19/1975. (XII. 28.) MüM-PM együttes rendelet

az igazgatási és adminisztratív-ügyviteli létszámfelvételi zárlatról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - az Országos Tervhivatal elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:
A rendelet hatálya kiterjed a 2. §-ban foglalt kivétellel:
a minisztériumok, az országos hatáskörű szervek, a tanácsok és ezek igazgatási ágazatba sorolt szervezetei, valamint a minisztériu...

19/1975. (XII. 28.) MüM-PM együttes rendelet
az igazgatási és adminisztratív-ügyviteli létszámfelvételi zárlatról
A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - az Országos Tervhivatal elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:
1. §
A rendelet hatálya kiterjed a 2. §-ban foglalt kivétellel:
a) a minisztériumok, az országos hatáskörű szervek, a tanácsok és ezek igazgatási ágazatba sorolt szervezetei, valamint a minisztériumok ellátó szervezetei (a továbbiakban együtt: igazgatási szervezetek) által foglalkoztatottak teljes létszámára;
b) a költségvetésből gazdálkodó egyéb szervezetek és intézmények - ideértve a folyószámlás költségvetési szerveket is - (a továbbiakban együtt: költségvetési intézmények) által foglalkoztatott adminisztratív-ügyviteli dolgozókra. (1 a. sz. melléklet)
c) a vállalatokat irányító, elkülönült szervezetek (tröszt, központ stb.), az egyesülések (a továbbiakban együtt: vállalati irányító szervezet) által foglalkoztatottak teljes létszámára;
d) az állami vállalatok, a vállalati gazdálkodás rendszerében működő egyéb állami szervezetek - ideértve a pénzintézeteket, a költségvetési üzemeket - a takarékszövetkezetek, a társadalmi szervezetek vállalatai, az ipari, a fogyasztási-, értékesítési- és beszerző szövetkezetek, a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, a mezőgazdasági szakszövetkezetek, a szövetkezeti vállalatok, továbbá mindezek jogi személyiséggel rendelkező társulásai, valamint a vízgazdálkodási társulatok (a továbbiakban együtt: vállalat) által munkaviszony keretében, vagy szövetkezeti tagként adminisztratív-ügyviteli munkakörben foglalkoztatottakra. (2. sz. melléklet; a pénzintézetek, és a költségvetési üzemek, valamint a takarékszövetkezetek tekintetében az 1/b. sz. melléklet).
2. §
A rendelet hatálya nem terjed ki:
a) a fegyveres erőkre és a fegyveres testületekre;
b) a választás útján betöltött állásokra;
c) a társadalmi tanulmányi ösztöndíj-szerződés alapján munkába állókra, ha a szerződést 1975. december 15-ét megelőző időben kötötték meg;
d) a vállalatoknál az idényjellegű foglalkoztatásra. Ennek körét és időtartamát az ágazati miniszter határozza meg.
I.
Az igazgatási szervezetekre és a költségvetési intézményekre vonatkozó rendelkezések
3. §
(1) Az igazgatási szervezeteknél meg kell állapítani:
a) az állandó főfoglalkozású dolgozók 1976. január 1-i állapot szerinti tényleges állományi létszámát. Ez tartalmazza a bérlista szerinti dolgozók létszámát, a betegállományban és szülési szabadságon levőket, valamint a nem sorkatonai minőségben katonai szolgálatot teljesítőket (a továbbiakban együtt: tényleges állományi létszám). Az így megállapított létszám nem haladhatja meg az 1975. év december 31-ig engedélyezett zárólétszámot;
b) az 1976. január 1-én be nem töltött (üres) állások számát. A megállapításnál az 1975. december 31-ig engedélyezett zárólétszámból kell kiindulni, melyből le kell vonni a tényleges állományi létszámot, továbbá a választás útján betölthető, de be nem töltött létszámot;
c) az időszaki főfoglalkozásúak 1975. évi ténylegesen felhasznált béralapját.
(2) A költségvetési intézményeknél meg kell állapítani az 1/a számú mellékletben felsorolt munkakörökben az állandó főfoglalkozásúak 1976. január 1-i tényleges állományi létszámát.
4. §
(1) Az igazgatási szervezeteknél zárolni kell:
a) a 3. § (1) bekezdés b) pontja szerint megállapított be nem töltött álláshelyeket, azok munkaköri besorolás szerinti bérével;
b) a 3. § (1) bekezdés c) pontja szerint megállapított és az 1976. évi engedélyezett béralap különbözetének összegét.
