adozona.hu
18/1978. (XII. 16.) BkM rendelet
18/1978. (XII. 16.) BkM rendelet
a vállalati dolgozók alapbérének megállapításáról

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A vállalati dolgozók alapbérének megállapításáról szóló 16/1976. (XII. 11.) MüM sz. rendelet (továbbiakban: R.) egyes rendelkezéseinek alkalmazásáról - a munkaügyi miniszterrel és az érdekelt szervek vezetőivel, a KPVDSZ-szel és a SZÖVOSZ-szal egyetértésben - a következőket rendelem:
A rendelet hatálya - a belkereskedelemben foglalkoztatott hálózati dolgozók* kivételével -a belkereskedelmi ágazatba tartozó vállalatoknál, vállalati rendszerben gazdálkodó egyéb szerveknél, szövetkezeteknél, sz...
A rendelet hatálya - a belkereskedelemben foglalkoztatott hálózati dolgozók* kivételével -a belkereskedelmi ágazatba tartozó vállalatoknál, vállalati rendszerben gazdálkodó egyéb szerveknél, szövetkezeteknél, szövetkezeti vállalatoknál, mindezek jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásainál (a továbbiakban: vállalat) foglalkoztatott dolgozókra terjed ki.
2. §
(1) A hálózati dolgozók alapbérének megállapítását szabályozó rendelet* mellékleteiben nem szereplő munkakörökben foglalkoztatott fizikai dolgozók, és a szállító-rakodó munkások besorolását, valamint a munkák minősítését, a R. 1., 2., 7. számú melléklete és az illetékes ágazati miniszter rendelete alapján, a kollektív szerződésben kell meghatározni.
(2) A dekorációs részlegek fizikai munkaköreiben foglalkoztatott dolgozókat az 1. sz. melléklet alapján kell besorolni.
(3) A nem fizikai foglalkozásúakat a R. 4., 6. számú melléklete és e rendelet 2. számú melléklete, valamint a belkereskedelmi dolgozók szakképesítésére vonatkozó jogszabályban meghatározott rendelkezések figyelembevételével kell besorolni.
3. §
A heti 44 óránál hosszabb, vagy rövidebb törvényes munkaidőben foglalkoztatott dolgozó alapbérét a vonatkozó munkaköri bértétel - a munkaidő heti 44 órától eltérő mértékével arányosan emelt, illetőleg csökkentett alsó és felső határának - figyelembevételével kell megállapítani.
4. §
Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. Egyidejűleg a munkások és alkalmazottak alapbérének megállapításáról szóló 2/1971. (VI. 24.) BkM rendelet hatályát veszti.
dekoratőr kirakatszobrász
fényképész
kirakat-tapétázó
5 éven felüli szakmai gyakorlat
dekoratőr
kirakatszobrász
10 éven felüli szakmai gyakorlat és kiemelkedő szakmai felkészültség
2. sz. melléklet 18/1978. (XII. 16.) BkM rendelethez 1. A vállalat valamely egysége a vezetőállásúak besorolása szempontjából csak az esetben minősül önállónak, ha az egység eredménye saját mérlege alapján kimutatható és a vállalati szinten képződött részesedés kollektív szerződésben meghatározott hányadát az egység saját eredményétől függően használja fel. Az ilyen egységeket az 1/1977. (I. 14.) MüM sz. rendelet alapján kategorizálni kell és vezetőit az R. 5. sz. melléklete alapján kell besorolni. E vezetők besorolásánál az alapbért a vállalati vezérigazgató, igazgató illetve ezek helyetteseinek alapbérével arányosan kell megállapítani.
2. Műszaki-, forgalmi-, áruforgalmi gazdasági vezető I.
Főosztályvezetőként a legalább két osztály munkáját irányító vezető sorolható be. Önálló osztályvezetőnek kell tekinteni az olyan osztály vezetőjét, melyet a kollektív szerződés - fontosságára és az itt foglalkoztatottak létszámára tekintettel - a szervezeti felépítéssel összhangban önállónak minősít és közvetlenül a vezérigazgató, (igazgató) elnök vagy függetlenített helyettesei irányítása alá rendel. A kollektív szerződés, munkaügyi szabályzat, a R. 5. § (1) bekezdése alapján, az önálló osztályok vezetőinek besorolását a műszaki-, forgalmi-, áruforgalmi-, gazdasági vezető II. bércsoportra korlátozhatja.
