1/1972. (I. 18.) MüM rendelet

a szakmunkásképzésről szóló 1969. évi VI. törvény végrehajtásáról intézkedő 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A szakmunkásképzés költségeinek az állam és a vállalatok (szövetkezetek) közötti megosztásáról szóló 2013/1971. (IV. 28.) Korm. számú határozat 1-7. pontjában foglaltak alapján a képzési költségek ésszerűbb megosztása érdekében - a pénzügyminiszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet (a továbbiakban: Sztv.) egyes rendelkezéseit az alábbiak szerint módosítom:
Az Sztv. 17. § (2) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(2) A v...

1/1972. (I. 18.) MüM rendelet
a szakmunkásképzésről szóló 1969. évi VI. törvény végrehajtásáról intézkedő 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet módosításáról
A szakmunkásképzés költségeinek az állam és a vállalatok (szövetkezetek) közötti megosztásáról szóló 2013/1971. (IV. 28.) Korm. számú határozat 1-7. pontjában foglaltak alapján a képzési költségek ésszerűbb megosztása érdekében - a pénzügyminiszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet (a továbbiakban: Sztv.) egyes rendelkezéseit az alábbiak szerint módosítom:
1. §
Az Sztv. 17. § (2) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(2) A vállalati tanműhelyben, illetőleg csoportos gyakorlati oktatási helyen elhelyezett tanulók gyakorlati oktatására főhivatású szakoktatóról a vállalattal együttműködve az iskola gondoskodik. Indokolt esetben a szakoktatóról az iskolával egyetértésben a vállalat is gondoskodhat. A szakoktató oktató-nevelő munkáját az iskola igazgatójának utasításai szerint végzi, de feladatai ellátása során köteles a vállalat munkarendjét is megtartani és a tanulókkal is megtartatni. Ha az iskola a szakoktatót olyan kötelesség szegése miatt vonja felelősségre, amely összefügg a vállalat működésével, a vállalat véleményét is meg kell hallgatni."
2. §
(1) Az Sztv. 20. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Ha a 14. § értelmében a gyakorlati oktatás a vállalatnál történik, a vállalat köteles
a) a (2) bekezdés szerint megfelelő oktatási (foglalkoztatási) helyről, ennek felszereléséről és üzemeltetéséről,
b) a tantervi követelményeknek megfelelő munkák biztosításáról,
c) a tanulók e rendeletben meghatározott pénzbeni és egyéb juttatásairól, valamint
d) a képzés személyi feltételeiről, ennek keretében az oktatásért felelős személy megbízásáról gondoskodni, továbbá, ha a szakmánkénti 15 főnél kisebb létszám miatt a tanulók gyakorlati oktatása nem szervezett módon - szakoktatók irányítása mellett - történik, a tanulók gyakorlati oktatására alkalmas szakmunkást kijelölni és
e) e rendeletben meghatározott egyéb kötelezettségeinek eleget tenni."
(2) Az Sztv. 20. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A vállalat által megbízott oktatásért felelős személy, illetőleg a tanulók gyakorlati oktatására kijelölt és e feladattal megbízott szakmunkás köteles az iskolának a tanulók gyakorlati képzésére és nevelésére vonatkozó előírásait megtartani. Ez a szabály akkor is irányadó, ha a vállalat a 17. § (2) bekezdése alapján a szakoktatók bérezését átvállalja."
3. §
Az Sztv. 50. § (1)-(2) bekezdéseinek helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A (2) bekezdésben foglaltak kivételével valamennyi
a) I. éves, továbbá évfolyamra való tekintet nélkül az iskolai tanműhelyben (tanüzemben) oktatott tanulók ösztöndíját az iskola
b) a II. és III. éves vállalati tanműhelyekben (munkahelyeken) oktatott tanulók ösztöndíját, illetőleg szakmunkásbérét a vállalat fizeti minden tagozaton.
(2) A magánmunkáltatónál folyó gyakorlati oktatás, továbbá az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetekben gyakorlati oktatásban részesülő és turnusos elméleti oktatásba bevont kereskedelmi és vendéglátóipari szakmunkástanulók esetében az ösztöndíjat a teljes képzési idő alatt a magánmunkáltató, illetve a szövetkezet fedezi."
4. §
Az Sztv. 54. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A tanuló munkaruháját a tanuló gyakorlati oktatását ellátó szerv (iskola, vállalat, szövetkezet, magánmunkáltató) természetben köteles biztosítani."
5. §
(1) Az Sztv. 115. § (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A gyakorlati oktatás tárgyi feltételeiről és költségeiről, a magánmunkáltatók esetében ezen felül a gyakorlati oktatás személyi feltételeiről, valamint a tanulókat megillető juttatásokról a képzés teljes ideje alatt a munkáltatók gondoskodnak. A tanműhelyi vagy csoportos oktatásban nem részesülő tanulók esetében azonban a munkaügyi miniszter - elsősorban a "B" tagozaton oktatott szakmákban - a képzés érdekében elrendelheti a tanulók tanévenként meghatározott időtartamú kiegészítő gyakorlati oktatását az iskolai tanműhelyekben. A kiegészítő gyakorlati oktatás költségeit ebben az esetben az iskola biztosítja. Ezen kívül a tanácsi vállalatok és szövetkezetek részére felvett tanulókat - a rendelkezésre álló férőhelyek, illetve munkahelyek keretei között - otthonelhelyezésben, továbbá az iskolai tanműhelyekben gyakorlati alapképzésben lehet részesíteni az állami költségvetés terhére."
(2) Az Sztv. 115. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az iskola gondoskodik a munkáltatónál folyó gyakorlati oktatás pedagógiai irányításáról és felügyeletéről abban az esetben is, ha az oktatást egyébként nem iskolai szakoktató végzi. Ennek keretében gondoskodik az oktató-nevelő munkához szükséges alapdokumentumok biztosításáról, útmutatások megadásáról, a képzésre és a tanulóviszonyra vonatkozó jogszabályi rendelkezések, tantervi előírások megtartásának, továbbá a gyakorlati oktatás színvonalának és a tanulók szakmai fejlődésének rendszeres ellenőrzéséről. Tapasztalatairól köteles a területileg illetékes első fokú iparhatóságot tájékoztatni és ha szükséges, a tanulófoglalkoztatási jog megvonására (23. §) javaslatot tenni."
6. §
Ez a rendelet 1973. január 1. napján lép hatályba. Az ösztöndíjjal kapcsolatos rendelkezéseit 1973. január 1.; a munkaruha-juttatásra vonatkozó szabályait 1973. szeptember 1.; a szakoktatók biztosításával kapcsolatos előírásait pedig
- az I. évesek vonatkozásában
1973. szeptember 1.
- a II. évesek vonatkozásában
1974. szeptember 1.
- a III. évesek vonatkozásában
1975. szeptember 1.
napjától fokozatosan kell alkalmazni.
Lázár György s. k.,
munkaügyi miniszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.