adozona.hu
2/1968. (I. 16.) KipM rendelet
2/1968. (I. 16.) KipM rendelet
a kisipari dolgozók munkaviszonyára vonatkozó egyes kérdések szabályozásáról

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A Munka Törvénykönyvéről szóló 1967. évi II. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 34/1967. (X. 8.) Korm. rendelet 3. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - a következőket rendelem:
Ezt a rendeletet a dolgozónak a kisiparossal létrejött munkaviszonya esetén azokban a kérdésekben kell alkalmazni, amelyeket egyébként a Munka Törvénykönyve vagy annak végrehajtási rendelkezései szerint a kollektív szerződés sza...
Ezt a rendeletet a dolgozónak a kisiparossal létrejött munkaviszonya esetén azokban a kérdésekben kell alkalmazni, amelyeket egyébként a Munka Törvénykönyve vagy annak végrehajtási rendelkezései szerint a kollektív szerződés szabályoz.
Ha a munkaviszonyt a kisiparos mondja fel, a dolgozó munkavégzés alóli kötelező felmentésének időtartama:
4 hetet meg nem haladó felmondási idő esetén 15 nap,
4 hétnél hosszabb felmondási idő esetén 18 nap.
(1) A kisiparos és a dolgozó állapodik meg a munkaidőnek a munkaidő kereten belüli beosztása, valamint a túlmunka és készenlét elrendelése kérdésében.
(2) Túlmunkát vagy készenlétet a kisiparos a szükség által indokolt esetben rendelhet el. A kisiparos rendelkezésére a dolgozó havonta 24 óra túlmunkát köteles végezni, további 24 óra túlmunka csak a dolgozó előzetes beleegyezése esetén rendelhető el. A túlmunka nem lehet több havi 48 óránál és nem haladhatja meg a napi 4 órát.
A munkaközi szünet napi fél óra. A kisiparos és a dolgozó megállapodhat abban, hogy a munkaközi szünet fél óránál hosszabb legyen. A munkaközi szünetet a munkaidő megszakításával kell kiadni.
Vasárnapi munkavégzést a kisiparos csak a dolgozó előzetes beleegyezésével rendelhet el, s egyúttal a dolgozóval történt megállapodás alapján írásban kell közölnie azt, hogy a dolgozót mikor illeti meg a pihenőnap.
A fizikai dolgozó munkabérét órabérben, a nem fizikai dolgozó munkabérét havi összegben kell meghatározni a külön jogszabályban megállapított kereten belül.
Az általában szokásos munkaidőbeosztástól eltérő időben, meghatározott beosztásban vagy egyéb különleges, illetőleg kedvezőtlen körülmények között végzett munka esetén - ha ezekre a körülményekre a munkabér megállapításánál nem voltak figyelemmel - a külön jogszabályban megállapított bérpótlékot kell fizetni.
A munkaruha juttatására jogosító munkaköröket a dolgozót megillető ruhafajtákat, a juttatási időket, valamint a juttatás egyéb feltételeit külön rendelet állapítja meg.
Az özvegyi vagy gyámi jogon folytatott ipar körében alkalmazott felelős vezetőt az Mt. V. 95. § (1) bekezdés b) pontjának alkalmazásában felelős beosztású dolgozónak kell tekinteni.
10. §
A jelen rendeletben nem szabályozott esetekben a Munka Törvénykönyvének és végrehajtási rendelkezéseinek a szabályait kell alkalmazni.
11. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.