ÍH 2016.115

A törvényességi felügyeleti eljárás megszüntetésére illetékes cégbíróság a Ctv. 54/A. §-sal kapcsolatos ügyben Ha a cég ellen indult törvényességi felügyeleti eljárás alatt olyan, más cégbíróság illetékességébe tartozó székhelyváltozás bejegyzése iránti kérelmet terjesztenek elő, amelynek teljesítésével a törvényességi felügyeleti eljárás okafogyottá válik, ezen eljárás megszüntetésére az eredeti székhely szerinti cégbíróság illetékes (Ctv. 54/A. §; Pp. 42. §).

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A kérelmező az elsőfokú bírósághoz 2015. július 9-én érkezett kérelmében törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a kérelmezett céggel szemben a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 77. § (1) bekezdésének a) pontjára alapítottan, és a Ctv. 74. § (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott okból kérte, hogy a cégbíróság a Ctv. 80. § (1) bekezdése alapján hívja fel a kérelmezett társaságot a tényleges székhely bejelentésér...

ÍH 2016.115 A törvényességi felügyeleti eljárás megszüntetésére illetékes cégbíróság a Ctv. 54/A. §-sal kapcsolatos ügyben
Ha a cég ellen indult törvényességi felügyeleti eljárás alatt olyan, más cégbíróság illetékességébe tartozó székhelyváltozás bejegyzése iránti kérelmet terjesztenek elő, amelynek teljesítésével a törvényességi felügyeleti eljárás okafogyottá válik, ezen eljárás megszüntetésére az eredeti székhely szerinti cégbíróság illetékes (Ctv. 54/A. §; Pp. 42. §).
A kérelmező az elsőfokú bírósághoz 2015. július 9-én érkezett kérelmében törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a kérelmezett céggel szemben a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 77. § (1) bekezdésének a) pontjára alapítottan, és a Ctv. 74. § (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott okból kérte, hogy a cégbíróság a Ctv. 80. § (1) bekezdése alapján hívja fel a kérelmezett társaságot a tényleges székhely bejelentésére és ezen cégjegyzéki adatra vonatkozó változásbejegyzési kérelem benyújtására.
Előadta, hogy a társaság cégjegyzékben szereplő székhelye Budapest, J. út 69. szám alatt van, azonban a cég ezen a címen nem érhető el, a részére küldött megkeresés a székhelycímről "elköltözött" postai jelzéssel érkezett vissza.
Az elsőfokú bíróság a 2015. szeptember 4-én kelt 2. sorszámú végzésével a Ctv. 80. § (1) bekezdése alapján a kérelmet megküldte a kérelmezett cég részére a jogszabályban meghatározott felhívással. A végzés kézbesítése a cég székhelyén sikertelen maradt, míg a vezető tisztségviselő nevére címzett küldemény "nem kereste" jelzéssel visszaérkezett az elsőfokú bírósághoz.
Időközben a kérelmezett cég 2015. szeptember 25-én változásbejegyzési kérelmet nyújtott be a Fővárosi Törvényszék Cégbíróságához, amely - egyebek mellett - a Budapest, J. út 69. szám alatti székhelycím törlésére és a Törökbálint, H. utca 26. szám alatti új székhely bejegyzésére irányult 2015. szeptember 19-i hatállyal.
A cégbíróság a változásbejegyzési kérelem elbírálására megállapította az illetékességének hiányát és az iratokat áttenni rendelte a cég új székhelye szerint illetékes Budapest Környéki Törvényszék Cégbíróságához.
A Budapest Környéki Törvényszék Cégbírósága a változásbejegyzési kérelemben foglalt adatváltozásokat a cégnyilvántartásba bejegyezte.
A Fővárosi Törvényszék Cégbírósága a 2015. november 12-én kelt 3. számú végzésével a törvényességi felügyeleti eljárást megszüntette.
Az indokolás szerint a kérelmezett cég 2015. szep­tember 25-én bejelentette a székhelycímének megváltozását, amely változásbejegyzési ügy a Budapest Környéki Törvényszék Cégbíróságához került áttételre, és az új székhely szerint illetékes cégbíróság az adatváltozásokat a hiánypótlási eljárás lefolytatását követően a cégjegyzékbe bejegyezte 2015. no­vember 11-én, így a működés törvényessége helyreállt.
A végzés ellen a kérelmező fellebbezett, amelyben kérte az elsőfokú bíróság végzésének a hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság utasítását a törvényességi felügyeleti eljárás iratainak a Budapest Környéki Törvényszék Cégbíróságához történő áttételére a Ctv. 72. § (2) bekezdésére és a Pp. 258. § (1) bekezdésére hivatkozással.
