22/1976. (VII. 4.) MT rendelet

a munkabérek kiegészítéséről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A rendelet hatálya kiterjed a vállalatokra és az azokkal munkaviszonyban, szövetkezeti tagsági, illetőleg szolgálati viszonyban vagy biztosítási kötelezettség alá eső bedolgozói viszonyban álló dolgozókra, valamint a szakmunkásbérrel foglalkoztatott szakmunkástanulókra.
E rendelet alkalmazásában vállalat: az állami vállalat, az állami költségvetési szerv, az állam más, önálló gazdálkodó szerve, az ipari szövetkezet, a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezet, a szövetkezeti vállalat, ...

22/1976. (VII. 4.) MT rendelet
a munkabérek kiegészítéséről
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed a vállalatokra és az azokkal munkaviszonyban, szövetkezeti tagsági, illetőleg szolgálati viszonyban vagy biztosítási kötelezettség alá eső bedolgozói viszonyban álló dolgozókra, valamint a szakmunkásbérrel foglalkoztatott szakmunkástanulókra.
(2) E rendelet alkalmazásában vállalat: az állami vállalat, az állami költségvetési szerv, az állam más, önálló gazdálkodó szerve, az ipari szövetkezet, a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezet, a szövetkezeti vállalat, a közös vállalat (ideértve a részvénytársaság, illetőleg korlátolt felelősségű társaság formájában működő közös vállalatokat is), az egyesülés (ha különálló szervezete van), a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezet, a mezőgazdasági szakszövetkezet, a bármely formában létrehozott gazdasági vagy szövetkezeti társulás, a szövetkezeti közös vállalat és közös vállalkozás, a társadalmi szervezet és vállalata, intézménye, az egyesület, a vízgazdálkodási társulat, továbbá minden olyan szervezet, amely dolgozót munkaviszony keretében foglalkoztat és a magánmunkáltató is.
(3) Nem terjed ki a rendelet hatálya:
a) a második vagy további munkaviszonyban álló dolgozókra,
b) a nyári szünidőben szervezetten vagy egyénileg elhelyezkedő közép-, szakközépiskolai, valamint technikumi tanulókra,
c) a 23/1976. (VII. 4.) MT rendelet alapján az olyan foglalkoztatottakra, akik nyugellátásban vagy egyéb ellátásban részesülnek.
2. §
(1) A vállalat - az (5) és (6) bekezdésben foglaltak kivételével - a dolgozóknak havonta 60 forint munkabér-kiegészítést köteles fizetni.
(2) A munkabér-kiegészítés arra a hónapra jár, amelyben a dolgozó munkabérre, munkadíjra (a továbbiakban együtt: munkabérre), a tartalékos katonai szolgálat miatti kereset- (jövedelem) kiesésének megtérítésére, táppénzre, baleseti táppénzre, vagy terhességi-gyermekágyi segélyre jogosult. 60 forinttal kell kiegészíteni a felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató szakmunkás képesítésű hallgatók részére járó kereset-térítést is.
(3) A dolgozó a munkabér-kiegészítésre akkor is teljes összegben jogosult, ha munkaviszonya csak a hónap egy részében áll fenn.
(4) Munkabér-kiegészítés csak egyféle jogcímen és havonta egyízben jár. A MIL-lapon fel kell tüntetni, hogy a dolgozó munkaviszonya megszünésének hónapjában részesült-e munkabér-kiegészítésben.
(5) Munkabér-kiegészítés adható a meghatározott munkák elvégzésén 6 napot meg nem haladóan munkakönyv nélkül alkalmilag foglalkoztatott dolgozónak, ha ugyanazon vállalatnál a havi törvényes munkaidőnek legalább a felét teljesítette. Ennek szabályait a kollektív szerződésben kell meghatározni.
(6) A 40/1975. (XI. 15.) PM rendelet 1. §-ának hatálya alá tartozó termelőszövetkezetek dolgozóik részére (tagok és alkalmazottak egyaránt) adhatnak kiegészítést, amelynek mértékét a közgyűlés határozza meg. Ennek összege a havi 60 forintot nem haladhatja meg és nem számít munkabérnek, illetve munkadíjazásnak.
(7) A munkabér-kiegészítés mentes a munkabért terhelő levonásoktól, valamint illetményadó, járulék-, nyugdíj-, táppénz- és terhességi-gyermekágyi segély alapot nem képez; nem vehető továbbá figyelembe a munkaviszony alapján járó juttatásoknál és nem lehet beszámítani az átlagkeresetbe és a termelőszövetkezetek jövedelemszínvonalába.
3. §
(1) Ha a nyilvántartások alapján nem állapítható meg, hogy folyósítanak-e a dolgozó részére az 1. § (3) bekezdés c) pontjában megjelölt ellátást, a munkabér-kiegészítés első kifizetésénél a vállalatnak a dolgozótól nyilatkozatot kell kérnie arról, hogy nyugellátásban vagy egyéb ellátásban részesül-e.
(2) Ha a dolgozót a 23/1976. (VII. 4.) MT rendelet szerinti ellátás után illeti meg kiegészítés és az erre való jogosultsága megszűnik, az erről szóló igazolás alapján kérheti a munkabérkiegészítést.
(3) Ha a dolgozó ugyanabban a hónapban indokolatlanul többször részesül munkabér-kiegészítésben, a visszafizetésre a 34/1967. (X. 8.) Korm. rendelet 68. §-ának rendelkezéseit kell alkalmazni.
4. §
A munkabér-kiegészítést minden vállalatnak a bérjellegű egyéb költségek között, elkülönítetten kell elszámolnia.
5. §
Ez a rendelet 1976. július hó 1. napján lép hatályba. A munkabér-kiegészítést első alkalommal július hónapban - a 31/1974. (VII. 15.) MT rendelet hatálya alá tartozó vállalatoknál, az ott meghatározott munkabér-kiegészítéssel együtt - kell számfejteni és folyósítani.
Lázár György s. k.,
a Minisztertanács elnöke
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.