(2) Az 1976. évi bérszintfejlesztést csak az (1) bekezdés a)-b) pontja szerint csökkentett béralap után lehet számítani.
5. §
(1) Az igazgatási szervezeteknél:
a) az állandó főfoglalkozásúaknál 1976. január 1-től felvételi zárlat lép életbe;
b) az időszaki főfoglalkozásúaknál 1976. évben csak az 1975. évi ténylegesen kifizetett bérszintfejlesztéssel növelt béralap használható fel.
(2) A költségvetési intézményeknél az l/a számú mellékletben felsorolt munkakörök tekintetében az állandó főfoglalkozásúaknál 1976. január 1-től felvételi zárlat lép életbe.
6. §
Az igazgatási szervezetek és költségvetési intézmények 1976. január 15-ig benyújtott jelentése alapján a felügyeletet gyakorló miniszter, országos hatáskörű szerv vezetője, megyei (fővárosi) tanácselnök 1976. január 31-ig a Pénzügyminisztériumnak köteles bejelenteni:
a) az igazgatási szervezetekre a rögzített létszámot és a zárolandó álláshelyet a béralappal;
b) a költségvetési intézményekre az 1/a mellékletben felsorolt munkakörökben a rögzített létszámot.
7. §
Az állandó főfoglalkozásúak tekintetében az igazgatási szervezeteiknél és költségvetési intézményekben a rendelet 'hatálya alá tartozó létszámra, illetve munkakörökre vonatkozóan 1976. január 1. után:
a) a bármilyen okból megüresedő állásokat - ideértve a sorkatonai szolgálatra bevonuló, a gyermekgondozási segélyt igénybe vevő és a 3 hónapon túli fizetésnélküli szabadságra menő dolgozókat is - a tényleges bérrel az év hátralevő részére a bér folyósítás megszüntetésével egyidejűleg zárolni kell;
b) a Munka Törvénykönyvben, illetve annak végrehajtásával kapcsolatos rendelkezésekben méghatározott esetekben a munkajogi állományban levő dolgozókat munkára jelentkezéskor a tényleges állományba vissza kell venni. Ebben az esetben a bérgazdálkodás jogát gyakorló szervezet vezetője a béralapot a dolgozó besorolás szerinti alapbérével saját hatáskörben felemelheti; ennek összege azonban nem lehet több, mint a tényleges állományba visszavett dolgozó bére és a rendelet hatálybalépése előtt helyettesítésére (határozott időre) kötött munkaszerződés megszűnésével felszabaduló bér közötti különbözet időarányos része.
8. §
(1) A felügyeletet gyakorló miniszter, az országos hatáskörű szerv vezetője, a megyei (fővárosi) tanácselnök a felvételi zárlat alól felmentést és a megüresedő állás betöltésére saját hatáskörben engedélyit adhat:
a) ha a minisztériumok, országos hatáskörű szervek főosztályvezetői, a megyei (fővárosi) tanácsok szakigazgatási szerveinek vezetői, valamint a tanácsok végrehajtó bizottságainak titkárai álláshelye bármely ókból megüresedik, ideértve a belső előléptetés pótlását;
b) ha a belépő új létesítmény létszámszükséglete az 1976. évi költségvetésben jóváhagyást nyert; végül
c) egészen kivételes esetekben akkor, ha az igazgatási szervezetné] és költségvetési intézménynél a létszámcsökkenés meggátolja az alapvető feladatok ellátását, s ha azt belső erőből nem lehet megoldani (13. §).
(2) Az igazgatási szervezeteknél és költségvetési intézményeknél a pénzügyminiszter - a felügyeletet gyakorló miniszter, országos hatáskörű szerv vezetője, megyei (fővárosi) tanácselnök javaslatára - egyedi elbírálás alapján felvételt engedélyezhet :
a) a feladatok jelentős bővülése esetén, ideértve az 1976. évi költségvetésben jóváhagyott létszámfejlesztéseket is, továbbá a költségvetésben nem szereplő, belépő új létesítményeknél a szükséges mértékig;
b) idényjellegű tevékenységnél az időszakosan betölthető adminisztratív-ügyviteli munkakörökre.
(3) A (2) bekezdésben megjelölt esetekben az elbírált és összesített javaslatokat a negyedév végén - első alkalommal 1976. március 31-én - lehet a Pénzügyminisztériumhoz benyújtani.
9. §
A létszámban és a béralapban a 7. és 8. §-ok rendelkezései alapján bekövetkező változásokról a féléves és az éves költségvetési beszámolóban kell a Pénzügyminisztérium részére jelentést adni.
II.
