatási szolgáltatási díjait (továbbiakban: díj). A Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetésének tervezési munkái keretében felülvizsgálatra került az OGYI által végzett engedélyezési eljárások teljes köre, valamint a díjak mértéke. A 2005-ben szabályozott eljárások köre bővült, mely indokolttá teszi a díjat megállapító jogszabály módosítását.
Az OGYI díjainak - az illetékekről szóló 1990. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Iltv.) 67. §-ának miniszteri rendelet szintű szabályozását tartalmazó felhatalmazó rendelkezésétől eltérően - törvényi szintű szabályozása indokolt. Az Iltv. alapján megállapítható díjak kizárólag az adott eljárás költségeit tartalmazhatják, tehát a díjak megállapításakor nem vehetők figyelembe az igényekhez igazodó feladatellátás-bővüléséhez szükséges további intézeti, valamint egyéb jogcímen keletkező költségek. Az OGYI 2004 óta kizárólag saját bevételeiből gazdálkodik, működési költségeihez támogatásban nem részesül.
Az OGYI, mint Magyarországon működő engedélyező hatóság igen jelentős szerepet tölt be mind az Európai Unió tagállamai, mind pedig azon kívüli államok gazdasági életében. Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek közösségi kódexéről szóló 2001/83/EK irányelv egységesen szabályozza a tagállamokban a forgalomba hozatali engedélyezési eljárások jelentős részét. Az irányelv egyik alapelve, hogy (definiált kivételek mellett) az egyik tagállam illetékes hatósága által a gyógyszerekre kiadott forgalomba hozatali engedélyt a másik tagállam illetékes hatóságának (szigorúan meghatározott kivételektől eltekintve) el kell ismernie. A kérelmező tehát szabadon dönthet, hogy melyik tagállam gyógyszerügyi hatóságához fordul. A forgalomba hozatali engedély kiadását és módosítását megelőző értékelések díjainak megállapításakor figyelembe kell venni, hogy a kérelmező által szabadon választható referencia-hatóság értékelése az egész EGT területén honosítható, tehát az OGYI, mint referencia hatóság más tagállam által is felhasználható értékeléseket végez. Az, hogy a kérelmező melyik tagállam gyógyszerhatóságát választja referenciaként, az kizárólag a hatóság szakértelmétől függ. Az engedélyezési eljárások iránti igény jelentős és növekvő, tehát a cél az, hogy az OGYI az Európai Gazdasági Térségben az önkéntesen végezhető eljárásokból többet tudjon vállalni, növelni tudja szerepét.
A magyar gyógyszeripar számára is különösen fontos a magyar hatóság tevékenysége, mivel legegyszerűbben az OGYI közreműködésével tudja termékeit a többi tagállamban és más EU-n kívüli országokban forgalomba hozni.
Az OGYI díjainak az eljárásokkal összefüggő tényleges költségeken túlmenően fedezetet kell nyújtania a bevétellel nem fedezett, a biztonságos gyógyszerfelhasználással összefüggő hatósági és egyéb feladatokra, így különösen az indikáción túli gyógyszerrendelési kérelmek szakvéleményezésére, engedélyezésére, jogszabályon alapuló egyedi import engedélyek megadására, gyógyszer-információs szolgálat működtetésére, vizsgálati készítménnyel történő, nem kereskedelmi célú klinikai vizsgálati kérelmek értékelésére, engedélyezésére, vizsgálati készítménnyel végzett klinikai vizsgálatok helyszíni ellenőrzésére, I. fázisú klinikai vizsgálóhelyek minősítésére, tehát számos, nem profitorientált kérelmező kezdeményezésére végzett eljárásokra. Ezzel egyidejűleg az OGYI számára forrást kell biztosítani a nemzetközi szerepvállalás növelését szolgáló fejlesztésekre is. Az Iltv. alapján megállapított díjak ezeket a költségeket nem tartalmazhatják, ezért indokolt, hogy az e törvényben megállapított díjak valamennyi, az OGYI működéséhez és fejlesztéséhez szükséges költség fedezetét tartalmazzák. Az OGYI e törvényben szabályozott díjainak egy része a 2005-ben hatályba lépett miniszteri rendeletben került megállapításra, mely körben díjemelésre nem kerül sor. Az új eljárások esetén megállapított díjak - fenti elvek mentén - már tartalmazzák az OGYI egyéb működési kiadásainak és fejlesztéseinek fedezetét is. A díjakat a gyógyszert forgalomba hozni kívánó hazai és döntő többségében külföldi profitorientált cégek fizetik meg, a tervezett díjnak a lakosságra, illetve az inflációra közvetlen hatása nincs. Szükséges kiemelni ugyanakkor azt is, hogy a hatályos és a tervezett díjak a nemzetközi összehasonlításban még így is csak 60%-át teszik ki a nemzetközi díjaknak.
