9/1975. (XII. 29.) NIM-ÉVM-PM-MüM együttes rendelete

a bányászatban foglalkoztatott dolgozók kiemelt lakásellátásáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az Országos Tervhivatal elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével és a Bányaipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a következőket rendeljük:
E rendelet a Magyar Szénbányászati Tröszt keretében működő vállalatok, továbbá a Mecseki Ércbányászati Vállalat (a továbbiakban: bányavállalat) dolgozóinak kiemelt lakásellátását szabályozza.
A bányászat munkaerőállományának fiatalítása és tartós letelepítése céljából az V. ötéves tervidőszakban 10 000 bányászcsaládot - a szüksége...

9/1975. (XII. 29.) NIM-ÉVM-PM-MüM együttes rendelete
a bányászatban foglalkoztatott dolgozók kiemelt lakásellátásáról
Az Országos Tervhivatal elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével és a Bányaipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a következőket rendeljük:
1. §
E rendelet a Magyar Szénbányászati Tröszt keretében működő vállalatok, továbbá a Mecseki Ércbányászati Vállalat (a továbbiakban: bányavállalat) dolgozóinak kiemelt lakásellátását szabályozza.
2. §
(1) A bányászat munkaerőállományának fiatalítása és tartós letelepítése céljából az V. ötéves tervidőszakban 10 000 bányászcsaládot - a szükséges területi megosztás figyelembevételével - a rendeletben meghatározott módon és feltételek mellett kiemelt lakás juttatásban kell részesíteni.
(2) A lakás juttatás keretében alkalmazható lakásellátási és lakásépítési formák a következők:
a) tanácsi bérlakás;
b) az állami vállalatoknál dolgozó munkások lakásépítésének támogatása keretében telepszerű többszintes lakóházépítés (vásárlás);
c) egyedi többszintes lakóház, csoportos korszerű családi ház és hagyományos családi ház építés.
(3) A családi házakat a bányavállalatok vonzási körzetében kell felépíteni.
3. §
(1) Lakásjuttatásban részesíthetők azok a dolgozók, akik:
a) önálló lakással nem rendelkeznek, vagy lakásuk a jogos lakásigényük mértékének alsó határát sem éri el, illetve annak komfortfokozata nem megfelelő;
b) a (2) vagy (3) bekezdésekben előírt valamely feltételnek megfelelnek és
c) a 6. §-ban előírt tartalmú megállapodással munkaszerződésüket kiegészítik, illetve új munkaviszony létesítése esetén munkaszerződésükbe ilyen tartalmú kikötést is felvesznek.
(2) A 35. életévüket be nem töltött, nős, vagy gyermeküket egyedül nevelő munkavállalók közül - a következő sorrend szerint - azok részesíthetők lakásjuttatásban, akik
a) a bányászatban több mint egy éve földalatti, illetőleg külszíni fejtési munkakörben dolgoznak;
b) korábban a bányászatban legalább egy évet földalatti munkakörben dolgoztak;
c) a bányászatban legalább egy évet külszíni munkakörben dolgoztak;
d) a bányavállalattal földalatti, vagy külszíni fejtési munkakör betöltésére munkaviszonyt létesítenek.
(3) A 35. életévüket betöltött, nős, vagy gyermeküket egyedül nevelő munkavállalók közül azok részesíthetők lakás juttatásban, akik több mint három éve földalatti, vagy külszíni fejtési munkakörben dolgoznak.
(4) Azonos feltételek mellett - a szakszervezeti bizottság javaslata alapján - előnyben kell részesíteni a többgyermekes családokat, és a munkájukat jól végző, fegyelmezett magatartású dolgozókat.
(5) A földalatti és külszíni fejtési munkakörök jegyzékét e rendelet melléklete tartalmazza.
4. §
(1) Az érdekelt tanácsok V. ötéves tervidőszakra szóló célcsoportos lakásfejlesztési terveiben a bányászatban foglalkoztatott dolgozók lakásetlátá-sának biztosítására kijelölt tanácsi bérlakásokra a bányavállalatot bérlőkiválasztási jog illeti meg.
(2) A bányavállalat a lakás juttatásért a részére fizetendő lakáshasználatbavételi díjat egészben, vagy részben elengedheti.