3. Műszaki-, forgalmi-, áruforgalmi-, gazdasági vezető II.
A főosztályi szervezeten belüli osztályvezetőkön és önálló csoportvezetőkön kívül ide kell sorolni a kollektív szerződés által vezetőállásúnak minősített, beosztottal nem rendelkező vezetőket is. (Pl.: személyzeti vezető, vezető-jogász, munkaügyi vezető, rendészetvezető). Az önálló csoportvezetők minősítésénél, besorolásánál a 2. pontban az önálló osztályvezetők tekintetében előirt elvek szerint kell eljárni.
4. Termelés- forgalomirányító I-V.
a) A vállalati kategóriával nem rendelkező egységek vezetői (pl.: körzeti kirendeltségvezető, területvezető, IBUSZ irodavezető, ÁFÉSZ-eknél területi-, szakmai ügyvezető),
- a "Kiemelt", "A" és "B" kategóriájú vállalatoknál, valamint az I. kategóriájú szövetkezeteknél termelés- forgalomirányitó I-V.,
- a "C" és "D" kategóriájú vállalatoknál, valamint a II-IV. kategóriájú szövetkezeteknél termelés- forgalomirányító II-V.
bértétel alapján lehet besorolni.
Az I-IV. kategóriába sorolás feltételeit az egység forgalmától, eredményétől vagy termelési értékétől függően, differenciáltan, a kollektív szerződésben kell meghatározni.
b) Az ipari üzemvezető (ÁFÉSZ-eknél) művezető, az üzemi diszpécser, az üzemi technikus és a szállítási forgalmi irányító, termelés-forgalomirányító III-V. bértétel alapján sorolható be.
c) Az ÁFÉSZ-ek keretében működő mezőgazdasági szakcsoporttal munkaviszonyban álló elnök munkabére - a MESZÖV és az ÁFÉSZ Igazgatóságának együttes javaslata alapján - a termelés- forgalomirányító IV-V. bértétel alapján állapítható meg.
d) A kirakatrendezők vezetőjét (kirakattervezőt) termelés-forgalomirányítói IV. bércsoportba kell besorolni.
5. Műszaki, forgalmi, áruforgalmi, gazdasági ügyintézők
a) A kollektív szerződésben fel kell sorolni az ügyintézői munkaköröket.
b) Az ügyintézők besorolásánál a szakmai gyakorlati idő beszámításának mértékét és módját, a kollektív szerződésben kell meghatározni. Teljes mértékben gyakorlati időnek kell tekinteni:
- az azonos, illetve szakbavágó, magasabb munkakörben töltött időt,
- az áruforgalmi ügyintézőknél a hálózatban azonos szakterületen szakképesítést igénylő munkakörben, valamint
- a gazdasági ügyintézőknél az érdemi ügyviteli munkakörben töltött időt.
c) A R. 5. §-ban foglalt korlátozási joggal élve a kollektív szerződés meghatározhatja, hogy a felsőfokú iskolai végzettséget (szakvizsgát) mely munkakörök betöltésénél nem veszi figyelembe.
d) Az ÁFÉSZ-ek keretében működő mezőgazdasági szakcsoportok vezető könyvelőit ügyintézőként - beosztottak esetén ügyintézők csoportvezetőjeként - lehet besorolni.
e) A kollektív szerződésben kell meghatározni azokat az ügyviteli csoportvezetői munkaköröket, amelyekben foglalkoztatottakat műszaki, forgalmi, áruforgalmi, gazdasági ügyintézői munkakörbe sorolnak. Az így besorolt dolgozók részére csoportvezetői pótlék nem állapítható meg. Ilyenek lehetnek pl.:
könyvelési csoportvezető,
hálózati egység adminisztratív vezetője,
bérelszámolási csoportvezető.