A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény módosítása
A 36. §-hoz
A felsőoktatási törvény 127. §-ának (2) bekezdése rendelkezik a felsőoktatás költségvetési támogatása évenkénti növekedésének mértékéről a 2007. évi költségvetési támogatást figyelembe véve. A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény módosításáról szóló 2007. évi CIV. törvény 41. §-ának (3) bekezdése állapította meg a költségvetési törvény alapján, hogy az Ftv. 127. §; (2) bekezdése szerinti, a felsőoktatás 2008. évi támogatásánál alkalmazott 2007. évi bázis kettőszáztizennégy milliárd forint. A megváltozott gazdasági körülmények között a felsőoktatás költségvetési támogatása évenkénti növekedésének és éves összegének megállapításáról szóló determináció a 2010. évi költségvetés során nem vállalható.
A költségvetési források megváltozásával nem változhatnak a 2008-as költségvetési évtől hatályos, intézményenként megkötött hároméves fenntartói megállapodások, mert a megállapodás állandó elemeit a költségvetés garantálja és a változó elemekként biztosított normatív támogatásokat évente január végéig kell az éves költségvetésről szóló törvényben a miniszter által vezetett minisztérium költségvetési fejezetében a felsőoktatás támogatására megállapított támogatási összeg figyelembevételével, kormányrendeletben meghatározottak szerint megállapítani.
A kormányrendeleti szintű szabályozáshoz fel kell oldani a törvény 3. számú mellékletében, illetve a 130. § (3) bekezdésében a képzési normatíva éves összegének megállapításához rendelt szorzószámok alkalmazásának kötelezettségét is a 2010. évi költségvetési évre vonatkozóan.
Az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény módosítása
A 37. §-hoz
Az Átv. 6. § (2) bekezdése a)-b) pontjainak módosítása az állami vagyonra vonatkozó stratégia elkészítésével és elfogadásával kapcsolatban állapít meg új szabályokat. Az MNV Zrt. 2008. évi működéséről készült ÁSZ jelentés is kifogásolta az állami vagyon hasznosítására előírt stratégia Kormány általi elfogadásának hiányát. A Tanács által elfogadott stratégiát a Kormány azért nem tárgyalta, mert az több okból átdolgozásra szorult, ezért azt az állami vagyonért felelős miniszter 2008. novemberében - az átdolgozásra tett javaslatokkal - visszaküldte a Tanácsnak. A Tanács a stratégia átdolgozását megkezdte, de érdemben nem tárgyalta meg, új stratégiát nem fogadott el, miután - a törvényi előírás hiányossága miatt - Tanács tagjai között nem alakult ki egyetértés, hogy figyelembe kell-e venniük akár az állami vagyonért felelős miniszter, akár a Kormány álláspontját, illetve azt, hogy a Kormány a stratégiát nem tárgyalta. Az előzőekben foglaltakra figyelemmel indokolt, hogy a kérdés jogszabály szinten rendezésre kerüljön, és egyértelmű legyen, hogy a stratégiának a Kormány részére történő benyújtása, annak elfogadása céljából történik, tehát azt a Kormánynak meg kell tárgyalnia, arról döntenie kell és véleménykülönbség, kifogás, stb. esetén a Kormánynak azt átdolgozásra vissza kell küldenie, értelemszerűen konkrétan megjelölve a kifogásokat.
A j) pontban foglaltak módosításra azért kerül sor, mert a polgári jogi szerződések körében indokolt a Ptk-ban szabályozott fogalmak használata.
A k) pont az eddigi rendelkezés pontosítását tartalmazza.
A q) pontban egyértelműsítésre kerül, hogy az MNV Zrt. - mint gazdasági társaság - üzleti tervet készít, míg a rábízott vagyon tekintetében vagyongazdálkodási terv készül.
Az s) pont - más jogszabályi előírásokra figyelemmel - szűkíti a Tanács hatáskörét azzal, hogy az Átv. 1. § (2) bekezdésében már meghatározott állami vagyon megszerzéséhez, a vagyongyarapításhoz csak abban az esetben van szükség a Tanács döntésére, ha a vagyonszerzésre másnak nincs jogszabályi felhatalmazása. (pl. közútépítéshez szükséges ingatlanok, műemlékingatlanok esetében)
A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a beszámoló elkészítésre rendelkezésre álló határidő nem elegendő, figyelemmel arra, hogy arra csak az elfogadott előző éves mérleg és beszámolót követően elkészített előterjesztés szabályos államigazgatási egyeztetése, majd a Kormány döntése után kerülhet sor.
