adozona.hu
150586/1945. PM rendelet
150586/1945. PM rendelet
a háború folyamán részben elpusztult kataszteri munkálatok pótlásáról és a teljesen megsemmisült munkálatok újrakészítéséről
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A háború folyamán részben elpusztult kataszteri munkálatok pótlása és a teljesen megsemmisült munkálatok újrakészitése tárgyában a földadóról szóló törvényes rendelkezések 1927. évi 100. PM hivatalos összeállítás (Rt. 1927. évi 663. o.) 9. §-a alapján a következőket rendelem.
A háború folyamán részben elpusztult kataszteri alapmunkálatokat és kataszteri birtokíveket pótolni kell, a teljesen megsemmisült kataszteri alapmunkálatokat és birtokíveket pedig újra kell készíteni.
A részben megsemm...
A háború folyamán részben elpusztult kataszteri alapmunkálatokat és kataszteri birtokíveket pótolni kell, a teljesen megsemmisült kataszteri alapmunkálatokat és birtokíveket pedig újra kell készíteni.
2. §
(1) A részben megsemmisült kataszteri alapmunkálatok (továbbiakban alapmunkálatok) és kataszteri birtokívek (továbbiakban birtokívek) pótlását, valamint a teljesert elpusztult alapmunkálatok és birtokívek új-rakászítését a kataszteri helyszínelési felügyelőségeik munkakörébe utalom.
(2) A helyszínelési felügyelőség munkaerejének kiegészítésére a pénzügyigazgatóság földadónyilvántartási személyzetét is kirendelem, úgy, hogy a pénzügyigazgatóság folyó ügyek ellátására csak egy fogalmazási és egy kezelési tisztviselőt tarthat vissza, míg a többi fogalmazási és kezelési tisztviselőt köteles a helyszínelési felügyelőség megkeresésének megfelelően az .alapmunkálatok és birtokívek pótlásánál, illetőleg újrakészí-tésénél foglalkoztatni.
(3) Ha a pénzügy igazgatóság rendes földadónyilvántartási ügyeinek ellátása az előző bekezdés értelmében visszatartott két tisztviselő munkaidejét és munkaerejét teljes mértékben ki nem meriti, a pénzügyigazgatóság a visszatartott két tisztviselőt is az alapmunkálatok és birtokívek pótlásánál, illetőleg újrakészítésénél használja fel. Ezeket a tisztviselőket a kataszteri munkálatok pótlásánál és újrakészítósénél olyan teendők végzésével kell megbízni, melyek a hivatalos időn belül a pénzügyigazgatóság székhelyén is teljesíthetők.
3. §
(1) Az alapmunkálatok, valamint a birtokívek pótlásának és újrakészítésének irányításával a területileg illetékes helyszínelési felügyelőt bízom meg.
(2) A végzendő munka nagy tömege miatt felhatalmazom a helyszínelési felügyelőket arra, hogy az 1. §-ban meghatározott munkálatok befejezéséig a munkálatok ellenőrzésére a helyszínelési felügyelőség egyik becslőbiztosát kisegítőül kijelölhessék,
(3) A kisegítőül kijelölt helyszínelési becslőbiztos az alapmunkálatok és a birtok-ívek pótlásának, valamint újrakészítésének irányításánál és ellenőrzésénél a helyszínelési felügyelő helyett jár el ós annak hatáskörében intézkedik.
4. §
(1) A helyszínelési felügyelő és a kisegítőül, kijelölt helyszínelési becslőbiztos a pénzügyigazgatóság földadónyilvántartási ügyosztálya vezetőjének meghallgatása után és azzal egyetértve megállapítja, hogy az egyes községek alapmunkálatai és birtokívei csak pótlásra szorulnak-e, vagy pedig azok újrakészítésére van szükség.
(2) Ha a helyszínelési felügyelő és a földadónyilvántartási ügyosztály vezetője iaz előző bekezdésben körvonalazott kérdésben megállapodni nem tudnak, a helyszínelési felügyelő erről ai tényállás részletes ismertetése mellett a pénzügy minisztériumnak jelentést tesz.
