32/1970. (XI. 15.) PM rendelet

a földadóról szóló 38/1970. (X. 17.) Korm. számú rendelet végrehajtásáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A földadóról szóló 38/1970. (X. 17.) Korm. számú rendelet 7. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
Vhr. 1. § (1) Földadót kell fizetni a mezőgazdasági- és erdőterület után akkor is, ha azt nem művelik meg, vagy nem mező- és erdőgazdasági célra használják.
(2) A földadó megállapításánál az állami földnyilvántartás adatait kell figyelembe venni. Ahol az adatok méterrendszerre való átszámítá...

32/1970. (XI. 15.) PM rendelet
a földadóról szóló 38/1970. (X. 17.) Korm. számú rendelet végrehajtásáról
A földadóról szóló 38/1970. (X. 17.) Korm. számú rendelet 7. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
[A rendelet egységes szerkezetben tartalmazza a 38/1970. (X. 17.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.) is; a vastagbetűs szedés a R. szövege, a vékony betűs szedés pedig a miniszteri végrehajtási rendelet (a továbbiakban: Vhr.) szövege.]
R. 1. §
A földadó tárgya
a) minden olyan földterület, amelynek az állami földnyilvántartás szerint kataszteri tiszta jövedelme van;
b) a mesterséges halastavak területe.
Vhr. 1. § (1) Földadót kell fizetni a mezőgazdasági- és erdőterület után akkor is, ha azt nem művelik meg, vagy nem mező- és erdőgazdasági célra használják.
(2) A földadó megállapításánál az állami földnyilvántartás adatait kell figyelembe venni. Ahol az adatok méterrendszerre való átszámítása - a földterületek méterrendszerű nyilvántartásáról szóló jogszabály szerint - megtörtént, ott a négyzetméterben, hektárban meghatározott területi adatokat kell használni.
R. 2. §
Földadót az 1. §-ban említett területet használó állami gazdaság, mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezet, mezőgazdasági szakszövetkezet, valamint egyéb szocialista szervezet köteles fizetni.
Vhr. 2. § (1) A földadó megfizetésére az köteles, aki a földterületet használja. A föld használatára jogosult abban az esetben is köteles földadót fizetni, ha a használati jogával nem él.
(2) A háztáji-, vagy illetményföld címén kiadott terület használójaként a tagot, alkalmazottat kell tekinteni, de e területek után nem kell földadót fizetni. A tagnak, alkalmazottnak egyéb címen (belső megállapodás szerint) művelésre kiadott közös terület használójának a R. 2. §-ában meghatározott adókötelezettet kell tekinteni.
(3) Az adókötelezettség megállapításánál általában az év első napján fennáló állapot az irányadó. Ha azonban a földhasználat év közben megváltozik és az új használat mellett a földterület teljes értékű használata biztosítva van, az adókötelezettség az új használót terheli.
(4) A földhasználatban és a művelési ágban bekövetkezett változások bejelentésére az állami földnyilvántartásról szóló jogszabályok az irányadók.
R. 3. §
(1) Mentes a földadó alól
a) a földhasználó, ha a használatában levő összes mezőgazdasági és erdőterület holdankénti átlagos kataszteri tiszta jövedelme legfeljebb 8 aranykorona;
b) az állami erdőgazdaság, a használatában levő erdőterület után.
(2) Ideiglenesen mentes a földadó alól az újonnan telepített gyümölcsös, erdő és szőlő területe. A mentesség időtartama a gyümölcsösnél 2-10, az erdőnél 20, a szőlőnél 4 év.
(3) A pénzügyminiszter indokolt esetben az (1) és a (2) bekezdésben foglalt mentességeken túlmenően egyéb mentességeket is engedélyezhet.
Vhr. 3. § (1) Ott, ahol a földterületet méterrendszerben tartják nyilván, a R. 3. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott mentesség akkor áll fenn, ha a hektáronkénti átlagos kataszteri tiszta jövedelem legfeljebb 14 aranykorona.
(2) Az ideiglenes mentesség időtartama gyümölcsnemenként a következő:
a) dió és gesztenye 10 év;
b) alacsony- és közepestörzsű alma és körte vadalanyon 8 év;
c) alacsony- és közepestörzsű cseresznye vadcseresznye vagy sajmeggyalanyon, közepestörzsű meggy sajmeggyalanyon, alacsonytörzsű meggy vadmeggyalanyon, kajszi, szilva és mandula 6 év;
d) alma termőkarosorsó ÉM IV. és IX. alanyon, körte termőkarosorsó birsalanyon és birs 5 év;
e) őszibarack 4 év;
f) köszméte, piros és fekete ribiszke 3 év;
g) málna 2 év.
(3) Ideiglenesen mentes a cellulóznyárfatelepítés. A mentesség időtartama 10 év. A mentességet az 1971. január 1-től történő telepítések után lehet engedélyeni.
(4) Ideiglenesen mentes a termelésre alkalmassá tett, korábban terméketlen, nem hasznosított, továbbá a szántóföldi termelésbe bevont, korábban fel nem tört terület. A mentesség időtartama 5 év. Ezt az időt a gazdaságilag használhatóvá tétel befejezését követő évtől kell számítani.
(5) Az új telepítésre a földadómentesség az adózó kérelmére engedélyezhető, a telepítés előzetes engedélyezéséről, valamint szakszerű elvégzéséről szóló - a hatáskörileg illetékes tanácsi mezőgazdasági, illetve földügyi szakigazgatási szerv által kiadott - írásbeli igazolás alapján.
Vhr. 4. § (1) Az ideiglenes adómentesség engedélyezését az első fokú adóhatóságtól kell kérni, abban az évben, amelyben a telepítés befejeződött. Az ideiglenes adómentességet általában a telepítés befejezését követő évtől kezdődően lehet engedélyezni. Ha a telepítés tavasszal fejeződik be és a telepítés következtében a földterület korábbi rendeltetésének megfelelően nem volt hasznosítható, akkor az ideiglenes adómentesség a telepítés befejezésének évétől kezdve is engedélyezhető.
(2) Ha az ideiglenes adómentesség iránti kérelmet elkésve nyújtják be, az ideiglenes mentesség csak a még le nem járt évekre engedélyezhető.
R. 4. §
(1) A földadó alapja az adózó használatában levő földterület kataszteri tiszta jövedelme.
(2) A földadó mértéke az adózó használatában levő mezőgazdasági és erdőterület holdankénti átlagos kataszteri tiszta jövedelme szerint a következő:
(3) A mesterséges halastavak területe után kataszteri holdanként 150 forintot kell fizetni.
Vhr. 5. § (1) Ott, ahol a földterületet méterrendszerben tartják nyilván, a földadó mértéke a hektáronkénti átlagos kataszteri tiszta jövedelem szerint a következő:
(2) A méterrendszerben nyilvántartott halastavak után az adó mértéke 1 hektárra 260 Ft.
Vhr. 6. § (1) A kataszteri holdankénti, vagy hektáronkénti átlagos aranykoronaértéket az adókötelezett által használt - a háztáji és az illetményföld címén kiadott területtel csökkentett - földterület összes aranykoronaértékének a kataszteri holdak, illetve a hektárok számával való osztása útján kell megállapítani. A kataszteri holdak (hektárok) számába minden olyan közös területet be kell számítani, amelynek kataszteri tiszta jövedelme van. Ha a közös terület egységére jutó aranykorona töredékszámban jelentkezik, akkor a 10 fillérnél kisebb összeget számításon kívül kell hagyni.
(2) A mesterséges halastó területének számbavételénél a töredékholdat 800 négyszögölig, a töredékhektárt 3 000 négyzetméterig számításon kívül kell hagyni. Az ennél nagyobb töredékterületet pedig egész holdra, illetve egész hektárra kell kerekíteni.
R. 5. §
A földadót az adókötelezettnek kell kiszámítania és bevallania.
Vhr. 7. § A földadó bevallása, átutalása, elszámolása tekintetében, valamint a mulasztások során hozandó intézkedésekben a gazdasági és pénzügyi ellenőrzés rendjéről, továbbá a vállalatok és szövetkezetek adóigazgatására, költségvetési kapcsolatainak lebonyolítására és pénzügyi revíziójára vonatkozó eljárás szabályairól szóló jogszabályok, illetőleg az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
R. 6. §
(1) Ha elemi csapás miatt az érintett földterület terméseredménye legalább 25%-kal csökkent, és a károsodás kellő gondossággal nem volt elhárítható, a tárgyévi földadót a kár arányában mérsékelni kell, vagy el kell engedni.
(2) A földadó mérséklésére, vagy elengedésére alapot nyújtó elemi csapások:
a) a jégeső, az ár-, illetve belvíz és a tűz: valamennyi művelési ágban;
b) a fagy: a szántó, szőlő, gyümölcsös művelési ágban.
(3) Elemi csapás által okozott kár címén a földadó mérséklésének vagy elengedésének akkor van helye, ha
a) az elemi csapás a földtől még el nem választott terményt érte, vagy
b) a gépi erővel végzett kétmenetes aratásnál a rendre vágott terményeket a levágástól számított 8 napon belül érte a károsodás, vagy
c) az ár-, illetve belvíz miatt a földet nem lehetett megművelni.
Vhr. 8. § Az adó mérséklését, illetve elengedését a károsult adózók illetékmentes beadványban kérhetik az első fokú adóhatóságtól. A kérelmet az elemi csapás bekövetkezését követő 30 napon belül, illetve a R. 6. §-ának (3) bekezdése b) pontjában meghatározott esetben 48 órán belül kell előterjeszteni. A kérelemben fel kell tüntetni a károsult földrészlet helyrajzi számát, művelési ágát, területének nagyságát és kataszteri tiszta jövedelmét. A kárt egyidejűleg a községi (városi) tanács végrehajtó bizottságának is be kell jelenteni.
Vhr. 9. § (1) A kár nagyságát a községi (városi) tanács végrehajtó bizottsága által kijelölt S tagú kárbecslő bizottság állapítja meg. A bizottságban legalább egy mezőgazdasági szakember közreműködését biztosítani kell.
(2) A kárbecslő bizottság a kár bejelentését követően köteles megállapítani a kár jellegét, a kárt szenvedett terület nagyságát, valamint azt, hogy a terület a gazdasági év folyamán még hasznosítható-e, végül a kár nagyságát.
(3) A kár nagyságát a kárt szenvedett terület terméseredménye csökkenésének százalékában kell megállapítani, a tartósan nyerhető (2-4 évi) holdankénti, illetve hektáronkénti átlagos termésmennyiséghez viszonyítva.
(4) Ha a kárt szenvedett területet a gazdasági év folyamán utólag még hasznosították, akkor a kárbecslő bizottságnak a terméscsökkenés megállapításánál az utóhasznosítás eredményét is figyelembe kell vennie.
Vhr. 10. § (1) A kárt szenvedett területről és a kár nagyságáról a helyszínen jegyzőkönyvet kell felvenni. A jegyzőkönyvet a károsulttal alá kell iratni. A jegyzőkönyvben a kárbecslő bizottság tagjának, vagy a károsultnak esetleges észrevételét is fel keli tüntetni.
(2) A jegyzőkönyvet a községi (városi) tanács végrehajtó bizottsága az első fokú adóhatóságnak köteles megküldeni.
(3) Az elemi kár címén történő adómérséklés, vagy adóelengedés tárgyában az első fokú adóhatóság határoz.
R. 7. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit 1971. január 1-től kell alkalmazni.
(2) Ezzel egyidejűleg a 31/1967. (IX. 13.) Korm. számú rendelet hatályát veszti.
(3) E rendelet végrehajtásáról - beleértve a hatásköri és eljárási kérdések szabályozását is -a pénzügyminiszter gondoskodik. Felhatalmazást kap a pénzügyminiszter, hogy a végrehajtási rendeletet a kormányrendelettel egységes szerkezetben tegye közzé.
Vhr. 11. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit 1971. január 1-től kell alkalmazni, egyidejűleg a 17/1967. (XI. 25.) PM számú rendelet hatályát veszti.
Dr. Garamvölgyi Károly s. k.,
a pénzügyminiszter első helyettese
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.