ÍH 2018.32

- FELSZÁMOLÁS ALATT ÁLLÓ CÉG TÖRVÉNYES MŰKÖDÉSI KÖTELEZETTSÉGE - RÉSZVÉNYKÖNYVBE VALÓ BETEKINTÉS BIZTOSÍTÁSA FELSZÁMOLÁS ALATT ÁLLÓ RÉSZVÉNYTÁRSASÁG ESETÉN A Ctv. hatályos szabályai szerint egy cég bármely létszakában, a felszámolási eljárása alatt is köteles betartani a működésére vonatkozó törvényi rendelkezéseket. Így a részvénytársaság - felszámolási eljárására hivatkozással - nem tagadhatja meg jogszerűen a részvénykönyvébe való betekintést. Az emiatt indított törvényességi felügyeleti eljárásnak nem e

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A T. Párt 2015. október 30-án a B. Kereskedelmi Zrt. kérelmezett céggel szemben törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelmet nyújtott be, amelyben előadta, hogy részére a kérelmezett cég nem biztosította a részvénykönyvbe történő betekintést.
A Cégbíróság 2. számú végzésével a a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 74. § (1) bekezdésének d) pontja alapján a kérelmet azzal küldte meg a kérelmezett cégnek, hogy a...

ÍH 2018.32 - FELSZÁMOLÁS ALATT ÁLLÓ CÉG TÖRVÉNYES MŰKÖDÉSI KÖTELEZETTSÉGE - RÉSZVÉNYKÖNYVBE VALÓ BETEKINTÉS BIZTOSÍTÁSA FELSZÁMOLÁS ALATT ÁLLÓ RÉSZVÉNYTÁRSASÁG ESETÉN
A Ctv. hatályos szabályai szerint egy cég bármely létszakában, a felszámolási eljárása alatt is köteles betartani a működésére vonatkozó törvényi rendelkezéseket. Így a részvénytársaság - felszámolási eljárására hivatkozással - nem tagadhatja meg jogszerűen a részvénykönyvébe való betekintést. Az emiatt indított törvényességi felügyeleti eljárásnak nem előkérdése a felszámolási eljárás befejezése, tehát a törvényességi felügyeleti eljárás emiatt nem függeszthető fel [Ctv. 72. § (2) bek., 74. § (1) bek. d) pontja; régi Pp. 152. § (2) bek.].
A T. Párt 2015. október 30-án a B. Kereskedelmi Zrt. kérelmezett céggel szemben törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelmet nyújtott be, amelyben előadta, hogy részére a kérelmezett cég nem biztosította a részvénykönyvbe történő betekintést.
A Cégbíróság 2. számú végzésével a a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 74. § (1) bekezdésének d) pontja alapján a kérelmet azzal küldte meg a kérelmezett cégnek, hogy annak kézbesítésétől számított 30 napon belül írásban nyilatkozzon, hogy a kérelemben foglaltakat vitatja-e, amennyiben nem vitatja, úgy a törvénysértő állapotot szüntesse meg. A felhívásra a kérelmezett cég felszámolója bejelentette, hogy a cég 2014. augusztus 27-től felszámolás alatt áll, ezért kérte a törvényességi felügyeleti eljárás megszüntetését.
A Cégbíróság 6. számú végzésével az eljárást a folyamatban lévő felszámolási eljárás jogerős befejezéséig felfüggesztette.
Határozata indokolása szerint a Törvényszék Felszámolási Csoportja arról értesítette a cégbíróságot, hogy a céggel szemben 2014. augusztus 27. napjával felszámolási eljárást rendelt el.
A fentiekre tekintettel az elsőfokú bíróság a Ctv. 32. § (1) bekezdése szerint alkalmazandó Pp. 152. § (1) bekezdése alapján határozott az eljárás felfüggesztéséről.
Az elsőfokú bíróság végzése ellen a kérelmező nyújtott be fellebbezést, amelyben - annak tartalma alapján - kérte az elsőfokú bíróság végzésének a megváltoztatását és a törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatását.
Fellebbezését azzal egészítette ki, hogy a Cégbíróság előtt Cgt.XXX számon folyamatban lévő törvényességi felügyeleti eljárásban ugyanilyen tényállás mellett az elsőfokú bíróság a 9. sorszámú végzésével a törvényességi felügyeleti eljárást felfüggesztette a kérelmezett társaság ellen indult felszámolási eljárás jogerős befejezéséig, amely ellen benyújtott fellebbezésére tekintettel az elsőfokú bíróság saját hatáskörében a végzését hatályon kívül helyezte.
Hivatkozott az Sz.-i Törvényszék Cgt.11. számú végzésére, amely kimondta, hogy a társaság a felszámolási eljárás alatt is köteles megtartani a cég működésére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket.
A kérelmezett társaság a fellebbezésre tett észrevételében kérte az elsőfokú bíróság végzésének a helybenhagyását.
A Ctv. 81. §-a lehetőséget biztosít intézkedések meghozatalára, ugyanakkor a törvényességi felügyeleti eljárásban a legsúlyosabb alkalmazható intézkedés a működéstől eltiltás és megszűntnek nyilvánítás, illetőleg a felszámolási eljárás kezdeményezése. A jelen esetben azonban a kérelmezett cég felszámolását már jogerősen elrendelte az elsőfokú bíróság, ezért a részvénykönyvbe való betekintéssel kapcsolatos jogszabályi kötelezettség teljesítésének elmulasztása miatt indult törvényességi felügyeleti eljárásban felügyeleti intézkedés alkalmazására már nincs lehetőség, amelyre tekintettel az elsőfokú bíróság alappal függesztette fel az eljárást.