5. §
(1) Azokban a községekben (városokban), melyekben a birtokíveknek legfeljebb 5%-a semmisült csak meg és a község (a város) kataszteri alapmunkálatai a pénzügyigazgatóság rendelkezésére állanak, a hiányzó birtokíveket a községi elöljáróság (körjegyzőség, várqsi adóhivatal) köteles pótolni. Ez a rendelkezés csak akkor alkalmazható, ha a megállapított hányad községekben (körjegyzőségben) a 100 darab, városokban pedig az 500 darab hiányzó .birtokívet nem haladja meg.
(2) Az egyes községi elöljáróságok (körjegyzőségek, városi adóhivatalok) a község birtokíveit saját közegeikkel még akkor is pótolhatják, illetőleg újrakészíthetik, ha pirtokíveiknek 5°/o-nál nagyobb mennyisége pusztult is el, vagy ha a megsemmisült birtokívek száma a 100, illetőleg 500 darabot meg is haladja, azonban ez esetben a községi elöljáróság (városi adóhivatal) ezen elhatározását az illetékes pénzügyigazgatóságnak folyó évi szeptember hónap 15. napjáig bejelenteni tartozik. Jelentéséhez a községi elöljáróság (városi adóhivatal) köteles nyilatkozatot1 csatolni, melyben a birtokívek pótlásáért, illetőleg újrakészítéséért és azok helyességéért felelősséget vállal.
(3) Azokban a községekben, melyekben a birtokíveknek 50°/o-on aluli hányada semmisült meg, a helyszínelési felügyelőség csak a hiányzó birtokíveket pótolja.
(4) Azokban a községekben, melyekben a birtokívek 50-10Q%-a elveszett, a helyszínel éfsi felügyelőség a birtokíveket teljes egészében újrakészíti.
(5) Az előző bekezdés alá tartozó községek esetében már most felhatalmazom a helyszínelési felügyelőséget arra, hogy a birtokíveket még abban az esetben is csak pótolja, ha a birtokívek 50%-nál nagyobb számban pusztultak is el, de megállapítása szerint a foirtokív'ek pótlása kevesebb költséget és munkát igényel, semmint azok telje,s újrakészítése.
6. §
(1) Az alapmunkálatok és birtok-ívek pótlása, illetőleg újrakészítése szempontjából általánosságban elsőisorban a birtokívek pótlása, illetőleg . újrakészítése sürgős, ennélfogva a helyszínelési felügyelőség elsősorban a birtokíveket pótolja , illetőleg készíti újra s csak másodsorban egészíti ki, illetőleg készíti újra a kataszteri alapmunkálatokat.
(2) A birtokíveket a sürgősség (szempontjából az alábbi sorrendben kell pótolni, illetőleg újrakészíteni:
a) telekkönyvi betétes községek, melyeknek birtokívei részben hiányzanak, de alapmunkálatai teljes egészében megvannak;
b) telekkönyves községek, melyeknek birtokívei részben megsemmisültek, de alapmunkálatai megmaradtak;
c) telekkönyvi betétes községek, melyeknek birtokívei teljesen elpusztultak, de alapmunkálatai hiánytalanul visszamaradtak;
d) telek jegyzőkönyves községek, melyeknek birtokívei teljesen hiányzanak, de alapmunkálatai megvannak;
f) telekkönyvi betétes községek, melyeknek mind birtokívei, mind pedig alapmunkálatai elvesztek s végül
g) telek jegyzőkönyves községek, melyeknek birtokívei és alapmunkálatai is megsemmisültek.
(3) Az alapmunkálatokat a sürgősség figyelembevétele mellett a következő sorrendben kell pótolni, illetőleg újrakészíteni:
a) telekkönyvi betétes községek, melyeknek alapmunkálatai részben megsemmisültek, de birtokívei hiánytalanul megvannak
b) telekkönyvi betétes községek, melyeknek alapmunkálatai teljes egészében elveszitek, de birtokívei teljes számban megmaradtak; .
c) telek jegyzőkönyves községek, melyeknek alapmunkálatai részben elpusztultak, de birtokívei teljes egészükben visszamaradtak;
d) telek jegyzőkönyves községek, melyek, nek alapmunkálatai teljesen hiányzanak, de birtokívei hiánytalanul megvannak;
f) telekkönyvi betétes községek, melyeknek alapmunkálatai részben vagy egészben megsemmisültek és birtokívei is részben elvesztek;
g) telekkönyvi betétes községek, melyeknek alapmunkálatai iteljes egészében elvesztek és birtokívei is részben vagy egészben elpusztultak;
h) új felmérésű telekjegyzőkönyves községek,- melyeknek alapmunkálatai elpusztultak és birtokívei is részben vagy egészben hiányzanak;
j) régi felmérésű telekjegyzőkönyves községek, melyeknek alapmunkálatai megsemmisültek, birtokívei pedig részben vagy egészben elvesztek.