A jelenleg hatályos szabályok szerint az EB tagokat vissza kell hívni, ha az őket delegáló országgyűlési képviselőcsoport megszűnik. Ez bizonytalanságot okozhat a tagok jogállása tekintetében abban az esetben, amikor az általános választásokra figyelemmel a korábbi képviselőcsoportok megszűnnek.
A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény
A 38. §-hoz
A termőföld védelméről szóló törvény rendelkezései sok esetben megnehezítik a munkahelyteremtő beruházások megvalósulását, mivel a belterületbe vont termőföld esetében a helyi önkormányzatnak kell földvédelmi járulékot fizetnie. A termőföld védelmének szempontjait is szem előtt tartva a javaslat arra irányul, hogy a munkahelyteremtő beruházások esetében jelentős, 75%-os kedvezményt kapjanak a helyi önkormányzatok a földvédelmi járulék alól.
A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló 2008. évi LXVII. törvény módosítása
A 39. §-hoz
Az energiaellátók jövedelemadójából származó bevételből indokolt - szociális helyzet alapján - a lakossági vezetékes gázfogyasztók számára is a támogatási lehetőség megteremtése. A távhőszolgáltatás hatékonyabbá tételét e bevétel mellett a Zöld Beruházási Rendszer forrásai is szolgálják.
A költségvetési szervek jogállásáról és gazdálkodásáról szóló 2008. évi CV. törvény módosítása
A 40. §-hoz
Pontosító, jogtechnikai jellegű módosítások.
Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII törvény módosítása
A 41. §-hoz
A módosítás az erdővédelmi járulék, az erdőgazdálkodási bírság és az erdővédelmi bírság bevételek költségvetési törvény szerinti központosított bevételként történő elszámolásáról rendelkezik, a hatályos törvények közötti összhang megteremtését szolgálja.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
Hatályba léptető rendelkezések
A 42. §-hoz
Hatályba léptető rendelkezés.
Hatályon kívül helyező rendelkezések
A 43. §-hoz
Hatályon kívül helyező rendelkezés.
Módosító rendelkezések
A 44. §-hoz
Szövegpontosító rendelkezés.
A 45. §-hoz
A már megállapított társadalombiztosítási nyugellátás összegének módosításával kapcsolatos szabály technikai jellegű pontosítása.
A 46. §-hoz
A módosítások egyes feladatoknál a helyi önkormányzatok mozgásterét növelik, kötelezettségeit csökkentik és szűkítik a jegyzők feladatkörét.
Átmeneti rendelkezések
A 47. §-hoz
Átmeneti rendelkezés.
A 48. §-hoz
A 2010. évi államháztartási hiánycél tartására érdekében az Állami Számvevőszéknek is részt kell vállalnia a közszféra takarékos gazdálkodásában. A kéthavi külön juttatás forrását a 2009. évi költségvetés jóváhagyásakor már elvonta a Parlament, a módosítás összhangba hozza a jogszabályi feltételeket a meglévő forrásokkal.
A 49. §-hoz
A cafetéria rendszer 2010. január 1-jei hatálybalépése miatti átmeneti rendelkezés, melynek értelmében 2009-ben (majd azt követően minden évben) december 10-éig kell meghatározni a cafetéria juttatás mértékét, a dolgozónak pedig december 15-éig választania a juttatások közül.
Az 50. §-hoz
Az (1) bekezdéshez
Az ingatlan térítésmentes tulajdonba adásáról a társadalmi szervezetek által használt ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezéséről szóló 1997. évi CXLII. tv. (TÁSZ tv.) szerinti Bizottság jogutódja, az Országgyűlés Emberei Jogi, Kisebbségi, Civil- és Vallásügyi Bizottsága hozott döntést 2007. június 12-én. Ezt a döntést erősítette meg később a Bizottság az 5/2008. (IX.9.) számú határozatában.
A Bizottság döntésének végrehajtására azonban az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény (Vtv.) 2007. szeptember 25-én történt hatálybalépése, illetve a Vtv.-nek a TÁSZ tv. ingyenes tulajdonba adásra vonatkozó rendelkezésének hatályon kívül helyezése miatt, nem került sor, annak ellenére, hogy 2007. június 12-én a Bizottság az ingatlan térítésmentes tulajdonba adásról jogszerűen hozott döntést.
