5/2023. (III. 2.) MK rendelet

a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok rendvédelmi igazgatási alkalmazottai teljesítményértékeléséről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény 342/A. § (1) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdés 14. és 15. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
E rendelet alkalmazásában
értékelő vezető: a munkáltatói jogkör gyakorlója, vagy akire a munkáltatói jogkör gyakorlója a...

5/2023. (III. 2.) MK rendelet
a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok rendvédelmi igazgatási alkalmazottai teljesítményértékeléséről
A rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény 342/A. § (1) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdés 14. és 15. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. Értelmező rendelkezések
1. § E rendelet alkalmazásában
a) értékelő vezető: a munkáltatói jogkör gyakorlója, vagy akire a munkáltatói jogkör gyakorlója a teljesítményértékeléssel kapcsolatos jogkört átruházza,
b) informatikai rendszer: a személyügyi központ által a polgári nemzetbiztonsági szolgálat rendelkezésére bocsátott, a teljesítményértékelés végrehajtására és támogatására szolgáló informatikai alkalmazás,
c) kompetencia: a munkakör ellátásához szükséges ismeret, jártasság, készség, képesség, valamint az alkalmazást segítő személyiségvonások és a hatékonysági motiváció együttese,
d) polgári nemzetbiztonsági szolgálat:
da) az Alkotmányvédelmi Hivatal,
db) az Információs Hivatal,
dc) a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és
dd) a Nemzeti Információs Központ,
e) rendvédelmi alkalmazott: a polgári nemzetbiztonsági szolgálat rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszonyban (a továbbiakban: igazgatási jogviszony) foglalkoztatott rendvédelmi igazgatási alkalmazottja,
f) személyügyi központ: a közigazgatási informatika infrastrukturális megvalósíthatóságának biztosításáért felelős miniszter által vezetett minisztériumban működő kormányzati személyügyi feladatokat ellátó szervezeti egység,
g) teljesítményértékelés: évente ismétlődő vezetői tevékenység, amelynek során az értékelő vezető értékeli a rendvédelmi alkalmazott egyéni teljesítménykövetelményei teljesítésének szintjét,
h) teljesítménykövetelmény: a rendvédelmi alkalmazott munkaköri leírásában szereplő állandó, valamint az adott évben aktuálisan felmerülő, időszakosan a munkaköri leírásába bekerülő feladataiból kiválasztott, tárgyévben teljesítendő feladat.
2. A teljesítménykövetelmények
2. § (1) A rendvédelmi alkalmazott részére kompetenciákat, valamint a munkaköri leírásában meghatározott feladatok körében legalább egy teljesítménykövetelményt kell meghatározni.
(2) A kompetenciákat és a teljesítménykövetelményeket a felsőfokú munkaköri osztályba tartozó munkaköri kategóriába sorolt és a vezetői munkaköri kategóriába sorolt rendvédelmi alkalmazott esetében az 1. melléklet szerinti tartalommal, a középfokú munkaköri osztályba tartozó munkaköri kategóriába sorolt rendvédelmi alkalmazott esetében a 2. melléklet szerinti tartalommal kell meghatározni.
3. § (1) Az értékelő vezető határozza meg - az értékelt személlyel történt előzetes megbeszélést követően - tárgyév március 15-ig az értékelt személyre vonatkozó teljesítménykövetelményeket. A teljesítménykövetelmények tudomásulvételéről az értékelt személy a személyügyi központ által működtetett informatikai rendszeren keresztül - a teljesítménykövetelmények meghatározásától számított öt napon belül - jelez vissza.