(4) A birtokívek és alapmunkálatok pótlásánál és újrakészítésénél a (2) és (3) bekezdésben megszabott sorrendet feltétlen be kell tartam.
(5) A helyszínelés! felügyelő a pótlás és újrakészítés munkálatait úgy osztja be, hogy a helyszínelési felügyelőség és pénzügy igazgatóság rendelkezésére álló tisztviselők közül azokat, akik a telekkönyvi betétek és telekjegyzőkönyvek kezelésében, valamint a birtokvalósítás eljárási módozataiban jártasak, a birtokívek pótlásánál és újrakészítésénél használja fel; azokat pedig, akik a telekkönyvi betétek és telekjegyzőkönyvek kezelésében, valamint a birtokvalósítás eljárási módozataiban kellő gyakorlatot még nem szereztek, az alapmunkálatok pótlásánál és újrakészítésénél alkalmazza.
7. §
(1) Telekkönyvi betétes községekben, melyeknek birtokívei 50%rig hiányoznak, de alapmunkálatai teljes egészében megvannak, a hiányzó birtokíveket a helyszínelési felügyelőség az alapmunkálatok nyomán, a telekkönyvi betétek adatainak felhasználásával eszközölt birtokvalósítás útján pótolja.
(2) Ez esetben a helyszínelés! felügyelőség a hiányzó bintokíveken felvett birtok részletek tényleges tulajdonosát közvetlenül a telekkönyvi betétekből jegyzi be a pótlás céljára felfektetett birtokívekbe, a földrészletek minőségi osztályát, mívelési ágát, kataszteri tiszta jövedelmét és alosztályozási adatait pedig az alapmunkálatok adataiból vezeti be.
(3) A pótlás céljából felfektetett birtokívekbe felvett földrészletek kataszteri tijsztajövedelmének végösszegét; a helyszínelési felügyelőség a földadókivetési lajstrom megfelelő tételénél bejegyzett kataszteri tisztajövedelemmel összehasonlítja. Ha a birtokívben foglalt kataszteri tisztajövedelem végösszege a földadókivetési lajstrom megfelelő tételénél bejegyzett kataszteri tisztajövedelem összegével nem egyezik, a különbözet okát felderíti és a különbözetet eloszlatja.
8. §
(1) Telekjegyzőkönyves községekben, melyeknek birtokívei 50%-ig megsemmisültek, alapmunkálatai azonban megmaradtak, a helyszínelés felügyelőség a hiányzó - birtokíveket az alapmunkálatok nyomán, a tényleges birtokosok helyszínen történő meghallgatásával végrehajtott birtokvalósítás alapján pótolja.
(2) A hiányzó birtokívben foglalt birtok-részletek tényleges tulajdonosát és területét a helyszínelési felügyelőség a tényleges tulajdonos meghallgatásával állapítja meg és bejegyzi a pótlás céljából felfektetett birtokivekbe, a földrészletek minőségi osztályát, mívelési ágát, kataszteri tiszitajövedelmét és alosztályozási adatait pedig az alapmunkálatokból másolja át.
(3) Ha a birtokívben foglalt kataszteri tiszta jövedelem végösszege a földadókivetési lajstrom megfelelő tételénél bejegyzett kataszteri tiszta jövedelem összegével meg nem egyezik, a különbözet okát felderíti és a különbözetet eloszlatja. (L.: 7. § (3) bekezdése.)
9. §
(1) Telekkönyvi betétek községekben, melyeknek birtokívei 50-100%-ban elpusztultak, de alapmunkálatai hiánytalanul megmaradtak, a helyszínelési felügyelőség a hiányzó birtokíveket az alapmunkálatok nyomán a telekkönyvi betétkivonatok alapján, helyszíni eljárás mellőzésével foganatosított birtokvaósítás útján készíti újra.