A fellebbezés az alábbiakra tekintettel megalapozott.
A Ctv. 72. § (2) bekezdése szerint a törvényességi felügyeleti eljárás nemperes eljárás, amelyre a Pp. szabályait - ha törvény másként nem rendelkezik - megfelelően alkalmazni kell, szünetelésnek azonban nincs helye.
A Pp. 152. § (1) bekezdése szerint, ha a per eldöntése olyan előzetes kérdés elbírálásától függ, amelynek tárgyában az eljárás büntetőbírói vagy államigazgatási hatáskörbe tartozik, a bíróság a per tárgyalását ennek az eljárásnak jogerős befejezéséig felfüggesztheti.
A Pp. 152. § (2) bekezdése alapján a bíróság a tárgyalást akkor is felfüggesztheti, ha a per eldöntése olyan előzetes kérdés elbírálásától függ, amelynek tárgyában más polgári per vagy a bíróság hatáskörébe tartozó más polgári eljárás már folyamatban van.
A Ctv. 74. § (1) bekezdésének d) pontja értelmében törvényességi felügyeleti eljárásnak van helye, ha a cég a működése során nem tartja be a szervezetére és működésére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, illetve a létesítő okiratában foglaltakat.
Az elsőfokú bíróság az eljárást felfüggesztő végzését a Pp. 152. § (1) bekezdésére alapította, amelynek alkalmazása szóba sem jöhet, ugyanis a törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelem elbírálása szempontjából sem büntetőbírói, sem államigazgatási hatáskörbe tartozó előzetes kérdés a jelen eljárásban nem merült fel, és az elsőfokú bíróság nem is erre, hanem a felszámolási eljárás megindítására hivatkozott.
A Pp. 152. § (2) bekezdése alapján a tárgyalás (nemperes eljárásban az eljárás) felfüggesztésére két feltétel együttes fennállása esetén van lehetőség: legyen olyan más polgári per vagy a bíróság hatáskörébe tartozó más polgári eljárás folyamatban, amelyben hozott határozat tartalma a jelen ügy szempontjából előzetes kérdésnek minősül.
A kérelmezett cég 2014. augusztus 27-től felszámolás alatt áll. A kérelmezett cég fizetésképtelenségének megállapítását és a felszámolás elrendelését tartalmazó végzés jogerőre emelkedésével a felszámolási eljárás megindulásának feltételét jelentő első szakasza befejeződött, a kérelmezett cég felszámolás alá került. Ez után a felszámolást elrendelő bíróság előtt a felszámolási eljárással összefüggésben a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvényben meghatározott esetekben további eljárások indulhatnak (pl. felszámoló intézkedése vagy mulasztása elleni kifogás vagy vitatott hitelezői igény elbírálására) egészen a felszámolási eljárás jogerős befejezéséig (sőt azt követően is, pl.: vagyonrendezési eljárás). Ez utóbbi bírósági eljárások egymástól elkülönült önálló eljárásoknak minősülnek, amelyekben csupán annyi a közös, hogy a felszámolás alatt álló cég felszámolási eljárásához kapcsolódnak és kihatással vannak a felszámolás alatt álló cég vagyoni helyzetére, illetve jogi státuszára. A felszámolást elrendelő bíróság előtt indított eljárásoktól teljesen független eljárásnak minősül a cégbíróság hatáskörébe tartozó törvényességi felügyeleti eljárás, amelyre a Ctv. rendelkezései irányadóak.
A Ctv. hatályos szabályai szerint egy cég bármely létszakában, így a felszámolási eljárás alatt is köteles betartani a működésére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, ezért a részvénykönyvbe való betekintés megtagadására hivatkozással kezdeményezett törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelem elbírálása szempontjából nem minősül előzetes kérdésnek a felszámolási eljárás jogerős befejezése.
A fentiekre figyelemmel a jelen törvényességi felügyeleti eljárás felfüggesztésének a Pp. 152. § (2) bekezdésében meghatározott feltételei nem állnak fenn.
Mindezekre tekintettel a Fővárosi Ítélőtábla a Ctv. 72. § (2) bekezdése és a Pp. 259. §-a szerint alkalmazandó Pp. 253. § (2) bekezdése alapján az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatta és az elsőfokú bíróságot az eljárás folytatására utasította.
Az elsőfokú bíróságnak az újabb eljárásában vizsgálnia kell a törvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezésének a Ctv. 77. § -ában meghatározott feltételeit és a kérelemben előadottakat, és ennek eredményeként kell döntenie a kérelemben foglaltakról.
(Fővárosi Ítélőtábla 13.Cgtf.45.263/2016/2.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.