15/1976. (XII. 7.) MüM-PM együttes rendelet

a Szakmunkásképzési Alap képzéséről és felhasználásáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - az Országos Tervhivatal elnökével és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:
E rendelet hatálya kiterjed az 1. számú mellékletben meghatározott kör kivételével valamennyi
állami vállalatra,
társadalmi szerv vállalatára,
szövetkezeti vállalatra,
ipari szövetkezetre,
fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetre,
mezőgazdasági szövetkezetre,
mindezeknek egymással, vagy más szocialista szervez...

15/1976. (XII. 7.) MüM-PM együttes rendelet
a Szakmunkásképzési Alap képzéséről és felhasználásáról
A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - az Országos Tervhivatal elnökével és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:
A rendelet hatálya
1. §
E rendelet hatálya kiterjed az 1. számú mellékletben meghatározott kör kivételével valamennyi
a) állami vállalatra,
b) társadalmi szerv vállalatára,
c) szövetkezeti vállalatra,
d) ipari szövetkezetre,
e) fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetre,
f) mezőgazdasági szövetkezetre,
g) mindezeknek egymással, vagy más szocialista szervezettel létrehozott és jogi személyiséggel rendelkező társulására,
h) vízgazdálkodási társulatra,
i) a vállalati gazdálkodás rendszerében működő egyéb állami szervre (továbbiakban: vállalat).
Szakmunkásképzési hozzájárulás
2. §
(1) A szakmunkástanulók és a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolák tanulói részére a gyakorlati oktatás vállalati feltételeinek megteremtése, tervszerű és folyamatos fejlesztése érdekében a vállalatoknak - függetlenül attól, hogy szakmunkásképzést folytatnak-e vagy sem - szakmunkásképzési hozzájárulást (továbbiakban: hozzájárulás) kell fizetniük.
(2) Ahozzájárulás összegét a vállalat mérleg szerinti bérköltsége - mezőgazdasági szövetkezetek esetében a tagok zárszámadás szerinti munkadíja és az alkalmazottak munkabére - alapulvételével a 2. számú mellékletben előírt kulcs szerint kell megállapítani. A vállalati befizetést meghatározó ágazati besorolásnál a Központi Statisztikai Hivatal hatályos egységes ágazati osztályozási rendszerét kell alkalmazni.
(3) A hozzájárulást a vállalatoknak egyéb ráfordításként kell elszámolniuk, és az éves mérlegbeszámoló benyújtására előírt határidőig be kell fizetniük a PM Bevételi Főigazgatóság illetékes területi adóelszámolási irodájánál vezetett "... Szakmunkásképzési Hozzájárulás Beszedési Számla" javára. Az egyes területi adóelszámolási irodáknál a vállalatok és szövetkezetek, illetve a mezőgazdasági szövetkezetek részére nyitott számlák elnevezését és számát a 3. számú melléklet tartalmazza.
(4) A hozzájárulásokat a területi adóelszámolási irodák minden év április 1-ig átutalják a Munkaügyi Minisztérium által kezelt, 232-90185-2208 számú, "Szakmunkásképzési Alap Vállalati Lebonyolítási Számla" javára.
Szakmunkásképzési Alap
3. §
(1) A hozzájárulásokból Szakmunkásképzési Alapot (továbbiakban: alap) kell képezni. Az alapot központilag a Munkaügyi Minisztérium kezeli.
(2) Az alap célja, hogy a szakmunkásképzésben közvetlenül közreműködő vállalatok részére - a szakmunkásképzés követelményeinek megfelelő gyakorlati oktatási feltételek megteremtéséhez és fejlesztéséhez - támogatást biztosítson, és segítse elő az erre kijelölt vállalatoknál a központosított, jól szervezett és felszerelt gyakorlati oktatási helyek kialakítását.
Az alap felosztása
4. §
(1) A belkereskedelmi, valamint a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatba tartozó vállalatok által befizetett hozzájárulások összegét - a kereskedelmi és vendéglátóipari, illetőleg a mezőgazdasági, élelmiszeripari és fagazdasági tanulók (ideértve a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolák tanulóit is) tárgyévet megelőző szeptember 15-i létszámának arányában- a munkaügyi miniszter minden év május 1-ig átutalja a Belkereskedelmi Minisztériumnak, illetőleg a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumnak. Az alap fennmaradó részének felosztásáról - az ipari és építőipari szakmunkásképzésre kiterjedő főhatósági felügyeleti jogkörében - a munkaügyi miniszter gondoskodik.
(2) A belkereskedelmi miniszter, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter és a munkaügyi miniszter (a továbbiakban: a szakmai képzés főhatósági felügyeletét ellátó miniszter) a rendelkezésére álló összeget minden év június 1-ig felosztja a szakmunkásképzést folytató vállalatok felügyeletét ellátó minisztériumok és tanácsok (a továbbiakban: felügyeleti szervek), illetve a szövetkezetek országos érdekképviseleti szervei között. A felosztásnál figyelembe kell venni a felügyeleti szerveknek, illetve a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveinek javaslatát.