(2) A birtokíveket az 1942. évi 70.000. PM rendelet V. fejeztében előírt szabályok szerint kell újra készíteni.
10. §
(1) Telek jegyzőkönyves községekben, melyeknek birtokívei 50-100%-ban megsemmisültek, de alapmunkálatai megvannak, a birtokívek újrakészítését az alapmunkálatok nyomán a tényleges tulajdonosok helyszínen történő meghallgatásával foganatosított birtokvalósítás alapján kell végrehajtani.
(2) Ebben az esetben a helyszínelési felügyelőség az 1942. évi 70.000. PM rendelet III. fejezetében foglalt rendelkezések figyelmen kívül hagyásával a birtokvalósítást a F. H. Ö. 18. §-ának 1. pontjához fűzött utasítás (18)-(24) bekezdéseinek megfelelő módon végzi el és a birtokvalósítás alkalmával csak kifejezetten annak megállapítására terjeszkedik ki, hogy a pénzügyigazgatóság által részére átadott telekkönyvben felvett földrészletek kinek a tényleges tulajdonát képezik.
(3) A helyszinelési felügyelőség a birtokívek adatainak kitöltésére nézve a 8. § (2) bekezdésében megjelölt irányelvek szerint jár el.
11. §
(1) Telekkönyvi betétes községekben, melyeknek mind birtokívei, mind pedig alapmunkálatai elvesztek, a helyszinelési felügyelőség a birtokívek újrakészítését az alapmunkálatoknak a 15. § értelmében leendő elkészítése után, a telekkönyvi betétek kivonatai alapján helyszíni eljárás mellőzésével, megejtett birtokvalósítással eszközli.
(2) A birtokvalósítást a helyszinelési felügyelőség az 1942. évi 70.000. P. M. számú rendelet V. fejezetében szabályozott irányelvek szerint végzi el.
12. §
(1) Telekjegyzőkönyves községekben, melyeknek birtokívei és alapmunká-laitai teljesen megsemmisültek, a helyszinelési felügyelőség a birtokívek újrakészítését az alapmunkálatoknak a 16., illetőleg 17. § értelmében leendő elkészítésével egyidejűleg a ténylegep tulajdonosok helyszínen történő meghallgatása után végrehajtott birtokvalósítás alapján foganatosítja.
(2) A birtokvalósítást a helyszinelési felügyelőség az 1942. évi 70.000. PM rendelet III. fejezetében előírt szabályok szem előtt tartásával eszközli.
13. §
(1) Telekkönyvi betétes községekben, melyeknek alapmunkálatai részben vagy egészben megsemmisültek, de birtokívei hiánytalanul megmaradtak, a helyszinelési felügyelőség az alapmunkálatok pótlását vagy újrakészítését helyszíni eljárás mellőzésével, a földmérési felügyelőség területjegyzékei, illetve földrészlet! jegyzőkönyv kivonatai és birtokváltozási jegyzékei, valamint a birtokívek alapján hajtja végre.
(2) A helyszinelési felügyelőség ez esetben a földrészletek helyrajzi számát és összes területét a készítendő kataszteri telekkönyvbe a földmérési felügyelőség földrészlett jegyzőkönyv kivonataiból és birtokváltozási jegyzékeiből vezeti be, minőségi osztályát, mívelési ágát, kataszteri tisztajövedelmét és alosztályozási adatait pedig a birtokívekből másolja át.
14. §
(1) Telekjegyzőkönyves községekben, melyeknek alapmunkálatai részben vagy egészben elvesztek, de birtokícez hiánytalanul megvannak, a helyszinelési felügyelőség az alapmunkálatok pótlását vagy újrakészítését helyszíni eljárás nélkül, a birtokr ívek alapján végzi el.
(2) A helyszinelési felügyelőség a készítendő új kataszteri telekkönyvbe a földrészletek összes adatait a birtokívekből vezeti be.
15. §
(1) Telekkönyves betétes községekben, melyeknek alapmunkálatai elvesztek és birtokívei is részben vagy egészben elpusztultak, a helyszinelési felügyelőség az alapmunkálatok újrakészítését a földmérési felügyelőség terület jegyzékei, illetve földrészlet! jegyzőkönyv kivonatai és birtokváltozási jegyzékei, az esetleg megmaradt birtokívek adatai és helyszinen megejtendő osztálybasorozás alapján hajtja végre.
