T/19718. számú törvényjavaslat indokolással - a korrupciós finanszírozási illetékről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az Országgyűlés a közös társadalmi felelősségvállalás megteremtése érdekében a következő törvényt alkotja:
E törvény hatálya az európai uniós támogatások felhasználása során visszaélést elkövető természetes személyekre, valamint az európai uniós támogatások felhasználása során visszaélést elkövető gazdálkodó szervezetek tényleges tulajdonosaira terjed ki.
Az európai uniós támogatások felhasználása során visszaélést elkövető természetes személyek, valamint az európai uniós támogatások felhas...

T/19718. számú törvényjavaslat indokolással - a korrupciós finanszírozási illetékről
2018. évi ... törvény a korrupciós finanszírozási illetékről
Az Országgyűlés a közös társadalmi felelősségvállalás megteremtése érdekében a következő törvényt alkotja:
1. §
E törvény hatálya az európai uniós támogatások felhasználása során visszaélést elkövető természetes személyekre, valamint az európai uniós támogatások felhasználása során visszaélést elkövető gazdálkodó szervezetek tényleges tulajdonosaira terjed ki.
2. §
Az európai uniós támogatások felhasználása során visszaélést elkövető természetes személyek, valamint az európai uniós támogatások felhasználása során visszaélést elkövető gazdálkodó szervezet tényleges tulajdonosa (a továbbiakban együtt: kötelezett) korrupciós finanszírozási illetékfizetésre kötelezett, ha az általa vagy a tényleges tulajdonában álló gazdálkodó szervezet által elkövetett jogsértés eredményeként a Magyar Államnak az Európai Unió intézményei felé visszafizetési kötelezettsége keletkezik.
3. §
A korrupciós finanszírozási illetékfizetési kötelezettség a 2. § szerinti visszafizetés tényleges teljesítésével válik esedékessé. A visszafizetés teljesítéséről a Kormány a hivatalos lapban határozatot tesz közzé.
4. §
(1) A korrupciós finanszírozási illeték alapja a jogsértés következményeként elrendelt visszafizetés. Több személy, illetve gazdálkodó szervezet általi jogsértés esetén - amennyiben a 3. § szerinti határozat a visszafizetési kötelezettséget megállapító döntés alapján eltérő arányt nem állapít meg - az illeték alapjaként a visszafizetett támogatási összeget egyenlő arányban kell megosztani a kötelezettek között. Ha a visszaélést elkövető gazdálkodó szervezetnek több tényleges tulajdonosa van, akkor az illeték alapját köztük tulajdoni részesedésük alapján kell megosztani.
(2) A korrupciós finanszírozási illeték mértéke az illeték alapjának 100 %-a, amelyet a kötelezett az e törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben meghatározott módon köteles befizetni a visszafizetés évét követő év június 30. napjáig.
(3) A kötelezett a megfizetett illeték azon részének visszaigénylésére jogosult, amely tekintetében hitelt érdemlően igazolni tudja az állami adóhatóság felé, hogy azt a jogsértéssel összefüggésben a Magyar Államnak vagy az európai uniós támogatás felhasználásával összefüggésben vele támogatóként vagy közbeszerzési ajánlatkérőként szerződéses viszonyban álló költségvetési szervnek vagy más szervezetnek visszafizette, illetve kártérítésként megfizette.
5. §
Amennyiben a kötelezett korrupciós finanszírozási illetékfizetési kötelezettségét nem teljesíti, a be nem fizetett illeték kétszeresével azonos összegű bírság megfizetésével sújtható.
6. §
(1) A korrupciós finanszírozási illetékkel kapcsolatos adóhatósági feladatokat az állami adóhatóság látja el.
(2) A korrupciós finanszírozási illetékből származó bevétel a központi költségvetés bevételét képezi, mely bevételt a visszafizetéssel érintett európai uniós támogatással érintett közfeladat ellátásra kell fordítani.
7. §
Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben állapítsa meg a korrupciós finanszírozási illeték befizetésének eljárására, ellenőrzésére, végrehajtására vonatkozó részletes szabályokat.
8. §
Ez a törvény a kihirdetését követő harmincegyedik napon lép hatályba.
INDOKOLÁS
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A törvényjavaslat az uniós támogatásokat érintő korrupciós ügyek végső haszonélvezői társadalmi felelősségvállalásának érvényre juttatása érdekében a javaslat illetékfizetési kötelezettséget ír elő.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
1-2. §
A javaslat a kötelezettek illetékfizetési kötelezettségét, valamint a kötelezettséget keletkeztető tevékenységeket határozza meg.
3. §
A törvényjavaslat a korrupciós finanszírozási illetékfizetési kötelezettség keletkezésének napját határozza meg.
4. §
A törvényjavaslat rögzíti, hogy a korrupciós finanszírozási illeték alapja az uniós intézmények felé fennálló visszafizetési kötelezettség 100 %-a. A kötelezett a megfizetett illeték azon részét visszaigényelheti, amely tekintetében igazolni tudja, hogy azt a jogsértéssel összefüggésben a Magyar Államnak vagy az európai uniós támogatás felhasználásával összefüggésben vele támogatóként vagy közbeszerzési ajánlatkérőként szerződéses viszonyban álló költségvetési szervnek vagy más szervezetnek visszafizettem illetve kártérítésként megfizette. Az illetéket az kötelezett minden év június 30. napjáig - a törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben meghatározott módon - köteles befizetni.
5. §
A törvényjavaslat meghatározza a kötelezettség elmulasztása estén járó jogkövetkezményt. Amennyiben a kötelezett illetékfizetési kötelezettségét elmulasztja, az állami adóhatóság a be nem fizetett illeték kétszeresével azonos összegű bírságot szabhat ki.
6. §
A törvényjavaslat rögzíti, hogy az adóhatósági feladatokat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal látja el, a bevétel pedig a központi költségvetés bevételét képezi, mely bevételt a visszafizetéssel érintett európai uniós támogatással érintett közfeladat ellátásra kell fordítani.
7. §
A törvény felhatalmazást ad a Kormány részére, hogy rendeletben állapítsa meg a korrupciós finanszírozási illeték befizetésének eljárására, ellenőrzésére, végrehajtására vonatkozó részletes szabályokat.
8. §
Hatályba léptető rendelkezés.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.