A vállalati irányító szervezetekre és a vállalatokra vonatkozó rendelkezések
10. §
1976. január 1-től a vállalati irányító szervezeteknél és a vállalatoknál a meghatározott munkakörökben - az 1975. december 31-én munkajogi állományban levők munkába való visszatérésén túlmenően - új dolgozó nem alkalmazható.
11. §
(1) Különösen indokolt esetben, az elkerülhetetlenül szükséges mértékig a felügyeletet gyakorló miniszter, országos hatáskörű szerv vezetője, a megyei (fővárosi) tanácselnök a vállalati irányító szervezetéknél és vállalatoknál - az 1975. december 31-i létszámon belül - a munkaviszony megszűnése miatti létszámcsökkenés pótlását saját hatáskörében engedélyezheti ott, ahol a létszámcsökkenés alapvetően gátolja a feladatok ellátását, s az belső erőből (13. §) nem oldható meg. Az engedélyezésnél figyelemmel kell lenni az első ízben munkába lépő szakképzett fiatalok tervszerűbb elosztásának segítésére is.
(2) Az előbbi bekezdés szerinti eljárás keretében engedélyezhető a főosztály szintű szervezetek megüresedő vezetői munkakörének belső előléptetéssel vagy külső felvétellel pótlása is.
(3) Szövetkezetek esetében a létszám pótlást az illetékes területi (szakmai) érdékképviseleti szerv javaslatára a megyei (fővárosi) tanácselnök engedélyezheti.
12. §
A vállalati irányító szervezeteknél és vállalatoknál a munkaügyi miniszter - a felügyeletet gyakorló miniszter, országos hatáskörű szerv vezetője, megyei (fővárosi) tanácselnök, szövetkezetek esetében az országos érdekképviseleti szerv javaslatára - egyedi elbírálás alapján engedélyezhet új felvételeket:
a) új létesítmények üzembehelyezése vagy a feladat jelentős 'bővülése, továbbá
b) jelentős átszervezés, összevonás, profilváltozás
esetén.
Általános rendelkezések
13. §
A csökkenő létszámot munkaszervezési intézkedésekkel, az ügyintézés és adminisztrációs ügyviteli munka ésszerű egyszerűsítésével s a munkafegyelem erősítésével kell ellensúlyozni.
14. §
A dolgozóknak a ténylegesen ellátott munkakörétől eltérő besorolása (bújtatás), vagy a létszámot pótló (bővítő) célból a felügyelt szervezettől, intézménytől, vállalattól való berendelés esetén az érintett vezetőkkel szemben szigorú felelősségrevonást kell alkalmazni. A vállalatok vezető állású dolgozóinál a 16/1975. (XI. 15.) MüM rendelet 6. és 7. §-ában meghatározott rendelkezéseket is alkalmazni kell.
15. §
(1) Ez a rendelet 1976. január 1. napján lép hatályba.
(2) A költségvetési szervek gazdálkodási rendjéről szóló 107/1968. (PK. 4.) PM sz. utasítás 56. §-a (1) bekezdésének az állandó főfoglalkozásúak létszámgazdálkodására vonatkozó előírásai - a jelen rendelet hatálya alá tartozó létszámra, illetőleg munkakörökre vonatkozóan - hatályukat vesztik.
(3) A külképviseletek létszámgazdálkodását a pénzügyminiszter leiratilag szabályozza.
(4) A 6. és 9. §-okban foglalt- jelentési kötelezettséggel kapcsolatos előírásokat külön közlemény tartalmazza.
Karakas László s. k.,
munkaügyi miniszter
Faluvégi Lajos s. k.,
pénzügyminiszter
1/a. számú melléklet a 19/1975. (XII. 28.) MüM-PM együttes rendelethez Az 1. § (1) bekezdés b) pontja szerint az "adminisztratív-ügyviteli" alkalmazottak kategóriájába tartoznak a következő munkakörök:
- a 18/1971. (Eü. K jún. 5. rk.) EüM-MüM együttes utasításban az E 310 kulcsszámba sorolt dolgozók;
- a 212/1971. (M. K. 31.) MM-MüM együttes utasításban az 5541-5542 kulcsszámba sorolt dolgozók;
- a 201/1975. (M. K. 3.) OM-MüM együttes utasításban az 5121 kulcsszámba sorolt dolgozók;
- a 134/1962. (M. K. 12.) MM utasításban a 7441-7443 kulcsszámba sorolt dolgozók;
- a 148/1963. (M. K. 12.) MüM-MM együttes utasításban a 4041-4043 kulcsszámba sorolt dolgozók;
- a 203/1974. (7) MM-MüM együttes utasításban a 841 kulcsszámba sorolt dolgozók;
- a 108/1974. (7) MüM utasításban a 30'I-307. sz. kulcsszámba sorolt dolgozók;
- a 2/1974. (II. 17.) MüM rendeletben a 943 kulcsszámba sorolt dolgozók;
- a 11/1974. (V. 28.) MüM rendeletben a 3001-3005 kulcsszámba sorolt dolgozók;
- a 15/1973. (XII. 27.) MüM rendeletben a 3001-3005 kulcsszámba sorolt dolgozók;
- a 115/1974. (8) MüM utasításban az 5 kulcsszámba sorolt dolgozók.