(2) A kataszteri telekkönyvbe a helyszinelési felügyelőség a földrészletek helyrajzi számát és összes területét a földmérési felügyelőség földrészleti jegyzőkönyv kivonataiból és birtokváltozási jegyzékeiből másolja át, minőségi osztályát, mívelési ágát, kataszteri tiszta jövedelmét és alosztályozási adatait azoknál a földrészleteknél, melyekre vonatkozó birtokívek megmaradtak, a birtokívekből jegyzi be, azoknál a birtokrészleteknél pedig, melyekre vonatkozó birtokív elveszett, helyszíni osztálybasorozás útján állapítja meg.
16. §
(1) Azokban az új felmérqsű telekjegyzőkönyves községekben, melyeknek alapmunkálatai elpusztultak és birtokívei is részben vagy egészben hiányzanak, a helyszinelési felügyelőség az alapmunkálatokat a földmérési felügyelőség terület jegyzékei, illetve földrészleti jegyzőkönyv .kivonatai és birtokváltozási jegyzékei, az esetleg megmaradt birtokíveik adatai és helyszínen végrehajtott osztálybasorozás alapján készíti újra.
(2) A kataszteri telekkönyvbe a helyszinelési felügyelőség a földrészletek helyrajzi számát és összes területét a földmérési felügyelőség részletlajstromaiból és birtokváltozási jegyzékeiből vezeti be, minőségi osztályát, mívelési ágát, kataszteri tiszta jövedelmét és alosztályozási adatait pedig azoknál a földrészleteknél, melyekre vonatkozó birtokívek megmaradtak, a birtokívekből másolja át, míg azoknál a birtokrészleteknél, melyekre vonatkozó birtokív hiányzik, helyszínen végrehajtott osztálybasorozás útján állapítja meg.
17. §
(1) Azokban a régi felmérésű telekjegyzőkönyves községekben, melyeknek alapmunkálatai megsemmisültek, birtokívei pedig részben vagy egészben elvesztek, a helyszinelési felügyelőség az alapmunkálatokat az 1942. évi 70000. PM rendelet III. fejezetében foglalt rendelkezések értelemszerű alkalmazásával.
a) ha a telek jegyzőkönyvben a földrészletek területe fel van tüntetve, a teleki-jegyzőkönyvek kivonatai;
b) ha a telek jegyzőkönyvekben a terület feltüntetve nincs, de az érvényben volt 'kataszteri telekkönyvet megelőző régi kataszteri telekkönyv a pénzügyigazgatóság kataszteri irattárában feltalálható, a telek-jegyzőkonyvi kivonatok és régi kataszteri telekkönyv;
c) ha a telek jegyzőkönyvekben a terület feltüntetve nincs és az érvényben volt kataszteri telekkönyvet megelőző rági kataszteri telekkönyv is megsemmisült, a telekjegyzőkönyvi kivonatok és a helyszínen végrehajtott területbecslés alapján készíti újra.
(2) A helyszínelési felügyelőség a földrészletek helyrajzi számát a kataszteri telekkönyvbe a tényleges tulajdonos meghallgatása után,
a) ha a helyszínelési felügyelőségnek iá telek jegyzőkönyvi kivonatok és telekkönyvi térképek rendelkezéseire állanak, a telekkönyvi kivonatokból;
b) ha a helyszínelési felügyelőségnek telekjegyzőkönyvi kivonatok és térképek rendelkezésére nem állanak, a területbecslés eredményének megfelelően jegyzi be.
(3) A helyszínelési felügyelőség a földi-részletek területét a kataszteri telekkönyvbe ugyancsak a tényleges tulajdonos meghallgatása után az (1) bekezdés a) pontja esetében a telek jegyzőkönyvi kivomatokból, b) pontja esetében a régi kataszteri telekkönyvből, a c) pont esetében pedig a területbecslés eredményének megfelelően vezeti be.