A fellebbezésében idézte a Ctv. 23. § (2) bekezdését, a 72. § (1)-(2) bekezdését, a 79. § (3) bekezdését és a 80. § (3) bekezdését.
Előadta, hogy a cégbíróság illetékességét a Ctv. a cég székhelyéhez köti, és a folyamatban lévő törvényességi felügyeleti eljárás iratai nem különíthetők el a cégiratoktól. Ebből következően, ha a cég a székhelyét más cégbíróság illetékességi területére helyezi át, úgy a folyamatban lévő törvényességi felügyeleti eljárás iratai áttételének van helye az új székhely szerint illetékességgel rendelkező cégbírósághoz. Annak eldöntése, hogy a törvényes működés esetleges helyreállítása miatt az eljárás megszüntetésének vagy ennek hiányában további törvényességi felügyeleti intézkedés alkalmazásának van helye, az új székhely szerinti cégbíróság illetékességi körébe tartozik.
Álláspontja szerint, ha az ügyviteli szempontból befejezett, de cégjogilag még le nem zárult törvényességi felügyeleti eljárás tartama alatt székhelyáthelyezés folytán a cégiratok áttételére kerül sor, az illetékesség változása a véglegesen cégjogi szempontból még be nem fejezett törvényességi felügyeleti ügyre is kihat. Ilyenkor a törvényességi felügyeleti ügy "újraindítása" mellett, annak áttételéről kell rendelkezni.
A kérelmezett cég a fellebbezésre észrevételt nem tett.
A fellebbezés megalapozatlan.
A Ctv. 23. § (2) bekezdése értelmében a cég bejegyzésére és a változások bejegyzésére, valamint a Ctv.-ben meghatározott egyéb eljárások - többek között a törvényességi felügyeleti eljárások - lefolytatására, ha a Ctv. másként nem rendelkezik, az a cégbíróság illetékes, amelynek illetékességi területén a cég székhelye van.
A Ctv. 74. § (1) bekezdésének b) pontja alapján a cég ellen törvényességi felügyeleti eljárásnak van helye, ha a cégjegyzékbe bejegyzett adat a bejegyzést követően keletkezett ok miatt törvénysértő.
A Ctv. 54. § (1) bekezdése a székhelyáthelyezés esetére vonatkozó általános szabályokat úgy határozza meg, hogy amennyiben a cég a székhelyét más cégbíróság illetékességi területén lévő új székhelycímre helyezi át, akkor a változásbejegyzési kérelmet a korábbi székhely szerint illetékes cégbíróságon kell előterjeszteni, és a cégbíróság intézkedik a változásbejegyzési kérelem áttételéről az új székhely szerint illetékes cégbírósághoz úgy, hogy amennyiben korábbi változásbejegyzési eljárások még folyamatban vannak, akkor azokat előbb elbírálja.
A Ctv. 54/A. § (1) bekezdése 2014. március 15-től hatályos rendelkezése szerint, amennyiben a céggel szemben törvényességi felügyeleti eljárás van folyamatban, és a cég olyan székhelyváltozás bejegyzése iránti kérelmet terjeszt elő, amelynek elbírálására az új székhely alapján más cégbíróság illetékes, akkor a székhelyváltozás bejegyzésére vonatkozó általános szabály nem alkalmazható addig, amíg a törvényességi felügyeleti eljárás jogerősen megszüntetésre nem kerül.
A Ctv. 72. § (2) bekezdése szerint a törvényességi felügyeleti eljárás nemperes eljárás, amelyre a Pp. szabályait - ha törvény másként nem rendelkezik - megfelelően alkalmazni kell.
A Pp. 42. § szerint a bíróság illetékességének megállapításánál a keresetlevél beadásának időpontja irányadó.
A Ctv. 54/A. § (1) bekezdése értelmében a cég elleni törvényességi felügyeleti kérelem benyújtásával a cég korábbi székhelye szerint illetékes cégbíróság illetékessége rögzült a törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatására, így a törvényességi felügyeleti eljárást a céggel szemben a korábbi székhely szerint illetékes cégbíróság folytatja le, szükség esetén a Ctv. 81. § (3) bekezdésének alkalmazásával egymás után többször is alkalmazhat törvényességi felügyeleti intézkedést a céggel szemben, és a törvényességi felügyeleti eljárást mindaddig kell folytatni, amíg a cég a törvényes működését nem állítja helyre, vagy a törvényes működés helyreállítása érdekében tett intézkedések eredménytelensége miatt a cégbíróság a céget megszűntnek nem nyilvánítja, vagy a törvényes működés helyreállítása esetén a törvényességi felügyeleti eljárást meg nem szünteti.