1/b. számú melléklet a 19/1975. (XII. 28.) MüM-PM együttes rendelethez Az 1. § d) pontjában felsorolt szervek közül a pénzintézeteknél és a takarékszövetkezeteknél foglalkoztatott adminisztratív-ügyviteli alkalmazottak kategóriájába a következő munkakörök tartoznak:
- 117/1974. (9) MüM-PM együttes utasításban,
- 118/1974. (9) MüM együttes utasításban,
- 22/1974. (VIII. 10.) MüM-PM együttes rendeletben
a III. állománycsoportba sorolt dolgozók, kivéve: betétszámfejtőt, hitel- betét- és tanácsi számlavezetőt, belföldi és nemzetközi fizetési forgalmat lebonyolítót, valuta-devizaszámfejtőt. pénztárost, pénzolvasót, totó-lottó értékesítőt, díjkönyvelőt, kár-adminisztrátort, kárszámfejtőt, adatrögzítőt és operátort.
Az 1. § d) pontjában felsorolt szervek közül a költségvetési üzemekben foglalkoztatott adminisztratív-ügyviteli alkalmazottak kategóriájába a következő munkakörök tartoznak:
- 11/1974. (V. 28.) MüM rendeletben a 3001-3005 kulcsszámba sorolt dolgozók;
- 7/1971. (IV. 1.) MüM rendeletben a D munkaköri csoportba (1-5) sorolt dolgozók.
2. számú melléklet a 19/1975. (XII. 28.) MüM-PM együttes rendelethez 1. § (1) bekezdés d) pontja szerinti "adminisztratív-ügyviteli" munkaköröknek kell tekinteni a KSH elnöke 1/1975. (IV. 16.) KSH rendelkezésével hatályba lépett "Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszerében" meghatározott alábbi számjelű (négy számhelyű) foglalkozásokat és az ezekbe sorolt (hat számhelyű) munkaköröket:
2260 számjelű foglalkozás és munkakörök
2261 szám jelű foglalkozás és munkakörök
2262 szám jelű foglalkozás és munkakörök
2321 szám jelű foglalkozás és munkakörök
2322 számjelű foglalkozás és munkakörök
2323 számjelű foglalkozás és munkakörök
2324 számjelű foglalkozás és munkakörök
2325 számjelű foglalkozás és munkakörök
2326 számjelű foglalkozás és munkakörök
2327 szám jelű foglalkozás és munkakörök
2328 számjelű foglalkozás és munkakörök
2329 számjelű foglalkozás és munkakörök
2419 számjelű foglalkozás és munkakörök
2430 számjelű foglalkozás és munkakörök
2435 számjelű foglalkozás és munkakörök kivéve: 01-07 munkakörök
2439 számjelű foglalkozás és-munkakörök
2470 számjelű foglalkozás és munkakörök
2800 számjelű foglalkozás és munkakörök
2801 számjelű foglalkozás és munkakörök
2802 számjelű foglalkozás és munkakörök
2803 számjelű foglalkozás és munkakörök
2804 számjelű foglalkozás és munkakörök
2809 számjelű foglalkozás és munkakörök
2820 szám jelű foglalkozás és munkakörök
2821 számjelű foglalkozás és munkakörök
2822 számjelű foglalkozás és munkakörök
2840 számjelű foglalkozás és munkakörök
2841 számjelű foglalkozás és munkakörök
2842 számjelű foglalkozás és munkakörök
2843 számjelű foglalkozás és munkakörök
2844 számjelű foglalkozás és munkakörök
2845 számjelű foglalkozás és munkakörök
2846 számjelű foglalkozás és munkakörök
2847 számjelű foglalkozás és munkakörök kivéve: a 01 és 02 munkakörök
2848 számjelű foglalkozás és munkakörök
2849 szám jelű foglalkozás és munkakörök
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.