(4) Az alapmunkálatoknak a jelen § alapján való elkészítése alkalmával a földrészletek minős)ági osztályát, mívelési ágát, kataszteri tiszta jövedelmét és alosztályzási adatait a helyszínelési felügyelőség minden esetben helyszíni osztálybasorozás útján állapítja meg és jegyzi be az (alapmunkálatokba.
18. §
(1) Ha valamely telekkönyvi betétes község telekkönyvi betétei részben vagy egészben megsemmisültek, minélfogva a birtokvalósítást az 1942. évi 70.000. PM rendelet V. fejezetében megszabott eljárási szabályok szerint foganatosítani nem lehet, a helyszínelési felügyelőség azokra a földrészletekre nézve, melyekre vonatkozó telekkönyvi betétek a háború folyamán elvesztek, a birtokvalósítást a tényleges tulajdonos meghallgatása útján is végrehajthatja.
(2) A helyszínelési felügyelőség az előző bekezdés alapján birtokvalósított földrészleteket magukban foglaló birtokívek címlapját a tényleges tulajdonos neve felett
Helyszíni birtokvtalósítás megkülönböztető jelzéssel látja el
19. §
(1) Ha az /alapmunkálatok és birtokívek pótlásával vagy újrakészítésével megbízott tisztviselő azt állapítja meg, hogy az egyes községek kataszteri munkálatai a jelen rendelet 7-17. §-aiban foglalt utasításoknak megfelelő módon nem pótolhatók, illetőleg újra nem készíthetők, erről a helyszínelési felügyelőségnek jelentést tesz.
(2) A helyszínelési felügyelő az előző bekezdésben említett jelentés vétele után a rendelkezésre álló kataszteri munkálatokat és telekkönyvi betéteket (telekjegyzőkönyveket), illetőleg azok kivonatait tüzetes vizsgálat tárgyává teszi és ha a jelenés alapos, a kataszteri munkálatok elkészítésénél a rendelet 7-17. §-aiban meghatározott szabályoktól való eltérést saját hatáskörében megengedheti.
20. §
(1) A helyszínelési felügyelőség a hiányzó kataszteri munkálatok pótlásával és újrakészítésével kapcsolatban új osztálybasorozást csak az esetben végezhet, ha az egyes földrészletek mívelési ága és minőségi osztálya sem a kataszteri telekkönyvből, sem az osztály kivonatból, sem pedig a hirtoki vökből nem állapítható meg. Ha egyes községek határában valamely földrészlet mívelési ága és minőségi osztálya a kataszteri telekkönyvből, osztálykivonatból, vagy birtokívekből meghatározható más birtokrészlet mívelési ágát és minőségi osztályát pedig az említett kataszteri munkálatokból megnyugtató módon megállapítani nem lehet, a hiányzó kataszteri munkálatok pótlása és újrakészitése 'alkalmával csak azokat a földrészleteket szabad osztálybasorozni, melyek minőségi osztályát és mívelési ágát a meglévő kataszteri munkálatokból megállapítani nem lehetett; míg az összes többi földrészlet mívelési ágát és minőségi osztályát az előzőleg érvényben volt állapottal kell istiz új kataszteri munkálatokba átvezetni.
(2) Ha egyes földrészletek osztálybasorozására szükség van, a hiányzó alapmunkálatok és birtokívek pótlásával vagy újrakészítésével megbízott tisztviselő az osztálybasorozás megkezdése előtt a helyszínevei felügyelőnek jelentést tesz, s iái földrészletek osztálybasorozását csak akkor kezdi meg, ha az osztálybasorozásra a helyszínelési felügyelő az engedélyt megadta.
(3) A jelen rendelet 17. §-a alapján újrakészített alapmunkálatok és birtokívek felfektetése alkalmával az összes földrészleteket osztályba kell sorozni még akkor is, ha az egyes földrészletek mívelési ága és minőségi osztálya a rendelkezésre álló , kataszteri munkálatok töredékéből ki is tűnik.
21. §
(1) Ha ói háború folyamán a kataszteri telekkönyvnek csak egy része semmisült meg, az új kataszteri telekkönyv készítése alkalmával a megmaradt részt a helyszinelési felügyelőség felhasználja, helyette új telekkönyvi részt nem készít.