A cég megszűntnek nyilvánítása esetén a változásbejegyzés iránti kérelmet a cég korábbi székhelye szerint illetékes cégbíróság elutasítja a Ctv. 54/A. § (2) bekezdésének alkalmazásával.
A törvényességi felügyeleti eljárást megszüntető végzés jogerőre emelkedése után a cég korábbi székhelye szerint illetékes cégbíróság a változásbejegyzés iránti kérelmet átteszi az új székhely szerint illetékes cégbírósághoz a székhelyváltozás bejegyzése iránti kérelem elbírálására.
A törvényességi felügyeleti eljárás megszüntetése nélkül a változásbejegyzési kérelem új székhely szerint illetékességgel rendelkező cégbírósághoz való áttételére csak akkor van lehetőség, ha az új székhely bejegyzésével a törvényességi felügyeleti eljárás megszüntethető, mivel az új székhely bejegyzésével a cég törvényes működése helyreállt. A cég korábbi székhelye szerint illetékes cégbíróság a Ctv. 72. § (2) bekezdése értelmében irányadó Pp. 152. § (2) bekezdése alapján az előtte folyamatban lévő törvényességi felügyeleti eljárást felfüggesztheti a székhelyváltozás bejegyzésére irányuló változásbejegyzési kérelem jogerős elbírálásáig, mivel a változásbejegyzési eljárásban hozott határozat tartalma előkérdésnek minősül a törvényességi felügyeleti eljárás mikénti befejezése szempontjából. A változás bejegyzése iránti kérelem teljesítése, az új székhely bejegyzése alapul szolgál a törvényességi felügyeleti eljárás megszüntetéséhez, míg ellenkező esetben a törvényességi felügyeleti eljárást a cégbíróságnak folytatnia kell mindaddig, amíg a fentebb már említett tartalmú bírósági határozatok valamelyikének meghozatalára nem nyílik jogszabályi lehetőség.
A kérelmezett cég székhelye a törvényességi felügyeleti kérelem benyújtásakor a Fővárosi Törvényszék illetékességi területén volt, így a törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatására a Ctv. 23. § (2) bekezdése alapján a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága rendelkezett illetékességgel.
A törvényességi felügyeleti eljárás folyamatban léte alatt a cég benyújtotta a változásbejegyzési kérelmét, amelyben foglaltak szerint a cég a székhelyét áthelyezte a Budapest Környéki Törvényszék illetékessége alá tartozó székhelycímre, amely változásbejegyzési eljárás lefolytatására a Ctv. 23. § (2) bekezdése alapján a Budapest Környéki Törvényszék rendelkezett illetékességgel.
A Ctv. 54/A. § nem rendelkezik arról, hogy amennyiben a székhelyváltozás bejegyzése iránti kérelemnek az új székhely szerint illetékes cégbíróság helyt ad, a cég korábbi székhelye szerint illetékes cégbíróság előtt indult törvényességi felügyeleti eljárás megszüntetésére melyik cégbíróság illetékes, erre az esetre nincs speciális rendelkezés, ezért a Pp. általános szabályait kell alkalmazni.
A Ctv. 80. § (3) bekezdése szerint a cégbíróság a törvényességi felügyeleti eljárást megszünteti, ha az eljárás eredményeként a cég a törvénysértő állapotot megszüntette, illetve a törvényes működését helyreállította.
A kérelmező a törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelmét a Ctv. 74. § (1) bekezdésének b) pontjára alapította, a cégjegyzékben szereplő székhelycím valótlanságára, azonban a törvényességi felügyeleti eljárás folyamatban léte alatt a cégbíróság a változásbejegyzési kérelemre a cég új székhelyét a cégjegyzékbe bejegyezte, ezzel a cég a törvényes működését helyreállította, ezért a törvényességi felügyeleti kérelem benyújtásakor a Pp. 42. §-a alapján rögzült illetékessége alapján a cég korábbi székhelye szerint illetékes cégbíróság a Ctv. 80. § (3) bekezdése alapján jogszerűen hozta meg a törvényességi felügyeleti eljárás megszüntetéséről rendelkező végzését.
Mindezekre tekintettel a Fővárosi Ítélőtábla a Ctv. 72. § (2) bekezdése és a Pp. 259. §-a értelmében alkalmazandó Pp. 253. § (2) bekezdése alapján az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.
(Fővárosi Ítélőtábla 13. Cgtf. 43.932/2016/2.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.