A jelenleg hatályos szabályok alapján a Bizottság döntése - egyértelmű, nem vitatható és az érintett társadalmi szervezeteket a Bizottság jogszerű döntésének megfelelő arányban, ingyenesen tulajdonjoghoz juttató módon - csak törvényi szintű rendelkezés alapján hajtható végre.
A (2) bekezdéshez
Az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény (vagyontörvény) 36. §-ának (1) bekezdése alapján állami vagyon tulajdonjogát ingyenesen átruházni csak törvény rendelkezése alapján lehet. A hivatkozott 36. § további előírásai szerint - a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács döntése alapján - ingyenes tulajdonba adásra akkor kerülhetne sor, ha egyben teljesülne az a feltétel is, hogy a kiemelten közhasznú Közalapítvány részére az ingatlanjuttatásra az általa átvállalt állami vagy önkormányzati közfeladat ellátásának az elősegítése érdekében kerül sor, ami jelen esetben nem igazolható. Erre tekintettel a Vtv. 36. §; (1) bekezdése alapján az ingyenes ingatlanjuttatás jogalapját más törvényi előírással kell megteremteni, a javaslat ezt a célt szolgálja. Tekintettel arra, hogy az ingatlanjuttatás célja az, hogy annak hasznosításából a Közalapítvány a célja szerinti feladatai ellátásához tartós finanszírozási forráshoz jusson, a szigorítás - az egyszeri bevétellel járó értékesítés (juttatott vagyon felélése) - helyett a tartós tulajdonban tartásra és a minél hatékonyabb hasznosításra ösztönöz.
A (3) bekezdéshez
A Pálos Rend Magyarországra történő visszatelepülése érdekében 1934-ben építették fel a mai kolostor épületét, illetve alakították ki a Sziklatemplomot. A főváros ingyenesen biztosította a
Sziklatemplom használati jogát, illetve a kolostor építéséhez szükséges telket az egyház részére. A Sziklatemplom 1950-ig működött a Pálos Rend lelkipásztori ellátásában. 1950-ben a templomot bezárták, a szerzeteseket elhurcolták, a kolostor az Állami Balettintézet raktáraként szolgált.
1989-ben a Fővárosi Fürdő Igazgatóság, mint kezelő térítésmentesen átadta az 5413/7 hrsz-ú ingatlan alatt található telekkönyvezetlen ún. Iván-barlangot (Gellérthegyi-barlangot) az Esztergomi Főegyházmegye részére. Átvevő a barlang használatát a Magyar Pálos rend részére átengedte. Az elmúlt 20 évben a Pálos Rend használta a barlangot és finanszírozta azokat a kötelezettségeket (kötelező vizsgálatok, állagvédelmi és karbantartási munkák, a barlang előírt megerősítése, stb.), amelyek a tulajdonost terhelték volna.
A hatályos jogszabályi rendelkezések alapján a barlangok kizárólagos állami tulajdonban állnak és forgalomképtelenek, nem szerepelnek az ingatlan-nyilvántartásban sem. 2008. december 28-án módosult a természet védelméről szóló törvény, eszerint a barlangok vagyonkezelői joga a nemzeti park igazgatóságokat illeti meg.
Így a törvény alapján a Gellérthegyi-barlang vagyonkezelője a Duna- Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság. Az Igazgatóság azonban a Sziklatemplomként működő Gellérthegyi-barlangra nem tart igényt, ugyanakkor a Pálos Rend nem rendelkezik a barlang jogszerű használatra vonatkozó megfelelő jogcímmel, illetve ennek igazolására vonatkozó megfelelő dokumentummal, ami a gyakorlati működés során jelentős problémákat vet fel (pl.: pályázatok benyújtása).
A Pálos Rend szolgálatát és anyagi erőfeszítéseit elismerve, amennyiben ezt a barlangok sajátos jogi helyzete nem zárná ki - kizárólagos állami tulajdon, forgalomképtelen jelleg - az (2) bekezdéshez hasonló módon támogatnánk az ingatlan ingyenes tulajdonba adását. Erre azonban a barlangokra vonatkozó említett szabályok miatt nem kerülhet sor. Ezért indokoltnak tartjuk, a lehető legnagyobb mértékű támogatás, garancia nyújtását, vagyis a haszonélvezeti jog alapítására vonatkozó törvényi szintű rendelkezés megalkotását.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.