5. §
(1) A lakás juttatásban részesülő dolgozókat -a 6. §-ban foglalt feltétel teljesítése esetén - a következő pénzügyi kedvezmények illetik meg:
a) a telepszerű többszintes lakóházépítéshez (vásárláshoz) a külön jogszabály szerinti munkáltatói támogatást és a dolgozót terhelő előtakarékossági összeget a bányavállalat kölcsön formájában nyújtja, illetőleg megelőlegezi. Ezek fedezetét a bányavállalat részére az állami költségvetésből kell folyósítani;
b) egyedi többszintes lakóházat, korszerű csoportos, illetve hagyományos családi házat építő dolgozóknak a bányavállalat 100 ezer Ft összegű kamatmentes kölcsön támogatást nyújt. Ennek fedezete az állami költségvetést terheli. Az Országos Takarékpénztár a külön jogszabályban előírt kölcsön felső határának 30%-kal növelt összegét folyósítja;
c) az e rendeletben szabályozott lakásépítésekhez (vásárlásokhoz) nyújtott OTP kiegészítő kölcsön visszafizetésének feltételeit az első öt évben - a dolgozó kérelmére - a tanácsi értékesítésű lakásokéval azonos mértékben kell megállapítani;
d) az a) és b) pontokban meghatározott munkáltatói kölcsöntámogatás összegének visszafizetését 10 évi időtartamra fel kell függeszteni. A 10 éves időtartam lejárta után - ha a dolgozó a 6. § (1) bekezdésében foglalt kötelezettségeit teljesítette -, a bányavállalat visszakövetelési igénye
- földalatti munkakörben töltött munkaviszony esetén teljes mértékben,
- külszíni fejtési munkakörben töltött munkaviszony esetén 50%-os mértékben megszűnik.
(2) Telepszerű többszintes lakóházak építésével összefüggő kapcsolódó beruházások megvalósítása, továbbá ezekhez és az egyedi többszintes lakóházak, illetőleg a csoportos korszerű vagy hagyományos családi házak építéséhez szükséges telkek rendelkezésre bocsátása a lakótelek ellátás szabályai szerint a tanácsok feladata. A kapcsolódó beruházások költsége a tanácsokat terheli.
6. §
(1) Az V. ötéves tervidőszakra meghatározott 10 000 lakásból az előírt feltételek fennállása esetén az e rendeletben biztosított kedvezményekkel lakáshoz jutó dolgozókkal a 3. § (1) bekezdés c) pontjának megfelelően kötött szerződésnek tartalmaznia kell a dolgozók kötelezettségvállalását, hogy a lakásjuttatás (támogatás) fejében a bányavállalatnál 10 évig földalatti, vagy külszíni fejtési munkakörben kell dolgoznia.
(2) A bányavállalat az általa elengedett lakáshasználatbavételi díjat [4. § (2) bekezdés], továbbá az 5. § (1) bekezdésében foglalt kedvezményeket (kölcsöntámogatásokat) a dolgozótól visszaköveteli, ha az a szerződésben vállalt kötelezettségét neki felróható okból nem teljesíti, vagy munkaviszonya fegyelmi elbocsátás büntetés kiszabásával szűnik meg.
(3) Nincs helye visszakövetelésnek abban az esetben, ha a dolgozó a reá háruló kötelezettséget neki fel nem róható, nyomós okból (pl. súlyos betegség, súlyos üzemi baleset) nem teljesítette.
(4) Abban az esetben, ha a dolgozó a szerződésben vállalt kötelezettségét méltánylást érdemlő körülmények miatt nem tudja teljesíteni, a bányavállalat - a szakszervezeti bizottság javaslatára - a visszafizetési kötelezettség összegét mérsékelheti, vagy a dolgozót az alól mentesítheti.
(5) Az e rendeletben meghatározott kedvezmények a dolgozót abban az esetben is megilletik, ha az (1) bekezdésben vállalt kötelezettségét megszakítás nélkül különböző bányavállalatnál teljesíti.
7. §
(1) A lakásjuttatások rendeletben biztosított feltételeihez szükséges vállalati támogatások összegét a Magyar Szénbányászati Tröszt és a Mecseki Ércbányászati Vállalat az állami költségvetésből évente, a költségvetési előirányzat tervezésekor igényli és a Magyar Szénbányászati Tröszt a bányavállalatok részére - utólagos elszámolási kötelezettséggel - átutalja.
(2) A Magyar Szénbányászati Tröszt keretében működő bányavállalatok az (1) bekezdés szerint kapott összegekről a Trösztnek félévenként - a tanácsi bérlakások biztosítása esetén az illetékes tanácsok igazolásainak csatolásával - tételes bontásban elszámolnak. A Magyar Szénbányászati Tröszt és a Mecseki Ércbányászati Vállalat ugyancsak félévenként számol el a felvett összegekről az állami költségvetéssel.
(3) A bányavállalatok a rendelet előírásainak figyelembevételével 1975. december 31-ig módosítsák a vállalati kollektív szerződésnek a dolgozók lakásépítésének támogatására vonatkozó rendelkezéseit. Ennek során határozzák meg a 6. § (4) bekezdése szerinti követelés visszafizetésének feltételeit.
