2/1975. (IV. 26.) OM-MüM együttes rendelet

a szakmunkás képesítésű fizikai dolgozók felsőfokú tanulmányokra előkészítő tanfolyamának szervezéséről és működéséről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Minisztertanács 1065/1974. (XII. 31.) számú határozatának 5. pontjában foglalt rendelkezés alapján a belkereskedelmi miniszterrel, az egészségügyi miniszterrel, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel, a kulturális miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, az Országos Testnevelési és Sporthivatal elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendeljük el.
A rendel...

2/1975. (IV. 26.) OM-MüM együttes rendelet
a szakmunkás képesítésű fizikai dolgozók felsőfokú tanulmányokra előkészítő tanfolyamának szervezéséről és működéséről
A Minisztertanács 1065/1974. (XII. 31.) számú határozatának 5. pontjában foglalt rendelkezés alapján a belkereskedelmi miniszterrel, az egészségügyi miniszterrel, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel, a kulturális miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, az Országos Testnevelési és Sporthivatal elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendeljük el.
1. §
(1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel -
- az érettségivel nem rendelkező szakmunkások, valamint
- a munka melletti tanulással érettségit telt szakmunkások (a továbbiakban: érettségizett szakmunkások)
felsőfokú tanulmányokra előkészítő tanfolyamaira (a továbbiakban: Tanfolyam) terjed ki.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a honvédelmi miniszter, illetőleg a belügyminiszter által szervezett hasonló tanfolyamokra.
2. §
(1) A Tanfolyam időtartama
- érettségivel nem rendelkező szakmunkásoknál általában 12 hónap, melynek nagyobb részében a hallgatók levelező rendszerű oktatásban részesülnek, legfeljebb 3 hónapig azonban egésznapos, bentlakásos, intenzív jellegű képzésben vesznek részt;
- érettségizett szakmunkásoknál 2 hónap, melyben a hallgatók egésznapos, bentlakásos, intenzív jellegű képzésben részesülnek.
(2) Az érettségizett szakmunkások a Tanfolyamot megelőzően, az azt szervező felsőoktatási intézmény által meghatározott előkészítésben vesznek részt.
3. §
(1) A tanfolyami hallgatók országos keretszámát képzési szakirányok szerint bontva - az érdekelt miniszterek igénye alapján és velük egyetértésben - az oktatási miniszter határozza meg.
(2) Tanfolyam felsőoktatási intézményben szervezhető. A Tanfolyamot szervező felsőoktatási intézményeket, valamint azokat a felsőoktatási intézményeket (karokat, szakokat), amelyekre a Tanfolyam előkészít, a felügyeletet gyakorló miniszter állapítja meg.
(3) A szervezési intézkedésekről tájékoztatni kell a Szakszervezetek Országos Tanácsát, a szakágazat szerint érdekelt minisztériumokat, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsát, valamint a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséget.
4. §
Tanfolyamra kizárólag a Szakszervezetek Országos Tanácsa által - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel együttműködésben - kijelölt ipari, építőipari, közlekedési, távközlési, kereskedelmi, élelmiszer- és fagazdasági üzemek, valamint mezőgazdasági szövetkezetek és ezek társulásai (a továbbiakban: vállalat) küldhetnek velük munkaviszonyban, illetőleg szövetkezeti tagsági viszonyban álló és az 5. §-ban megállapított feltételeknek megfelelő jelentkezőket.
5. §
(1) Az érettségivel nem rendelkező jelentkezők közül Tanfolyamra küldhető, aki
a) a felvétel évében legfeljebb a 30. életévét tölti be,
b) szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkezik,
c) fizikai munkakörben a szakmunkás bizonyítványának megszerzésétől számított legalább 2 év óta kiemelkedően jól dolgozik,
d) példamutató közösségi-politikai magatartást tanúsít,
e) katonai szolgálatot teljesített, illetőleg katonai szolgálatra nem alkalmas,
f) részére a vállalat a Tanfolyam idejére ebben a rendeletben, majd a Tanfolyamot követő felsőfokú tanulmányok időtartamára külön rendeletben megállapított kedvezmények biztosítását vállalja.