(2) Ha a háború folyamán a birtokíveknek csak egy része semmisült meg, az új birtokívek felfektetése alkalmával a meg nem semmisült birtokívek helyett a helyszinelési felügyelőség (vagy ha iá birtokíveket a községi elöljáróság pótolja, ai községi elöljáróság új kataszteri birtokíveket' nem készít. A jelen rendsiet 7-8-§-aiban megemlített esetekben a helyszínelési felügyelőség (községi elöljáróság) a megmjarac!|b bjirtok- t íveket átszámolás nélkül, változatlanul felhasználja, a 9. és 10. §-aiban felsorolt esetekben pedig) a birtokívek "nyilvántartási és egyéb jegyzetek" fejfeliratű hasábjába előzőleg bejegyzett hivatkozásokat áthúzása j sal megszünteti és iá birtokíveket új folyó-számokkal látva el, mint újonnan készített ' birtokíveket kezeli.
22. §
A jelen rendelet alapján készítendő kataszteri telekkönyv címlapján a helyszinelési felügyelőség pontosam feltünteti, hogy a kataszteri telekkönyvet minek I az alapján fektette fel (pl. földrészlett jegyzőkönyvkivonat és telekkönyvi betétkivonatok alapján).
23. §
(1) A jelen rendelet alapján pó-Holt, illetőleg újrakészített alapmunkálatokat és birtokíveket az eljáró tisztviselő vagy, ha fa hiányzó birtokíveket a községi elöljáróság, )ai helyszinelési 'felügyelőséghez beterjeszti.
(2) A helyszinelési felügyelőség a beterjesztett új kataszteri munkálatokat az 1942. évi 224000. PM rendelet szerint felülvizsgálja és azoknak további feldolgozásáról és kiegészítéséről gondoskodik.
24. §
(1) Az alapmunkálatoknak a jelen rendelet értelmében való pótlása vagy újrakészítse alkalmával, a 15. 16. és 17. §-okban leírt esetek kivételével, a helyszinelési felügyelőség .részletes osztálykivonatot nem készít, hanem a részletes osztálykivonat helyett kivonatos osztálykivonatot fektet fel.
(2) A jelen rendelet 15-17. §-aiban meghatározott esetekben a helyszinelési felügyelőség az alapmunkálatok kiegészítése céljából a részletes osztálykivonatot is elkészíti.
25. §
A jelen rendelet 7-12. §-ai alapján készített új birtokíveket és a 15-17. §-ai alapján készített új alapmunkálatokat a helyszínelési felügyelőség a F. H. O. 27. §-a alapján 30 napi közszemlére teszi ki. A rendelet 13-14. §-a alapján készült új kataszteri munkálatokat közszemlére kitenni nem kell.
26. §
(1) A közszemlére kitett új alap. í munkálatok és az új birtokívekben foglalt birtokvalósítás és osztálybasorozás eredménye ellen az érdekeltek felszólalással élhetnek.
(2) Az érdekeltek a birtokvalósítás eredménye ellen minden esetben élhetnek felszólalással, a mívelési ág és a minőségi osztály ellen (azonban csak akkor szólalhatnak fel, ha a mívelési ág és minőségi osztály i megállapításra a jelen rendelet alapján meg-t ejtett osztálybasorozás alkalmával történt. (3) A. felszólalások megtételére és elbírálására nézve az eddigi szabályok érvényben maradnak.
27. §
(1) A helyszinelési felügyelőség a [ következő hónap folyamán végzendő munkálatokról minden hónap 20. napjáig szabályszerű útitervet készít, s azt a pénzügyminisztériumhoz a következő hónap 1. napjáig felterjeszti.
(2) A helyszinelési felügyelőség a hónlap folyamán tényleg elvégzett munkaanyagot minden hónap végén tevékenységi kimutatásba foglalja s azt a következő hónap 10. napjáig a pénzügyminisztériumhoz felterjeszti.
28. §
Ott, ahol a rendelet községet említ, városok esetében várost, ahol pedig községi elöljáróságot nevez meg, városoknál városi adóhivatalt kell érteni.
29. §
Jelen rendeletem végrehajtását valamennyi pénzügyigazgatóság, pénzügyigazgatósági kirendeltség és kataszteri helyszínelési felügyelőség a rendelet vétele után nyomban megindítani tartozik.
Budapest, 1945 augusztus 25-én.
A miniszter helyett: