9/1972. (V. 20.) MüM rendelet

az általános felsőfokú munkaügyi szakképesítésről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával (OKISZ), a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával (SZÖVOSZ), a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával (TÓT), valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem:
A vállalatok [Mt. V. 125. § (2) bekezdés c) pont] munkaügyi vezetői és érdemi ügyintézői részére lehetővé kell tenni, hogy a munkaügyi szakismereteket felső szinten elsajátítsák.
A ...

9/1972. (V. 20.) MüM rendelet
az általános felsőfokú munkaügyi szakképesítésről
Az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával (OKISZ), a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával (SZÖVOSZ), a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával (TÓT), valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem:
1. §
(1) A vállalatok [Mt. V. 125. § (2) bekezdés c) pont] munkaügyi vezetői és érdemi ügyintézői részére lehetővé kell tenni, hogy a munkaügyi szakismereteket felső szinten elsajátítsák.
(2) A vállalat felett felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) - az ágazati miniszterrel egyetértésben - határozza meg azokat a tevékenységi köröket, amelyekben a vezetőnek, illetőleg ügyintézőnek az (1) bekezdés szerinti szakképesítés megszerzése szükséges. E szabályozásra a szövetkezetek tekintetében - az országos szövetkezeti érdekképviseleti szervekkel egyetértésben -, továbbá a tanácsok felügyelete alatt álló vállalatok esetében az ágazati miniszter jogosult.
2. §
A képzés négy félévből álló esti tanfolyamon, vagy félévenként négy-négy alkalommal szervezett egésznapos konzultációkon (levelező tagozaton) való részvétellel történik. Az oktatás alapformája az esti és a levelező tanfolyam. Indokolt esetben a hallgató engedélyt kaphat az egyéni tanulásra.
3. §
(1) A képzés és a vizsgáztatás (a továbbiakban: képzés) megszervezéséről - a (2) és a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - a felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) gondoskodik.
(2) A tanácsi felügyelet alatt álló vállalatok, az ipari szövetkezetek, valamint a fogyasztási értékesítő és beszerző szövetkezetek munkaügyi dolgozói képzésének megszervezése az illetékes ágazati miniszter feladata, aki e jogát - közös megegyezés alapján - átengedheti a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának, az OKISZ-nak és a SZÖVOSZ-nak. A mezőgazdasági termelőszövetkezetek esetében a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium - a TOT-tal egyetértésben - gondoskodik a képzés megszervezéséről.
(3) A tanácsok végrehajtó bizottsága munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerveinél dolgozók képzését a Munkaügyi Minisztérium szervezi.
4. §
(1) Azoknak a tantárgyaknak a jegyzékét, amelyeket a képzés keretében oktatni, s amelyekből a hallgatóknak vizsgáznia kell, a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza; e tananyagok elkészítéséről a Munkaügyi Minisztérium gondoskodik.
(2) A képzést szervező által meghatározott keretben - az 1. sz. melléklet szerinti tantárgyakon belül és azokon kívül is - oktatni lehet technológiai alapismereteket, valamint az ágazati sajátosságoknak megfelelő egyéb tárgyakat is. Ezek tananyagát a képzést szervező, illetőleg az ágazati jellegű tárgyak anyagát az ágazati minisztérium dolgozza ki és bocsátja rendelkezésre.
5. §
A vizsgák rendjét, a vizsgáztatás módszerét, valamint a vizsgák minősítésének módját a Munkaügyi Minisztérium - a képzésben érdekelt szervekkel - Vizsgaszabályzatban állapítja meg.
6. §
(1) A vizsgát bizottság előtt kell letenni. A vizsgabizottság elnökét a munkaügyi miniszter, tagjait a képzést szervező miniszter (3. §) nevezi ki.
(2) A sikeres vizsgák alapján a hallgató oklevelet kap (2. számú melléklet), amelyet a Munkaügyi Minisztérium ad ki.
7. §
Az általános felsőfokú munkaügyi szakképesítést nyújtó tanfolyamokra az vehető fel, akinek legalább középfokú iskolai végzettsége van.
8. §
(1) A tanfolyamokat önköltséges alapon kell megszervezni. A költségeket a hallgatók viselik. A vállalat azonban (egészben vagy részben) magára vállalhatja a tanfolyamra kerülő hallgató költségeit, s továbbá munkaidőkedvezményt is biztosíthat.
(2) Az előadók és a vizsgáztatók díjazására külön szabályok az irányadók.
9. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. A 3. §-ban meghatározott szervek vezetői intézkednek az iránt, hogy az e rendelet alapján megszervezett általános felsőfokú munkaügyi szakképesítő tanfolyamok folyamatosan - első ízben lehetőleg az 1972/1973. tanévben - megkezdődjenek.
Lázár György s. k.,
munkaügyi miniszter
1. számú melléklet a 9/1972. (V. 20.) MüM rendelethez Az általános felsőfokú munkaügyi szakképesítő tanfolyam tantárgyai és óraszámai a következők:
Közgazdasági ismeretek (kb. 30 óra)
Munkaügyi általános ismeretek (kb. 36 óra)
Gazdasági matematika (kb. 100 óra)
Munkaélettan és munkaegészségügy (kb. 18 óra)
Munkalélektan (kb. 18 óra)
Munkaszociológia (kb. 18 óra)
Munkavédelem és biztonságtechnika (kb. 15 óra)
Munkaerőgazdálkodás (kb. 60 óra)
Munkadíjazás és ösztönzési rendszerek
(kb. 60 óra) Munkaszervezés és normázás (kb. 30 óra)
Munkajog és üzemi demokrácia (kb. 40 óra)
Megjegyzés: Az óraszámok az esti tanfolyamra vonatkoznak és irányadónak tekintendők.
2. számú melléklet a 9/1972. (V. 20.) MüM számú rendelethez
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.