(2) Az érettségizett (technikumi képesítő vizsgát tett) jelentkezők közül az küldhető Tanfolyamra, aki
a) az (1) bekezdés a), b) és d)-f) pontjában megállapított feltételeknek megfelel;
b) a középiskolai végzettségét gimnáziumi vagy szakközépiskolai érettségi bizonyítvánnyal, illetőleg technikumi képesítő oklevéllel igazolja;
c) a gimnázium (szakközépiskola, technikum) elvégzése alatt mindvégig munkaviszonyban vagy mezőgazdasági termelőszövetkezettel tagsági viszonyban állt;
d) fizikai munkakörben a szakmunkás bizonyítványának megszerzésétől számított legalább 5 év, vagy középiskolai végzettségének megszerzésétől számított legalább 2 év óta kiemelkedően jól dolgozik;
e) a Tanfolyamot szervező felsőoktatási intézmény által meghatározott előkészítésben eredményesen résztvett [2. § (2) bek.].
6. §
A 4. § hatálya alá tartozó vállalat - az illetékes minisztérium (országos hatáskörű szerv) illetőleg a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsa által vele közölt adatok alapján - a továbbtanulási lehetőségekről a vállalat dolgozóit tájékoztatja és figyelmüket a jelentkezés feltételeire és határidejére felhívja.
7. §
(1) A jelentkezők közül a Tanfolyamra küldöttek kiválogatását a vállalat, az érdekelt munkáskollektívák (szocialista brigád, üzemegység stb.), az Országos Pályaválasztási Tanácsadó Intézet, valamint az üzemi orvos vagy a körzeti orvos véleményének meghallgatásával - a vállalatra megállapított keretszámban - a társadalmi szervek vállalati szervezeteivel együttműködve végzi.
(2) Az érettségivel nem rendelkező szakmunkások Tanfolyamára küldöttek névsorát a vállalatnak július 15. napjáig kell a Tanfolyamot szervező felsőoktatási intézményhez - minisztérium vagy országos hatáskörű szerv felügyelete alá tartozó vállalatnak a felügyeleti hatóságához is - megküldeni. A felsőoktatási intézményhez küldött névsorhoz a hallgatók szakmunkás-bizonyítványait vagy azok másolatait csatolni kell.
(3) Az érettségizett szakmunkások Tanfolyamára jelentkezők közül azoknak a névsorát, akik a 2. § (2) bekezdésében előírt előkészítésben vehetnek részt, a vállalat július 15. napjáig közli az illetékes felsőoktatási intézménnyel. Az előkészítésben eredményesen résztvettek közül a Tanfolyamra küldöttek névsorát a következő év március 1. napjáig köteles a vállalat a Tanfolyamot szervező felsőoktatási intézményhez - minisztérium vagy országos hatáskörű szerv felügyelete alá tartozó vállalat a felügyeleti hatóságához is -megküldeni. A felsőoktatási intézményhez küldött névsorhoz csatolni kell a hallgatók érettségi bizonyítványait, vagy azok másolatait.
(4) Ugyanazon miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) főhatósági felügyelete alá tartozó vállalatoknál a miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) a tanfolyamra kiválasztott dolgozókra vonatkozó adatok és vélemények alapján a létszámkeret eredeti elosztását módosíthatja.
8. §
(1) A Tanfolyam tantárgyait és programját, továbbá tanulmányi és vizsgarendjét a Tanfolyamot fenntartó felsőoktatási intézmény a felügyeleti szerv jóváhagyásával állapítja meg. Ha az intézmény nem az oktatási miniszter felügyelete alatt áll, a jóváhagyáshoz az oktatási miniszter egyetértése szükséges.
(2) A vizsgabizottságban biztosítani kell a vállalat, a munkahely szerint illetékes minisztérium, illetőleg országos hatáskörű szerv, a Szakszervezetek Országos Tanácsa, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsa, valamint a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség képviselőinek részvételét.
9. §
(1) Az érettségivel nem rendelkező szakmunkások tanfolyamának befejezésekor a hallgatók vizsgát tesznek. A sikeres vizsga - felvételi eljárás [3/1968. (V. 26.) MM rendelet] lefolytatása nélkül - a vizsgabizottság által kijelölt felsőoktatási intézmény nappali tagozatán az első évfolyamra való beiratkozásra jogosít.