(3) A felügyeleti szervek és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szervei az irányításuk alá tartozó vállalatokra vonatkozó - a fejlesztési terveken alapuló - javaslatot, a feladatok rangsorolásával és a szükséges támogatás összegének megjelölésével minden év március l-ig megküldik a szakmai képzés főhatósági felügyeletét ellátó miniszternek. A javaslatot a területileg illetékes megyei (fővárosi) tanács vb. művelődésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének - ipari, valamint mezőgazdasági szövetkezetek esetében ezen felül a területi (szakmai) szövetségeknek - továbbá a szakmai szakszervezeteknek a meghallgatásával kell elkészíteni.
(4) A felügyeleti szerveknek és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveinek a fejlesztési tervek alapján azokat a vállalatokat kell támogatásra javasolniuk, amelyeknél
a) biztosítható a tanulólétszám és ennek alapján a képzési férőhelyek megfelelő mértékű kihasználása, üzemeltetése,
b) a leggazdaságosabban alakíthatók ki, illetve fejleszthetők a tantervi követelményeknek megfelelő képzési feltételek (üzemi tanműhelyek építési szabvány szerinti létesítése, tanműhelyekre vonatkozó előírásoknak megfelelő gépi berendezések beszerzése, műszer- és szerszámellátás),
c) a képzési helyekhez kapcsolódó szociális létesítmények (öltözők, mosdók), továbbá a tanulók erkölcsi, politikai és kulturális neveléséhez, valamint a bejáró tanulók várakozására alkalmas helyiségek biztosíthatók.
(5) A támogatás összegét - a fejlesztési feladatok egyidejű közlésével - minden év július 1-ig kell a vállalatok részére átutalni.
Az alap felhasználása
5. §
(1) A vállalatok a kapott támogatást a fejlesztési alap juttatásaként kötelesek elszámolni, és annak felhasználásáról a felügyeleti szerv által meghatározott módon kell beszámolniuk.
(2) A támogatás csak a felügyeleti szerv, illetve a szövetkezetek országos érdekképviseleti szervei által meghatározott célra és időtartamban, legfeljebb azonban a középtávú tervidőszakot követő év végéig használható fel. A fel nem használt támogatást a vállalatok a felhasználásra meghatározott idő leteltével kötelesek visszautalni. Ezt az összeget más vállalatok támogatására kell felhasználni.
Az alap elszámolása
6. §
A hozzájárulás bevallásával és befizetésével kapcsolatos eljárás, továbbá a hozzájárulás kezelése, ellenőrzése során - ideértve a támogatás felhasználásának ellenőrzését is -, valamint szabálytalanság esetén a gazdasági és pénzügyi ellenőrzés rendjére, a vállalatok és a szövetkezetek adóigazgatására, költségvetési kapcsolatainak lebonyolítására és pénzügyi reviziójára vonatkozó jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.
Záró rendelkezések
7. §
(1) A felügyeleti szerveknek és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveinek folyamatosan ellenőrizniük kell a vállalatok rendelkezésére bocsátott támogatás felhasználását.
(2) A felügyeleti szerveknek és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveinek a szakmai képzés főhatósági felügyeletét ellátó miniszterek részére minden év augusztus 1-ig tájékoztatást kell adniuk
a) a megelőző évben a vállalatoknak juttatott támogatás rendeltetésszerű felhasználásáról, illetőleg
b) a tárgyévi alap vállalatok közötti elosztásáról.
(3) A belkereskedelmi, illetőleg a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter az ágazati irányítása alá tartozó szervekre vonatkozóan minden év szeptember l-ig küld tájékoztatást a munkaügyi miniszternek.
8. §
(1) Ez a rendelet 1977. január 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit első ízben az 1977. évi felosztás során kell alkalmazni az alábbi eltérésekkel:
- Az alap IV. ötéves terv éveiben képződött maradványát - e rendelet céljainak megfelelően - differenciáltan kell felosztani a képzésben érdekelt felügyeleti szervek és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szervei között.
- Az V. ötéves terv időszakában képződő alap 10%-át a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolákkal összefüggő többletkiadások fedezése céljából évenként át kell utalni a Pénzügyminisztériumnak.
(2) A 2/1972. (I. 18.) MüM-PM együttes rendelet hatályát veszti.
Karakas László s. k.,
munkaügyi miniszter
Dr. Faluvégi Lajos s. k.,
pénzügyminiszter
1. számú melléklet a 15/1976. (XII. 7.) MüM-PM együttes rendelethez
2. számú melléklet a 15/1976. (XII. 7.) MüM-PM együttes rendelethez
3. számú melléklet a 15/1976. (XII. 7.) MüM-PM együttes rendelethez A területi adóelszámolási irodáknál nyitott számlák:
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.