(4) A dolgozók által vállalt kötelezettségek megszegése esetén, valamint az 5. § (1) bekezdés d) pontja alapján visszafizetett összegeket, a Magyar Szénbányászati Tröszt keretében működő bányavállalatok a Trösztnek utalják át. A visszafizetendő összeget a Magyar Szénbányászati Tröszt és a Mecseki Ércbányászati Vállalat pedig az állami költségvetés javára fizeti be.
8. §
Ez a rendelet 1976. január 1. napján lép hatályba.
Dr. Simon Pál s. k.,
nehézipari miniszter
Dr. Faluvégi Lajos s. k.,
pénzügyminiszter
Bondor József s. k.,
építésügyi és városfejlesztési miniszter
Karakas László s. k.,
munkaügyi miniszter
Melléklet a 9/1975 (XII. 29.) NIM-ÉVM-PM-MüM együttes rendelethez
Bányászati földalatti termelésirányítói munkakörök jegyzéke
1. Aknász
2. Aknavezető
3. Bányamentő osztag parancsnok
4. Bányamentő osztag parancsnokhelyettes
5. Bányamester
6. Biztonságtechnikai megbízott
7. Építésvezető
8. Főaknász
9. Frontfőaknász
10. Frontaknász
11. Frontmérnök
12. Fúrómester
13. Főművezető
14. Felvigyázó
15. Gépmester
16. Gépészeti csoportvezető
17. Harmadvezető gépész
18. Iszapmester
19. Körletvezető
20. Körletvezető aknász
21. Lőmester
22. Légvezetési felelős
23. Művezető
24. Omlasztó aknász
25. Robbantómester
26. Robbanóanyagraktár kezelő (bányaüzemi)
27. Segédaknász
28. Segédfelvigyázó
29. Szállítási felvigyázó
30. Szakvezető főaknász
31. Támfelelős
32. Villamosrészleg csoportvezető
Bányászati fizikai földalatti munkakörök jegyzéke
1. Aknaács
2. Aknakiszolgáló (függőleges, lejtősakna)
3. Aknakovács
4. Anyagszállító, rakodó
5. Bányaács
6. Bányamentő
7. Bányamérő segéd (figuráns)
8. Bányakőműves
9. Bányamozdonyvezető
10. Bányafa rabló
11. Bányaelektrolakatos
12. Bányalakatos
13. Csatlós
14. Csavar utánhúzó
15. Csillés (szállító csillés, csapatcsillés)
16. Csillekapcsoló
17. Csillekenő
18. Csilleszámláló
19. Csillejavító
20. Csorgatakarító
21. Csőszerelő
22. Földalatti mintaszedő
23. Frontmester
24. Fúrási betanított munkás
25. Fúró segédmunkás
26. Fúrómester
27. Főcsatlós gépi betolásnál
28. Függőleges akna szállítógépész (vakaknai)
29. Gépkezelő (szállító jövesztő, rakodó stb.)
30. Gépmester .
31. Gumiszalagragasztó (vulkanizáló)
32. Gumiszalagszerelő
33. Hegesztő
34. Iszapmester
35. Kapcsoló
36. Kovács
37. Kőműves
38. Kőműves vájár
39. Kaparószalag szerelő
40. Kőporöv készítő
41. Kenőmester
42. Lakatos
43. Légcső-szerelő
44. Meddő-válogató
45. Motorkezelő
46. Mozdonyszerelő
47. Robbanóanyag kiadó
48. Robbantókamra kezelő
49. Segédvájár
50. Szivattyúkezelő
51. Tolatásvezető
52. TH-gyűrű rabló
53. TH-ív egyengető
54. TH csavarmenet metsző
55. Orszéktakarító
56. Vájár (termelő, fenntartó, omlasztó stb.)
57. Villanyszerelő
58. Vízvezetékszerlő (injektáláshoz, portalanításhoz)
59. Vasútfenntartó
Külszíni fejtésen foglalkoztatott fizikai dolgozók munkaköri jegyzéke
1. Dömper-, dutra-, darus-kocsivezető
2. Földmunkagépkezelő
3. Fúrómester
4. Gépmester
5. Hányómester
6. Hányórakodómester
7. Hányósegéd
8. Kotrómester
9. Kotrósegéd
10. Műszerész
11. Nehézgépszerelő
12. Rakodómester
13. Szalaggépkezelő i
14. Speciális külfejtési szakmák
15. Telepkezelő
16. Villanyszerelő
17. Vulkanizáló
Külszíni fejtésen foglalkoztatott közvetlen termelésirányítók munkaköri jegyzéke
1. Fődiszpécser
2. Gépcsoport vezető
3. Harmados gépészeti vezető
4. Harmados aknász
5. TMK vezető
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.