(2) Az (1) bekezdés szerinti teljesítménykövetelményeket év közben - az értékelt személlyel történt előzetes megbeszélést követően - az értékelő vezető módosíthatja, ha ez a körülményekben beállott lényeges, a munkakörben és a feladatkörben bekövetkezett változás miatt szükséges. A körülményekben beállott lényeges változást az értékelő vezetőnek indokolnia és a módosított munkaköri egyéni teljesítménykövetelményeket az értékelt személlyel írásban közölnie kell.
3. A teljesítményértékelés
4. § (1) Az értékelt személy teljesítményét 0-100%-ig terjedő, öt teljesítményfokozatra bontott mérőskálán kell értékelni.
(2) A teljesítménykövetelményekhez rendelt százalékos értékhez adott teljesítményfokozat tartozik.
(3) A teljesítménykövetelményekhez és a kompetenciákhoz mint értékelési szempontokhoz rendelt százalékos értékek együttes számtani átlaga adja a teljesítményszintet, ami a teljesítményértékelés eredménye.
(4) A százalékos értéksávokat, a hozzá kapcsolódó teljesítményfokozatokat és teljesítményszinteket a 3. melléklet tartalmazza.
5. § (1) Az értékelő vezetőnek az értékelt személy vonatkozásában a tárgyévi teljesítményt évente, a tárgyévet követő év február 15. és március 15. között kell értékelnie.
(2) A (3) bekezdésben meghatározott eset kivételével teljesítményértékelésre akkor kerülhet sor, ha a rendvédelmi alkalmazott az értékelés alapjául szolgáló időszakban legalább két hónapig az értékelő vezető irányítása alatt állt.
(3) Ha a rendvédelmi alkalmazott igazgatási jogviszonya év közben megszűnik, vagy ha a munkavégzéstől való előre tervezett tartós távolléte előreláthatóan nem ér véget a soron következő teljesítményértékeléséig, teljesítményértékelését igazgatási jogviszonya megszűnésekor, illetve a tartós távollét kezdetéig akkor is el kell végezni, ha kevesebb, mint két hónapig állt az értékelő vezető irányítása alatt.
(4) Ha a rendvédelmi alkalmazott munkaköre a tárgyév során módosul,
a) teljesítményértékelését a korábbi munkakörében a korábbi munkakör tekintetében illetékes értékelő vezető végzi el a soron következő teljesítményértékeléskor,
b) az új munkakörében az új munkakör szerint illetékes értékelő vezető a munkakörváltást követő harminc napon belül új teljesítményértékelési elemeket vagy a munkakörhöz kötődő elvárásokat állapít meg.
6. § A rendvédelmi alkalmazott teljesítményének értékelése az informatikai rendszerben, az 1. és a 2. melléklet szerinti tartalomnak megfelelő értékelőlapon történik.
7. § (1) Ha a rendvédelmi alkalmazott igazgatási jogviszonya év közben keletkezik, az értékelő vezető a rendvédelmi alkalmazottat az igazgatási jogviszony keletkezésétől számított harminc napon belül tájékoztatja a teljesítményértékelés rendjéről, céljáról és szempontjairól.
(2) A minősítést a rendvédelmi alkalmazott jogosult megismerni. A teljesítményértékelésnek tartalmaznia kell az értékelt személy javaslatait, elképzeléseit a munkaköri feladataival kapcsolatban, valamint a teljesítményértékelésre vonatkozó, a személyügyi központ által működtetett informatikai rendszerben rögzített észrevételeit.
8. § (1) Nem lehet értékelő vezető, aki fegyelmi büntetés vagy fegyelmi fenyítés hatálya alatt áll.
(2) Az értékelő vezető figyelemmel kíséri a rendvédelmi alkalmazott év közbeni teljesítményét, és - ha az indokolt - a teljesítményértékelés során felhívja a figyelmét a teljesítmény javítására.
4. Záró rendelkezések
9. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