(2) A Tanfolyamon való részvételről igazolást kell kiállítani, mely felsorolja az ott oktatott tantárgyakat. Az igazolás alapján azok a szakmunkások, akik a Tanfolyam befejezése után nem iratkoztak be felsőoktatási intézménybe vagy ott a tanulmányaikat önhibájukon kívül abbahagyták, külön jogszabályban megállapított kedvezmények igénybevételével tehetnek középiskolai érettségi vizsgát.
10. §
Az érettségizett szakmunkások Tanfolyamán a hallgatók vizsgát nem tesznek, felsőoktatási intézménybe való jelentkezésükre és felvételükre az általános szabályok [3/1968. (V. 26.) MM rendelet] vonatkoznak, azonban az azonos pontszámot elért jelentkezőkkel szemben őket előnyben kell részesíteni.
11. §
A hadköteles tanfolyami hallgatókról - behívás alóli mentesítésük érdekében - a Tanfolyamot fenntartó felsőoktatási intézmény, a Tanfolyam megkezdése előtt, az állandó lakóhelyük szerinti megyei bontásban elkészített névjegyzéket megküldi az intézmény székhelye szerint illetékes megyei hadkiegészítési és területvédelmi (fővárosi kiegészítő) parancsnokság kiegészítési osztályának.
12. §
(1) Az érettségivel nem rendelkező szakmunkások Tanfolyamának levelező szakaszában tartott foglalkozások alkalmával a hallgató az oktatási intézményben élelmezésben, az intenzív szakaszában kollégiumi elhelyezésben és étkezésben részesül.
(2) Az érettségizett szakmunkások Tanfolyamának hallgatója részére kollégiumi elhelyezést és étkezést kell biztosítani.
(3) A kollégiumi elhelyezéssel összekapcsolt étkezés esetén a hallgatók a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos hallgatóira vonatkozó rendelkezéseknek megfelelő térítést fizetnek.
(4) Az (1) bekezdés hatálya alá tartozó Tanfolyam levelező szakaszában az étkezést a hallgató részére az önköltség térítése ellenében kell biztosítani.
13. §
A Tanfolyam hallgatói tandíjat nem fizetnek, a tanfolyamon használt jegyzetek önköltségét kötelesek megtéríteni. A vállalat ezt a költséget átvállalhatja.
14. §
(1) A Tanfolyam ideje alatt a hallgató munkaviszonya (szövetkezeti tagsági viszonya) fennáll.
(2) Az érettségivel nem rendelkező szakmunkások Tanfolyamának hallgatói részére a vállalat a kötelező foglalkozásokon való részvételre szabadnapot biztosít, valamint a tanfolyami foglalkozásokon való részvételhez szükséges utazási költséget téríti. Az intenzív szakasz tartamára a hallgatót - továbbá az érettségizettek Tanfolyamának hallgatóit - a munkavégzés alól fel kell menteni és részükre az átlagkeresetüket kell fizetni.
(3) A mezőgazdasági termelőszövetkezettel tagsági viszonyban álló tanfolyami hallgatók járandóságait külön rendelet szabályozza.
15. §
A Tanfolyamon az óradíj 50,- forint, a gyakorlatvezetői díj 30,- forint, a vizsgadíj vizsgázónként 20,- forint.
16. §
A 2. § (2) bekezdésében meghatározott előkészítés költsége a résztvevőt terheli, melyet azonban részére a vállalat megtéríthet.
17. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az érettségivel nem rendelkező szakmunkás képesítésű fiatalok műszaki egyetemi, illetőleg műszáki főiskolai tanulmányaival kapcsolatos előkészítő tanfolyamról szóló 206/1973. (M. K. 17.) MM-MüM együttes utasítás hatályát veszti, rendelkezéseit azonban a folyó tanévben működő előkészítő tanfolyamra még alkalmazni kell.
(2) A 9. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezést a rendelet hatálybalépésekor folyamatban levő, illetőleg a már befejezett - a 206/1973. (M. K. 17.) MM-MüM együttes utasítás hatálya alá tartozó - előkészítő tanfolvamokra is alkalmazni kell.
Dr. Polinszky Károly s. k.,
oktatási miniszter
Karakas László s. k.,
munkaügyi miniszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.