10. § (1) A 2022. évre vonatkozó teljesítményértékelést az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és a Nemzeti Információs Központ rendvédelmi alkalmazottai tekintetében a rendvédelmi igazgatási alkalmazottak rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszonyával összefüggő egyes szabályokról szóló 4/2019. (III. 11.) BM rendeletnek a belügyminiszter irányítása alatt álló polgári nemzetbiztonsági szolgálatok által foglalkoztatott rendvédelmi alkalmazottak teljesítményértékelésére vonatkozó szabályai, az Információs Hivatal rendvédelmi alkalmazottai tekintetében az Információs Hivatal rendvédelmi igazgatási alkalmazottainak teljesítményértékelési rendszeréről szóló 5/2019. (VIII. 30.) KKM rendelet szabályai szerint kell lefolytatni.
(2) Az e rendelet szerinti teljesítményértékelésre első alkalommal a 2023. évre vonatkozóan kerül sor.
11. §
12. §
Rogán Antal s. k.,
Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter
1. melléklet az 5/2023. (III. 2.) MK rendelethez Az értékelőlap tartalmi követelményei a teljesítménykövetelmények értékelésénél a felsőfokú munkaköri osztályba tartozó munkaköri kategóriába sorolt és a vezetői munkaköri kategóriába sorolt rendvédelmi alkalmazott esetében 1. Értékelési időszak
2. Teljesítményértékelés rendszere (a továbbiakban: TÉR) azonosító szám
3. Teljesítmény szintje
4. Súlyozott eredmény
5. Személyi adatok: az értékelt és az értékelő vezető neve
6. Szervezet, szervezeti egység
7. Munkaköri egyéni teljesítménykövetelmények értékelése feladatonként
8. Kompetenciák értékelése
8.1. Figyelem a feladatok végrehajtására
8.2. Határidők betartása
8.3. Szakszerűség, jogszerűség betartása, az írásbeli feladatok ellátásának színvonala
8.4. A fejlődés igénye és üteme
8.5. Az elvégzett feladatok ellenőrzése, korrigálása, felelősségvállalás az elkövetett hibákért
8.6. A szervezeti kultúrából fakadó magatartási, viselkedési szabályok betartása, valamint a munkakörnyezet rendezettsége
8.7. Munkatempó és feladatvállalás
8.8. Aktivitás, reagálás
8.9. Stressztűrés és pszichés terhelés
8.10. A munkaidő kihasználása
8.11. Eredményorientáció, motiváltság
8.12. Kommunikáció
8.13. Csapatmunka, együttműködés
8.14. Problémamegoldás
8.15. Erőforrásokkal való gazdálkodás (csak a vezető munkakört betöltők értékelésének értékelési tényezői)
9. Észrevétel
10. Tájékoztatás a jogorvoslatról
11. A teljesítményértékelés kelte
12. Az értékelt és az értékelő vezető aláírása
2. melléklet az 5/2023. (III. 2.) MK rendelethez Az értékelőlap tartalmi követelményei a teljesítménykövetelmények értékelésénél a középfokú munkaköri osztályba tartozó munkaköri kategóriába sorolt rendvédelmi alkalmazott esetében 1. Értékelési időszak
2. TÉR azonosító szám
3. Teljesítmény szintje
4. Súlyozott eredmény
5. Személyi adatok: az értékelt és az értékelő vezető neve
6. Szervezet, szervezeti egység
7. Munkaköri egyéni teljesítménykövetelmények értékelése feladatonként
8. Kompetenciák értékelése
8.1. Figyelem a feladatok végrehajtására
8.2. A fejlődés igénye és üteme
8.3. Munkatempó és feladatvállalás
8.4. Aktivitás, reagálás
8.5. Stressztűrés és pszichés terhelés
8.6. A munkaidő kihasználása
8.7. Csapatmunka, együttműködés
8.8. Problémamegoldás
9. Ajánlott elemek
9.1. Stratégiai egyéni teljesítménykövetelmény
9.2. Egyéni fejlesztési célok
9.3. Év közbeni többletfeladatok
9.4. Kompetenciák
10. Észrevétel
11. Tájékoztatás a jogorvoslatról
12. A teljesítményértékelés kelte
13. Az értékelt és az értékelő vezető aláírása
3. melléklet az 5/2023. (III. 2.) MK rendelethez A rendvédelmi alkalmazott teljesítményértékelésének százalékos értéksávjai, a hozzá kapcsolódó teljesítményfokozatok és teljesítményszintek

A

B

C

1.

Teljesítményszint

Teljesítményfokozat

Százalékos értéksávok

2.

A szint

kivételes teljesítmény

100-90%

3.

B szint

jó teljesítmény

89,99-70%

4.

C szint

megfelelő teljesítmény

69,99-50%

5.

D szint

átlag alatti teljesítmény

49,99-40%

6.

E szint

elfogadhatatlan teljesítmény

39,99-0%

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.